Teraz jest Cz kwi 18, 2024 3:57 pm Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Litera zabija

w codziennym życiu chrześcijanina

Litera zabija

Postprzez asa » N gru 28, 2008 9:14 pm

W innym temacie wymienione zostal fragmencik tekstu Pawla do Koryntian.: „Litera zabija”.

Podaje wiekszy fragment i proszę Was o odpowiedz: jak rozumiecie ten tekst?
Zwlaszcza prosze o odpowiedz Albertusa.

2Kor Bw(2) Wy jesteście listem naszym, napisanym w sercach naszych, znanym i czytanym przez wszystkich ludzi; (3) wiadomo przecież, że jesteście listem Chrystusowym sporządzonym przez nasze usługiwanie, napisanym nie atramentem, ale Duchem Boga żywego, nie tablicach kamiennych, lecz na tablicach serc ludzkich. (4) A taką ufność mamy przez Chrystusa ku Bogu, (5) nie jakobyśmy byli zdolni pomyśleć coś sami z siebie i tylko z siebie, lecz zdolność nasza jest z Boga, który też uzdolnił nas, abyśmy byli sługami nowego przymierza, nie litery, lecz ducha, bo litera zabija, duch zaś ożywia.
asa
Aktywny
 
Posty: 637
Dołączył(a): Pt kwi 25, 2008 9:29 pm

Postprzez Albertus » N gru 28, 2008 9:34 pm

Dodam jeszcze z Ew Jana5

(37) Ojciec, który Mnie posłał, On dał o Mnie świadectwo. Nigdy nie słyszeliście ani Jego głosu, ani nie widzieliście Jego oblicza; (38) nie macie także słowa Jego, trwającego w was, bo wyście nie uwierzyli w Tego, którego On posłał. (39) Badacie Pisma, ponieważ sądzicie, że w nich zawarte jest życie wieczne: to one właśnie dają o Mnie świadectwo.

Chrzescijaństwo nie jest w przeciwieństwie do judaizmu i islamu religią ksiegi

prosze wyjasnij jak rozumiesz zdanie: Litera zabija,


Moja odpowiedż będzie oczywiście niepełna ale moze być przyczynkiem do dyskusji


Samo czytanie Pisma nie daje życia

Pismo czytane w innym Duchu niz zostało napisane może być żródłem śmiertelnych błędów

Na przykład gdyby Kościół opierał sie na literze pisma to nigdy nie nauczałby ze obrzezanie nie jest konieczne do zbawienia
Albertus
Aktywny
 
Posty: 489
Dołączył(a): Wt lip 24, 2007 8:33 pm

Postprzez asa » N gru 28, 2008 11:18 pm

Czy uwazasz, ze slowa z 2Kor, 3 Bog kieruje tez do Ciebie?

Ze jestes listem Chrystusowym , napisanym Duchem Boga Zywego w Twoim sercu?
Masz ufnosc, ze zostales uzdolniony przez samego Boga, abys był sługa nowego przymierza we krwi JEzusa?

masz ufnosc, ze nie potrafisz sam z siebie juz nic pomyslec, bo chodzisz w Duchu sw?
-------------------------------

Dodam jeszcze z Ew Jana5

(37) Ojciec, który Mnie posłał, On dał o Mnie świadectwo. Nigdy nie słyszeliście ani Jego głosu, ani nie widzieliście Jego oblicza; (38 nie macie także słowa Jego, trwającego w was, bo wyście nie uwierzyli w Tego, którego On posłał. (39) Badacie Pisma, ponieważ sądzicie, że w nich zawarte jest życie wieczne: to one właśnie dają o Mnie świadectwo.

Rzeczywiście w Pismie zawarte jest życie wieczne, konkretnie w Słowie Bożym- zapisanym na jej kartach. Jak już jesteśmy w ewang Jana, dodałabym jesczse z J6, wers 63:

Duch ożywia, Ciało nic nie pomaga. Słowa, które do was powiedziałem są duchem i żywotem. ( J6,63)

Ponieważ Słowami dającymi zywot, ożywiającymi mogą być WYŁĄCZNIE SLOWA SAMEGO BOGA.
Nie ludzkie.
Słowa Nowego Przymierza- we krwi Jezusa - przez wiarę w Jezusa.
Słowa, które darzą życiem.
Gdy anioł oswobodził apostołów z wiezienia, przekazał im wieść od Pana:

(Dz 5:200 Idźcie, a wystąpiwszy, głoście ludowi w świątyni wszystkie te słowa, które darzą życiem.

W związku z tym żadne inne słowa, pochodzące z innych ust, niż bożych- nie są nośnikiem mocy ożywiającej. Mało tego, nawet słowo boże przesączone przez umysły ludzkie i zniekształcone np. przez dodanie tego i owego- również nie obdarzy zyciem. - nic nie mozemy dodac i nic ując.
( dlatego uwazam, ze znacznie korzystniej jest czytac Pismo bez przypisów, oraz samo Pismo a nie jego opracowania, co robia niektórzy.)
Samo czytanie Pisma nie daje życia

Pismo czytane w innym Duchu niz zostało napisane może być żródłem śmiertelnych błędów.

Gdy patrzymy na spisane słowo boze w sposób cielesny- widzimy tylko zbiór informacji, pustych dla nas. Wówczas rzeczywiście lepiej usiąść przed TV. Ponieważ jednak Bog wycisnął na odrodzonych dzieciach bozych swoja pieczęc i dał im zadatek Ducha- w tymże Duchu tez powinniśmy patrzeć na Slowo. Duch sw. Jest autorem. To własnie On OZYWIA SŁOWO.
Tu masz racje, w zadnym innym duchu niż Duchu sw. Biblia nie powinna być czytana.


Wiemy już ze slowo boze darzy życiem ( jest duchem i żywotem) .
Wiemy, ze musi być koniecznie czytane w Duchu autora tego słowa.
Wiemy , ze musi być czyste, nieskalane ludzka manipulacją.
Wiemy, że ożywia je sam Duch sw.

Jak teraz zwiastować, aby nie stracic ducha słowa?
Uwazam, ze
Musi być głoszone w kontekście calej Biblii.
Musi być głoszone w mocy Ducha sw. Po prostu musmy w Nim przebywac. Modlic sie do Niego, aby otworzył nasze serca na swiatło Slowa.
jesli stanie sie inaczej "zabijemy" Slowo
wtedy będzie literą.
A my rzeczywiscie nie bedziemy listem Chrystusowym.
asa
Aktywny
 
Posty: 637
Dołączył(a): Pt kwi 25, 2008 9:29 pm

Postprzez Magda_77 » Pn gru 29, 2008 12:18 pm

Asa przepraszam,że nie przeczytałam bardzo dokładnie tego co napisałaś,a tylko pobieżnie,ale chce tu powiedzieć coś od siebie też.
Litera ,która zabija jest wiedzą,która nie jest stosowana w życiu.Jak wielu ludzi zna Biblię,studiuje ją i nie ma życia,bo Słowo nie mieszka w ich sercach.
Spójrz na rozliczne dyskusje i mądre wywody,czy daja one chleb biednym i ewangelię poszukującym?
Tak myślę,ze każdy chrześcijanin powinien,musi wręcz być "listem Chrystusowym zapisanym w sercach",bo samo wyznanie nie czyni z nas takiego listu,ale jesli pozwolimy ,aby to Słowo Żywota zamieszkało w nas,wtedy Ono nas przemieni.
Bóg dał nam wybór :"Patrz! Kładę dziś przed tobą życie i dobro oraz śmierć i zło"5Moj.30,15
"Położyłem dziś przed tobą życie i śmierć,błogosławieństwo i przekleństwo.Wybierz przeto życie abyś żył"5Moj.30,19
Bóg pokazuje jakiego wyboru powinniśmy dokonać,mamy wybrać błogosławieństwo,czyli życie,czyli życie w zgodzie z Bożym Słowem,a Słowem tym jest Chrystus ,który stal się ciałem,a nie jest ono trudne,gdyż jest wypisane w naszych sercach,przez Ducha Tego,który nas zbawił.
"To przykazanie bowiem,które ja ci dziś nadaję,nie jest dla ciebie ani za trudne,ani za dalekie.Nie jest ono na niebie,aby tzreba było mówić:któż nam wstąpi do nieba i do nas je sprowadzi,i nam je oznajmi ,abyśmy je spełniali?Nie jest tez ono za morzem,aby trzeba było mówić:któż nam sie przeprawi za morze i do nas je sprowadzi,i nam je oznajmi,abyśmy je spełniali?Lecz bardzo blisko ciebie jest slowo,w twoich ustach i twoim sercu,abyś je czynił"5Moj.30; 11-14
"Nie mów w sercu swym: Kto wstąpi do nieba? To znaczy, aby Chrystusa sprowadzić na dół; (7) albo: Kto zstąpi do otchłani? To znaczy, aby Chrystusa wywieść z martwych w górę. Ale co powiada Pismo ? Blisko ciebie jest słowo, w ustach twoich i w sercu twoim; to znaczy, słowo wiary, które głosimy."Rz. 10,6-8
"(1) Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, a Bogiem było Słowo. (2) Ono było na początku u Boga. (3) Wszystko przez nie powstało, a bez niego nic nie powstało, co powstało. (4) W nim było życie, a życie było światłością ludzi. (5) A światłość świeci w ciemności, lecz ciemność jej nie przemogła."J 1,1-5
") A Słowo ciałem się stało i zamieszkało wśród nas, i ujrzeliśmy chwałę jego, chwałę, jaką ma jedyny Syn od Ojca, pełne łaski i prawdy. ("J1,14
Magda_77
Użytkownik
 
Posty: 53
Dołączył(a): Pt gru 07, 2007 7:52 pm

Re: Litera zabija

Postprzez Dzidek » Pn gru 29, 2008 2:05 pm

asa napisał(a):W innym temacie wymienione zostal fragmencik tekstu Pawla do Koryntian.: „Litera zabija”.

Podaje większy fragment i proszę Was o odpowiedz: jak rozumiecie ten tekst?
Zwlaszcza prosze o odpowiedz Albertusa.


Wersety następujące po fragmencie, który podałaś, wyjaśniają co oznacza wyrażenie "litera zabija". Oto cytat (w całości - podkreślenie moje)
2Kor 3:1-16 Wy jesteście listem naszym, napisanym w sercach naszych, znanym i czytanym przez wszystkich ludzi; wiadomo przecież, że jesteście listem Chrystusowym sporządzonym przez nasze usługiwanie, napisanym nie atramentem, ale Duchem Boga żywego, nie tablicach kamiennych, lecz na tablicach serc ludzkich. A taką ufność mamy przez Chrystusa ku Bogu,) nie jakobyśmy byli zdolni pomyśleć coś sami z siebie i tylko z siebie, lecz zdolność nasza jest z Boga, który też uzdolnił nas, abyśmy byli sługami nowego przymierza, nie litery, lecz ducha, bo litera zabija, duch zaś ożywia. Jeśli tedy służba śmierci, wyryta literami na tablicach kamiennych taką miała chwałę, że synowie izraelscy nie mogli patrzeć na oblicze Mojżesza z powodu przemijającej wszak jasności oblicza jego, czy nie daleko więcej chwały mieć będzie służba ducha? Jeśli bowiem służba potępienia ma chwałę, daleko więcej obfituje w chwałę służba sprawiedliwości. Albowiem to, co niegdyś miało chwałę, teraz nie ma chwały z powodu chwały, która tamtą przewyższa. Jeśli bowiem chwałę miało to, co przemija, daleko więcej jaśnieje w chwale to, co trwa

Cały fragment skupia się na wykazaniu, że służba Nowego Przymierza jest bardziej godna chwały niż służba Starego Przymierza. I w tym znaczeniu (Starego Przymierza, Prawa Mojżeszowego) używa pojęcia "litery". Litera, Stare Przymierze, zabija w ten sposób, że nie daje usprawiedliwienia, a jedynie przynosi potępienie Dlatego z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony przed nim żaden człowiek, gdyż przez zakon jest poznanie grzechu..

Odnoszenie wyrażenie ap. Pawła "litera zabija" do Pisma Świętego jest zwyczajnym przekręcaniem tekstu i jego błędną interpretacją.
Pismo należy czytać, tak jak zostało napisane, czyli prosto, bez niepotrzebnego uduchowiania i alegoryzacji (chyba że jasno wynika to z kontekstu).
Najczęściej ci, którzy nie potrafią swoich nauk wykazać na podstawie prostego zrozumienia tekstu Biblii, używają argumentu "litery, która zabija".
Dzidek
Aktywny
 
Posty: 175
Dołączył(a): Cz cze 14, 2007 12:58 pm

Postprzez asa » Pn gru 29, 2008 2:18 pm

Dzięki Dzidek i Magda za Wasze wypowiedzi :)
mam wiecej swiatla odnosnie tego fragmentu.

Co prawda delikatnie wskazalam na sluzbe nowego przymierza we krwi Jezusa przez waire w Niego, ale pozniej przysiadlam jesczse do Biblii i poruszyło mnie to, o czym pisze Dzidek. Dalszy ciag tego listu.
Odnoszenie wyrażenie ap. Pawła "litera zabija" do Pisma Świętego jest zwyczajnym przekręcaniem tekstu i jego błędną interpretacją.

naprawde tak uwazasz?
czyli Dzidku, caly moj post jest blednym rozumieniem tego fragmentu?
To sie zmartwilam, bo nie chcialabym nikogo wprowadzac w maliny.
asa
Aktywny
 
Posty: 637
Dołączył(a): Pt kwi 25, 2008 9:29 pm

Postprzez Albertus » Pn gru 29, 2008 4:45 pm

Asa:

Czy uwazasz, ze slowa z 2Kor, 3 Bog kieruje tez do Ciebie?


Tak

Ze jestes listem Chrystusowym , napisanym Duchem Boga Zywego w Twoim sercu?



Piękne słowa i bardzo kobiece w pozytywnym znaczeniu :)

Ale za mało konkretne jak na dyskusję forumową

Masz ufnosc, ze zostales uzdolniony przez samego Boga, abys był sługa nowego przymierza we krwi JEzusa?


Mam.

Niech Pan da abym wzrastał w tej ufności

masz ufnosc, ze nie potrafisz sam z siebie juz nic pomyslec, bo chodzisz w Duchu sw?


Jestem grzesznkiem który potrzebuje Zbawiciela, czasem błądzę , mylę się i potykam.Ufam że Pan mnie podtrzyma.

potrafię myśleć sam z siebie

a ty?

Co to znaczy chodzić w Duchu Świętym? kto chodził w Duchu Świętym?
Albertus
Aktywny
 
Posty: 489
Dołączył(a): Wt lip 24, 2007 8:33 pm

Postprzez asa » Pn gru 29, 2008 9:01 pm

Dzidek napisal:
Cały fragment skupia się na wykazaniu, że służba Nowego Przymierza jest bardziej godna chwały niż służba Starego Przymierza. I w tym znaczeniu (Starego Przymierza, Prawa Mojżeszowego) używa pojęcia "litery". Litera, Stare Przymierze, zabija w ten sposób, że nie daje usprawiedliwienia, a jedynie przynosi potępienie Dlatego z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony przed nim żaden człowiek, gdyż przez zakon jest poznanie grzechu..


Przeglądałam jesczse list 2 Pawla do Koryntian.
Z pewnością podstawowa racja jest w takim odczytywaniu konkretnego fragmentu 2 rodz „o literze” jak piszesz Dzidku.

Co do odnoszeniu go do Pisma, to jedynie mogę spróbować jesczse wskazac ( czego proszę nie traktowac jako obrone na siłe, mojego wcześniejszego rozumienia) na wcześniejsze slowa Pawla, w których dziekuje on Bogu za to, ze
2Kor 2 (15) zaiste, myśmy wonnością Chrystusową dla Boga wśród tych, którzy są zbawieni i tych, którzy są potępieni; (16) dla jednych jest to woń śmierci ku śmierci, dla drugich woń życia ku życiu. A do tego któż jest zdatny? (17) Bo my nie jesteśmy handlarzami Słowa Bożego, jak wielu innych, lecz mówimy w Chrystusie przed obliczem Boga jako ludzie szczerzy, jako ludzie mówiący z Boga.

Apostołowie nie mogli mowic sami z siebie, lecz wlasnie z Boga, majac wczesniej kontakt z Żywym Słowem Bozym (co słyszeli, widzieli, na co patrzyli i czego ręce ich dotykaly; Bogiem było Słowo) - dzieki temu stali się czyści. SLowo boze ich przemieniło poprzez zamieszkanie w nich- o tym napisala Magda. Uczyniło ich "zdatnymi".
Sam Jezus powiedział do uczniow: ze oni są już czyści dzieki Słowu.
J15, 3 Wy jesteście już czyści dla słowa, które wam głosiłem.
(Dzieki Słowu- BT )
Stare Przymierze nie daje już usprawiedliwienia, lecz nowe, przymierze łaski - daje- poprzez krew Jezusa, nasza wiarę i właśnie Słowo Boze. Ożywiające. Bo to Chrystus jest Zywym Słowem, któe zstapiło z nieba.

Oraz pozniejsze:
2Kor 4 (1) Dlatego, mając tę służbę, która nam została poruczona z miłosierdzia, nie upadamy na duchu, (2) lecz wyrzekliśmy się tego, co ludzie wstydliwie ukrywają, i nie postępujemy przebiegle ani nie fałszujemy Słowa Bożego, ale przez składanie dowodu prawdy polecamy siebie samych sumieniu wszystkich ludzi przed Bogiem.

Oni głosząc ewangelie – skladali dowód prawdy, nie postępując przebiegle ani nie fałszując Słowa.
Głoszone przez Pawla, Sylwana i Tymoteusza Slowo ( do zego nawiązuje Pawel) : tak-tak- było zawsze „tak”.
Ale generalnie: Stare Przymierze, Litera zabija, Nowe- daje życie. I Chwała Bogu za Jezusa.
Za Jego krew nowego przymierza, dająca nam usprawiedliwienie i wiarę wlaną w nasze serca oraz za Slowo Boze, ktore zamieszkało między nami.
asa
Aktywny
 
Posty: 637
Dołączył(a): Pt kwi 25, 2008 9:29 pm

Postprzez Dzidek » Wt gru 30, 2008 8:43 am

asa napisał(a):
Dzidek napisał(a):Odnoszenie wyrażenie ap. Pawła "litera zabija" do Pisma Świętego jest zwyczajnym przekręcaniem tekstu i jego błędną interpretacją.

naprawde tak uwazasz?
czyli Dzidku, caly moj post jest blednym rozumieniem tego fragmentu?
To sie zmartwilam, bo nie chcialabym nikogo wprowadzac w maliny.


Asa, nie odnosiłem się do Twojego (drugiego) postu. Przede wszystkim pisałem w odpowiedzi na zadanie przez Ciebie pytanie w pierwszym poście. Ale z drugiej strony, podtrzymuję swoje zdanie, że branie tego akurat fragmentu jako argumentu, że samo czytanie Pisma bez Ducha zabija, jest jego błędną interpretacją. Kontekst nadaje znaczenie danym pojęciom i w tym przypadku sprawa jest dość jasna - "litera" to inaczej Zakon, Prawo, Stare Przymierze.

Pismo Święte, samo w sobie nie daje nowego życia - te dać może tylko Bóg. Pismo natomiast świadczy o Chrystusie, wskazuje na Niego od 1Mojżeszowej do Objawienia. I w ten sposób może przynieść czytającemu życie (poprzez zwrócenie jego serca ku Chrystusowi).

Słusznie zauważyłaś, że Słowo musi być zwiastowane w mocy Ducha, inaczej nie przyniesie słuchającym życia. Czy głoszenie bez Ducha może doprowadzić do duchowej śmierci? Myślę raczej, że duchową śmierć sprowadza głoszenie wypaczonego Słowa - tak np. możesz głosić w oparciu o niektóre fragmenty Biblii uczynki (a więc Zakon), co niechybnie doprowadzi do upadku i śmierci słuchających. Z drugiej strony gdy będziesz głosić Prawdę (np. o łasce), a za głoszonym Słowem nie będzie stał Duch Święty, to słuchający dostaną tylko garść prawdziwych informacji, które nie będą miały wpływu na ich życie.
Dzidek
Aktywny
 
Posty: 175
Dołączył(a): Cz cze 14, 2007 12:58 pm


Powrót do Pismo Święte

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron