Teraz jest So kwi 27, 2024 2:17 pm Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Czy raj jest trzecim niebem?

Forum służy do dyskusji o charakterze polemicznym na różne tematy związane z teologią chrześcijańską.

Postprzez darq » Pt sty 04, 2008 2:34 pm

a słyszałeś coś o kontekście? kontekście tekstu, kulturowym, historycznym, geograficznym i wreszcie o gatunkach literackich?
Dopóki nie uwzględnisz tego w swojej egzegezie Pisma rozmowa nie ma najmniejszego sensu. Sorry
darq
moderator
 
Posty: 1058
Dołączył(a): Wt gru 11, 2001 1:00 am
Lokalizacja: mielec.kz.pl

Postprzez M7M » Pt sty 04, 2008 6:31 pm

Witam,
Rozumiem darq, że nie chcesz pisać posu pod postem :)
Jednak teraz po moim możesz już w oparciu o podane przez Ciebie rodzaje kontekstów nazwać właściwie te, z których wyjęte zostały wersety podane przez Abiszaja. I uzasadnić w ten sposób, że bez ich uwzględniania dyskusja nie ma sensu. Czy możesz?
Pozdrawiam.
M7M
Użytkownik
 
Posty: 72
Dołączył(a): Cz lis 29, 2007 8:20 pm
Lokalizacja: Białystok

Postprzez darq » Pt sty 04, 2008 7:54 pm

Abiszaj, a rozszerz jeszcze bardziej kontekst nie sugerujac się podziałem na rozdziały i zobacz o czym mówi Paweł i dlaczego używa tego przykładu z 3 niebem.Mói o chlubieniu się! Już rozdz. 10 przygotowuje teren, a potem 11, aż do początku 13. Natomiast ty z przykładu Pawła wyciągasz i tworzysz teorię jak wygląda niebo. Nie taki miał apostoł cel. A Biblia nie jest podręcznikiem jak wygląda niebo, ale jak się tam dostać. Dla mnie nieb moze być i siedem i jeszcze więcej. Tyle, ze Biblia o tym nie naucza, nie taki jest jej cel. A dokładajac do tego, to jak rozumieli ówcześni (patrz wypowiedź Leszka -> niebo w sensie atmosfery, kosmos, i miejsce przebywania Boga) mamy jasność, że wywody o tzrecim niebie i w innym wątku o duchowym ciele są wyssane z palca. Rozdrabniasz Pismo, by stworzyć jakieś karkołomne konstrukcje. Całkiem niepotrzebnie. I dlatego uważam, ze rozmowa w takim "duchu" jest stratą czasu.
darq
moderator
 
Posty: 1058
Dołączył(a): Wt gru 11, 2001 1:00 am
Lokalizacja: mielec.kz.pl

Postprzez Leszek Włodarczyk » So sty 05, 2008 9:07 am

....
Ostatnio edytowano So mar 29, 2008 8:40 pm przez Leszek Włodarczyk, łącznie edytowano 1 raz
Leszek Włodarczyk
 

Postprzez darq » So sty 05, 2008 10:15 am

Dodam tylko coś do kontekstu. Masz rację Abiszaju oczywiście, że fragment listu należy rozpatrywać w kontekście całego listu. Więcej, nawet w kontekście kultury piszącego, i odbiorców.
Pismo Święte to nie koran. Nie spadło z nieba. To również nie księga mormonów, przetłumaczona z jakiś płytek wygrzebanych z ziemi. Pismo Święte osadzone jest w konkretnym kręgu kulturowym (a dokładnie poszczególne jej części w różnych kręgach kulturowych), geograficznych i historycznych. To naprawdę pomaga zrozumieć co Bóg mówi dziś do człowieka!
darq
moderator
 
Posty: 1058
Dołączył(a): Wt gru 11, 2001 1:00 am
Lokalizacja: mielec.kz.pl

Postprzez M7M » So sty 05, 2008 10:19 am

Witam.
Leszek Włodarczyk napisał:
I oczywiście okażemy współczucie... w czym jak się domyslam przodować będzie mister M7M.

Oczywiście, że okaże współczucie jeśli będę je czuł. Widzę Leszku, że masz rozległą wiedzę na różne tematy.
Leszek napisał
Tak się składa, że pojęcie "trzecie niebo" Grecy rozumieli tak, jak Ci podałem.
Mimo Twojego wielkiego autorytetu wypowiedź prawdziwego Greka mogałby być bardziej wiarygodna bo w interlinearnym wydaniu Nowego Testamentu czytam :"aż do trzeciego nieba" . A może Ty jesteś Grekiem? Jest pewne powiadzenie z Grekiem związane ale powstrzymałem się od używania go w tej sytuacji. Mam nadzieję, ża pczytacie mi to na plus :D
M7M
Użytkownik
 
Posty: 72
Dołączył(a): Cz lis 29, 2007 8:20 pm
Lokalizacja: Białystok

Postprzez Leszek Włodarczyk » So sty 05, 2008 10:20 am

....
Ostatnio edytowano So mar 29, 2008 11:40 pm przez Leszek Włodarczyk, łącznie edytowano 2 razy
Leszek Włodarczyk
 

Postprzez M7M » So sty 05, 2008 10:25 am

Kto był tym człowiekiem będącym w zachwyceniu?
M7M
Użytkownik
 
Posty: 72
Dołączył(a): Cz lis 29, 2007 8:20 pm
Lokalizacja: Białystok

Postprzez darq » So sty 05, 2008 10:42 am

Leszek Włodarczyk napisał(a):darq - nawet - uważam, że konieczne jest wziąć pod uwagę kontekst całego Pisma.


Co oczywiste!, (choć jak widać nie dla wszystkich) pamiętając o kontekście ST i NT :)
i tak oto zarzuciliśmy kontekstami tak pięknie zapowiadające się rewelacje.
:mrgreen:

w przekładzie interlinearnym (...) "aż do trzeciego nieba" . A może Ty jesteś Grekiem?


Nie trzeba być grekiem wystarczy zerknąć do słownika polsko greckiego pod hasłem niebo z numerem 3648: ouranou
lub w numeracji stronga ουρανου 3772
Ostatnio edytowano So sty 05, 2008 10:54 am przez darq, łącznie edytowano 2 razy
darq
moderator
 
Posty: 1058
Dołączył(a): Wt gru 11, 2001 1:00 am
Lokalizacja: mielec.kz.pl

Postprzez Leszek Włodarczyk » So sty 05, 2008 10:48 am

....
Ostatnio edytowano So mar 29, 2008 11:40 pm przez Leszek Włodarczyk, łącznie edytowano 1 raz
Leszek Włodarczyk
 

Postprzez darq » So sty 05, 2008 11:12 am

Wybacz, ale "wojny na wersety" mnie nie interesują. Egzegeza i hermenautyka istnieją o to, by rozumieć co Bóg mówi do człowieka (do mnie) i to mnie znacznie bardziej pasjonuje. To raz, a dwa. Czy stosując swoje podejście (do wersetowania) wierzysz w Trójjedynego Boga? Jesli tak to super (i nie chcę być złośliwy: podaj werset), ale jeśli nie to patrz regulamin p. 1:
"Wierzących w jedngo Boga (Ojca, Syna i Ducha Świętego)"


Moze to pomoże zrozumieć potzrebę kontekstów i właściwego spojrzenia na natchnione Boże Słowo. Ale to już moja ostatnia próba....,
Leszku, moja ufność jest na wyczerpaniu.... :(
darq
moderator
 
Posty: 1058
Dołączył(a): Wt gru 11, 2001 1:00 am
Lokalizacja: mielec.kz.pl

Następna strona

Powrót do Dyskusje i polemiki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron