Teraz jest Śr maja 08, 2024 2:43 am Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

czy tylko biblia?

w codziennym życiu chrześcijanina

Postprzez hungry » So kwi 05, 2008 10:42 pm

mooooh napisał(a):
Dla mnie Biblia to Słowo Boże, ale to nie jest Bóg, On jako Stwórca i Pan całego stworzenia nie moze być ograniczony tylko do Biblii. Dlatego wole zamiast "tylko Pismo Święte" określenie "tylko Bóg" - co nie wyklucza wsłuchwiania się, spotykania Go w lekturze Pisma.



Tak się składa że nikt nie mówi że Biblia jest Bogiem ale Bożym słowem i jedynie Biblia jest Jego słowem. Jedyna też autorytatywną norma wiary i życia dla wierzących. I On zamknął swoje objawienie już na ostatniej księdze Biblii i nic do niej nie można dodać ani odjąć. Jeśli ktoś głosi inna ewangelię jak pisze Paweł niech będzie przeklęty. Biblia to słowo Boga w Trójcy Świętej Jedynego.
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez mooooh » So kwi 05, 2008 10:56 pm

Czepiając się - św. Paweł napisał te słowa, kiedy jeszcze ostatnia księga nie została napisana.
mooooh
 

Postprzez hungry » N kwi 06, 2008 12:13 am

mooooh napisał(a):Czepiając się - św. Paweł napisał te słowa, kiedy jeszcze ostatnia księga nie została napisana.

I co z tego?
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez Baranek » Pn kwi 07, 2008 10:14 am

hungry napisał(a):

Tak się składa że nikt nie mówi że Biblia jest Bogiem ale Bożym słowem i jedynie Biblia jest Jego słowem. Jedyna też autorytatywną norma wiary i życia dla wierzących.


troszkę hungry nieprecyzyjnie - mała poprawka . Słowem Bożym jest Jezus Chrystus. A więc stwierdzenie że JEDYNIE Biblia jest Słowem Bożym jest zawężające. Jezus Chrystus jest Słowem Bożym i Biblia jest Słowem Bożym.

Rozumiem, że pisałeś o tym w pewnym kontekście, ale sądzę że warto to dopowiedzieć.
:)
pzdr
Baranek
Baranek
 

Postprzez hungry » Pn kwi 07, 2008 10:20 am

Baranek napisał(a):
hungry napisał(a):

Tak się składa że nikt nie mówi że Biblia jest Bogiem ale Bożym słowem i jedynie Biblia jest Jego słowem. Jedyna też autorytatywną norma wiary i życia dla wierzących.


troszkę hungry nieprecyzyjnie - mała poprawka . Słowem Bożym jest Jezus Chrystus. A więc stwierdzenie że JEDYNIE Biblia jest Słowem Bożym jest zawężające. Jezus Chrystus jest Słowem Bożym i Biblia jest Słowem Bożym.

Rozumiem, że pisałeś o tym w pewnym kontekście, ale sądzę że warto to dopowiedzieć.
:)
pzdr
Baranek

A o czym my mówmy w temacie wątku? Proszę spójrz na tytuł.
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez mooooh » Pn kwi 07, 2008 9:33 pm

hungry napisał(a):
mooooh napisał(a):Czepiając się - św. Paweł napisał te słowa, kiedy jeszcze ostatnia księga nie została napisana.

I co z tego?


hungry napisał(a):Jedyna też autorytatywną norma wiary i życia dla wierzących. I On zamknął swoje objawienie już na ostatniej księdze Biblii i nic do niej nie można dodać ani odjąć. Jeśli ktoś głosi inna ewangelię jak pisze Paweł niech będzie przeklęty.


a to ze przywołujesz cytat ze św. Pawła jako argument do powyższego - raczej ze względu na chronologię nie trafny, poza tym Paweł pisze o ewangelii - to jest następny temat rzeka - co znaczy w grece starożytnej to wyrażenie...

I nadal się upieram, że tylko to Bóg a nie Biblia.
mooooh
 

Postprzez hungry » Pn kwi 07, 2008 10:19 pm

mooooh napisał(a):raczej ze względu na chronologię nie trafny, poza tym Paweł pisze o ewangelii

Ewangelia - dobra nowina o Królestwie , o zbawieniu w Jezusie Mesjaszu i spełnienie wszystkiego co było w Starym Testamencie. Stary Testament był cieniem rzeczy przyszłych ewangelii. Bo po cóż by Jezus umierał i przed śmiercią mówił: "wykonało się" ? (Jana 19:30)
I uwierz mi ze można głosić dobrą nowinę ewangelie także przy pomocy samego Starego Testamentu bez cytowania Nowego. Oczywiście dzięki Bogu i Nowy mamy dziś w kanonie Biblii więc dlatego jest to również takie samo Żywe Słowo Boga jak i Stary Testament.
Nie widzę w tym wypadku potrzeby bez potrzeby :) rozdzielania Starego Testamentu od Nowego.

Skoro dla Ciebie to taki problem no to masz ze starego testamentu więc :)
Mowa jest w kontekście o dziwnych objawieniach i wizjach poza ówczesną biblią hebrajską, Starym Testamentem (hebr. tanach).
A żeby wszystko co słyszymy, cy widzimy konfrontować z Biblią. Dziś mamy ją w pełniejszym jeszcze kanonie niż żydzi wówczas. Dziś konfrontujemy to ze starym i nowym.
"A gdy wam będą mówić: Radźcie się wywoływaczy duchów i czarowników, którzy szepcą i mruczą, to powiedzcie: Czy lud nie ma się radzić swojego Boga? Czy ma się radzić umarłych w sprawie żywych? A co dotyczy zakonu i objawienia: Jeżeli tak nie powiedzą, to nie zabłyśnie dla nich jutrzenka." Księga Izajasza 8:19-20 :arrow: Chodzi mi szczególnie o 20 wers.
Zresztą i w nowym testamencie pisze:)
"Mamy więc słowo prorockie jeszcze bardziej potwierdzone, a wy dobrze czynicie, trzymając się go niby pochodni, świecącej w ciemnym miejscu, dopóki dzień nie zaświta i nie wzejdzie jutrzenka w waszych sercach. Przede wszystkim to wiedzcie, że wszelkie proroctwo Pisma nie podlega dowolnemu wykładowi. Albowiem proroctwo nie przychodziło nigdy z woli ludzkiej, lecz wypowiadali je ludzie Boży, natchnieni Duchem Świętym." 2 List św. Piotra 1:19-21
IMHO nie chodziło tylko księgi proroków ale cała księga Biblii jest prorocza. Cały Stary testament pokazywał w swojej analogii na Chrystusa Który jest Słowem Bożym które stało się ciałem.
Dziś obecnie kościół dzięki ewangelii i całej w ogóle Biblii więcej wie niż aniołowie.
"I abym na światło wywiódł tajemny plan, ukryty od wieków w Bogu, który wszystko stworzył, aby teraz nadziemskie władze i zwierzchności w okręgach niebieskich poznały przez Kościół różnorodną mądrość Bożą."
List do Efezjan 3:9-10
Oraz więcej dziś wiemy niż sami prorocy :)
"Zbawienia tego poszukiwali i wywiadywali się o nie prorocy, którzy prorokowali o przeznaczonej dla was łasce, starając się wybadać, (gdzie wybadać? - w Pismach ST) na który albo na jaki to czas wskazywał działający w nich Duch Chrystusowy, który przepowiadał cierpienia, mające przyjść na Chrystusa, ale też mające potem nastać uwielbienie. Im to zostało objawione, że nie sobie samym, lecz wam usługiwali w tym, co teraz wam zostało zwiastowane przez tych, którzy w Duchu Świętym zesłanym z nieba opowiadali wam radosną nowinę; (IMHO - ewangelię) a są to rzeczy, w które sami aniołowie wejrzeć pragną." 1 Piotra 1:10-12
Zresztą wierzący w Jezusa żydzi w 1 wieku n.e. nie mieli jeszcze całej Biblii - kanonu NT. Więc naturalne ze posługiwali się tym co posiadali Starym Testamentem (Tanach).
Jeszcze dwa fragmenty na dowód że Pisma to też ewangelia i pozwól:
"I począwszy od Mojżesza poprzez wszystkich proroków (Jezus) wykładał (co wykładał? - Pisma ST) im (uczniom idącym do Emaus), co o nim było napisane we wszystkich Pismach. I zbliżyli się do miasteczka, do którego zdążali, a On okazywał, jakoby miał iść dalej. I przymusili go, by został, mówiąc: Zostań z nami, gdyż ma się ku wieczorowi i dzień się już nachylił. I wstąpił, by zostać z nimi. A gdy zasiadł z nimi przy stole, wziąwszy chleb, pobłogosławił i rozłamawszy, podawał im. Wtedy otworzyły się ich oczy i poznali go. Lecz znikł sprzed ich oczu. I rzekli do siebie: Czyż serce nasze nie pałało w nas, gdy mówił do nas w drodze i Pisma przed nami otwierał?" Łk 24:27 -32
"A anioł Pański rzekł do Filipa, mówiąc: Wstań i idź na południe drogą, która prowadzi z Jerozolimy do Gazy. Jest to droga pustynna. I powstawszy, poszedł. A oto Etiopczyk, eunuch, dostojnik królowej etiopskiej Kandaki, który zarządzał jej wszystkimi skarbami, a przyszedł do Jerozolimy, aby się modlić, powracał, a siedząc na swoim wozie, czytał proroka Izajasza. I rzekł Duch Filipowi: Podejdź i przyłącz się do tego wozu. A gdy Filip podbiegł, usłyszał, jak tamten czytał proroka Izajasza, i rzekł: Czy rozumiesz to, co czytasz? Ten zaś powiedział: Jakżebym mógł, jeśli mnie nikt nie pouczył? I poprosił Filipa, aby wsiadł i zajął przy nim miejsce. A ustęp Pisma, który czytał, był ten: Jak owca na rzeź był prowadzony I jak baranek milczący wobec tego, który go strzyże, Tak nie otwiera ust swoich. W poniżeniu jego wyjęty został spod prawa, O jego rodzie któż opowie? Bo życie jego z ziemi zgładzone zostaje. Wtedy eunuch odezwał się do Filipa i rzekł: Proszę cię, o kim to prorok mówi? O sobie samym, czy też o kim innym? A Filip otworzył swoje usta i zwiastował mu dobrą nowinę o Jezusie, począwszy od tego ustępu Pisma." Dz. Ap 8:26-35

Listy Pawła i jego nauczanie również były poselstwem ewangelii
"Paweł, sługa Jezusa Chrystusa, powołany na apostoła, wyznaczony do zwiastowania ewangelii Bożej, którą [Bóg] przedtem zapowiedział przez swoich proroków w Pismach Świętych o Synu swoim, potomku Dawida według ciała, który według ducha uświęcenia został ustanowiony Synem Bożym w mocy przez zmartwychwstanie, o Jezusie Chrystusie, Panu naszym, przez którego otrzymaliśmy łaskę i apostolstwo, abyśmy dla imienia jego przywiedli do posłuszeństwa wiary wszystkie narody." Rz 1:1-5

Objawienie Jana także zaś jest objawieniem o Jezusie Chrystusie a więc również ewangelią.
"Potem widziałem, a oto tłum wielki, którego nikt nie mógł zliczyć, z każdego narodu i ze wszystkich plemion, i ludów, i języków, którzy stali przed tronem i przed Barankiem, odzianych w szaty białe, z palmami w swych rękach. I wołali głosem donośnym, mówiąc: Zbawienie jest u Boga naszego, który siedzi na tronie, i u Baranka. A wszyscy aniołowie stali wokoło tronu i starców, i czterech postaci, i upadli przed tronem na twarze swoje, i oddali pokłon Bogu, Mówiąc: Amen! Błogosławieństwo i chwała, i mądrość, i dziękczynienie, cześć, i moc, i siła Bogu naszemu na wieki wieków. Amen." Objawienie św. Jana 7:9-12

"Zwycięzca zostanie przyobleczony w szaty białe, i nie wymażę imienia jego z księgi żywota, i wyznam imię jego przed moim Ojcem i przed jego aniołami. Kto ma uszy, niechaj słucha, co Duch mówi do zborów. Ob 3:5-6
"I jeżeli ktoś nie był zapisany w księdze żywota, został wrzucony do jeziora ognistego." Obj 20:15
- To jest przecież poselstwo ewangelii że kto nie będzie zapisany w księdze żywota nie będzie zbawiony czyli ten co nie narodzi się na nowo.
Nadal się będziesz upierał że tylko to Bóg a nie Biblia?
Czy dowiedział byś się o Bogu bez Biblii?
IMHO nie można oddzielić Boga od Biblii nie jest to możliwe. Wręcz uważam to za absurd. I nie myśl sobie że ktoś tu czci samą "knigę" z papieru ale jedynie treść - Żywe Słowo Boże a autorem jest Duch Św który natchną spisujących Biblię.
Słyszałem że żydzi spisując Stary Testamentowe księgi mieli tak ogromny szacunek do Słowa Bożego że gdy zdarzyło im się pomylić to takie manuskrypty z pomyłka nie niszczyli ale zamurowywali (tzw. pogrzeb) i dalej na nowo spisywali.
Oczywiście czcili tę poprawna treść Słowa Bożego.

A gdybyś nawet się dowiedział o Bogu z czyichś ust to jeszcze ta wiedza po konfrontacji z nieomylnym słowem Bożym zapisanym w Biblii musiałaby się okazać się prawdziwą od Boga i kompetentna tak jak jest to opisane w Biblii w jej kontekście od księgi Genesis (rodzaju - 1 Mojżeszowa do Księgi Objawienia Jana)? Jeśli nie, to możesz śmiało odrzucić i zapomnieć o tym co Ci ten człowiek głosił.
Tak więc widzisz że ewangelia to nie tylko przekaz Mateusza , Marka , Łukasza i Jana lub ustna czy listowna Pawła, Piotra, Jakuba, Judy i Jana :)
Bo nawet jeśli chrześcijanin Ci głosi słowo Boże bez otwierania księgi Biblii ale jeśli głosi treść tego co zapisano w całej Biblii to jest to ok.

Czy już może być? Zrozumiałeś mnie już o co mi chodzi? :)
Ja uważam że temat wyczerpałem no chyba ze mi się coś jeszcze przypomni.
Pozdrawiam
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez mooooh » Cz kwi 10, 2008 12:08 am

hungry - dzięki za wykład

chciałem doprecyzować, że wcale nie przeciwstawiam ST wobec NT, i nie mam zamiaru ich rozdzielać, bo dla mnie to spójna całość.

Pozwól, że nadal będę się upierać przy "tylko Bóg", bo jest to pojęcie szersze i bardziej adekwatne.

W dyskusji na temat Pisma Świętego miesza się często kilka warstw.

1) Najbardziej namacalna to ta materialna Biblia, księga
2) Literacka - bo jest to też dzieło literackie, które od strony formy podlega okreslonym zasadom
3) Moralna
4) Duchowa
5) Nadprzyrodzona

mój sprzeciw odnoszący się do "tylko Biblia" dotyczy przede wszystkim dosłownej interpretacji, bo jak to się ma do ks. Rodzaju i stworzenia świata i człowieka?
tak samo Apokalipsa - to wizje prorocze - czy należy je dosłownie traktować?

I najwazniejsze - Boga nie da się ograniczyć do Bibli - On jest ponad tym wszystkim.

Mało tego Bóg może być nawet zupełnie inny niz jest przedstawiony na jej kartach. Wystarczy przeanalizowac ewolucje obrazu boga od ST do Apokalipsy. Może tylko tyle co nam podaje Pismo jesteśmy w stanie przyjąć i dlatego Bóg stopniowo się na m ukazuje - dlaczego nikt nie może ogladac Bopga "twarzą w twarz??? najbliżej z ludzi był Mojżesz. Padnie argument, że Jezus..., ale to wcielony Bóg. Wcielony, bo człowiek nie byłby w stanie przyjąć Boga w pełnej chwale - musiał się On ogołocić - stac się człowiekiem...... i tak Go w większości ludzie odrzucili...

Oczywiście chciałbym być zrozumiany, nie odrzucam Pisma Świętego i płynącego zeń objawienia.

I masz rację, że Słowo Boże to nie zapisane kartki w książce zwanej Biblią tylko Wcielony Bóg.
mooooh
 

Postprzez hungry » Cz kwi 10, 2008 12:17 pm

mooooh napisał(a):hungry - dzięki za wykład

Sorki to nie był wykład ale po prostu obszerny post :) Inaczej się nie dało... No i bez cytowania biblii również... :mrgreen:
mooooh napisał(a):W dyskusji na temat Pisma Świętego miesza się często kilka warstw.

Sorki a gdzie mi się coś pomieszało?
mooooh napisał(a):mój sprzeciw odnoszący się do "tylko Biblia" dotyczy przede wszystkim dosłownej interpretacji,

A co to ma do rzeczy przy braniu tylko Biblii jako Jedyne i nie omylne Słowo Boże? A tam gdzie trzeba brać dosłownie to bierzemy a tam gdzie symbolicznie to symbolicznie, a to wynika wszystko:
1 z egzegezy biblijnej,
2. i jeśli uważnie czytamy przy pomocy Ducha Św.
mooooh napisał(a):bo jak to się ma do ks. Rodzaju i stworzenia świata i człowieka?

IMHO wierzę że dosłownie. Ale zdaje się że jest to już osobny temat i chyba był już omawiany na tym forum.
mooooh napisał(a):tak samo Apokalipsa - to wizje prorocze - czy należy je dosłownie traktować?

Zależy które... de facto wiele jest tam jednak symboliki. (także osobny temat)
mooooh napisał(a):I najwazniejsze - Boga nie da się ograniczyć do Bibli - On jest ponad tym wszystkim.

Nikt Go nie ogranicza ale jednak wybacz sam Bóg się ograniczył nie tylko do Biblii ale i do ciała w Jezusie Chrystusie... Boży Syn w ludzkim słabym ciele. Jana 1 rozdz. "Słowo stało się ciałem"

mooooh napisał(a):Mało tego Bóg może być nawet zupełnie inny niz jest przedstawiony na jej kartach.

Bóg mimo że jest suwerenny w swoim charakterze to jednak pozostaje nie zmienny w swoich zamiarach jakie objawił Swemu ludowi Izraela a potem, także kościołowi.
"Zaiste Ja, Pan, nie zmieniam się, lecz i wy nie przestaliście być synami Jakuba." Księga Malachisza 3:6

mooooh napisał(a):Wystarczy przeanalizowac ewolucje obrazu boga od ST do Apokalipsy.
W swoim charakterze Bóg zawsze jest ten sam... jedynie ludzkie wyobrażenia (interpretacje Biblijne) sie zmieniają i powstają nowe nie zawsze zgodne z autentycznym charakterem Boga objawionym w Biblii.
mooooh napisał(a):Może tylko tyle co nam podaje Pismo jesteśmy w stanie przyjąć i dlatego Bóg stopniowo się na m ukazuje - dlaczego nikt nie może ogladac Bopga "twarzą w twarz??? najbliżej z ludzi był Mojżesz.

Jasne nikt ale spotkamy Go twarzą w twarz w Jego wiecznym królestwie. :).
"Teraz bowiem widzimy jakby przez zwierciadło i niby w zagadce, ale wówczas twarzą w twarz. Teraz poznanie moje jest cząstkowe, ale wówczas poznam tak, jak jestem poznany." 1 Koryntian 13:12
"Umiłowani, teraz dziećmi Bożymi jesteśmy, ale jeszcze się nie objawiło, czym będziemy. Lecz wiemy, że gdy się objawi, będziemy do niego podobni, gdyż ujrzymy go takim, jakim jest." 1 Jana 3:2
"Potem widziałem, a oto tłum wielki, którego nikt nie mógł zliczyć, z każdego narodu i ze wszystkich plemion, i ludów, i języków, którzy stali przed tronem i przed Barankiem, odzianych w szaty białe, z palmami w swych rękach. I wołali głosem donośnym, mówiąc: Zbawienie jest u Boga naszego, który siedzi na tronie, i u Baranka. A wszyscy aniołowie stali wokoło tronu i starców, i czterech postaci, i upadli przed tronem na twarze swoje, i oddali pokłon Bogu." Objawienie św. Jana 7:9-11

Więc zostaw gdybanie i bądź cierpliwy w oczekiwaniu na te wieczne sprawy. Wreszcie wszystkie Twoje pytanie uzyskają odpowiedź w niebie jeśli tylko pozwoliłeś Jezusowi być Panem Twojego życia.

mooooh napisał(a):Padnie argument, że Jezus..., ale to wcielony Bóg. Wcielony, bo człowiek nie byłby w stanie przyjąć Boga w pełnej chwale - musiał się On ogołocić - stac się człowiekiem...... i tak Go w większości ludzie odrzucili...

No i padł wyżej :)
mooooh napisał(a):Oczywiście chciałbym być zrozumiany, nie odrzucam Pisma Świętego i płynącego zeń objawienia.

A więc zrozum także, że Bogu się upodobało aby objawić swoje zamiary i plany w Biblii. Więc wybacz mówiąc tylko Bóg rozumiem to tak jak byś dopuszczał inne źródła objawienia od Boga poza biblią. Cytowałem we wcześniejszym poście moim, wyżej z Izajasza o tym że jeśli zakon i prorocy (a więc Biblijne księgi) nie potwierdzą dziwnych objawień nie zabłyśnie dla nich światło jutrzenki - czyli innymi słowy IMHO Duch Św. który jest autorem Biblii nie potwierdzi tych objawień. I skoro dla Boga jest tak ważna konfrontacja z Biblią wszystkiego co odbieramy w naszym duchu czy rozumie to wybacz ale chyba celowo nam dał tę Biblię w tym celu i nie chciał żebyśmy polegali tylko na zmysłach, rozumie czy odczuciach naszego ducha albo wizjach ponad-naturalnych. Bóg dał biblię człowiekowi jako Swoje słowo będąc świadomym (wiedział doskonale co robi) że człowiek po upadku (grzech Adama) będzie istotą skażoną grzechem a wiec ograniczony w swojej relacji z Bogiem i wszelkie ludzkie wysyłki i starania poznania Boga są narażone bardzo łatwo na zwiedzenie.
Adamowi Biblia przed grzechem nie była potrzebna więc jej nie miał bo chodził człowiek po prostu z Bogiem. (A więc wróciliśmy do początku tak mi trzeba było od razu :D )
mooooh napisał(a):I masz rację, że Słowo Boże to nie zapisane kartki w książce zwanej Biblią tylko Wcielony Bóg.

Mówiłem o martwej literze bez Ducha i że ważna jest treść a nie litera.
Pozdrawiam.
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez bella_lestrange » Pn maja 26, 2008 6:22 pm

solo scripto:):) :P
bella_lestrange
 

Postprzez vivian » Wt maja 27, 2008 12:07 pm

Niestety zabrakło mi czasu aby przeczytać cały wątek.

Moim skromnym zdaniem, Biblia zawiera Słowo Boga, tzn. Słowa Boga czyste i prawdziwe. Tak jak przesłanie Biblii o zbawieniu człowieka przez Jezusa jest prawdą. Poza tym w Biblii jest wiele słów, które nie są Słowem Boga, a są słowem ludzkim.
Człowiek napełniony Duchem Świętym rozróżnia co jest Słowem Boga, bo Duch Święty przekonuje go od wewnątrz. Jest w tym taka harmonia, przynajmniej ja tak czuję.

W ogóle zauważyłam, że chrześcijanie tak bardzo się boją i nie maja zaufania do Boga który zamieszkał w ich sercach, muszą sie trzymać litery bo inaczej zginą, zbłądzą, zgrzeszą czy coś jeszcze. Najlepiej gdyby NT był zbiorem przykazań w postaci tabelki /To wolno/ Tego nie wolno/ .
Powinniśmy polegać na Duchu Świętym i pielęgnować relację z Nim, a nie skupiać sie na sporach o słowa.
vivian
 
Posty: 24
Dołączył(a): So lut 09, 2008 10:28 pm

Postprzez Katarynka » Śr maja 28, 2008 10:50 am

Słowo Boże jest lampą. Mamy być posłuszni Słowu. A jeśli Duch coś objawia, nie może to być ze Słowem sprzeczne. Vivian...Duch Święty jest autorem Pisma...Jak ty chcesz to ddzielić? I jak ty chcesz nie pobłądzić, skoro tak LEKCEWAŻYSZ Słowo Boże...?
Sama litera bez Ducha jest martwa. Ale ty proponujesz...Ducha bez Słowa...?
Wiesz, ile zwiedzenia jest z tego powodu, że chrześcijanie "plegają bardziej na Duchu", a gdzieś mają Słowo Boże?
Niektóre rzeczy są już w Piśmie objawione i nie ma co kombinować.
Podam przykład: Pismo naucza, że kobiecie nie wolno nauczać. Pismo nacza, że brat chcący pełnić funkcję starszego ma spełniać określone warunki. Pismo zabrania kraść, kłamać i zabijać. Tak...? Itd. No to się tego trzymajmy! W kwestiach wątpliwych , trudnych, kiedy nie wiemy co robić, bierzemy Słowo do ręki, modlimy się i wtedy prosimy Ducha, aby nas wprowadził "we wszelką prawdę". Nie ma w Piśmie napisane" weź tę pracę a tamtej nie" czy " nie kupuj tego mieszkaniea", czy "temu bratu daj pieniądze, a tamtemu lepiej nie dawaj". I tu potrzebujemy mądrości od Boga. Ale w pewnych sprawach Słowo jest wyraźną wskazówką i wystarczy.
Niestety- niektórym chrześcijanom nie wystarcza...Oni potrzebują "objawienia", które na ogół zniekształca Słowo Boże, łagodzi formę wypowiedzi, przeinacza je po prostu.I wtedy mówią: och, zostaw tę martwą literę, my mamy Ducha. Bzdura!
Katarynka
 

Postprzez vivian » Cz maja 29, 2008 10:13 pm

skoro tak LEKCEWAŻYSZ Słowo Boże...?


Skąd taki wniosek? Czy na podstawie kilku zdań można napisać, że ktoś lekceważy Słowo Boże?
vivian
 
Posty: 24
Dołączył(a): So lut 09, 2008 10:28 pm

Postprzez Katarynka » So maja 31, 2008 7:53 am

Czasem...można.
Poza tym w Biblii jest wiele słów, które nie są Słowem Boga, a są słowem ludzkim.


To nowośc dla mnie kompletna. Bo ja w swojej Biblii czytam, że jest ona natchniona w całości.
Radzę Ci potraktować Słowo Boże poważniej. I zacząć je rozważać. "Poleganie na Duchu" w oderwaniu od Słowa w linii prostej wiedzie do zwiedzenia.
Niech Cię Bó strzeże.
Anka
Katarynka
 

Postprzez p2bkuba » Pn sty 05, 2009 10:37 pm

Jest nieprawdziwe twierdzenie, że Biblia jest jedynym źródłem prawdy, bo gdyby tak było to apostołowie i pierwsi chrześcijanie żyli by kłamstwie

Pierwsze zatwierdzenie kanonu chrześcijańskiego nastąpiło w 397 roku na Synodzie Kartagińskim, który ostatecznie odrzucił część ksiąg krążących jako listy i ewangelie, zwane obecnie apokryfami lub pseudoepigrafami. Kanon Biblii w wersji katolickiej został potwierdzony na soborze trydenckim w 1546 roku. Protestancki kanon Nowego Testamentu jest identyczny z katolickim, natomiast Starego – z hebrajskim (Tanach).
wikipedia.

to co apostołowie skąd mieli mieć Nowy Testament? Mieli tylko stary ale i tak skromniejszy niz my mamy teraz.
Św Paweł w swoich listach opisywał jak ma człowiek ma żyć jak maja funkcjonować wspólnoty chrześcijańskie, a z kąd on to wiedział czy w starym testamencie jest to opisane? Czy Jezus mu to przekazł osobiście? Tylko gdzie o tym mówi Pismo Swięte???
Tak więc wynika z tego że Pismo Święte nie jest jedynym źródłem prawdy.

Od początków kościoła było coś takiego jak magisterium kościoła i prymat Piotra.

1 Potem, po czternastu latach, udałem się ponownie do Jerozolimy wraz z Barnabą, zabierając z sobą także Tytusa1. 2 Udałem się zaś w tę stronę na skutek otrzymanego objawienia2 I przedstawiłem im Ewangelię, którą głoszę wśród pogan, osobno zaś tym, którzy cieszą się powagą, [by stwierdzili], czy nie biegnę lub nie biegłem na próżno. 3 Ale nie zmuszono do poddania się obrzezaniu nawet Tytusa, mego towarzysza3, mimo że był Grekiem. 4 A było to w związku z tym, że na zebranie weszli bezprawnie fałszywi bracia, którzy przyszli podstępnie wybadać naszą wolność, jaką mamy w Chrystusie Jezusie, aby nas ponownie pogrążyć w niewolę. 5 Na żądane przez nich ustępstwo zgoła się jednak nie zgodziliśmy, aby dla waszego dobra4 przetrwała prawda Ewangelii.
6 Co się zaś tyczy stanowiska tych, którzy się cieszą powagą - jakimi oni dawniej5 byli, jest dla mnie bez znaczenia; u Boga nie ma względu na osobę - otóż ci, co są uznani za powagi, nie polecili mi oddawać czegokolwiek. 7 Wręcz przeciwnie, stwierdziwszy, że mnie zostało powierzone głoszenie Ewangelii wśród nieobrzezanych, podobnie jak Piotrowi wśród obrzezanych - 8 Ten bowiem, który współdziałał z Piotrem w apostołowaniu obrzezanych, współdziałał i ze mną wśród pogan 9 i uznawszy daną mi łaskę, Jakub, Kefas i Jan, uważani za filary, podali mnie i Barnabie prawicę na znak wspólnoty, byśmy szli do pogan, oni zaś do obrzezanych, 10 byleśmy pamiętali o ubogich, co też gorliwie starałem się czynić.
Ga 2,1-10


Tak więc Paweł potrzebował zatwierdzenia swej nauki ze strony filarów kościoła.

Czyli Biblia nie jest jedynym źródłem prawdy bo nawet ona potrzebowała akceptacji ludzi uważanych za filary kościoła.
p2bkuba
Użytkownik
 
Posty: 68
Dołączył(a): Pt paź 26, 2007 4:20 pm
Lokalizacja: Radom

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pismo Święte

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

Wymiana:

pozdrawiamy