Teraz jest Wt maja 21, 2024 4:12 pm Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

świeccy i duchowni?

Forum służy do dyskusji o charakterze polemicznym na różne tematy związane z teologią chrześcijańską.

Postprzez Baranek » Śr mar 26, 2008 4:16 pm

grupakielecka napisał(a):do dyskusji na temat duchownych, wrzucę ciekawy tekst źródłowy:

Harry Truman do Piusa XII

Szanowny Panie Pacelli.

Jako baptysta i, jako głowa jednego z największych i najpotężniej­szych narodów świata, gdzie wszyscy nazywają mnie po prostu panem Trumanem, nie mogę stosować zwrotu: Jego Świątobliwość, ponieważ ten tytuł jest zarezerwowany tylko dla Boga. My w Stanach Zjednoczonych uważamy wszystkich ludzi za równych przed Bogiem i zwracamy się do siebie naszym własnym, prawdziwym imieniem. W konsekwencji tego piszę do Pana jako do Pana Pacelliego.

Jestem przekonamy, że ani Pan, ani Pański Kościół nie należą do tych, którzy prawdziwie szukają po­koju i pracują dla niego. Twórcy naszego narodu, poznawszy całą histo­rię i cechy Pańskiego kościoła, tak bardzo lubiącego politykę i wojnę, ustalili jako główną zasadę obowią­zująca nasz rząd, by nigdy papież nie miał prawa mieszać się do naszych spraw. Dobrze poznaliśmy doświadczenie historii Europy i jeste­śmy pewni, że nasza demokracja nie trwałaby długo, jeśli pozwolilibyśmy — na podobieństwo rządów europejskich — oplątać się waszymi doktrynami i politycznymi intrygami.

Tomasz Jefferson, jeden z naj­mądrzejszych ludzi naszego kraju, powiedział jasno: Historia nie dostarczyła nam ani jednego przykładu państwa pod wpływami kościoła, któremu udałoby się zachować wolność religijną . W konsekwencji Pan nie posiada najmniejszych kwalifikacji, aby móc mnie pouczać o sposobie prowadzenia mego narodu drogą pokoju. Kilka faktów mogłoby pomóc Panu w odświeżeniu swej pamięci. Pański poprzednik w Watykanie, papież Pius XI rozpoczął atak fa­szystowski, zawierając układy z Mussolinim w 1929 r. Cywilizacja chrześcijańska w tym roku została haniebnie zdradzona. Sławny pisarz i historyk naszego kraju Lewis Mumford — ani komunista, ani antykatolik - napisał w książce „Faith for Living" z 1940 r.: Perfidia świata chrześcijańskiego jasno urzeczywistniła się w 1929 r. przez konkordat, który powiązał Mussoliniego z papieżem. Wówczas tylko nieliczni w Stanach Zjednoczonych znali prawdziwe oblicze faszyzmu tak dobrze jak Pan i papież Pius XI, a wy dwaj pomogliście do jego sukcesu i związaliście z nim wasz kościół. Pan sam — jako młody ksiądz i dyplomata ­wykonywał specjalne zadanie - pomocy Niemcom w przygotowaniach do drugiej wojny światowej. Spędził Pan dwanaście lat w Niemczech. W porozumieniu z von Pappenem pomógł Pan Hitlerowi wzmocnić się oraz — jako kardynał Pacelli położył Pan podpis pod konkordatem, który powiązał Watykan i Wielkie Niemcy w 1933 r.

Nie udowodni mi Pan swojej nie-wiedzy o tym, że Hitler i naziści przygotowywali spisek przeciwko nam. Nawet katoliccy biografowie piszą, że przez wiele lat był Pan najlepiej poinformowaną osobą w całej Trzeciej Rzeszy. Po podpisaniu konkordatu, tak ważnego dla Hitlera, von Pappen, który w Norymberdze z wielkim trudem uratował swoje życie, powiedział: Trzecia Rzesza jest pierwszym mocarstwem nie tylko uznającym, lecz w dalszym ciągu wprowadzającym w życie szczytne zasady papiestwa .

Pańscy kardynałowie i biskupi w Rzymie błogosławili oręż użyty przeciw bezbronnym Abisyńczykom. Pański kardynał Schuster z Mediolanu ogłosił podbój Abisynii, jako świętą wojnę, która pozwoli zatriumfować w tym kraju krzyżowi chrześcijańskiemu. Pan rości sobie prawa, aby nadal nazywać swój kościół - Kościołem Bożym i w konsekwencji żądać, abym ja, szef cywilnego, konstytucyjnego państwa zgodził się uznać Pana jako mojego zwierzchnika, a w ten sposób jako zwierzchnika narodu amerykańskiego.


Skoro już cytujesz takie sprawy to przynajmniej odrobinę rzetelności przy tym mógłbyś zachować. Żeby zrozumieć dlaczego zawarto owe konkordaty - to po pierwsze. Po drugie jakoś uszło to twojej uwadze że wkrótce potem owi Niemcy wymordowali prawie całe duchowieństwo.
A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat to przeczytaj sobie ksiażkę abp Majdańskiego pt. "Będziecie moimi świadkami". Poczytaj jakie eksperymenty w Dachau robiono na biskupie i jak cudem przeżył. I ilu duchownych tam wymordowano. Wtedy - może choc trochę lepiej zrozumiesz co podczas wojny (i przed nią) a także -dlaczego robił Pius XII.
Baranek
 

Postprzez hungry » Śr mar 26, 2008 5:13 pm

admin napisał(a):Czy moga nosi obraczki czy nie.

Haha :lol: :o to już takie problemy niektórzy mają czy małżonkowie mogą nosić obrączki? hehe śmiechu warte


grupakielecka proszę Cię abyś nie pisał post pod postem ale używał opcji "zmień", lub zaczekaj na post kolejnego usera.
Będzie nam wtedy wszystkim łatwiej w przeglądaniu forum jak będziemy pamiętać o tej podstawowej zasadzie netykiety. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Poprzednia strona

Powrót do Dyskusje i polemiki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

Wymiana:

pozdrawiamy