Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:42 pm Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Sprawa Boruca.

Forum służy do dyskusji o charakterze polemicznym na różne tematy związane z teologią chrześcijańską.

Sprawa Boruca.

Postprzez cro » Pt wrz 15, 2006 8:09 am

Czy może mi ktoś wytłumaczyć o co w tym wszystkim chodziły. Otoż Boruc został oskarżony o obrazę uczuć religijnych protestantów bo wchodząc na boisko w czasie meczu z rengersami przyżegnał się. Paranoja o ci w tym wszystkim chodzi?? A podobno chrześcijanie są tolerancyjni. Pozdrawiam.
-Radek
cro
 

Postprzez hungry » Pt wrz 15, 2006 8:58 am

cro a co to ma wspólnego z teologią chrześcijańską? :-?
Z racji że nie podaleś na forum kontaktu e-mailowego to dla Twojej informacji podam Ci tylko pewnego linka i sam przeanalizuj ten fakt:
Tutaj napisano:
http://sport.wp.pl/kat,32272,wid,844383 ... caid=12541
Super Express napisał(a):Według skarżących Boruc kilkakrotnie "prowokował" protestanckich fanów Rangers, wykonując "gesty religijne", czyli po prostu się żegnając.
- Dla protestantów zakreślenie znaku krzyża to prowokacja! - twierdził z mównicy jeden z posłów.
Super Express i sport.wp.pl

Czyli widocznie to była prowokacja z jego strony.
Znał dobrze obyczaje tam panujące w tym kraju. Więc należało to uszanować a nie prowokować.


P.S.
cro ale na przyszłość takie posty zamiast tu proszę kieruj w "rozmowach kontrolowanych"gdzie jak pisze w opisie
Forum dyskusyjne dla ludzi o różnych światopoglądach (niechrześcijanie rozmawiają z chrześcijanami na temat ich wiary). /forum pilotażowe/

Zaś tu w "dyskusjach i polemikach" dla chrześcijan przypominam czytaj opis:
Forum służy do dyskusji o charakterze polemicznym na różne tematy związane z teologią chrześcijańską.
Więc sam zastanów się czy pasuje tu zakładać tematy o zachowaniach sportowców nawet jeśli są religijne.
Przed wejściem na dane forum należy się zapoznać z opisem.
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez cro » Pt wrz 15, 2006 9:49 am

Nie wiem jak Ty hungry ale ja wierzę że Jezus Chrystus umarł na Krzyżu aby odkupić moje grzechy. Dlatego robienie Znaku Krzyża uważam za wielki zaszczyt tak samo jak noszenie krzyżyka na piersiach. Wiesz mi też chodziło o ten artykół na wirtualnej polsce. Ty chyba jednak go do końca nie zrozumiałeś skoro się na niego powołujesz. Zauważ że słowo prowokacja ujęte jest w cudzysłów. Ale nawet nie rozumiem jak to może być prowokacją. I co będziesz oskarżał o prowokację wszystkich noszących krzyżyki których zobaczysz, albo będziesz kazał zdejmować krzyże z klas w których uczą się Twoje dzieci?? Sorry ale ja naprawdę tu czegoś nie rozumiem. Według mnie nie było żadnej prowokacji. Boruc jest katolikiem i przyżegnał się jak zwykle to robi. Kilka dni temu u Przeglądzie Sportowym wyraźnie powiedział że nie czuje się winny i nie przestanie tego robić. Pozdrawiam.
-Radek
cro
 

Postprzez hungry » Pt wrz 15, 2006 10:35 am

cro napisał(a):Nie wiem jak Ty hungry ale ja wierzę że Jezus Chrystus umarł na Krzyżu aby odkupić moje grzechy. Dlatego robienie Znaku Krzyża uważam za wielki zaszczyt tak samo jak noszenie krzyżyka na piersiach.

To jeśli przyjąłeś fakt odkupienia swoja wiarą a to się dzieje w sercu to Bog nie żąda od Ciebie czynienia żadnych znaków rytów, ani noszenia krzyżyków na piersiach. Ale poprostu oddajesz Bogu wdzięczność za Jezusa i Jego zbawienie. O to tu w ewangelii chodzi. Zauważ apostołowie i chrześcijanie w pierwszym wieku nie czynili żadnych znaków krzyża.
Znaki krzyża wymyślono później bo w 310r - wprowadzono znak krzyza jak i w tym samym roku ustanowienie modlitwy za zmarlych.
cro napisał(a): Wiesz mi też chodziło o ten artykół na wirtualnej polsce. Ty chyba jednak go do końca nie zrozumiałeś skoro się na niego powołujesz. Zauważ że słowo prowokacja ujęte jest w cudzysłów. Ale nawet nie rozumiem jak to może być prowokacją.

Widzialem cydzysłów który jest w miejscu komentarza dziennikarza co nie zmienia faktu że była to prowokacja znając obyczajowość kraju w którym dominuje protestantyzm. Skoro katolicy w naszym kraju się tego domagają niech szanują kulturę, innego narodu gdzie wyjeżdzają.
Sportowiec ten z całym szacunkiem do niego ale dobrze wiedział co czyni, wiedział że ich to drażni.
cro napisał(a): I co będziesz oskarżał o prowokację wszystkich noszących krzyżyki których zobaczysz, albo będziesz kazał zdejmować krzyże z klas w których uczą się Twoje dzieci??

Nikogo nie będe oskarżał. Nic mi do tego. Nie zdejmuję też krucyfiksów z miejsc gdzie moja władza nie siega poza moim wlasnym mieszkaniem. We własnym domu to uczyniłem gdy opuściłem katolicyzm. Ale nie mam prawa tego czynić w miejscach gdzie nie mam autorytetu ani przyzwolenia.
Bóg będzie ich sądził.
Zauważ na podobny przykład z Biblii który jest ciekawa analogią.
Celowo podaję przekład z Biblii tysiąclecia z racji że jesteś katolikiem abyś lepiej zrozumiał.
"Zesłał więc Pan na lud węże o jadzie palącym, które kąsały ludzi, tak że wielka liczba Izraelitów zmarła. Przybyli więc ludzie do Mojżesza mówiąc: Zgrzeszyliśmy, szemrząc przeciw Panu i przeciwko tobie. Wstaw się za nami do Pana, aby oddalił od nas węże. I wstawił się Mojżesz za ludem. Wtedy rzekł Pan do Mojżesza: Sporządź węża i umieść go na wysokim palu; wtedy każdy ukąszony, jeśli tylko spojrzy na niego, zostanie przy życiu. Sporządził więc Mojżesz węża miedzianego i umieścił go na wysokim palu. I rzeczywiście, jeśli kogo wąż ukąsił, a ukąszony spojrzał na węża miedzianego, zostawał przy życiu." Lb 21:6-9 (BT)

I teraz cro prosze o cierpliwość i czytaj dalej co robili Izraelici później jak uczynili z tego węża bustwo i nazwali je nechusztan
"W trzecim roku [panowania] Ozeasza, syna Eli, króla izraelskiego, Ezechiasz, syn Achaza, został królem judzkim. W chwili objęcia rządów miał dwadzieścia pięć lat i panował dwadzieścia dziewięć lat w Jerozolimie. Jego matce było na imię Abijja - córka Zachariasza. Czynił on to, co jest słuszne w oczach Pańskich, zupełnie tak jak jego przodek, Dawid. On to usunął wyżyny, potrzaskał stele, wyciął aszery i potłukł węża miedzianego, którego sporządził Mojżesz, ponieważ aż do tego czasu Izraelici składali mu ofiary kadzielne - nazywając go Nechusztan." 2 Krl 18:1-4 (BT)
Ozeasz zauważ miał prawo to uczynić. Bo był królem.
I żebyś mi tej analogii nie przypisywał jako rzekomej mojej "interpretacji" czy też "nadinterpretacji" :lol: przypomnę że już Jezus to uczynił przede mną w ewangelii Jana:
"I nikt nie wstąpił do nieba, oprócz Tego, który z nieba zstąpił - Syna Człowieczego. A jak Mojżesz wywyższył węża na pustyni, tak potrzeba, by wywyższono Syna Człowieczego, aby każdy, kto w Niego wierzy, miał życie wieczne. Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne." Jn 3:13-16 (BT)
Więc pomyśl czy Bogu podobałoby sie noszenie wizerunku krzyża na piersi czy raczej wolałby ażeby przyjąc fakt odkupienia przez wiarę serca i wyznanie ustami. Myślę że to dlatego nie ma nic w Biblii powiedziane o noszeniu znaku krzyża który jak wspomniałem wcześniej wymyślili ludzie później w 310 r. n.e, Ale zato pisze w Biblii o nauce krzyża którą należy zwiastować o czym też juz wspomniałem na tym forum ale w innym wątku :) rety już się zaczynam powtarzać. Cro proszę więc zacznik czytać biblię.
Co do Szkocji pozwolę sobie przypomnieć o ich tradycjach protestanckich o których powinien wiedzieć młody piłkarz z Polski aby uszanować.
Pozatym cro poczytaj o wielkich przebudzeniach jakie mialy miejsce w historii kościoła także w Szkocji.
(Jonathan Edwards) wywarł również wpływ na Johna Erskine ze szkockiej elity misjonarskiej. I przebudzenie nadeszło w Szkocji z wielką mocą. George Whitefield pojechał do Cambuslang, zwiastował, i we wtorek 6 lipca 1742 spadł ogień. Whitefield powiedział: “Z pewnością nikt wcześniej nie słyszał takiego zgiełku, zwłaszcza o 11 w nocy. To przerosło wszystko, co widziałem w Ameryce... Pan M'Culloch zwiastował po mnie, aż do 1 nad ranem, a i nawet wtedy nie mógł ich nakłonić do wyjścia. Całą noc na polach słychać było dźwięki modlitwy i uwielbienia”.6 Później pisał: “Nigdy wcześniej nie zwiastowałem w ten sposób”.7 A wszystko to opierało się na wstawienniczych modlitwach.
Wiele innych ilustracji można by jeszcze przytoczyć, aby wykazać zasadę centralnej pozycji modlitwy w przebudzeniu.

Źródło: http://www.kz.pl/index.php?p=13&id=14 artykuł: "Centralna pozycja modlitwy w wielkich przebudzeniach - Lewis Drummond"

Poczytasz takze o tym tutaj:
http://czytelnia.chrzescijanin.pl/ksiazki/wp/wp_04.htm
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez cro » Pt wrz 15, 2006 7:20 pm

Hungry jeśli przyjmiemy za wsłaściwe Twoje rozumowanie to Boruc jeśli zostanie skazany, w co nie bardzo wierzę, może oskarżyć sąd Szkocji o prześladowanie na tle religijnym. Nie uważasz że wtedy byłoby okej :) Po drugie nie rozumiem dlaczego Protestanci upierają się że jeśli Biblia o czymś nie wspomina to jest to z Nią sprzeczne. Idąc dalej tym tokiem rozumowanie to co robimy teraz czyli ewangelizacja przez internet jest be bo takiego sposobu nie polecił Jezus. Uważam że to jest nie fair. Wybieramy sobie to co jest nam wygodne. A jeśli chodzi o Anglię to nie wiem czy jest to dobry przykład Prawdziwej Religii. Wszyscy dobrze znamy historię i wiemy jak powstał Kościół Aglikański. Pozdrawiam.
-Radek
cro
 

Postprzez hungry » Pt wrz 15, 2006 8:21 pm

cro a teraz to ja Cie juz nie rozumie co jest wygodne ? Co wybieramy? :-? Hmm
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez cro » Pt wrz 15, 2006 9:02 pm

Jeju to proste. Twierdzisz że Kult Krzyża, Świętych, Matki Boskiej są złe bo nie ma ich w Piśmie Św i Jezus nie polecił ich swoim uczniom. A przecież Ewangelizacji poprzez środki przekazu też są sprzeczne z Biblią. Przecież oglądając nabożeństwo w telewizji modlisz się do telewizowra. Czy to nie jest wbrew Pismu Św?? Pewnie że Wasza relgia musi się czymś różnić od katolicyzmu więc postanowiliście że odrzucicie to to i to. Pozdrawiam.
-Radek
cro
 

