Teraz jest So kwi 27, 2024 9:24 am Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Czy zabójstwo może być usprawiedliwione??

Forum służy do dyskusji o charakterze polemicznym na różne tematy związane z teologią chrześcijańską.

Postprzez hungry » Wt sie 14, 2007 9:23 am

Albertus napisał(a):hungry!
Moim zdaniem najlepszym sposobem pokazania że coś jest napisane jest przytoczenie wersetu.Gdybym chciał udowodnić coś jeszcze to bym dał egzegeze.
Jeśli ten werset mówi coś innego twoim zdaniem to chyba ty powinieneś zrobić egzegezę :D

nie martw sie ja wiem co mówi ale to Ty rzuciłeś wers i czekałem na Twoje uzasadnienie któego nie dałeś, ale widze jedynie krecisz
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez Albertus » Wt sie 14, 2007 3:29 pm

Hungry!
Mam nadzieję że cię nie uraziłem i że się nie obrazisz.
Ja naprawdę nie kręcę i niczego nie chcę wyrywać z kontekstu.A jeżeli według ciebie wyrwałem to zapewniam cię że zupełnie nieświadomie.Wyjaśnij proszę na czym polegał mój błąd!

Zacznę może z drugiej strony.Czy gdybym chciał ci przyznać rację to powinienem uznać że ten kto wydał Jezusa Piłatowi i Piłat mieli tak samo duży grzech?O tym że są rożnice między grzechami mówi też moim zdaniem fragment z 1J5,16-17,ale jeśli to też żle rozumiem to wyjaśnij mi proszę.
Wybacz ,że nie przyjmuję twojego punktu widzenia ufając w twój autorytet ale podobno to jest forum dyskusyjne.
Albertus
Aktywny
 
Posty: 489
Dołączył(a): Wt lip 24, 2007 8:33 pm

Postprzez hungry » Wt sie 14, 2007 5:17 pm

Albertus napisał(a):Hungry!
Mam nadzieję że cię nie uraziłem i że się nie obrazisz.
Ja naprawdę nie kręcę i niczego nie chcę wyrywać z kontekstu.A jeżeli według ciebie wyrwałem to zapewniam cię że zupełnie nieświadomie.Wyjaśnij proszę na czym polegał mój błąd!

Nie uraziłeś ale wybacz byłem bardzo zaintrygowany Twoim postem z cytatem tegoż wersetu i po prostu ciekawy Twojej odpowiedzi.. Ale trudno .. postaramy sie cos z tym fantem zrobić. O.K.? :)
Spróbuję sie mimo to ja odnieść jakoś do zacytowanego przez Ciebie wersetu

„Odpowiedział Jezus: Nie miałbyś żadnej władzy nade mną, gdyby ci to nie było dane z góry; dlatego większy grzech ma ten, który mnie tobie wydał.” Jana 19:11

Przypomnijmy tylko że mowa tam o rozmowie Jezusa z Piłatem który dziwi się że żydzi krzyżują Swego króla, wcześniej pewnie był świadkiem jak Ci sami żydzi obwoływali Go królem gdy Jezus wjeżdżał na oślęciu do Jerozolimy a tym razem wydają Jezusa na śmierć (Piłat jako Rzymski prefekt Judei wiedział jakich użyć tortur i sposobów aby uśmiercić skazanych).
Otóż być może nie zgodzisz sie z moja interpretacja ale trudno zaryzykuje.
Osobiście wierze że mowa tam o grzechu przeciw Duchowi Swietemu którym to grzechem żydzi wtedy zgrzeszyli odrzucając Jezusa, Mesjasza Bożego Pomazańca (proroctwo z Izajasza 61 rozdział).
Biblia mówi że:
"A jeśli Ja wyganiam demony Duchem Bożym, tedy nadeszło do was Królestwo Boże. Albo jak może kto wejść do domu mocarza i jego sprzęty zagrabić, jeśli pierwej nie zwiąże mocarza; wtedy dopiero dom jego ograbi? Kto nie jest ze mną, jest przeciwko mnie, a kto ze mną nie zbiera, rozprasza. Dlatego powiadam wam: Każdy grzech i bluźnierstwo będzie ludziom odpuszczone, ale bluźnierstwo przeciw Duchowi nie będzie odpuszczone. A jeśliby ktoś rzekł słowo przeciwko Synowi Człowieczemu, będzie mu odpuszczone; ale temu, kto by mówił przeciwko Duchowi Świętemu, nie będzie odpuszczone ani w tym wieku ani w przyszłym." Mateusza 12:28-32

Tak wiec widzisz tu jest tylko wyjatek kiedy Bóg rozróżnia grzechy. Każdy inny będzie odpuszczony... Celowo wkleiłem cytat z kontekstem abyś zrozumiał sens na czym polega grzech przeciw Duchowi Sw.
Hmm mogę jeszcze podać jeden cytat z ubolewaniem apostoła Pawła nas żydami z listu do Rzymian.

"Prawdę mówię w Chrystusie, nie kłamię, a poświadcza mi to sumienie moje w Duchu Świętym, że mam wielki smutek i nieustanny ból w sercu swoim. Albowiem ja sam gotów byłem modlić się o to, by być odłączony od Chrystusa za braci moich, krewnych moich według ciała, Izraelitów, do których należy synostwo i chwała, i przymierza, i nadanie zakonu, i służba Boża, i obietnice, do których należą ojcowie i z których pochodzi Chrystus według ciała; Ten jest ponad wszystkim, Bóg błogosławiony na wieki. Amen. Ale nie jest tak, jakoby miało zawieść Słowo Boże. Albowiem nie wszyscy, którzy pochodzą z Izraela, są Izraelem." Rz 9:1-6

"Bracia! Pragnienie serca mego i modlitwa zanoszona do Boga zmierzają ku zbawieniu Izraela. Daję im bowiem świadectwo, że mają gorliwość dla Boga, ale gorliwość nierozsądną; bo nie znając usprawiedliwienia, które pochodzi od Boga, a własne usiłując ustanowić, nie podporządkowali się usprawiedliwieniu Bożemu." Rz 10:1-3

Widzisz podobnie też uważam (byc moze tez się nie zgodzisz ze mną trudno :-? ) że 1 J5:16-17 mówi o tym samym grzechu przeciw Duchowi Świętemu.

Albertus napisał(a):Wybacz ,że nie przyjmuję twojego punktu widzenia ufając w twój autorytet ale podobno to jest forum dyskusyjne.

Wybaczam tamto i teraz z góry wybaczam :D i pozdrawiam.
Grzegorz.
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez Albertus » Wt sie 14, 2007 6:05 pm

Hungry!
Muszę przemyśleć to co napisałeś.
Ale przyznasz chyba że jakkolwiek by nie było to ta kwestia nie jest tak jednoznaczna i prosta jak to przedstawił masterio?

Serdecznie pozdrawiam :D
Albertus
Aktywny
 
Posty: 489
Dołączył(a): Wt lip 24, 2007 8:33 pm

Postprzez hungry » Wt sie 14, 2007 6:25 pm

Albertus napisał(a):Hungry!
Muszę przemyśleć to co napisałeś.
Ale przyznasz chyba że jakkolwiek by nie było to ta kwestia nie jest tak jednoznaczna i prosta jak to przedstawił masterio?

Serdecznie pozdrawiam :D

Wybacz nie widze aby sie gdzies maestro pomylił. Zgadzam się z nim nawet.
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez Albertus » Wt sie 14, 2007 7:09 pm

maestrio napisał:
"Nie mogę czytac głupot jakie niektórzy wypisuja.. Czy w Bibli jest napisane,że jakiś grzech jest większy od drugiego?? - Chyba nie
tutaj moim zdaniem się myli"

"Więc my wszyscy, którzy może nikogo nie zabiliśmy, jesteśmy takimi samymi grzesznikami jak najwięksi zabójcy. Na szczęscie, jednak, Chrystus umarł za nas i dzięki temu mamy życie wieczne. Chwała mu za to!!"
tutaj moim zdaniem w pewnym sensie ma rację

"Jeszcze dodam jedno, jakim prawe G.W Bush ma prawo zabić kogokolwiek w imię Boga?? Skoro Bush tak czyni czyż my chrześcijanie mamy stać bezczynnie, idźmy toczyć wojnę sprawiedliwą
Dla mnie jako chrzescijanina jest to jednak bardzo zastanawiające, czy chrzescijanin ma prawo kogoś zabić, jest to dla mnie wielkim dylematem, a skoro każdy grzech jest równy czyż nie możemy kogoś zabić za ukradnięcie paczki chipsów, skoro można zabić za zabójstwo?? -Może to się wyda śmieszne, ale Bóg raczej nieklasyfikuje grzechów"

A tutaj to szczerze mówiąc nie bardzo rozumiem oczym mówi
Albertus
Aktywny
 
Posty: 489
Dołączył(a): Wt lip 24, 2007 8:33 pm

Postprzez hungry » Wt sie 14, 2007 7:35 pm

moze dajmy jemu prawo niech sie wypowie jak tylko sie zaloguje na forum :) Fakt że koncowka brzmi dziwnie i dla mnie :D ale poczekam jak sie pojawi.
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez frad » Śr sie 15, 2007 6:00 pm

masterio napisał(a):nie mogę czytac głupot jakie niektórzy wypisuja.. Czy w Bibli jest napisane,że jakiś grzech jest większy od drugiego?? - Chyba nie.
Dlaczego ,w takim razie za morderstwo miała by być kara śmierci, a za ukradnięcie 10 złotych nie?? Biblia mówi, że jeśli złamiemy jedno przykazanie zakonu jesteśmy winni całego zakonu. Więc my wszyscy, którzy może nikogo nie zabiliśmy, jesteśmy takimi samymi grzesznikami jak najwięksi zabójcy. Na szczęscie, jednak, Chrystus umarł za nas i dzięki temu mamy życie wieczne. Chwała mu za to!! :)

Jeszcze dodam jedno, jakim prawe G.W Bush ma prawo zabić kogokolwiek w imię Boga?? Skoro Bush tak czyni czyż my chrześcijanie mamy stać bezczynnie, idźmy toczyć wojnę sprawiedliwą :P
Dla mnie jako chrzescijanina jest to jednak bardzo zastanawiające, czy chrzescijanin ma prawo kogoś zabić, jest to dla mnie wielkim dylematem, a skoro każdy grzech jest równy czyż nie możemy kogoś zabić za ukradnięcie paczki chipsów, skoro można zabić za zabójstwo?? -Może to się wyda śmieszne, ale Bóg raczej nieklasyfikuje grzechów :)
czy za sprzedaz pirackiego DVD karalbys tak samo jak za podpalenie domu starcow z ludzmi w srodku? mysle ze powiesz ze nie;

co innego duchowa odpowiedzialnosc za grzech a co innego ziemska kara; czy Jezus zorganizowal zejscie nawroconego lotra z krzyza? nie.

popieram sprawiedliwe wojny, np. inwazje na Irak, zbrojna obrone Izraela przed palestynskimi zbrodniarzami itp.
frad
Aktywny
 
Posty: 864
Dołączył(a): Wt kwi 10, 2007 12:40 pm

Postprzez hungry » Śr sie 15, 2007 6:15 pm

frad inna sprawa jak ludzie klasyfikuja grzechy w prawie cywilnym itp. a inna jak Bog patrzy na grzech... A mowimy w tym watku chyba teraz o tym jak to wyglada u Boga.
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez frad » Cz sie 16, 2007 3:28 pm

hungry napisał(a):frad inna sprawa jak ludzie klasyfikuja grzechy w prawie cywilnym itp. a inna jak Bog patrzy na grzech... A mowimy w tym watku chyba teraz o tym jak to wyglada u Boga.
Bog NAKAZUJE ludziom stosowac kare smierci wobec mordercow. To jest zasada. Wyglada na to ze moga byc wyjatki ale zasada musi jako taka istniec w 'prawie swieckim'.
frad
Aktywny
 
Posty: 864
Dołączył(a): Wt kwi 10, 2007 12:40 pm

Postprzez frad » Cz sie 16, 2007 7:55 pm

Orion napisał(a):
Biblia mówi, że jeśli złamiemy jedno przykazanie zakonu jesteśmy winni całego zakonu. Więc my wszyscy, którzy może nikogo nie zabiliśmy, jesteśmy takimi samymi grzesznikami jak najwięksi zabójcy. Na szczęscie, jednak, Chrystus umarł za nas i dzięki temu mamy życie wieczne. Chwała mu za to!!

Jeśli spojrzeć na to w kontekście Mateusza 5,21-22 "Słyszeliście, iż powiedziano przodkom: Nie będziesz zabijał, a kto by zabił, pójdzie pod sąd. A Ja wam powiadam, że każdy, kto się gniewa na brata swego, pójdzie pod sąd, a kto by rzekł bratu swemu: Racha, stanie przed Radą Najwyższą, a kto by rzekł: Głupcze, pójdzie w ogień piekielny.",to Jezus postawił tu praktycznie znak równości między gniewem a zabójstwem....
a gdy mowil by obcinac konczyne o to mu chodzilo?

tak, Jezus postawil znak rownosci miedzy nienawidzeniem a morderstwem, miedzy pozadliwoscia a cudzolostwem - tyle ze nie obejmuje ten znak rownosci w 100% wszystkich konsekwencji. Wg Biblii zasada jest taka: (parafrazuje) 'mordercow na szubienice'. To jest Boza zasada i to diabel a nie kto inny zamieszal wierzacym niektorym tak ze sa zwolennikami ZABRONIENIA kary smierci - biblijnej, Bozej zasady rozwiazania (czesciowego) problemu zbrodni. Hitlera tez skazaliby przeciwnicy kary smierci na dozywocie? Ryzykowaliby ze odbije go jakas neonazistowska bojowka?
Ostatnio edytowano Cz sie 16, 2007 8:07 pm przez frad, łącznie edytowano 1 raz
frad
Aktywny
 
Posty: 864
Dołączył(a): Wt kwi 10, 2007 12:40 pm

Postprzez hungry » Cz sie 16, 2007 8:05 pm

Orion napisał(a):
Biblia mówi, że jeśli złamiemy jedno przykazanie zakonu jesteśmy winni całego zakonu. Więc my wszyscy, którzy może nikogo nie zabiliśmy, jesteśmy takimi samymi grzesznikami jak najwięksi zabójcy. Na szczęscie, jednak, Chrystus umarł za nas i dzięki temu mamy życie wieczne. Chwała mu za to!!

Jeśli spojrzeć na to w kontekście Mateusza 5,21-22 "Słyszeliście, iż powiedziano przodkom: Nie będziesz zabijał, a kto by zabił, pójdzie pod sąd. A Ja wam powiadam, że każdy, kto się gniewa na brata swego, pójdzie pod sąd, a kto by rzekł bratu swemu: Racha, stanie przed Radą Najwyższą, a kto by rzekł: Głupcze, pójdzie w ogień piekielny.",to Jezus postawił tu praktycznie znak równości między gniewem a zabójstwem....

Orion o dzięki Ci za Twoj post i przypomnienie jakże zapomnianych dziś w kościele słów Jezusa ale widzisz do frada i tak to nie dociera...
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez frad » Cz sie 16, 2007 9:05 pm

Biblia mowi wyraznie: mordercy powinni byc karani smiercia

wyjatki sa wyjatkami, nie regułą
frad
Aktywny
 
Posty: 864
Dołączył(a): Wt kwi 10, 2007 12:40 pm

Postprzez hungry » Cz sie 16, 2007 9:09 pm

Biblia tez mowi że zaplata za grzech (jaki by nie był) jest smierc . I kazdy grzech poniosl Jezus na swoim ciele na drzewo krzyża.
Myslisz że Jezus roznie cierpial za rozne grzechy? Myslisz że mniej go bolał grzech pijanstwa od grzechu morderstwa czy cudzołustwa?
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Dyskusje i polemiki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron