Teraz jest Wt kwi 23, 2024 4:08 pm Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Kościół!?!

Forum służy do dyskusji o charakterze polemicznym na różne tematy związane z teologią chrześcijańską.

Re: Kościół ?

Postprzez frad » Pt cze 01, 2007 8:42 pm

PIOTR KWAśNIEWSKI napisał(a):Czyją własnością jest kościół ? Jezusa Chrystusa to Chrystus założył kościół i
w kościele panują jego zasady. Ktoś się zapyta skąd to wziełeś z biblii Mateusza 16: 18 Jezus mówi o swoim kościele bramy piekielne go nie przemogą ale jak to wygląda praktycznie Dz.ap.2:36 - 47 . 37w. upamiętanie ( zmiana myślenia ), dajcie się ochrzcić ( oddanie życia Chrystusowi ), 40w. ratujcie się , 41w.Rezultat : cico przyjeli słowo. od 42-47 to jest kościół. Co robi kościół 42w. trwa w nauce, 44 jest razem,45w. bierze
udział w potrzebach wierzących, jest jednomyślny ( jeden wykład słowa ) Zastosowanie : Czy całkowicie akceptuje że Kościół jest własnością Chrystusa jeśli tak to przyjmuje jego prawa Jaka ma być nasza postawa 1Piotra 2: 1-12 zwróć uwagę na 9w. ( nasze zadanie ) czy wypełniam to zadanie )
Czy uwazasz ze osoba nieochrzczona w wodzie nie nalezy do Kosciola?
frad
Aktywny
 
Posty: 864
Dołączył(a): Wt kwi 10, 2007 12:40 pm

Postprzez frad » N cze 10, 2007 9:49 am

jaki Waszym zdaniem organizacyjny ustroj kosciola/kosciolow (unii, denominacji, federacji, konfederacji takiej jak np. PAE) jest najpraktyczniejszy dla pracy lokalnego kosciola?
frad
Aktywny
 
Posty: 864
Dołączył(a): Wt kwi 10, 2007 12:40 pm

Postprzez hungry » N cze 10, 2007 12:35 pm

frad napisał(a):Czy uwazasz ze osoba nieochrzczona w wodzie nie nalezy do Kosciola?

chrzest wodny nie włacza do kościoła.
frad napisał(a):jaki Waszym zdaniem organizacyjny ustroj kosciola/kosciolow (unii, denominacji, federacji, konfederacji takiej jak np. PAE) jest najpraktyczniejszy dla pracy lokalnego kosciola?

Nie ma takiego, podobnie jak nie ma idealnego kościoła- zboru.
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez frad » Pn cze 11, 2007 8:22 am

hungry napisał(a):
frad napisał(a):Czy uwazasz ze osoba nieochrzczona w wodzie nie nalezy do Kosciola?

chrzest wodny nie włacza do kościoła.
frad napisał(a):jaki Waszym zdaniem organizacyjny ustroj kosciola/kosciolow (unii, denominacji, federacji, konfederacji takiej jak np. PAE) jest najpraktyczniejszy dla pracy lokalnego kosciola?

Nie ma takiego, podobnie jak nie ma idealnego kościoła- zboru.
zadnych preferencji? ustroj episkopalny jest myslisz tak samo praktyczny jak np. luzna federacja?
frad
Aktywny
 
Posty: 864
Dołączył(a): Wt kwi 10, 2007 12:40 pm

Postprzez hungry » Pn cze 11, 2007 10:48 am

napisałem tylko że żaden nie jest najpraktyczniejszy z tego względu że nie ma idealnego. Uważam że twierdzenia że ten kościół lub ta denominacja jest najlepsza, najpraktyczniejsza uważam za cielesne zachowanie za które się oberwało i Koryntianom od Pawła.
"I ja, bracia, nie mogłem mówić do was jako do duchowych, lecz jako do cielesnych, jako do niemowląt w Chrystusie. Poiłem was mlekiem, nie stałym pokarmem, bo jeszcze go przyjąć nie mogliście, a i teraz jeszcze nie możecie, jeszcze bowiem cieleśni jesteście. Bo skoro między wami jest zazdrość i kłótnia, to czyż cieleśni nie jesteście i czy na sposób ludzki nie postępujecie? Albowiem jeśli jeden mówi : Ja jestem Pawłowy, a drugi: Ja Apollosowy czyż cieleśni nie jesteście? Bo któż to jest Apollos? Albo, któż to jest Paweł? Słudzy, dzięki którym uwierzyliście, a z których każdy dokonał tyle, ile mu dał Pan." I List do Koryntian 3:1-5

Dziś niestety sytuacja jest podobna: jeden mówi ja jestem prezbiterianinem, a z episkopalnego kościoła, a ja zaś baptystą, ja zielonoświątkowcem a ja wolny, a ja katolikiem, a ja sobotni (biblijny), a ja duchowy bardziej bo charyzamtyczny mam wszystkie daru Ducha, macham marynarką a wszyscy padają na ziemię, a ja jeszcze lepiej bo jestem Chystusowy, ja zaś prostaczkiem itd. etc. Frad na zdrowy chłopski rozum czy taka postawa nie jest cielesną postawą?
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez frad » Pn cze 11, 2007 11:13 am

nie chodzi mi o to kto jest bardziej duchowy ale o to ktory USTROJ jest bardziej praktyczny

mozna byc duchowym katolikiem lub niezbawionym baptysta ale ustroj baptystycznych zgromadzen jest chyba praktyczniejszy niz katolickich
frad
Aktywny
 
Posty: 864
Dołączył(a): Wt kwi 10, 2007 12:40 pm

Postprzez hungry » Pn cze 11, 2007 11:21 am

O ile Cię zrozumiałem nie zacząłeś mówić tu o liturgii nabożeństw a raczej o strukturach organizacyjnych rożnych denominacji i kościołów.
Powtórzę może:
frad napisał(a):jaki Waszym zdaniem organizacyjny ustroj kosciola/kosciolow (unii, denominacji, federacji, konfederacji takiej jak np. PAE) jest najpraktyczniejszy dla pracy lokalnego kosciola?

Czytając Twój post nawet nie pomyślałem o liturgii nabożeństw różnych denominacji, zamiast tego od razu nasuneło mi się że chodzi Ci o ogólna organizacyjna hierarchiczną formę tych kościołów. Co tez pozwoliłem sobie oznaczyć w Twoim poście. Pozatym dziś po 17 latach mojego chodzenia z Bogiem od momentu nowego narodzenia jestem przekonany że mało dojrzałe jest dziś porównywanie nawet form liturgicznych różnych zgromadzeń. Nie jesteś katolikiem już nie szukaj więc juz z tym kościołem żadnych porównań odnośnie czy to struktur organizcyjnych czy liturgicznych. Dziś obecnie pozostaje nam jedynie rozmowa z katolikami w tematach biblii pod warunkiem że oni są skorzy do słuchania i przyjmowania czegokolwiek (a są chyba jeszcze tacy dziś katolicy :-? ).
Coraz bardziej też mi się wydaje nie właściwe porównywanie zgromadzen liturgicznych miedzy spolecznosciami protestanckimi. Zwracać możemy raczej powinnismy nawet uwagę na jedna najwazniejszą kwestie mianowicie czy głoszona jest w danej społeczności czy denominacji właściwa nauka bo jeśli nie to wtedy należy się trzymac z dala od takich pseudokaznodziejów głoszących inna ewangelię podczas gdy wiadomo że innej nie ma. List do Galacjan 1 rozdział.
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez frad » Wt cze 12, 2007 1:33 pm

porownywanie z katolicyzmem jest IMHO potrzebne, poniewaz episkopalizm ktory wystepuje tam jest moim zdaniem utrudnieniem pracy lokalnego zgromadzenia - nie mowie ze episkopalizm to grzech ale i niekoniecznie superfajna moc w pracy Kosciola.
frad
Aktywny
 
Posty: 864
Dołączył(a): Wt kwi 10, 2007 12:40 pm

Postprzez darq » Wt cze 12, 2007 1:51 pm

W mojej opinii ustrój Kościoła powinien być "płynny". Nowy Testament zostawia nam pewne zasady lecz nie daje gotowego wzorca ustroju Zboru oraz tego co "ponad zborem", w sensie denominacji. Ukazuje raczej rozwój i dostosowywanie do określonej sytuacji.
To co moim zdaniem jest zasadą naczelną to pewna autonomia lokalnego Zboru - Zbór jest w pełni Kościołem. To jakie struktury przyjmie denominacja powinno być, moim zdaniem dostosowywane do lokalnych (krajowych) potrzeb i możliwości. Co więcej wraz z rozwojem, upływem czasu i zmianami społecznymi, Kościół może swoje struktury zmieniać i ma cały wachlarz z którego można korzystać, nie wspominajac o tym, że można łączyć, mieszać, etc. A wszystko to po to, by byc efektywniejszym w głoszeniu ewangelii, trzymaniu się prawdy Bożego Słowa w społeczeństwie w jakim kosciołowi przyszło służyć.

Dziś współczesny człowiek zapatrzony w demokrację chce przenosić pewne wzorce do Zboru/Kościoła (demokracja bezpośrednia). Nie ujmujac nic takiemu zarządzaniu, warto jednak pamiętać, ze Kościół to teokracja, a więc nie od razu trzeba wyrzucać episkopalizm na śmietnik historii. Moze raczej zrewidować pewne postawy, schematy organizacyjne, tak by były one pomocą w rozwoju, a nie przeszkodą.
pozdrowionka
darq
moderator
 
Posty: 1058
Dołączył(a): Wt gru 11, 2001 1:00 am
Lokalizacja: mielec.kz.pl

Postprzez hungry » Wt cze 12, 2007 2:43 pm

jesli mialbym wybierac system organizacyjny z kosciolow ewangelicznych to najbardziej jest mi bliski i mozliwy do przyjecia i efektywnej działalnosci koscioła - Kościół Chrześcijan Baptystów i Kościół Zielonoświątkowy.
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez frad » Wt cze 12, 2007 4:54 pm

rozumiem

jak uwazasz powinna byc obierana osoba pastorujaca? demokratycznym glosowaniem czy decyzja prezbitera okregowego i/lub NRK?
frad
Aktywny
 
Posty: 864
Dołączył(a): Wt kwi 10, 2007 12:40 pm

Postprzez hungry » Wt cze 12, 2007 4:56 pm

Nie widze w takim systemie nic niewłaściwego.
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez darq » Wt cze 12, 2007 5:14 pm

frad napisał(a):rozumiem

jak uwazasz powinna byc obierana osoba pastorujaca? demokratycznym glosowaniem czy decyzja prezbitera okregowego i/lub NRK?


jeden i drugi sposób ma swoje zalety jak i wady.
Przy "nadaniu" moze to być człowiek nie przystajacy do danej społecznosci, człowiek "tak zwanej góry", w swych działaniach dbajacy o dobre relacje z nadającymi urząd, tak by być ustawionym.
Przy głosowaniu łatwo wpaść w stan: podobania sie zborowi, zeby nie odebrali mandatu. Skupiłem się na wadach, bo zalety są dość jasne.
Jakie więc rozwiazanie? Połączenie? MixMax? Zgromadzenie składa wniosek, ma swoje preferencje, prezbiter/NRK swoje, wspólna modlitwa, wspólne decyzje? W tym wszystkim wrażliwość na głos Ducha Świętego, bo niezależnie od sposobu powołania, nieprzemienione serce moze nawyrządzać wiele szkód w ludzkich duszach i kościele.
darq
moderator
 
Posty: 1058
Dołączył(a): Wt gru 11, 2001 1:00 am
Lokalizacja: mielec.kz.pl

Postprzez hungry » Wt cze 12, 2007 5:26 pm

darq napisał(a):
frad napisał(a):rozumiem

jak uwazasz powinna byc obierana osoba pastorujaca? demokratycznym glosowaniem czy decyzja prezbitera okregowego i/lub NRK?


jeden i drugi sposób ma swoje zalety jak i wady.
Przy "nadaniu" moze to być człowiek nie przystajacy do danej społecznosci, człowiek "tak zwanej góry", w swych działaniach dbajacy o dobre relacje z nadającymi urząd, tak by być ustawionym.
Przy głosowaniu łatwo wpaść w stan: podobania sie zborowi, zeby nie odebrali mandatu. Skupiłem się na wadach, bo zalety są dość jasne.
Jakie więc rozwiazanie? Połączenie? MixMax? Zgromadzenie składa wniosek, ma swoje preferencje, prezbiter/NRK swoje, wspólna modlitwa, wspólne decyzje? W tym wszystkim wrażliwość na głos Ducha Świętego, bo niezależnie od sposobu powołania, nieprzemienione serce moze nawyrządzać wiele szkód w ludzkich duszach i kościele.

amen bracie :)
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Dyskusje i polemiki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości

Wymiana:

pozdrawiamy