Postprzez hungry » Pt wrz 15, 2006 9:33 pm

cro napisał(a):Jeju to proste. Twierdzisz że Kult Krzyża, Świętych, Matki Boskiej są złe bo nie ma ich w Piśmie Św i Jezus nie polecił ich swoim uczniom. A przecież Ewangelizacji poprzez środki przekazu też są sprzeczne z Biblią.

Jej powtarzasz sie cro ciągle z tymi bezsensownymi zarzutami i sprawiasz że i my sie tu powtarzamy odpwiadajac Tobie albo meritusowi i innym.
Już mi sie niechce tłumaczyc bo i tak wiem z góry że odrzucisz te argumenty... Przykre jest tylko że odrzucasz biblijne argmenty. Skoro Katolicy w teorii podobno traktuja Biblie jako nieomylne Słowo Boże to jednak w praktyce wygląda to inaczej Biblia sobie a my sobie :(
cro napisał(a): Przecież oglądając nabożeństwo w telewizji modlisz się do telewizowra.

Ja sie nigdy ne modlięłm do TV ani nawet nie ogladam nabozenstw w tv. A jesli ogladałbym jakies nie modliłbym sie do pudełka szklanego.
cro napisał(a):Czy to nie jest wbrew Pismu Św?? Pewnie że Wasza relgia musi się czymś różnić od katolicyzmu więc postanowiliście że odrzucicie to to i to. Pozdrawiam.
-Radek

Powtarzam że chrześcijaństwo nie jest religią. Jezus nigdy nie założył zadnej religii.
Jezus założył kościół JEden powszechny (na tę nazwe wcale nie ma monopolu KRK) Ciało CHrystusa (1 Koryntian 12:12-27)
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez Hauer » Pt wrz 15, 2006 9:50 pm

A w ogóle to co ci protestanci sie tak oburzają? I zaraz po sadach i to państwowych chcą go ciągać. Czy to biblijne? Przecież Jezus nakazał miłowac nawet tych co zlorzeczą, a Boruc nie złorzeczył tylko czynił znak: "w imie Ojca i Syna i Ducha Świętego". Czy to to doprowadziło protestantów do szału?
Hauer
 

Postprzez hungry » Pt wrz 15, 2006 10:13 pm

Hauer a gdzis Ty wyczytal o jakims ciaganiu do sądów Boruca?
Pisze tam tylko że
Boruca oskarżyli fani Glasgow Rangers.
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez hungry » So wrz 16, 2006 4:55 am

Szmagar no być może ale on też wiedział gdzie jest i jakie obyczaje tam panują. A kto powiedział że Ci fani musza być zaraz chrześcijanami może są nominalnymi protestantami jak w Polsce wielu katolików. Chodzą może do kościoła ale nic pozatym. Wiadomo jakby serio traktowali swoją wiarę to by ich to nie obrażało. Ale z drugiej strony polak pracujący tam powinien być świadomy kultury i obyczajów jaka jest w tym kraju aby się umieć dostosować i uszanować zasady tam panujące. Dlatego twierdzę że cro powinien założyć ten wątek nie tu w "polemikach" teologicznych ale w "rozmowach kontrolowanych" o tematyce różnych światopoglądów. Bo ten wątek ma mało wspołnego z teologią chreścijańską. Dlatego prosiłbym moderatora aby przeniósł ten wątek. Dziękuję z góry.
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez cro » So wrz 16, 2006 7:51 am

Jak wszyscy wiemy Szkocja jest krajem cywwilizowanym, oczywiście komuś mógł się niepodobac gest Boruca, ale jeśli ta sprawa trafi do sądu Artur stanie się ofiarą prześladowania na tle relihgijnym. Hungry absolutnie nie wiem co przeszkadza Ci ten temat. Przecież Jest o konflikcie między teologią "katolicką" a protestancką. Chociaż widze w Twoim postępowaniu pewną analogię z kibicami Rangersów. Dobrze wiesz że w rozmowach kontrolowanych prowadzą dyskusje niechrześcijanie, więc co oni mogliy powiedzieć o tej sprawie. Pozdrawiam.
-Radek
cro
 

Postprzez hungry » So wrz 16, 2006 8:07 am

cro czytaj tam pisze wyraźnie w opisie "dla ludzi o różnych światopoglądach ... " Więc to klasyfikowałbym do tematu różnych światopoglądów. Ty masz taki pogląd na tę sprawę a ja taki.. Dla mnie to mało teologiczna sprawa... A właściwie to juz nie moja brocha zostawiam to pod ocene moderatora :D To była tylko moja skromna sugestia :) aby trzymać sie tu pewnego porzadku. Co do TWojej interpretacji tematu tego wątku niech Ci będzie skoro tak uważasz że to miedzy teologia protestancka a katolicka dyskusja ale sorry nie widze sensu takiej dyskusji która jest juz w wątku "protestancyzm + katolicyzm = ....(?)" Widzisz cro ja uważam że za dużo na tym forum było dyskusji polemizujacych miedzy katolikami a protestantami rozpoczete przewaznie przez katolików tutaj jako prowokacje właśnie choc dokładnie wiedzieli że wiekszosc na tym forum to protestanci mimo że jest miedzywyznaniowe. Sorry ale na prowokacje każdą zawsze jestem wrażliwy. Może pewnie Twoim zdaniem cro nadwrażliwy ale taki już jestem. Jestem za rzeczowymi raczej rozmowami z katolikami którzy potrafią też słuchac a nie tylko przekonywac do swoich racji.

Co do piłkarza poszkodowanego religijnie Hmm to tez zostawiam tę sprawe wyraziłem tylko pewną skromna opinie na ten temat jeśli żyjemy w czyims kraju szanujemy obyczajowosc danego kraju bez wzgledu na wyznanie czy kulturę jaką wyniosłem ze swego kraju. Co teologicznej strony tego faktu także się wypowiedziałem ale jak już wspomniałem cro żadne argumenty biblijne Cię nie zadowolą więc nie widzę sensu dyskutować juz na ten temat.
Pozatym cro nie jestem fanem ich klubu :lol:
Kibicuje polskiej reprezentacji i ciesze sie jak Boruc odnosi sukcesy piłkarskie ale to akurat tutaj niema znaczenia w tej kwestii. :D
Ale do kibiców szkockich proszę mnie nie porównywać. :x nie mam nic z nimi wspólnego. Przecież nie pochwaliłem wyżej ich czynu.. tym że skrytykowałem Boruca.
hungry napisał(a):Szmagar no być może ale on też wiedział gdzie jest i jakie obyczaje tam panują. A kto powiedział że Ci fani musza być zaraz chrześcijanami może są nominalnymi protestantami jak w Polsce wielu katolików. Chodzą może do kościoła ale nic pozatym. Wiadomo jakby serio traktowali swoją wiarę to by ich to nie obrażało...


To mój tylko skromny obiektywizm tylko. Bo jestem z natury obiektywną i szczerą osobą.
Pozdrawiam.
Grzegorz
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez Hauer » So wrz 16, 2006 9:42 am

Ależ to jest bardzo teologiczna kwestia hungry. Czy chrześcijanin ma zrezygnować z gestów i z symboli swojej wiary bo komus to może się nie spodobac? Idąc dalej, czy w Izraelu chrzescijanin ma zrezygnowac z głoszenia Ewangelii? Wszak Chrystus jest zgorszeniem dla żydów! Trzeba się dostosowac do zwyczajów kraju w którym się przebywa, tak pisałeś? A wśród muzułmanów? Ich uczucia religijne obraża np. mówienie, ze Jezus umarł na krzyżu. Czy to powód by kraje w których dominuje ta religia uznać za stracone ?
Hauer
 

Następna strona

Powrót do Dyskusje i polemiki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron