Teraz jest Wt mar 19, 2024 11:20 am Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

chrzest - niemowlę czy wiek świadomy?

Forum służy do dyskusji o charakterze polemicznym na różne tematy związane z teologią chrześcijańską.

Postprzez adib » Pt wrz 30, 2011 9:52 pm

Czyli co Sakrament Chrztu niemowląt nie ma błogosławieństwa Bożego bo protestanci tak powiedzieli. To ja wam napiszę że jako malutkie dziecko miałem dwa Chrzty Święte, więc gdybym miał teraz przechodzić trzeci to już by była lekka przesada. Jako dorosły wyznałem swoją Wiarę uznałem Jezusa jako swojego Jedynego Pana i Zbawiciela i przeżyłem Chrzest w Duchu Świętym. Hungry wytłumacz mi jedną rzecz. Wielu katolików posługuje charyzmatami jak to możliwe skoro uważasz że ich Chrzest Święty jest nieważny. A może uważasz całą Odnowę w Duchu Świętym za jedną wielką mistyfikację??
adib
Użytkownik
 
Posty: 68
Dołączył(a): So maja 14, 2011 8:57 pm

Postprzez ucash » Pt wrz 30, 2011 10:51 pm

adib napisał(a):Czyli co Sakrament Chrztu niemowląt nie ma błogosławieństwa Bożego

Według mnie jest to błogosławieństwo, materialne dla księdza.
ucash
Aktywny
 
Posty: 366
Dołączył(a): So maja 23, 2009 6:35 am
Lokalizacja: Glasgow

Postprzez hungry » Pt wrz 30, 2011 11:09 pm

adib napisał(a):Czyli co Sakrament Chrztu niemowląt nie ma błogosławieństwa Bożego bo protestanci tak powiedzieli. To ja wam napiszę że jako malutkie dziecko miałem dwa Chrzty Święte, więc gdybym miał teraz przechodzić trzeci to już by była lekka przesada. Jako dorosły wyznałem swoją Wiarę uznałem Jezusa jako swojego Jedynego Pana i Zbawiciela i przeżyłem Chrzest w Duchu Świętym. Hungry wytłumacz mi jedną rzecz. Wielu katolików posługuje charyzmatami jak to możliwe skoro uważasz że ich Chrzest Święty jest nieważny. A może uważasz całą Odnowę w Duchu Świętym za jedną wielką mistyfikację??

A dlaczego by nie miał suwerenny Bóg wylać swego Ducha Świętego nawet na nie ochrzczonych jeszcze? W końcu wpierw działa wiara. Ja byłem również takim katolikiem, ochrzczony Duchem Świętym z darem mówienia językami wcześniej a później ochrzczony czyli zanurzony w wodzie, w świadomym wieku dopiero po opuszczeniu Kościoła Rzymskokatolickiego. Zapraszam do przeczytania mojego świadectwa link masz do mojej stronki w profilu moim na tym forum. Bóg szuka wszędzie ludzi którzy by mu zaczęli oddawać cześć w duchu i w prawdzie. Więc i znajduje sobie szczerych ludzi również wśród katolików.
A co się dzieje dalej z nimi gdy czytają szczerze biblię to już jest inna historia na inny wątek i temat. :)
Dowód w biblii się znajduje:
"I zdumieli się wierni pochodzenia żydowskiego, którzy przybyli z Piotrem, że dar Ducha Świętego wylany został także na pogan. Słyszeli bowiem, że mówią językami i wielbią Boga. Wtedy odezwał się Piotr: Któż może odmówić chrztu tym, którzy otrzymali Ducha Świętego tak samo jak my? I rozkazał ochrzcić ich w imię Jezusa Chrystusa. Potem uprosili go, aby zabawił <u nich> jeszcze kilka dni." Dzieje Apostolskie 10:45-48

Tak więc widzisz, kolejność nie jest tu taka istotna. :)
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez adib » So paź 01, 2011 9:35 pm

Hungry ale to Twoje świadectwo. Nie wiesz jaki byłbyś teraz jakbyś został w Kościele Katolickim tak samo jak nie wiesz czy ludzie którzy w nim zostają nie dostępują Zbawienia. Taka była Twoja Droga. Czyjaś może być inna i też będzie to droga z Drogowskazem "Jezus"
adib
Użytkownik
 
Posty: 68
Dołączył(a): So maja 14, 2011 8:57 pm

Postprzez hungry » Pn paź 03, 2011 9:38 am

adib rozmawiamy tu o chrzcie a nie kościele katolickim więc proszę trzymaj się tematu wątku. Nikt tu nie lży Kościoła katolickiego jedynie wypowiadamy się argumentując wg. biblii, że nie istnieje coś takiego jak chrzest niemowląt i widzę, że w kółko każdy Ci to samo musi tłumaczyć, bo nie rozumiesz, lub nie dostrzegasz wciąć etymologii słowa gr. "baptizo". Co do mojego świadectwa to gdybym w ogóle jeszcze żył, postąpił bym dokładnie tak samo dziś jak i wtedy.
A dyskusję o różnych praktykach katolickich odbiegających już od tematu chrztu wydzielając przeniosłem w inne miejsce.
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez baska » Pt paź 07, 2011 9:20 am

Zdecydowanie w wieku dorosłym
Dlaczego?
Niejaki NERGAL, też był chrzczony. Podobno nawet trzymał do chrztu syna swojego brata.
baska
 

Postprzez adib » Pn paź 10, 2011 9:08 pm

Nikt nie zabrania w Kościele Katolickim Chrztu Świętego w wieku dorosłym i wiele takich się odbywa. Poza tym każdy już jako dorosły przechodzi przez tzw. ponowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Ja sam przyjąłem Jezusa jako Jedynego Pana i Zbawiciela, zostałem Ochrzczony Duchem Świętym, który działa w moim życiu.
adib
Użytkownik
 
Posty: 68
Dołączył(a): So maja 14, 2011 8:57 pm

Re: chrzest - niemowlę czy wiek świadomy?

Postprzez frad » Pt lut 03, 2012 9:08 pm

adib, swietnie ze przyjales Jezusa i jestes zbawiony

co do chrztu wodnego - poniewaz masz Ducha Swietego, wez Bible do reki, popros Boga by Ci pokazal jaka jest prawda. Mysle ze nie zajmie woecej niz kilka dni i bedziesz wiedzial - nie dlatego ze czlowiek Cie przekonal ale ze uslyszales od Boga. Pozdrowienia!
frad
Aktywny
 
Posty: 864
Dołączył(a): Wt kwi 10, 2007 12:40 pm

Re: chrzest - niemowlę czy wiek świadomy?

Postprzez atenszyn » Wt mar 20, 2012 2:09 pm

Dorosłośc to świadomość wyboru (przynajmniej tak się wydaje)
atenszyn
 
Posty: 7
Dołączył(a): Cz mar 08, 2012 2:22 pm

Re: chrzest - niemowlę czy wiek świadomy?

Postprzez sebeł » Pn mar 25, 2013 11:47 pm

popieram "Baranka", dzieci powinny być chrzczone - Jezus w rozmowie z Nikodemem powiedział "...kto się nie narodzi z WODY i Ducha nie wejdzie do Królestwa Bożego..." nie ma tu wyjątków - "kto" - dotyczy wszystkich . Chrzest obmywa przedewszystkim z grzechu pierworodnego {czyli skażenia śmierci odziedziczonego po Adamie} i dlatego czyni nas nowym stworzeniem.
Jezus przez Krzyż pokonał śmierć {naprawił błąd Adama}, dlatego każdy przez ochrzest upodabnia się do Chrystusa {w Jego śmierci i zmartwychwstaniu}. Jezus dał też nakaz -{Mat. 28:19} "...19. Idźcie tedy i czyńcie uczniami wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego, (BW). nie powiedzia ł-"... wszystkie narody z wyjątkiem dzieci..". albo "...wszystkie narody ale tylko świadomych...". To jest zadanie kościoła - nauczać i chrzcić - wszystkich.
W kościele od samego początku problemem nie było czy chrzcić dzieci, ale czy robić to 3-dni czy 7-dni po urodzeniu, pierwsi chrześcijanie bardzo poważnie traktowali chrzest , a dzisiaj ?
sebeł
 
Posty: 1
Dołączył(a): Pn mar 25, 2013 10:49 pm

Re: chrzest - niemowlę czy wiek świadomy?

Postprzez hungry » Śr mar 27, 2013 9:44 am

sebeł napisał(a):popieram "Baranka", dzieci powinny być chrzczone -

Witaj. A gdzie tak pisze aby były chrzczone niemowlęta? W Nowym testamencie mamy to jasno napisane, że potrzebna nam do tego wiara. Niemowlę nie może uwierzyć. Każdy za siebie ma uwierzyć.
sebeł napisał(a):Jezus w rozmowie z Nikodemem powiedział "...kto się nie narodzi z WODY i Ducha nie wejdzie do Królestwa Bożego..."

A gdzie tam pisze o chrzcie? Jezus tu mówi o nowym narodzeniu, czyli nawróceniu, uwierzeniu w Łaskę Pana naszego Jezusa Chrystusa a do tego zdolni są ludzie w trochę bardziej świadomym wieku.
sebeł napisał(a):nie ma tu wyjątków - "kto" - dotyczy wszystkich . Chrzest obmywa przedewszystkim z grzechu pierworodnego {czyli skażenia śmierci odziedziczonego po Adamie} i dlatego czyni nas nowym stworzeniem.

Gdzie masz o tym w biblii jakoby chrzest miał obmywać z grzechu? Biblia mówi, że z grzechu obmywa krew Jezusa i gdy wyznajesz swoją wiarę w Chrystusa, Twoje grzechy zostały przebaczone. Zostajesz wóczas obmyty krwią Pana Jezusa Chrystusa!
sebeł napisał(a):Jezus przez Krzyż pokonał śmierć {naprawił błąd Adama}, dlatego każdy przez ochrzest upodabnia się do Chrystusa {w Jego śmierci i zmartwychwstaniu}.

Chrzest jeszcze nie upodabnia nas do Chrystusa ale jak pisał Apostoł Piotr jest prośbą do Boga o dobre sumienie, które to sumienie z czasem zaznajamia z tym co jest dobre czyli szlachetne odróżniając od tego co złe aby wiedzieć czego mamy unikać. Zaznajamiamy się o tym z Biblii, czytając ją codziennie, poświęcając czas na osobistą modlitwą i naśladowanie Chrystusa w codziennych sytuacjach - to jest upodabnianie się do Chrystusa!
sebeł napisał(a):Jezus dał też nakaz -{Mat. 28:19} "...19. Idźcie tedy i czyńcie uczniami wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego, (BW). nie powiedzia ł-"... wszystkie narody z wyjątkiem dzieci..". albo "...wszystkie narody ale tylko świadomych...". To jest zadanie kościoła - nauczać i chrzcić - wszystkich.

Więc tak jak tam pisze, wszystkich którzy staną się uczniami niemowlę nie może stać się jeszcze uczniem. Do tego potrzebna jest wiara o której Biblia pisze nie tylko w ewangelii np. Marka, również w Dziejach Apostolskich jest podkreślenie na wiarę, nawrócenie danej osoby. Wtedy i tylko wtedy apostołowie i nie tylko apostołowie również diakoni jak np. Filip chrzcili ludzi.
sebeł napisał(a):W kościele od samego początku problemem nie było czy chrzcić dzieci, ale czy robić to 3-dni czy 7-dni po urodzeniu, pierwsi chrześcijanie bardzo poważnie traktowali chrzest , a dzisiaj ?

Dzieci są w uprzywilejowanej pozycji przed Bogiem więc kościół nigdy o nie się nie musiał martwić, bowiem Apostołowie pamiętali na słowa zapewnienia Pana Jezusa o dzieciach:
"Baczcie, abyście nie gardzili żadnym z tych małych, bo powiadam wam, że aniołowie ich w niebie ustawicznie patrzą na oblicze Ojca mojego, który jest w niebie." Ewangelia św. Mateusza 18:10
Więc myślisz, że Bóg by małe niemowlę wrzucił do piekła gdyby nie zostało ochrzczone, np. w czasach wojen po urodzeniu były odbierane często matkom i mordowane?
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Re: chrzest - niemowlę czy wiek świadomy?

Postprzez maniek1966 » N maja 13, 2018 9:47 am

Czy niemowlęta porzucone na śmietnikach, z pewnością nie ochrzczone będą zbawione? A dlaczego nie? Cóż takiego złego zrobiły? Chrystus składając ofiarę życia zapewnił im zbawienie. Człowiek świadomy musi uwierzyć żeby tego odstąpić. Człowiek świadomy dokonuje wyborów, których noworodek nie ma ze względu na swoją nieświadomość. Czy karcisz niemowlę za to że płaczem budzi cię w nocy?
maniek1966
 
Posty: 2
Dołączył(a): N maja 13, 2018 9:13 am

Re: chrzest - niemowlę czy wiek świadomy?

Postprzez Hendi » Pt sty 17, 2020 12:24 pm

Hendi
Użytkownik
 
Posty: 70
Dołączył(a): Pt gru 20, 2019 7:53 am

Re: chrzest - niemowlę czy wiek świadomy?

Postprzez krzysiekniepieklo » Wt lut 18, 2020 10:19 pm

Dz 8
14 Kiedy Apostołowie w Jerozolimie dowiedzieli się, że Samaria przyjęła słowo Boże, wysłali do niej Piotra i Jana, 15 którzy przyszli i modlili się za nich, aby mogli otrzymać Ducha Świętego. 16 Bo na żadnego z nich jeszcze nie zstąpił. Byli jedynie ochrzczeni w imię Pana Jezusa.

Ez 18
1 Pan skierował do mnie te słowa: 2 «Z jakiego powodu powtarzacie między sobą tę przypowieść o ziemi izraelskiej:
Ojcowie jedli zielone winogrona,
a zęby ścierpły synom?
3 Na moje życie - wyrocznia Pana Boga. Nie będziecie więcej powtarzali tej przypowieści w Izraelu. 4 Oto wszystkie osoby są moje: tak osoba ojca, jak osoba syna. Są moje. Umrze tylko ta osoba, która zgrzeszyła.
20 Umrze tylko ta osoba, która grzeszy. Syn nie ponosi odpowiedzialności za winę swego ojca ani ojciec - za winę swego syna. Sprawiedliwość sprawiedliwego jemu zostanie przypisana, występek zaś występnego na niego spadnie.

Błędne są nauki KK odnośnie chrztu. Podczas chrztu nie otrzymuje się Ducha Świętego. Cytat - Dz 8 jest na to dowodem.
Chrzest nie gładzi także grzechu pierworodnego, bo takowego nie ma. Cytat z Ez 18 jest na to dowodem.
Skoro syn nie odpowiada za grzechy ojca, to i potomkowie nie odpowiadają za grzech Adama. Ponosimy jedynie konsekwencje grzechu Adama ale nie ponosimy odpowiedzialności za ten jego grzech. Chrzest jest jedynie przyłączeniem do wspólnoty Nowego Przymierza. Tak, jak obrzezanie było przyłączeniem do wspólnoty Starego Przymierza. Skoro obrzezanie następowało w ósmym dniu po narodzeniu, to logiczne jest chrzczenie małych dzieci. Rodzice decydują o przyłączeniu swoich dzieci do Nowego Przymierza. Nauki KK o grzechu pierworodnym skrzywdziły wielu ludzi poprzez wzbudzanie w nich wyrzutów sumienia w razie śmierci dzieci przed chrztem. To jest nieludzkie i całkowicie sprzeczne z Pismem Świętym.
krzysiekniepieklo
 
Posty: 11
Dołączył(a): Pn gru 02, 2019 11:00 pm

Re: chrzest - niemowlę czy wiek świadomy?

Postprzez MarDeb » Wt lip 07, 2020 4:32 pm

Chrzest jest m.in. publicznym wyznaniem wiary w Jezusa Chrystusa. Jak wiarę może wyznać niemowlę?
MarDeb
Aktywny
 
Posty: 166
Dołączył(a): Pt maja 31, 2019 4:32 pm
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia strona

Powrót do Dyskusje i polemiki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron