Teraz jest Wt mar 19, 2024 7:16 am Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Biblia - orginał

w codziennym życiu chrześcijanina

Biblia - orginał

Postprzez qbasss » So maja 17, 2014 3:18 pm

Czy sądzicie, że Biblia którą dziś czytamy jest w 100% orginalna (mam na myśli orginał przekazu a nie różnice w tłumaczeniach)? Nie chce mi się wierzyć, że Kościół (instytucja) na przestrzeni wieków nie zmodyfikował jej znaczenia dla własnych celów (szczególnie manipulowania wiernymi). Nawet jakieś niewygodne fragmenty mogłyby zostać usunięte (jak np połowa życia Jezusa o której zupełnie nic nie wiemy). Aż trudno byłoby uwierzyć, że taka możliwość mogłaby zostać nie wykorzystana.

Może Pismo które dziś czytamy zupełnie inne dzieło literackie niż orginał.

Pytanie to nurtuje mnie od dawna. Co o tym sądzicie?
qbasss
 
Posty: 8
Dołączył(a): So maja 17, 2014 3:07 pm

Re: Biblia - orginał

Postprzez hungry » Pn maja 19, 2014 3:26 pm

qbasss napisał(a):Czy sądzicie, że Biblia którą dziś czytamy jest w 100% orginalna (mam na myśli orginał przekazu a nie różnice w tłumaczeniach)? Nie chce mi się wierzyć, że Kościół (instytucja) na przestrzeni wieków nie zmodyfikował jej znaczenia dla własnych celów... ?

Witam. Owszem zmodyfikował, ale nie do egoistycznych celów, lecz aby zrozumieć, lepiej kontekst gdy w niektórych przekładach biblii dostrzeżesz wyrazy w nawiasach, znaczy to, że kopiści musieli coś uzupełnić gdy tekst nie był dla nich wystarczająco czytelny, lecz nie czynili tego bez uwzględnienia kontekstu i głębokiej analizy i egzegezy Pisma Świętego. Stąd też chrześcijanie wierzą, że Duch Święty czuwał nad kształtowaniem się kanonu zarówno Starego jak i Nowego Testamentu.
Za wiarygodnością dostępnych obecnie tekstów Starego Testamentu świadczy np. zgodność odnalezionych tekstów w latach 1947-1956 w 11 grotach niedaleko ruin Qumran na Zachodnim Brzegu. Następnie za wiarygodnością Nowego Testamentu świadczy świadczy choćby niewielka ilość czasu między oryginałami, które de facto nie istnieją a jedynie zachowanymi kopiami, tj. około jednego pokolenia (ok. 80- 100 lat). Podczas gdy różne inne pisma niechrześcijańskie które ludzie jednak akceptują za prawdę, mają większy odstęp czasu (ok. kilkaset, do 1000 lat). Przez niewielka ilość czasu mniej ludzi miesza w tekście i mniej zmian... stąd bardziej teksty te są wiarygodne.
Pozdrawiam i życzę wytrwałej i owocnej lektury Biblii.
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Re: Biblia - orginał

Postprzez ucash » Cz maja 22, 2014 11:14 am

qbasss napisał(a):Czy sądzicie, że Biblia którą dziś czytamy jest w 100% orginalna (mam na myśli orginał przekazu a nie różnice w tłumaczeniach)? Nie chce mi się wierzyć, że Kościół (instytucja) na przestrzeni wieków nie zmodyfikował jej znaczenia dla własnych celów (szczególnie manipulowania wiernymi). Nawet jakieś niewygodne fragmenty mogłyby zostać usunięte (jak np połowa życia Jezusa o której zupełnie nic nie wiemy). Aż trudno byłoby uwierzyć, że taka możliwość mogłaby zostać nie wykorzystana.

Może Pismo które dziś czytamy zupełnie inne dzieło literackie niż orginał.

Pytanie to nurtuje mnie od dawna. Co o tym sądzicie?

qbasss, manipulowania? :wink: wiesz, jeśli to miała być manipulacja, to jest to najgorsza manipulacja jaką wymyślił człowiek na swoją korzyść, bo składając to wszystko w jedność raczej tracisz niż zyskujesz, biorąc pod uwagę światowe myślenie, ludzi niewierzących w Boga, w świetle neodarwinizmu i walce o przetrwanie :wink: oczywiście uwzględniając fakt że osoby narodzone na nowo nie traktują tego jako straty, a raczej, ogromnego zysku.
Tak Biblia mowi o stracie, stracie życia wiecznego, oraz o konsekwencjach zaparcia się Boga ale to nie jest motorem napędowym Pisma Świetego.

A teraz fakty:
Do września 2013 roku mamy 5.838 greckich manuskryptów Nowego Testamentu.
25.000+ manusktyptów w przychylności co do Nowego Testamentu w innych językach jak np: Łacina, Język koptyjski, Język syryjski... Oczywiście nie są tak wartościowe jak greckie lecz potwierdzają przekaz informacji.
Poza tym mamy 1.000.000+ cytatów, wspomnień na temat tekstu Nowego Testamentu z wczesnego czasu Ojców kościoła.


Wiec wydaje mi się że przekaz Nowego Testamentu nie tylko jest wartościowy historycznie ale też niema szansy na manipulacje.Oczywiście nie znając zawartości Bibli, nie czytając, możesz wierzyć na słowo tym co głoszą Słowo Boże narażając się na minięcie z przesłaniem tekstu.
Jeśli chodzi o ST to zgadzam się z hungrym słyszałem o tym odkryciu i dodam że Język hebrajski miał pewne właściwości na przykład numeracja liter, i przy kopiowaniu tekstu jeśli liczba się nie zgdzadzała z orginałem zaczynali kopiować od nowa.Także pięcioksiąg Mojżeszowy oraz inne teksty hebrajskie są godne zaufania.

Dodam że w pierwszym 1.000 leciu chrześcijaństwa przeciętny manuskrypt zawierał mniej, więcej, 459 stron, w tym czasie też mieliśmy już prawie 600 manuskryptów.Sporo materiału krótko mówiąc.
ucash
Aktywny
 
Posty: 366
Dołączył(a): So maja 23, 2009 6:35 am
Lokalizacja: Glasgow

Re: Biblia - orginał

Postprzez qbasss » Cz maja 22, 2014 11:41 pm

tak jak już wspomniałem, nie miałem na myśli modyfikacji typu dodawanie komentarzy w nawiasach czy drobne różnice w tłumaczeniach lecz finalną celową zmianę sensu przekazu.

Chyba trochę mnie nie rozumiecie - nie uważam, że cała Biblia została napisana tylko przez człowieka dla celów manipulacyjnych tylko, cześć niewygodnych fragmentów mogłaby zostać zmodyfikowana lub wycięta albo dopisana. Stary testament może i jest orginałem ale Nowy Testament ma dużo bardziej znaczący wpływ na "kształt" aktualnego chrześcijaństwa. Więc po Chrystusie, nie wszystkie jego nauki mogłyby być wygodne - np można wyczytać w alternatywnych źródłach, że Jezus wspominał o reinkarnacji. Dla mnie istnienie reinkarnacji jest prawdopodobne. Gdyby okazało się, że istnieje na 100% to filozofia aktualnego Kościoła by upadła.

Np bardzo wygodny fragment dla Kościoła który mógłby zostać dopisany traktuje o tym, że co zostanie ustalone na Ziemi przez kościół Piotra, będzie obowiązywać również w Niebie - co dla mnie jest jakimś absurdem.
qbasss
 
Posty: 8
Dołączył(a): So maja 17, 2014 3:07 pm

Re: Biblia - orginał

Postprzez hungry » Pt maja 23, 2014 9:33 am

qbasss napisał(a):tak jak już wspomniałem, nie miałem na myśli modyfikacji typu dodawanie komentarzy w nawiasach czy drobne różnice w tłumaczeniach lecz finalną celową zmianę sensu przekazu.

qbasss nie było żadnej zmiany sensu to jedynie twoje spostrzeżenie? Czyżbyś wątpił w natchnienie od Ducha Świętego i nieomylność całego Pisma Świętego (66 ksiąg Starego i Nowego Testamentu)?
Jeśli w tym dziale forum chcesz brać udział w dyskusji, proszę zapoznać się z zasadami na forum:
zasady.html
Punkt 1.
Zgodnie ze swoją nazwą, "forum.chrzescijanin.pl" jest forum dyskusyjnym, które powstało z myślą o chrześcijanach. W dyskusjach mogą zabierać głos osoby (będące chrześcijanami) deklarujące swoją wiarę w Jezusa Chrystusa jako Pana, Zbawiciela i Boga, jednocześnie uznające Pismo Święte (Biblię) za Słowo Boże, nieomylne i natchnione przez Ducha Świętego. Wierzących w jedngo Boga (Ojca, Syna i Ducha Świętego). Udział w rozmowach na forum mogą brać chrześcijanie z różnych kościołów chrześcijańskich.

Punkt 2.
Osoby, które nie uważają się za chrześcijan (lub niewierzące w natchnienie Pisma Świętego, nie uznające Jezusa Chrystusa za swojego Zbawiciela, Pana i Boga) mogą pisać na forum "NIE/CHRZESCIJANIE", które zostało pomyślane jako miejsce dyskusji i wymiany myśli niechrześcijan z chrześcijanami.
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Re: Biblia - orginał

Postprzez ucash » Pt maja 23, 2014 10:26 am

qbasss napisał(a):tak jak już wspomniałem, nie miałem na myśli modyfikacji typu dodawanie komentarzy w nawiasach czy drobne różnice w tłumaczeniach lecz finalną celową zmianę sensu przekazu.

Chyba trochę mnie nie rozumiecie - nie uważam, że cała Biblia została napisana tylko przez człowieka dla celów manipulacyjnych tylko, cześć niewygodnych fragmentów mogłaby zostać zmodyfikowana lub wycięta albo dopisana. Stary testament może i jest orginałem ale Nowy Testament ma dużo bardziej znaczący wpływ na "kształt" aktualnego chrześcijaństwa. Więc po Chrystusie, nie wszystkie jego nauki mogłyby być wygodne - np można wyczytać w alternatywnych źródłach, że Jezus wspominał o reinkarnacji. Dla mnie istnienie reinkarnacji jest prawdopodobne. Gdyby okazało się, że istnieje na 100% to filozofia aktualnego Kościoła by upadła.

Np bardzo wygodny fragment dla Kościoła który mógłby zostać dopisany traktuje o tym, że co zostanie ustalone na Ziemi przez kościół Piotra, będzie obowiązywać również w Niebie - co dla mnie jest jakimś absurdem.


Widzisz, w dobie dzisiejszej informacj dokumenty Nowego Testamentu są dostępne nie tylko przez kościół, orginalne kopie znajdują się naprzykład w światowej sławy universtetach, bibliotekach a podejrzewam że i w posiadaniu osób prywatnych.
Jeśli Twoim jedynym zmartwieniem jest dopisanie lub wycięcie niewygodnych fragmentów to zapewniam Cię że niemasz się czym martwić.
Zakładając że sens dokómentów Nowego Testamentu zostały zmienione równie dobrze moglibyśmy pogrzebać cały dział historii antycznej, jak już wspomniałem powyżej nie tylko koścół zajmuje się badaniem tych dokumentów, ale historycy Nowego Testamentu także, w tej dziedzinie można teraz zrobić doktorat.
qbasss mamy za dużo dowodów na prawdomówność oraz orginalny przekaz wiadomości na przestrzeni wieków aby załadać inaczej jeśli chcesz podążać za dowodami gdziekolwiek prowadzą Twoje założenia są bezpodstawne, odkrywanie tych dokumentów to odkrycia naukowe badane przez naukowców oraz tekst podany testowi przez krytyków historycznych.Po prostu za dużo instytucji oraz osób prywatnych ma dostę do tych dokumentów poza kościołem.Jedyne czego moglibyśmy się czepić to czemu kościól wybrał akurat dokument te a nie na przykład apokryfy które z naukowego punktu widzenia są dużo mniej wartościowe historycznie oraz napisane później.

Z góry sorka za offtopa
{Jest to kościół Chrystusa nie Piotra, Jezus powiedział mu że na tej opoce zbuduje kościół, dając mu do zrozumienia coś czego jeszcze sam Piotr nie rozumiał, on, ani żaden z Apostołów, a zostało mu to powiedziane ze względu na wiarę jaką posiadał w Chrystusa oraz miłością jaką darzył Chrystusa {Na tej opoce, skale, mając na myśli jaką posiada wiarę oraz miłość, twarda, niewzruszona}. Jeżeli ty jesteś tym który głosi komuś kto nie przyjmuje twojego świadectwa czy świadectwo to nie bedzie związane tym co usłyszał oraz tym co odrzucił ? Piotr nie głosił swojego lecz Chrystusowego to co jest !}
ucash
Aktywny
 
Posty: 366
Dołączył(a): So maja 23, 2009 6:35 am
Lokalizacja: Glasgow

Re: Biblia - orginał

Postprzez qbasss » Pt maja 23, 2014 12:06 pm

Wierzę w Boga i nigdy ta wiara nie uległa zachwianiu - tylko czasami nie rozumiem niektórych fragmentów Pisma Św i motywów Boga - jeśli czegoś nie rozumiem to pytam. Nie jestem jednym z tych ludzi, którzy wierzą i nie zastanawiają się bo wolą pozostać w strefie swojego komfortu (jeśli to forum jest dla takich ludzi, to jeszcze dziś usunę swój profil). Interesuję się Bogiem nie tylko z punktu widzenia chrześcijaństwa ale również buddyzmu i innych wiar. Nie zaakceptuje czegoś co jest sprzeczne z moim "wewnętrznym głosem". Często, żeby coś zaakceptować, muszę poszukać głębiej odpowiedzi.

Wierzę, że Chrystus jest Synem Bożym (a skoro tak to i również Bogiem - ale nie jedynym Synem co możemy przeczytać w Księdze Rodzaju).
qbasss
 
Posty: 8
Dołączył(a): So maja 17, 2014 3:07 pm

Re: Biblia - orginał

Postprzez ucash » Pt maja 23, 2014 9:36 pm

qbasss napisał(a):Wierzę w Boga i nigdy ta wiara nie uległa zachwianiu - tylko czasami nie rozumiem niektórych fragmentów Pisma Św i motywów Boga - jeśli czegoś nie rozumiem to pytam. Nie jestem jednym z tych ludzi, którzy wierzą i nie zastanawiają się bo wolą pozostać w strefie swojego komfortu (jeśli to forum jest dla takich ludzi, to jeszcze dziś usunę swój profil). Interesuję się Bogiem nie tylko z punktu widzenia chrześcijaństwa ale również buddyzmu i innych wiar. Nie zaakceptuje czegoś co jest sprzeczne z moim "wewnętrznym głosem". Często, żeby coś zaakceptować, muszę poszukać głębiej odpowiedzi.

Wierzę, że Chrystus jest Synem Bożym (a skoro tak to i również Bogiem - ale nie jedynym Synem co możemy przeczytać w Księdze Rodzaju).

Oh qbasss, przyjacielu! życzy Ci powodzenia w poszukiwaniach z całego serca, ale niestety nie możesz być chrześcijaninem i buddystą. Bóg chrześcijański obiawiony w Jezusie Chrystusie, Bóg Izraela a teraz i pogan nie dzieli się z nikim swoją chwałą bo i niema z kim się podzielić gdyż jako Trójjedyny Bóg niema sobie równych, jak ktoś może dorównać Bogu?

Jeżeli Bóg wzbudził Chrystusa z martwych jak zaświadczyli Apostołowie, potwierdził tym samym że Chrystus głosił prawdę, o tym Kim jest i co zrobił oraz Kim jest YHWH.
Jeśli z historycznego punktu widzenia Nowy Testament jest wiarygodnym zbiorem dokumentów a jest gdyż historycy {Wierzący, Niewierzący oraz Sceptycy} zgadzają się co do kilku faktów w przychylności co do zmartwychwstania Chrystusa:

-Pochówek Jezusa
-Odkrycie jego pustego grobu
-Ukazywanie sie Chrystusa po Jego śmierci, osobą wierzącym, niewierzącym oraz sceptyką -brak wyjaśnienia lub nieadekwatne. :wink:
-Oraz początek wiary Apostołów w zmartwychwstanie Jezusa

To może lepiej dokładniej sie przyjrzeć Bogu chrześcijańswa? w wierze w której można podać rosądne argumenty.
ucash
Aktywny
 
Posty: 366
Dołączył(a): So maja 23, 2009 6:35 am
Lokalizacja: Glasgow

Re: Biblia - orginał

Postprzez qbasss » So maja 24, 2014 1:27 pm

Przyglądam się i to nie od wczoraj. Ale czy każda wiara która nie wywodzi się z chrześcijaństwa musi we wszystkim nie mieć racji? Załóżmy, że nauki buddyzmu mylą się w 98% a w 2% nie. Czy dla tych 2% nie warto się bliżej przyjrzeć tej religii lub jakiejkolwiek innej? Czy poznawanie Boga musi się sprowadzać tylko do tego co jest w Biblii (wiem co napiszecie - że nic więcej nam nie potrzeba)? A co jeśli każdy człowiek który ma w sercu dobro, tak naprawdę na poziomie podświadomym modli się do tego samego prawdziwego Boga, niezależnie od religii?

Nie wiem już samm.... :( ciężko mi to wszystko ogarnąć.... jak również tego, że Stwórca Wszystkiego (Absolut) według chrześcijaństwa to Osoba (osoba kojarzy mi się ze światem materialnym a materia przecież nie powinna mieć nic wspólnego z czymś tak wyniosłym jak Bóg stwórca wszystkiego) a nie np energia która ogarnia wszystko i wszystko przenika....
qbasss
 
Posty: 8
Dołączył(a): So maja 17, 2014 3:07 pm

Re: Biblia - orginał

Postprzez ucash » Pt sty 16, 2015 2:35 am

qbasss napisał(a):Nie wiem już samm.... :( ciężko mi to wszystko ogarnąć.... jak również tego, że Stwórca Wszystkiego (Absolut) według chrześcijaństwa to Osoba (osoba kojarzy mi się ze światem materialnym a materia przecież nie powinna mieć nic wspólnego z czymś tak wyniosłym jak Bóg stwórca wszystkiego) a nie np energia która ogarnia wszystko i wszystko przenika....

Powiedz mi prosze qubasss z jakie materi są złożone, Twoje doświadczenia, Towja osobowość, Twoje intencje czy Ty naprawdę niedostrzegasz niematerialności ludzkiej osoby.
Przedmioty fizyczne nie mają intencjonalności, nie są za czymś albo o coś, tylko agenci wolnej woli posiadaja takie charakterystyki.
Tak nasze ciała są zbudowane z fizycznej materii ale dla przykładu kiedy się smucisz to nie smuci się Twój mózg tylko Ty się smucisz, to nie nasze mózgi nami kierują tylko to my je wykorzystujemy do określonych przez nas celów.
Tak samo jak pianista wykorzystuje pianino do tworzenia muzyki.
To że Bóg jest osobowy jest naprawdę dobrą nowiną! Odpowiedz sam sobie na pytanie jakie cechy posiadają osoby i weź proszę pod uwagę że Bóg jako osoba nie jest skażony grzechem, nie podlega korupcj, nie jest niczym manipulowany podejmując decyzje są to decyzje prawdziwie wolne a przy tym będąc Bogiem Trójjedynym od zawsze miał kontakt z osobami Trójcy i to właśnie ten Bóg się nam obiawił w Jezusie Chrystusie.
Chciałbyś poznać Boga, jego osobę, naturę, charakterystyki? Jeśli tak to przyglądaj się uwarznie osobie Chrystusa.
ucash
Aktywny
 
Posty: 366
Dołączył(a): So maja 23, 2009 6:35 am
Lokalizacja: Glasgow


Powrót do Pismo Święte

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron