Teraz jest So mar 30, 2024 12:18 am Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Sprawa Boruca.

Forum służy do dyskusji o charakterze polemicznym na różne tematy związane z teologią chrześcijańską.

Postprzez Hauer » Pt wrz 22, 2006 11:50 am

Ja nie wiem, czy Ty nie czytasz co ja piszę, czy po prostu to jakas zakamuflowana złosliwość?
Jakich rzeczy?

W srode napisałem jakich:
Mamy zatem dwie rózne kwestie:
1) jasne jest ze Boruc zachował się niewłaściwie ale tym niewłaściwym zachowaniem wcale nie było wykonanie znaku krzyża.
2) otwarta zostaje natomiast dyskusja o tym czy wykonanie znaku krzyża na stadionie w protestanckim kraju, lub w ogóle w obecności protestantów jest czymś obraźliwym jak utrzymywali niektórzy protestanci na tym forum.

Napisałaś juz nawet:
Sam znak krzyza w obiecnosci protestantow nie jest obrazliwy, mysle ze wszyscy z tym sie zgodza i Leszek tez.

Jednak nie widze jakos tych "wszystkich" co by sie zgodzili. Wręcz przeciwnie, Leszek niedługo później podkreslił jeszcze swoje stanowisko (dopisując pare nowych "argumentów"). Ty tez przeszłaś do dalszego mieszania tych kwestii i atakowania samego prostego gestu.
A dlaczego krzyz jest przyznaniem sie do Jezusa?

wykonanie znaku krzyza nie zaprzecza, ze ktos moze nasladowac Jezusa, ale i nie oznacza wcale, ze to robi. To jest zamocne powiedziane, ze "katolik, wykonujac znak krzyza, przyznaje sie do Jezusa". W ten sposob najwyzej przyznaje sie, ze jest katolikiem. Dodac nalezy, ze sam Jezus nie wykonywal zadnych krzyzy, ani innych mistycznych znakow, wiec nie mozna twierdzic, ze tym sposobem ktos nasladuje Jezusa. Sa to ludzkie wymysly i nic poza tym.
a powiedz mi, Czy Jezus nazywał siebie lub swoich uczniów chrzescijanami? a czy Jezus rysował jakies ryby? Dlaczego zatem dzis powiedziec "jestem chrzescijanienem" znaczy tyle co przyznac sie do Jezusa? Dlaczego pierwsi chrzescijanie w czasie przesladowan rozpoznawali się dzięki znakowi ryby? Przykładów mozna podac więcej i to jest za mocne mówić, ze "znak krzyża" to pusty gest.
Dodac nalezy, ze sam Jezus nie wykonywal zadnych krzyzy, ani innych mistycznych znakow, wiec nie mozna twierdzic, ze tym sposobem ktos nasladuje Jezusa.
prosze, nie brnij w pisanie głupot. Czy ktos tu napisął, ze czynienie znaku krzyża jest "nasladowaniem Jezusa" ? Nie przypominam sobie, za to Jezus pomagał św. Józefowi w stolarce. w jednym filmie byla taka postac, facet, który chciał nasladować Jezusa do tego stopnia, ze hobbystycznie zajał sie stolarstwem.

W katolickim kraju?? Przeciez sami mowicie ze 97% to katolicy. Jezeli to prawda co piszesz, to jedno co z tego wynika - tyle warta katolicka wiara.

I jak, przyjemnie ci sie zrobiło? Przeciez sami się cieszycie, ze mniej niz 90%, a do koscioa chodzi góra 50%. Ale czy kraj ma znaczenie? W sudanie np. za zrobienie znaku krzyza zbijają. To jest znak, który ma znaczenie, jest jak przyznanie, ze czlowiek wierzy w Boga Ojca i Syna i Ducha Świętego. Masz racje że czasem, lub nawet czesto to nie jest prawda... a jak ktos mówi "wierze w Boga" to zawsze jest prawda? A jak mówi "jestem chrzescijaninem" to zawsze za tą deklaracja ida czyny? A gdy oddaje swoje życie Jezusowi to zawsze to jest tak do końca? Chyba nie, ale czy z tego powodu powiesz że to tylko puste głoski?

Jezeli ja mam pewne przeswiadczenia lub przekonania co do odpowiedzi Boruca na jakies pytanie, to wcale nie oznacza, ze ja go sadze.
Nie znam Boruca, nie wiem jaka ma relacje z Bogiem. Dlatego nie będę snuc domysłów na temat tego jakiej moze udzielić odpowiedzi. a czy Ty go znasz? a moze sprobujesz zgadnąc jakiej odpowiedzi na to samo pytanie udzieliłby ci "rozwydrzony tłum" (jak ktos tu nazwał zgromadzonych na stadionie kibiców).

Ta dyskusja robi się coraz bardziej chora, paru protestantów tu sobie pokpiło, paru popisało głupoty, ze "znak krzyza obraża". Żaden nie przeprosił, za to jeden zaczął zarzucać mi kłamstwa i łgarstwa. Z Toba axanno dyskusja tez już chyba nie ma sensu bo
jestem tez protestantka i predzej mi reka uschnie, nim napisze ze protestanci - to zlosliwy, pelny jadu i zolci "motloch", nawet gdyby to bylo prawda
zachowujesz się jakby prawda byla bez znaczenia, a najważniejsze było to czy ktos jest protestantem czy nie.
Hauer
 

Postprzez axanna » Pt wrz 22, 2006 12:11 pm

Hauer napisał(a):Ja nie wiem, czy Ty nie czytasz co ja piszę, czy po prostu to jakas zakamuflowana złosliwość?
prosze, nie brnij w pisanie głupot.
I jak, przyjemnie ci sie zrobiło? Przeciez sami się cieszycie, ze mniej niz 90%, a do koscioa chodzi góra 50%.
Z Toba axanno dyskusja tez już chyba nie ma sensu
zachowujesz się jakby prawda byla bez znaczenia

Dzienki, Hauer.
Ta dyskusja robi się coraz bardziej chora,

Masz racje.
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez Hauer » Pt wrz 22, 2006 12:36 pm

Niezły zestaw wyrwanych z kontekstu fragmentów. Zawsze w takiej sytuacji przypominaja mi sie moje "ulubione" wersety: "Judasz poszedł i powiesił się. Jezus rzekł "idz i ty czyń podobnie".

Mam nadzieje, że twoja oszczednośc w słowach jest tylko brakiem argumentów, i że sie na mnie nie obraziłaś.
Jesli uzyłem gdzieś za mocnego słowa to przepraszam. Jak chcesz to mozemy pogadac gdzieś bardzie na spokojnie przy dobrym winie :)

kiedys byłem w Lublinie... hmm.. tam sa różni protestanci, chyab nawet dwa odłamy "zielonoświatkowców" jedni sa zrzeszeni w Kosciele Zielonoswiatkowym RP, a drudzy nie.
A moze ty jesteś z jeszcze jakiejś innej grupy?
Hauer
 

Postprzez axanna » Pt wrz 22, 2006 12:54 pm

Nie obrazilam sie. Zauwaz, ze ja nie pozwalam sobie na takie hasla, jak "piszesz glupoty", albo "jestes zlosliwy", ale ty, chociaz sam obrazasz sie na Leszka za ton jego wypowiedzi, to sobie nie odmawiasz "wstawiania szpilek".
Wyobraz sobie, ze mam argumenty, chociaz by takie, ze nazwa "chrzescijanie" jest zarejestrowana w biblii, a wiec pochodzi od Boga, natomiast o czynieniu krzyza nic nie ma.
Skad pomysiel ze jestem z kosciola zielonoswiatkowego?
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez Hauer » Pt wrz 22, 2006 1:11 pm

Nazwa "chrzescijanie" jest odnotowana w biblii ale jako pewnego rodzaju fakt historyczny. Ot ludzie zacżeli ich tak nazywac. Biblia odnotowuje wiele innych faktów historcznych czy ludzkich czynów co nie znaczy, ze wszystkie pochodzily od Boga.
A "rybki"? Pierwsi chrzescijanie uzywali ich jako znaku rozpoznawczego. Dzis moda wróciła. Jest to smbol zrozumiały i mile widziany chyba dla kazdej denominacji chrzescijańskiej, a w Biblii jakos o nim nie ma.

a skad pomysł, ze jesteś z KZ ? No wiem o KZ w Lublinie i widze, że wpisałas, ze jestes z Lublina. Tyle tylko.

co do różnych znaków czy gestów to ciekawie o tym pisal Lewis w "Listy starego diabła do młodego". Stary diabeł podkreslał tam, ze wazne jest by czlowiekowi wmówic, ze postawy i gesty nie maja żadnego znaczenia. Dlaczego to było tak wazne? Odsyłam do Lewisa :)
Hauer
 

Postprzez axanna » Pt wrz 22, 2006 4:06 pm

Z "rybkami" to moze znajdzie sie ktos madrzejszy ode mnie. Slyszalam wersje ze jest to pierwsza litera imienia Jezus czy cos podobnego, nie wiem dokladnie, jesli kto wie, prosze o podpowiedz.
Lewisa nie czytalam. Bardziej mnie interesuje, co jest wazne dla Boga, a nie dla diabla. A nie uwazasz, ze jesli diabel chce wmowic, ze jakies gesty nie maja znaczenia, to, bez wzgledu na to, dla czego to jest dla niego wazne, lepiej tych gestow poprostu nie czynic?
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez Hauer » Pt wrz 22, 2006 5:08 pm

O pierwszych literach imienia to gdzie jest :)? w której księdze? W którym rozdziale?
A noszenie koszulki z napisem: "Zapytaj mnie dlaczego wierzę w Jezusa" to tylko puste literki bo nie ma nic o tym w Biblii? Tak samo jak popularne T-shirt "Jezus inside"?

:)
Hauer
 

Postprzez axanna » Pt wrz 22, 2006 5:19 pm

Mam dosyc, Hauer, bardzo smieszne. Lepiej chodz do tematu "Dzieci Boze", a tu moze kto inny bedzie chetny. Koszulki, T-shirty - co to ma wspolnego z wiara?
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez Bod » Pt wrz 22, 2006 6:48 pm

Co do symbolu ryby to jak podaje słownik symboli Kopalińskiego, oprócz analogii i odniesienia do słów Jezusa skierowanych do Piotra "(...) od tej pory ludzi łowic bedziesz" - czyli wierni=ryby. Stad ryba stała się dla pierwszych chrzescijan takze symbolem Chrystysa i Koscioła. Grecką nazwę ryby 'ichthys' tłumaczono jako inicjały słów gr : Iesous Christos Theou (H) Yios Soter (Syn Bozy Zbawiciel).
Bod
 

Postprzez axanna » So wrz 23, 2006 3:08 pm

Dzienki, Bod. Z ryba wiec niewiele pomylilam.
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez Hauer » So wrz 23, 2006 3:29 pm

ale Jesus ryb nie rysowąl ani nie kazał tego robic to dlaczego ludzie to robią? To niebiblijny pusty znak ...bla...bla...bla... :)
Hauer
 

Postprzez axanna » So wrz 23, 2006 4:43 pm

Hauer, jak mozna?! Coz za swietokradztwo? Przeciez ten kto nosi koszulki z napisem, albo ze znakiem ryby, albo wykonuje znak krzyza, a na piersiach mu dynda kilogramowy krucyfiks, - ten przeciez, podobnie jak meczennicy, przyznaje sie do wiary!!! /Niek mi Pan wybaczy, co napisalam, ale to prawie ze cytaty./ A ze przy tym pije, pali i klnie...coz, wszyscy my tylko grzeszni ludzie, troche tolerancji...
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez Hauer » So wrz 23, 2006 6:48 pm

Kazdy kto nosi koszulke z rybka albo owieczka to zaraz pali i klnie? no nie przesadzajmy :)
Hauer
 

Postprzez Izrael » Wt lis 14, 2006 12:07 pm

Rangers to pierwszy klub w Glasgow i oczywiście protestancki. Jednak Glasgow to praktycznie jedyne miasto w Szkocji, w którym jest silny ośrodek katolicki, więc kilka lat później założono Celtic FC, klub katolicki i proirlandzki.
Szkocja od wielu lat jest probrytyjska i protestancka, a Celtic powinien grać w lidze irlandzkiej (flagi Irlandii Płn. na meczach, podobizny Che Guevary - kibice są lewaccy), popierając dążenia IRA itp. ;)

Oczywistym jest, że Boruc zwyczajnie prowokował, nie tylko zrobił znak krzyża, ale też pobłogosławił fanów Gers :) Niestety, poprzez konfidenctwo, które szerzy się na stadionach, doszło do zaskarżenia Boruca, co tylko pokazuje, że klimaty piłkarskie w Wielkiej Brytanii robią się coraz bardziej piknikowe, a przecież Boruc tylko podtrzymywał derbowy klimat ;)

ostatnio UEFA prowadzi silną kampanię antysekciarską i antyrasistowską na stadionach Celtiku i Rangers, efektem czego są (przy współpracy z innymi "kibicami" :?) zatrzymania kibiców Gers, którzy śpiewają zakazane piosenki probrytyjskie, protestanckie, religijne i polityczne.
UEFA nie chce widzieć wywieszania komuszych flag przez fanów Celtiku?

To tak troszkę historycznie, mam nadzieję, że nie nudziłem. ;)
Pozdrawiam, Follow, Follow, Rangers FC!!
Izrael
Użytkownik
 
Posty: 56
Dołączył(a): N sie 28, 2005 7:53 pm
Lokalizacja: Słupsk !

Poprzednia strona

Powrót do Dyskusje i polemiki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron