Teraz jest Śr maja 08, 2024 1:49 pm Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

III Rzesza = fiasko reformacji luterskiej?

Forum służy do dyskusji o charakterze polemicznym na różne tematy związane z teologią chrześcijańską.

Postprzez Gunther » N mar 12, 2006 10:00 pm

Analogicznie jest z kościołem anglikańskim. Poza chlubnymi wyjątkami (ruch ewangelikalny w tym kościele z Johnem Stottem "na czele" i kursami Alfa) jest to ostoja religijnego liberalizmu. Badania przeprowadzane wśród anglikańskich księży wykazują, że ponad 60% z nich nie wierzy w podstawowe doktryny chrześcijańskie (Trójca, natchnienie Biblii etc), a znaczny procent jest ateistami (!!!).
Tak więc państwowy kościół ma dwie drogi: albo wprowadza zamordyzm i państwo wyznaniowe, albo świetczeje.
Choc może rzeczywiście sprawę zanadto zgeneralizowałem i gdzieś zdarzają się "wyjątki od reguły".
Gunther
 

Postprzez Hauer » Pn mar 13, 2006 2:54 am

dobrze napisane.

a teraz z innej beczki. Co z "kwestiami doktrynalnymi"? Czy Luter np. wierzył w to, ze Duch Święty dział wśród chrzescijan w ten sam spośob co wśród apostołów? W pierwszych wiekach chrzescijaństwa, czy tez moze uważał, ze "charyzmaty wygasły"?
Czy ktoś moze mi to jasno naswietlic jak to był oz tym poglądem?
Hauer
 

Postprzez Turretin » Wt mar 14, 2006 4:55 pm

W Norwegii szerzy się alkoholizm etc ...

No jasne, skoro w całej Norwegii jest mniej sklepów monopolowych niż w jednej tylko Warszawie.

A Ludność całej Norwegii to tylko dwa albo kilka razy Warszawa 9zalezy jak liczyć).

Co do ich życia - ilu znacie Norwegów?
Bo sorry, ale na co dzień to są oni dużo uczciwsi niż przeciętny Polak.
To samo Finowie.
Co wy tu wypisujecie? Skąd te dane macie?

Czy Luter wierzył w dary Ducha?
Luter był pełen Ducha.
Jego nieśmiertelne wyznanie w Wormacji to Boży majstersztyk.
Przeczytaj może co nieco o anabatystach i ich wyskokach w Niemczech, o "prorokach ćwikawskich" i jaki krzyż miał z tego tytułu Luter.

Turretin
Turretin
 

Postprzez Hauer » Wt mar 14, 2006 5:00 pm

Nie znam sie na "luteraniźmie" wiec po prostu pytam.
Hauer
 

Postprzez darq » Wt mar 14, 2006 5:38 pm

Turretin napisał(a):W Norwegii szerzy się alkoholizm etc ...

No jasne, skoro w całej Norwegii jest mniej sklepów monopolowych niż w jednej tylko Warszawie.

A Ludność całej Norwegii to tylko dwa albo kilka razy Warszawa 9zalezy jak liczyć).

Co do ich życia - ilu znacie Norwegów?
Bo sorry, ale na co dzień to są oni dużo uczciwsi niż przeciętny Polak.
To samo Finowie.
Co wy tu wypisujecie? Skąd te dane macie?

Turretin


Co do uczciwości, nie podważam. Wprost przeciwnie, choć i tu są wyjątki. Kumplowi podczas snu w namiocie ukradli wszystko nawet swetr. I napewno byli to norwedzy bo był w rejonie gdzie nikt inny nie mieszka, ani nie jeździ. Ale to tylko wyjatek, bo ogólnie rzeczywiście są uczciwi, trzeba również dodać, że gościnni, na swój sposób i sympatyczni. (Choć ja po kilku dniach w towarzystwie Norwegów mam dość ich "olewackiego" stylu bycia. Te, wszystko dobrze - już nie irytuje, a wkurza i to ostro.
A co do alkoholizmu, to wiem co pisze. Potrafią jechać (gnać na złamanie karku) 3 godziny przez te swoje lasy do sklepu, zeby kupić alkohol. A jakie świetne mają wesela... jak na wiejskim polskim. Jedyną trzeźwą osoba był po drodze zebrany (i zaproszony na wesele) autostopowicz z polski. A że byli pijani wystarczyło rzucić okiem na podłogę. Wszyscy leżeli... :)
Ale oczywiście, ja wcale sie nie znam i wiesz lepiej. Tyle dygresji bo dyskusja nie traktuje o norwegach tylko związkach kościoła z państwem.
darq
moderator
 
Posty: 1058
Dołączył(a): Wt gru 11, 2001 1:00 am
Lokalizacja: mielec.kz.pl

Postprzez darq » Śr mar 15, 2006 10:43 pm

jeszcze tylko dodam, bo się przypomniało, że "najlepsza" muzyka black metalowa pochodzi właśnie ze skandynawi.
Napisałem "najlepsza" (w cudzysłowiu) bo chodzi mi o przesłanie, a nie o sama muzykę.
darq
moderator
 
Posty: 1058
Dołączył(a): Wt gru 11, 2001 1:00 am
Lokalizacja: mielec.kz.pl

Poprzednia strona

Powrót do Dyskusje i polemiki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości

Wymiana:

pozdrawiamy