Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:50 pm Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Piekło - prawda , czy mit?

Forum służy do dyskusji o charakterze polemicznym na różne tematy związane z teologią chrześcijańską.

Postprzez axanna » Wt sty 08, 2008 2:31 pm

Witam.
Szczerze Ci, Abiszaj, powiem, że temat, jaki rozważasz, nie bardzo wcześniej mnie interesował - naprawdę, gdyż bardzo mocno ufam Bogu i w jego obietnicę, że sądzić będzie sprawiedliwie. Nie chcę nawet się zadręczać, kto i jak będzie sądzony, gdyż uważam, że tę sprawy należą wyłącznie do Boga. Nigdy zbyt mocno temat nie zgłębiałam, bo nie ma w Biblii schematycznego opisu końcu świata i uważam, że mocno naginasz wersety biblijne, aby ci pasowały, a szczególnie z tą "nadzieją dla niesprawiedliwych"... Ty właściwie głosisz zbawienie z uczynków, o czym Biblia jednoznacznie mówi, że jest niemożliwe. Po co Jezus musiał umrzeć, skoro z uczynków można? to nonsens.

Abiszaj napisał(a):
skąd wiesz, że "poganie nie mogli", skąd wiesz, że nie znali Boga?

Co to za pytania? :)
Może powiesz , że poganie znali Boga i każdy mógł uwierzyć? :roll:

Powiem, że każdy mógł poznać Boga, gdyby tylko zechciał... Znasz Biblie a mówisz takie rzeczy... hmmm

Ps 11:4-7 Bw „Pan jest w swym świętym przybytku, Pan, którego tron w niebie; oczy jego widzą, Powieki jego badają ludzi.(5) Pan bada sprawiedliwego i bezbożnego, A nienawidzi tego, kto kocha bezprawie.(6) Na bezbożnych zsyła deszcz rozżarzonych węgli i siarki, A wicher palący jest udziałem ich.(7) Bo sprawiedliwy jest Pan, kocha sprawiedliwość, Prawi zobaczą oblicze jego.” - czy tu piszę, że Bóg bada Żydów tylko, i że tylko Żydzi zobaczą jego oblicze?

Pwt 28:10 Bw "I ujrzą wszystkie ludy ziemi, że imię Pana jest wzywane u ciebie, i będą się ciebie bać."

Jest pełno wersetów w Biblii, jak to oczy Pana badają serca i nerki wszystkich ludzi, jak przeszukuje całą ziemie, aby błogosławić sprawiedliwemu, że niesprawiedliwych czeka ogień i siarka, jak to wszystkie narody poznają Boga Izraela i podobne. Myśle, że dobrze o nich wiesz, dlatego pozwalam sobie na razie nie wyszukiwać. Nie rozumiem, dlaczego twierdzisz, że poganie nie mieli możliwości poznać Boga? Jest jeszcze obietnica, że kto szuka, ten znajdzie, że sam Bóg wzywał wszystkich ludzi, aby go szukali, jak wielokrotnie wybaczał Izraelowi występki właśnie ze względu na swoje własne Imię - żeby było rozsławione miedzy narodami - dlaczego nie bierzesz tego wszystkiego pod uwagę? Czytałeś przecież, znasz...


A skąd wiesz, że żydzi go znali? Bo mieli zakon? - akurat. Więc twierdzisz, że żydzi Boga znali, a poganie nie znali? Gdyby żydzi go znali, to nie ukrzyżowaliby Pana.

To nie jest argument. Żydzi jako naród wybrany znali Boga i to on właśnie do nich przyszedł. Dopiero potem było zwiastowanie poganom.

"Potem" czyli kiedy? Od samego początku Izrael miał być świadectwem dla pogan, jeszcze od wyprowadzenia z Egiptu - mało Bóg dał tam pokazów? Nie rozumiem Ciebie...

"Zagmatwane przesłanki"... :roll:
To są czyste nauki. W taki sposób podchodząc do sprawy , to najlepiej nie wnikać , bo po co...
Biblia jasno i przejrzyście mówi kto stanie lub nie stanie i na jakim sądzie.
Odpowiadasz wykrętnie , nie wiem tylko dlaczego.

wcale się nie wykręcam...

Trochę podobnie.Wypunktuję w skrócie:
1.Przyjście Pana z Królestwem na ziemię.
-przeminięcie nieba
-pochwycenie Kościoła (żyjących)
-zmartwychwstanie sprawiedliwych i Kościoła
-sąd Chrystusowy
-wesele Baranka
2.Armagedon i zagłada wszystkich poza Królestwem.
3.Przeminięcie ziemi.
4.Sąd ostateczny.
-niezapisani w księdze życia do jeziora
5.Stworzenie nowego nieba i ziemi.
6.Zmartwychwstanie niesprawiedliwych , czyli zapisanych w księdze życia.

Pomijając szerą niechęć do układania za Boga końca świata, zwracam uwagę na to, że nie będzie w księdze życia żadnych niesprawiedliwych, Abiszaju, i Ty nie mów, że to jest nauka Biblijna, gdyż właśnie Biblii zaprzeczasz.

Ha 2:4 Bw "Oto człowiek niesprawiedliwy nie zazna spokoju duszy, ale sprawiedliwy z wiary żyć będzie."

1Kor 6:9 Bw "Albo czy nie wiecie, że niesprawiedliwi Królestwa Bożego nie odziedziczą? Nie łudźcie się!
Ja z taką teorią absolutnie zgodzić się nie mogę.

Trudno.

No.
Nie ma żadnej pewności, czy na pierwszym zmartwychwstaniu zmartwychwstaną wszyscy Chrystusowi.

Jest absolutna pewność.
Mogę to udowodnić i dziwię się , że ty w to wątpisz...

masz racje, rzeczywiście... Nie przemyślana wypowiedz z mojej strony.


Tyle razy pisałem , że chodzi mi o tych , którzy żyli przed Jezusem , lub ci , którzy po Jego przyjściu np. dzicy nie mogli usłyszeć. Ja nie daję im nadziei.Ludzie , którzy staną na sądzie , to będą sądzeni z uczynków dobrych jak i złych.

Abiszaju, mam dosyć spierania się z Tobą. Zaprzeczasz Biblii, która mówi, że "za grzech - śmierć", że "z uczynków nie będzie zbawiony żaden człowiek"... To zbawieni będą rozliczeni z uczynków, wszyscy inni są potępieni.


Lepiej napisz coś na temacie "Apokalipsa".Nie wierzysz w zagładę w końcu świata przy przyjściu Pana.Niedobrze. :-?
Pozdrawiam.

A tam, niedobrze.... wierze we wszystko co jest zapisane w księdze .
Nie ma ostatnio czasu - nie wykręcam się, bo naprawdę, uzbierało mi się trochę....
Pozdrawiam.
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez hungry » Wt sty 08, 2008 2:41 pm

axanna napisał(a):Witam.
Szczerze Ci, Abiszaj, powiem, że temat, jaki rozważasz, nie bardzo wcześniej mnie interesował - naprawdę, gdyż bardzo mocno ufam Bogu i w jego obietnicę, że sądzić będzie sprawiedliwie. Nie chcę nawet się zadręczać, kto i jak będzie sądzony, gdyż uważam, że tę sprawy należą wyłącznie do Boga.

I podzielam rowniez zdanie Axanny :)
axanna napisał(a):Nigdy zbyt mocno temat nie zgłębiałam, bo nie ma w Biblii schematycznego opisu końcu świata i uważam, że mocno naginasz wersety biblijne, aby ci pasowały, a szczególnie z tą "nadzieją dla niesprawiedliwych"...

Właśnie to zauwazylem razem z Leaf Only, Leszkiem i Darq ;)
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez Smok » Wt sty 08, 2008 5:11 pm

41 Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie: "Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom!
42 Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść;
byłem spragniony, a nie daliście Mi pić;
43 byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie;
byłem nagi, a nie przyodzialiście Mnie;
byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście Mnie."
44 Wówczas zapytają i ci: "Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym albo spragnionym, albo przybyszem, albo nagim, kiedy chorym albo w więzieniu, a nie usłużyliśmy Tobie?" 45 Wtedy odpowie im: "Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili". 46 I pójdą ci na mękę wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego».

Abiszaj, co Ty na to?

----------------------------

Abiszaj napisał(a):pytanie , które mi zadałeś zadała mi już Axanna na samym początku tego wątku.Jak byś mógł , to zajrzyj , bo tam odpowiedziałem.

Wybacz ale jakoś nie widzę. Owszem była mowa o wiecznym czymś tam ale mi chodzi o to żebyś się odniósł bezpośrednio do tego cytatu.
Moim zdaniem jest on niedwuznacznym stwierdzeniem że ludzie idą do piekła na wieczne męki.
"I pójdą ci na mękę wieczną" - nie potrafię tych słów zinterpretować inaczej. Jeśli masz jakiś pomysł to prosiłbym zaprezentuj, gdyż sam byłem zwolennikiem twierdzenia że piekła nie ma ale ten fragment mi zabija teorię.

wt sty 08, 2008 11:25 pm
----------------------------

No faktycznie pisałeś o tym wcześniej (o kolasis) ale jakoś nie mogłem tego znaleźć, pewnie przez to słowo "kaźń".
To trochę tłumaczy ale jednak trudno stwierdzić czy aby na pewno nie należy tłumaczyć kolasis jako męką. Trzebaby mocno przeanalizować co w tamtych czasach oznaczało to słowo.

----------------------------
Smok » czw sty 10, 2008 3:04 pm


Zapytam mojej nauczycielki od greki. Może jeszcze jakieś słówka poddalibyśmy analizie?

Osobiście zastanawiam się nad "nie zbijaj". Czy przypadkiem nie powinno być "nie morduj". Też muszę zapytać o słowo. Wiesz może jak jest w oryginale? (owa pani zna też inne języki, nie tylko grekę)
----------------------------
Smok » czw sty 10, 2008 7:21 pm
Smok
Aktywny
 
Posty: 239
Dołączył(a): Pn sie 06, 2007 9:41 pm

Re: Piekło - prawda , czy mit?

Postprzez frad » Wt sty 15, 2013 8:24 pm

W Dekalogu rzeczywiscie powiedziane jest nie morduj (tak ma np. NKJV, bardzo popularny wsrod biblijnie wierzacych przeklad).
frad
Aktywny
 
Posty: 864
Dołączył(a): Wt kwi 10, 2007 12:40 pm

Re: Piekło - prawda , czy mit?

Postprzez hungry » Cz sty 17, 2013 2:42 pm

frad napisał(a):W Dekalogu rzeczywiscie powiedziane jest nie morduj (tak ma np. NKJV, bardzo popularny wsrod biblijnie wierzacych przeklad).


A jest, jest i oczywiście wszyscy Żydzi doskonale o tym pamiętali również sam Flawiusz którego porządek dekalogu wraz z grekokatolikami przejęło od Kalwina większość protestantów prócz luteran którzy z rzymsko-katolikami raczej przyjęli porządek Augustyna. W porządku Augustyna było "nie zabijaj", zamiast "nie morduj", zaś w porządku Flawiusza było prawidłowo "Nie morduj". Więc pewnie stąd te różne tłumaczenia i interpretacje biblii w tej kwestii. :)
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Re: Piekło - prawda , czy mit?

Postprzez tomek171992 » So sty 19, 2013 9:06 pm

jest zlo, jest szatan, jest i jego królestwo..
tomek171992
 
Posty: 1
Dołączył(a): So sty 19, 2013 8:38 pm

Re: Piekło - prawda , czy mit?

Postprzez hungry » Pt lut 01, 2013 10:09 am

tomek171992 napisał(a):jest zlo, jest szatan, jest i jego królestwo..

Witaj tomek171992 i co więcej w związku z tematem tego wątku chcesz nam przekazać tymi słowy?
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Re: Piekło - prawda , czy mit?

Postprzez cadik » So lut 16, 2013 8:49 pm

Witam. Chciałam powiedzieć, że piekło na pewno jest. Chyba nawet je widziałam, ale ciężko to wspominać. Tak jak i diabła, jego akurat kilka krotnie, za każdym razem inaczej. Piszę to dla tych którzy mają wątpliwości. Dlaczego go widzę ? Nie mam pojęcia, ale odkąd zaczęłam się nawracać, zaczęłam go widywać. To mnie tylko utwierdza w przekonaniu, że jest jeden Bóg. Dzięki temu zaczęłam lepiej żyć i studiować Pismo Święte. Mam zamiar narysować wszystko co widziałam, a rysować lubię, więc chętnie zamieszczę linki na forum. Widziałam też anioła - choroby psychicznej w domu nie było ;)
[cadik » sob lut 16, 2013 8:52 pm ]
Zresztą co to za temat, piekło - prawda, czy mit ? Co to za pytanie na forum dla chrześcijan ? Tak mit, Bóg nas robi w konia dla własnej uciechy. Samo zadanie tego pytania, podważa Boże prawdy.
[cadik » wt lut 19, 2013 10:37 pm ]
Chyba widziałam piekło i na pewno widziałam diabła kilkakrotnie. Nie wiem dlaczego go widziałam, myślę że on sam by mi się nie ukazał, przecież chce żebyśmy nie wierzyli ,że istnieje. Przypuszczam, że Bóg mi go pokazał. Wydaje mi się, że nie jestem dla Niego wystarczająco dobra. Właściwie to ja wiem, że nie jestem dla Boga wystarczająco dobra. Czy myśląc tak grzeszę uważając, że jest mało miłosierny ? Czy ktoś jeszcze widział diabła ? Lub anioła ?
cadik
 
Posty: 5
Dołączył(a): So lut 16, 2013 8:22 pm

Re: Piekło - prawda , czy mit?

Postprzez hungry » Wt lut 19, 2013 11:05 pm

Witaj, nie widziałem ani diabła ani piekła dzięki Bogu, ale nie przeszkadza mi to wierzyć bo w oparciu o biblię wiem że istnieją, abstrahując już od dyskusji jaka się tu toczyła owego czasu. ;) Lecz wiem też, że większy jest Bóg który jest w każdym z wierzących, narodzonych na nowo.
Połączyłem Twoje posty aby był w jednym i proszę abyś pamiętała nie pisać post pod postem lecz korzystać możesz z opcji zmień (edytowanie postu), lub poczekanie na odpowiedź od kolejnej osoby się wypowiadającej.
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Re: Piekło - prawda , czy mit?

Postprzez yeaboopple81 » Cz cze 29, 2017 8:29 am

Szatan jest nieodłącznym elementem naszego życia na ziemi. Jeżeli jest dobro to i zło jest. A jeżeli jest szatan to i musi być jego królestwo w piekle.
yeaboopple81
 
Posty: 1
Dołączył(a): Śr cze 28, 2017 11:02 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Piekło - prawda , czy mit?

Postprzez robbo1 » N sie 29, 2021 5:45 pm

W istocie niektóre nowotestamentowe wersety wydają się przemawiać za istnieniem piekła jako miejsca wiecznego karania w mękach. Wystarczy przeczytać Apok.14:9-11. Mamy tam przecież wiedzę, ze niektórzy, że każdy kto..."ten będzie męczony w ogniu i siarce przed świętymi i ...i...".
W przypadku Apok.pewne jest jedno. Ona sama jest przesłaniem oznajmionym: "za pomocą znaków" Apok.1:1 B.T. Czy jak to oddał. ks. K.Romaniuk, "oznajmił, za pomocą s p e c j a l n y c h znaków". I to samo w sobie wskazuje na potrzebę traktowania podanych tam określeń jako "obrazu", czy "znaku". Niekoniecznie wszystkiego dosłownie. Nieznacznie dosłownie. I należy przeanalizować podane określenia, żeby zrozumieć jej jak należy. I zrozumieć, które należy rozumieć dosłownie.A które nie. W Apok.14:6-13 mamy poselstwo trzech aniołów. I już w wr.9 czytamy o potrzebie unikania "kłaniania się zwierzęciu i jego obrazowi, i brania piętna na swoje czoło albo swoją rękę". I wer. ten nie jest oczywisty, jak samo zwierzę, jego obraz, piętno brane na czoło itp. I trudno oczekiwać potrzeby dosłownego rozumienia,podanych tam postaci i zachowań. Rozumiem, że wer. od 10 do 11 mówią o ukaraniu tych: "którzy kłaniają się zwierzęciu.., i jeśli bierze poietno jego imienia". Wydaje się jednak oczywiste , ze podane tam "zwierzę", to nie zwierzę. Ukaranie jest jak najbardziej oczywiste. Tym, czym ono jednak jest, już nie.
robbo1
 
Posty: 15
Dołączył(a): Wt lip 20, 2021 2:55 pm

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Dyskusje i polemiki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron