Teraz jest Pt mar 29, 2024 7:09 am Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

czy tylko biblia?

w codziennym życiu chrześcijanina

Postprzez Samarytanka » Śr sty 07, 2009 9:06 pm

Nawet jeśli ktoś prorokuje, to powinien mówić w imieniu Boga. Biblia natomiast j e s t Słowem Boga. Dlatego Bóg przemawiając przez proroków nie może przeczyć s a m s o b i e. Jeśli wieć ktoś "prorokuje" coś , co z Biblią jest sprzeczne albo dodaje do niej coś, czego w niej nie ma( albo co z niej nie wynika), to nie mówi w imieniu Boga, ale w swoim własnym lub...diabła.

Czy tylko Biblia...? Oczywiśćie tak. Jedynie ona jest miernikiem prawdy, swoistym "papierkiem lakmusowym" służącym do sprawdzania, "jak się rzeczy mają".
Samarytanka
Użytkownik
 
Posty: 68
Dołączył(a): N wrz 02, 2007 2:14 pm

Postprzez Albertus » Śr sty 07, 2009 9:28 pm

Jeśli wieć ktoś "prorokuje" coś , co z Biblią jest sprzeczne albo dodaje do niej coś, czego w niej nie ma( albo co z niej nie wynika), to nie mówi w imieniu Boga, ale w swoim własnym lub...diabła.

Czy tylko Biblia...? Oczywiśćie tak. Jedynie ona jest miernikiem prawdy, swoistym "papierkiem lakmusowym" służącym do sprawdzania, "jak się rzeczy mają".


Zadna prawda nie może być sprzeczna z biblią.
Czasem jednak komuś się tylko zdaje że coś jest z biblią sprezczne

Na przykład zniesienie wymogu obrzezania wobec nawróconych pogan jest sprzeczne z literą ST.

Co do dodawania to Kościół ustalił że objawienie Boże jest zamknięte ale w pierwszym wieku Kościół ciągle coś dodawał do Pisma.
Chrześcijaństwo nie jest religią księgi jak islam i judaizm

W piśmie świętym opisano to co najważniejsze ale oczywiście nie wszystko
Albertus
Aktywny
 
Posty: 489
Dołączył(a): Wt lip 24, 2007 8:33 pm

Postprzez mag » Śr sty 07, 2009 9:38 pm

Mam jednak dowody że sama Biblia nie wystarczy.
Fakt ten potwierdzą nawet protestanci którym troszkę nie wyszło to słynne powiedzenia"Sola scriptura (łac. jedynie pismo) "
mag
Użytkownik
 
Posty: 32
Dołączył(a): Śr paź 22, 2008 7:45 pm

Postprzez Albertus » Śr sty 07, 2009 10:29 pm

Fakt ten potwierdzą nawet protestanci którym troszkę nie wyszło to słynne powiedzenia"Sola scriptura (łac. jedynie pismo)


Powinni potwierdzić.Ale wątpię czy to zrobią.
Albertus
Aktywny
 
Posty: 489
Dołączył(a): Wt lip 24, 2007 8:33 pm

Postprzez Robertamigo » Cz sty 08, 2009 9:33 am

Czy nie powinnismy wpierw wyjasnic, co rozumiemy jako "tradycja"?
Prosilbym braci katolikow, o opisanie, co w ich pojeciu znaczy tradycja w KK.
Jesli rozumiemy tradycje jako poganskie obyczaje,ktore KK przyjal z ludzmi ,to jestem przeciw takiej "tradycji".Czym jest ta tradycja,moze calowaniem przez papieza koranu?- tez jestem przeciw.
Jesli nauki ludzkie dotyczyce zbawienia,zastepuja nauki Bibli to tez jestem przeciw takiej tradycji:

Kościół Katolicki naucza: “Wstępne usprawiedliwienie (zbawienie) osiągane jest poprzez chrzest” (1262 – 1274)*.
Biblia: Sądzimy bowiem, że człowiek osiąga usprawiedliwienie przez wiarę, niezależnie od pełnienia nakazów Prawa - List do Rzymian 3,28.
K.Kat. naucza: ,,Dorośli muszą przygotować się do usprawiedli-
wienia (zbawienia) poprzez wiarę i dobre uczynki” (1247 – 1249); ,,Na łaskę można zasłużyć dobrymi uczynkami” (2010 i 2027).
Biblia: Bóg usprawiedliwia bezbożnych grzeszników, którzy uwie-rzyli: Jeżeli zaś dzięki łasce, to już nie ze względu na uczynki, bo inaczej łaska nie byłaby już łaską; Otóż temu, który pracuje poczytuje się zapłatę nie tytułem łaski, lecz należności; Temu jednak, który nie wykonuje pracy, a wierzy w Tego, co usprawiedliwia grzesznika, wiarę jego poczytuje się za tytuł do usprawiedliwienia - List do Rzymian 11,6 i 4,4.

(* Liczby w nawiasach oznaczają paragrafy z Katechizmu Kościoła Katolickiego; Wydawnictwo Pallotinum – Poznań 1994.


Kol. 2:23
Maja one pozór madrosci w obrzedach wymyslonych przez ludzi, w ponizaniu samego siebie i w umartwianiu ciala, ale nie maja zadnej wartosci, gdy chodzi o opanowanie zmyslów.

Tyt. 1:14 I nie sluchali zydowskich basni i nakazów ludzi, którzy sie odwracaja od prawdy.

Mat. 15:9
Daremnie mi jednak czesc oddaja, gloszac nauki, które sa nakazami ludzkimi.

Marek. 7:8-9
Przykazania Boze zaniedbujecie, a ludzkiej nauki sie trzymacie
I mówil im: Chytrze uchylacie przykazanie Bo¿e, aby nauke swoja zachowac


Dlaczego tradycja w KK ewoluje, tzn. rozwija sie,np. dogmat niebowziecia Marii z 1951 roku.- A Biblia pozostaje ciagle taka sama.


Rozwoj "tradycji" w Kościele rzymsko-katolickim

IV w. Początek kultu obrazów i relikwii; wypaczenie chrztu przez ,,pokropienie” i włączenie niemowląt
431 r. “Matka Boska” – tytuł nadany Marii na Soborze w Efezie
787. Uprawomocnienie kultu obrazów, relikwii i aniołów – Sobór w Nicei
988. ,,Zaduszki” wprowadzone przez opata z Cluny Odilo
1079. “Celibat” – Synod w Rzymie
1090. ,,Różaniec” wynaleziony przez Piotra Hernita; wg innej wersji przez Piotra Pustelnika
1170. ,,Kanonizacja zmarłych” – papież [dalej ozn. p.] Aleksander III
1215. IV Sobór Laterański ustanowił : cichą spowiedź ,,na ucho” (obowiązkowo raz w roku); transsubstancjację” (przeistoczenie) opłatka w ,,eucharystii” i „adorację hostii” wyrażaną przez klękanie
i kłanianie się opłatkowi; ,,Świętą Inkwizycję” jako narzędzia do zwalczania heretyków
1229. Zakaz czytania Biblii przez laików – Synod w Tuluzie
1254. – data rozpoczęcia “stosowania tortur” w celu wymuszenia zeznań – nakaz p. Innocentego IV
1312. ,,Boże Ciało” ustanowione jako święto – p. Urban IV
1325. ,,Tiara” – potrójna korona papieska symbolizująca potrójną władzę papieża jako arcykapłana, króla i proroka – p. Jan XXII
1414. Zakazanie osobom świeckim spożywania komunii pod dwiema postaciami (chleba i wina) – Sobór w Konstancji
1443. ,,Czyściec” – Sobór Florencki
1515. Zatwierdzenie odpustów i modlitw za zmarłych – p. Leon X
1531. Zakon Jezuitów założony przez Ignacego Loyolę w celu zwalczania reformacji w krajach, gdzie Rzym stracił swe wpływy
XVI w. Formuła ,,Zdrowaś Mario”(druga połowa – “Święta Mario” ...) ukończona została około 50 lat później i zatwierdził p. Sykstus V
1542. ,,Trybunał Inkwizycyjny” oficjalnie powołany – p. Paweł III (bulla “Licet ab initio”)
1546. ,,Tradycja” uznana za autorytet równy Biblii – Sobór Trydencki
1657. Maria ,,Królową Polski” – uroczyste oddanie narodu pod jej zwierzchnictwo przez króla polskiego Jana Kazimierza
1854. ,,Niepokalanie Poczęta” – święto ustanowione przez p. Piusa IX
i ogłoszenie przezeń, że jedynym zbawiającym Kościołem jest Kościół rzymsko-katolicki
1870. Papież stał się nieomylny – p. Pius IX / I Sobór Watykański
1950. ,,Wniebowzięcie Marii” wymyślone przez p. Piusa XII
1964. Maria – ,,Matką Kościoła” i ,,Pośredniczka łask” – p. Paweł VI
/ II Sobór Watykański
2000. Dominus Iesus – deklaracja, w której główną myślą było to, że: “Tylko w Kościele (rzymskokatolickim) można znaleźć wszystkie środki potrzebne do zbawienia” – kardynał Joseph Ratzinger – prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki i Wiary (dawniej Inkwizycja)

Pragne zaznaczyc ze nie potepiam,ani krytykuje nikogo,tzn. zadnego czlowieka. Krytyka moja sprowadza sie tylko do ludzi gloszacych falszywe nauki
pozdrawiam
Robertamigo
Aktywny
 
Posty: 301
Dołączył(a): So gru 27, 2008 8:05 pm
Lokalizacja: BRD / Zory

Postprzez Albertus » Cz sty 08, 2009 6:21 pm

Rozwoj "tradycji" w Kościele rzymsko-katolickim

IV w. Początek kultu obrazów i relikwii; wypaczenie chrztu przez ,,pokropienie” i włączenie niemowląt
431 r. “Matka Boska” – tytuł nadany Marii na Soborze w Efezie
787. Uprawomocnienie kultu obrazów, relikwii i aniołów – Sobór w Nicei
988. ,,Zaduszki” wprowadzone przez opata z Cluny Odilo
1079. “Celibat” – Synod w Rzymie
1090. ,,Różaniec” wynaleziony przez Piotra Hernita; wg innej wersji przez Piotra Pustelnika
1170. ,,Kanonizacja zmarłych” – papież [dalej ozn. p.] Aleksander III
1215. IV Sobór Laterański ustanowił : cichą spowiedź ,,na ucho” (obowiązkowo raz w roku); transsubstancjację” (przeistoczenie) opłatka w ,,eucharystii” i „adorację hostii” wyrażaną przez klękanie
i kłanianie się opłatkowi; ,,Świętą Inkwizycję” jako narzędzia do zwalczania heretyków
1229. Zakaz czytania Biblii przez laików – Synod w Tuluzie
1254. – data rozpoczęcia “stosowania tortur” w celu wymuszenia zeznań – nakaz p. Innocentego IV
1312. ,,Boże Ciało” ustanowione jako święto – p. Urban IV
1325. ,,Tiara” – potrójna korona papieska symbolizująca potrójną władzę papieża jako arcykapłana, króla i proroka – p. Jan XXII
1414. Zakazanie osobom świeckim spożywania komunii pod dwiema postaciami (chleba i wina) – Sobór w Konstancji
1443. ,,Czyściec” – Sobór Florencki
1515. Zatwierdzenie odpustów i modlitw za zmarłych – p. Leon X
1531. Zakon Jezuitów założony przez Ignacego Loyolę w celu zwalczania reformacji w krajach, gdzie Rzym stracił swe wpływy
XVI w. Formuła ,,Zdrowaś Mario”(druga połowa – “Święta Mario” ...) ukończona została około 50 lat później i zatwierdził p. Sykstus V
1542. ,,Trybunał Inkwizycyjny” oficjalnie powołany – p. Paweł III (bulla “Licet ab initio”)
1546. ,,Tradycja” uznana za autorytet równy Biblii – Sobór Trydencki
1657. Maria ,,Królową Polski” – uroczyste oddanie narodu pod jej zwierzchnictwo przez króla polskiego Jana Kazimierza
1854. ,,Niepokalanie Poczęta” – święto ustanowione przez p. Piusa IX
i ogłoszenie przezeń, że jedynym zbawiającym Kościołem jest Kościół rzymsko-katolicki
1870. Papież stał się nieomylny – p. Pius IX / I Sobór Watykański
1950. ,,Wniebowzięcie Marii” wymyślone przez p. Piusa XII
1964. Maria – ,,Matką Kościoła” i ,,Pośredniczka łask” – p. Paweł VI
/ II Sobór Watykański
2000. Dominus Iesus – deklaracja, w której główną myślą było to, że: “Tylko w Kościele (rzymskokatolickim) można znaleźć wszystkie środki potrzebne do zbawienia” – kardynał Joseph Ratzinger – prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki i Wiary (dawniej Inkwizycja)


Mam pytanie .Czy sprawdziłeś prawdziwość tego co skopiowałeś z internetu i zastanowiłeś się nad wszyskim co tam pisze?
Albertus
Aktywny
 
Posty: 489
Dołączył(a): Wt lip 24, 2007 8:33 pm

Postprzez Robertamigo » Cz sty 08, 2009 8:34 pm

Albertus napisał(a):[Mam pytanie .Czy sprawdziłeś prawdziwość tego co skopiowałeś z internetu i zastanowiłeś się nad wszyskim co tam pisze?


A ty?,zrobiles to samo? Zastanowiles sie wogole nad tym co napisalem?Jesli sie z jakims punktem nie zgadzasz-napisz.
Pozatym prosilem definicje "tradycji"
Znasz Pismo Albertus, udowodniles to nie raz na tym forum, moglbys jescze opisac nam co w twoim rozumieniu znaczy tradycja? moze puszczanie wiankow na wodzie, gotowanie jajeczek,zajaczki....itp.
Pozdrawiam
Robertamigo
Aktywny
 
Posty: 301
Dołączył(a): So gru 27, 2008 8:05 pm
Lokalizacja: BRD / Zory

Postprzez Albertus » Cz sty 08, 2009 9:06 pm

A ty?,zrobiles to samo?


Nie we wszystkich punktach

Nie o to jednak chodzi.To osoba stawiająca zarzut powinna być gotowa udowodnić to co zarzuca.

Może ktoś na przykład zarzucić że papież na śniadanie zjada małe protestancienta i każe udowodnić że tak nie jest. I co ja biedny zrobię? Jak mam sprawdzić?

Jesli sie z jakims punktem nie zgadzasz-napisz.


Trudno wybrać.Całość to manipulacja.Pomieszanie rzeczy prawdziwych inieprawdziwych lub żle zinterpretowanych

Naprzykład czy mógłbyś wyjaśnić i podać uzasadnienie pierwszego punktu:

IV w. Początek kultu obrazów i relikwii; wypaczenie chrztu przez ,,pokropienie” i włączenie niemowląt

moglbys jescze opisac nam co w twoim rozumieniu znaczy tradycja?


Tradycja to całość przepowiadania apostolskiego.

Przekazana zarówno w Piśmie świętym jak i ustnie

Tradycja i Pismo są jednościią i nie mogą być ze sobą sprzeczne.
Razem stanowią Ewangelię Chrystusową

Poza Tradycją apostolską istnieją jeszcze tradycje eklezjalne które chociaż zazwyczaj dobre, to jednak mogą być błędne i mogą, a nawet powinny być przez Kościól oczyszczane a nawet odrzucane
Albertus
Aktywny
 
Posty: 489
Dołączył(a): Wt lip 24, 2007 8:33 pm

Postprzez Robertamigo » Cz sty 08, 2009 9:25 pm

Albertus napisał(a):
Nie o to jednak chodzi.To osoba stawiająca zarzut powinna być gotowa udowodnić to co zarzuca.


To ty zarzucasz przecierz ewangelikom ze cholduja zasadzie Sola Scripte
To ze odpowiadaja na twoje argumenty wcale nie stawia ich w pozycji, w ktorej sa cos tobie winni.
Albertus napisał(a):Może ktoś na przykład zarzucić że papież na śniadanie zjada małe protestancienta i każe udowodnić że tak nie jest. I co ja biedny zrobię? Jak mam sprawdzić?.


???

Albertus napisał(a):Trudno wybrać.Całość to manipulacja.Pomieszanie rzeczy prawdziwych inieprawdziwych lub żle zinterpretowanych.

co ty nie powiesz...
Albertus napisał(a):Naprzykład czy mógłbyś wyjaśnić i podać uzasadnienie pierwszego punktu:

IV w. Początek kultu obrazów i relikwii; wypaczenie chrztu przez ,,pokropienie” i włączenie niemowląt .


Pierwsze wzmianki o chrzcie dzieci zawdzieczamy Ojcu KK -Tertulianowi, ktory pozatym iz wspominal o chrzcie dzieci,to przedewszystkim potepial takie praktyki.
Robertamigo
Aktywny
 
Posty: 301
Dołączył(a): So gru 27, 2008 8:05 pm
Lokalizacja: BRD / Zory

Postprzez Albertus » Cz sty 08, 2009 10:10 pm

Albertus napisał:

Może ktoś na przykład zarzucić że papież na śniadanie zjada małe protestancienta i każe udowodnić że tak nie jest. I co ja biedny zrobię? Jak mam sprawdzić?.


Bzdura


Lubisz to słowo? Prawda? :wink:

Że papież tak robi to oczywiście bzdura

Ale żart i ironię, mam( pewną) nadzieję zrozumiałeś?

IV w. Początek kultu obrazów i relikwii; wypaczenie chrztu przez ,,pokropienie” i włączenie niemowląt .


Pierwsze wzmianki o chrzcie dzieci zawdzieczamy Ojcu KK -Tertulianowi, ktory pozatym iz wspominal o chrzcie dzieci,to przedewszystkim potepial takie praktyki.


Tertulian to 2 wiek.
Opisywał chrzest niemowląt jako powszechną praktykę.
Sam sie jej przeciwstawiał.Ale czy znasz i mógłbyś napisać powody dla których się przeciwstawiał?

Uważał że grzechy popełnione po chrzcie mogą spowodować utratę zbawienia.Rygoryzm tertuliana w konsekwencji doprowadził go do wyjścia z Kościoła.


Jako powszechny , chrzest niemowląt opisywał też orygenes - 3 wiek

Następna sprawa - Chrześcijanie w więzieniach przyjmowali przed męczeństwem chrzest.Czy sądzisz że robili to przez zanurzenie? Niezwykła uprzejmość strazników
:wink:
Ich chrzest nie był w niczym gorszy od chrztu przez zanurzenie.

Poczytaj sobie na przykład opis męczeństwa perpetuy i felicyty - 2 wiek.( polecam wszystkim także z innych względów) albo didache - 1 wiek

Nawiasem mówiąc to chrzest dzieci odbywa się przez polanie a nie przez pokropienie
Albertus
Aktywny
 
Posty: 489
Dołączył(a): Wt lip 24, 2007 8:33 pm

Postprzez Robertamigo » Pt sty 09, 2009 9:20 am

Albertus napisał(a):
Może ktoś na przykład zarzucić że papież na śniadanie zjada małe protestancienta i każe udowodnić że tak nie jest. I co ja biedny zrobię? Jak mam sprawdzić?.


Przeciez nie przedstawilem takich niedozecznych zeczy,jak ty, :wink: zeby nie mozna bylo tego sprawdzic :)



Albertus napisał(a):Bzdura

Lubisz to słowo? Prawda? :wink:


Czemu tak uwazasz? czyz bym tak czesto go uzywal ?

Zadalem w poprzednim poscie kilka pytan,dotyczacych tradycji. W tym jedno zasadnicze pytanie-czym jest tradycja w KK :?:
Postaraj sie prosze szerzej naswietlic,czym jest tradycja.

Albertus napisał(a):Tradycja to całość przepowiadania apostolskiego.

Znaczy to ,ze dzisiejsza tradycja byla znana Apostolom?


Albertus napisał(a):Tradycja i Pismo są jednościią i nie mogą być ze sobą sprzeczne.
Razem stanowią Ewangelię Chrystusową



Piekne slowa, tylko ze nauki Pisma nic nie mowia o: Kulcie Maryjnym, zbawieniu z uczynkow,swiecie Bozego ciala,spowiedzi usznej,odpustow,sakramentach,wstawiennictwie zmarlych swietych..itd,itd

Jan. 5:24
Zaprawde, zaprawde, powiadam wam, kto slucha slowa mego i wierzy temu, który mnie poslal, ma zywot wieczny i nie stanie przed sadem, lecz przeszedl z smierci do zywota.

Pozdrawiam
Robertamigo
Aktywny
 
Posty: 301
Dołączył(a): So gru 27, 2008 8:05 pm
Lokalizacja: BRD / Zory

Postprzez mag » So sty 17, 2009 12:25 am

mag napisał(a):Mam jednak dowody że sama Biblia nie wystarczy.
Fakt ten potwierdzą nawet protestanci którym troszkę nie wyszło to słynne powiedzenia"Sola scriptura (łac. jedynie pismo) "



Chciałbym tutaj oddać głos własnych przemyśleń. Nie było mnie dość długo ale myślę że nawet lepiej ponieważ opadły niepotrzebne emocje i niektórzy będą bardziej skłonni do chwili refleksji nad tematem. Wyprzedzając fakty pragnę poinformować „hangry-ego” że jestem chrześcijaninem i wierzę w nieomylność Słowa Bożego 
Postawione pytanie na początku brzmiało „czy tylko Biblia jest jedynym źródłem Prawdy?”
Są dwa główne nurty nauczań a mianowicie :
Bóg doskonały objawił się w swoim doskonałym Słowie i tradycji kościelnej, i to te dwa źródła są objawioną przez Boga prawdą, a drugi słynny Sola scriptura (łac. jedynie pismo) ".

Twierdzę że samo Słowo nie wystarczy z kilku powodów:

1. Ponieważ samo Słowo Boże mówi nam o tym:
Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany.

Biblia nie mówi w tym fragmencie o tym iż jest jedynym źródłem ( czy też narzędziem) przez który Bóg przemawia. Jeśli twierdzisz inaczej przedstaw dowody.

Pismo jest natchnione
Pismo jest pożyteczne
Pismo jest do wykrywania błędów, poprawy, wychowywania w sprawiedliwości.
Pismo jest aby człowiek był doskonały, przygotowany.

Całość można podsumować zdaniem że Słowo przede wszystkim jest natchnione i dlatego jest pożyteczne do…
Nie ma wskazówki na temat jedynego źródła prawdy, Słowo Boże nie rości sobie do tego praw. Powtórzę raz jeszcze mówi o tym że jest natchnione gr.theopneustos- tchnięte przez Boga.

Inny fragment dobrze znany przez protestantów:

Bo Słowo Boże jest żywe i skuteczne, ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku, zdolne osądzić zamiary i myśli serca;

I znów Pismo mówi o sobie że jest:
Żywe i skuteczne nie mówi że jest jedynym źródłem prawdy. Jest żywe i skuteczne ponieważ jest natchnione przez samego Boga w Duchu Św.

Dochodzimy więc do konkluzji że to Duch Św. jest źródłem prawdy nieomylnym i jedynie wystarczalnym.

Pismo jest nim również dlatego ponieważ jest przez Niego natchnione.
Tak więc pogląd, który był wcześniej wymieniany jest prawdziwy, a mianowicie:
Bóg jest Bogiem biblii, ale biblia nie jest Bogiem jest zgodny z prawdą biblijną.
To Duch Święty jest źródłem prawdy.

Podsumowując Słowo nic nie mówi że jest jedynym źródłem prawdy i jeśli jesteś szczery wobec siebie to musisz zgodzić się z takim stwierdzeniem ponieważ nie ma argumentu biblijnego na zaprzeczenie takim wnioskom.

2. Jeśli słynne „jedynie Pismo” jest prawdziwe to od kiedy możemy mówić o prawdziwości takiego stwierdzenia?

Najczęściej odpowiedź brzmi że jest to moment zamknięcia Kanonu Starego i Nowego Testamentu. Oczywiście zadam pytanie którego kanonu Hebrajskiego, Protestanckiego czy też Katolickiego?

3. Jeśli jedynie Słowo to dlaczego istnieją miliony ludzi którzy mają czytają a mimo tego do prawdy nie dochodzą?
Jeśli jedynie Słowo jest wystarczające skąd tyle doktryn wierzeń zupełnie ze sobą sprzecznych a opartych przecież na tym samym Słowie?

Tych parę pytań zmusza nas do wyciągnięcia wniosku że twierdzenie Sola scriptura jest sprzeczna ze Słowem Bożym i ma zamiar sama w sobie zniszczyć w człowieku pragnienie prowadzenia Duchem Świętym a jedynie ślepe oddanie się nauczycielom "Słowa"

Oczywiście nie twierdzę że należy w jakikolwiek sposób odrzucić Słowo i żyć prowadzonym przez Ducha Św. ale uważam że te dwa fundament nawzajem się uzupełniają i są nierozerwalne.
mag
Użytkownik
 
Posty: 32
Dołączył(a): Śr paź 22, 2008 7:45 pm

Postprzez asa » So sty 17, 2009 2:20 am

mag,
poniewaz trzeba bardziej sluchac Boga niz ludzi, Jego autorytetu, a nie ludzkiego- wierze w zasade sola scrpitura.
Nie ma wskazówki na temat jedynego źródła prawdy, Słowo Boże nie rości sobie do tego praw. Powtórzę raz jeszcze mówi o tym że jest natchnione gr.theopneustos- tchnięte przez Boga.

Poniewaz Jezus jest Prawdą , jest tez jedynym zrodlem prawdy , On i Jego Slowo. Chyba ze zaprzeczysz ze Jezus jest Bogiem.

autorem Biblii jest Ostateczny, Nieomylny, Niekwestionowany Autorytet. To sam Bóg.
nie ma wiekszego nad Niego, zadne slowa nie sa dla mnie wazniejsze.
Biblia uczy ze jest Slowem Boga- a wiec slowem AUTORYTETU.
slucham tych słów, bo jestem owca Jezusa, a one głosu Jezusa słcuhają.
Jesli Bog objawia mi jakas prawde poza biblijnym spisanym slowem, i nie znajduje jej potwierdzenia w Slowie Autorytetu- odrzucam ją.

Moje serce odrodzone jest z nasienia niesakzitelnego - PRZEZ SŁOWO BOZE , ktore trwa na wieki; i musi to byc zauwazalne w owocach mojego zycia.
1P 1 (22) Skoro dusze wasze uświęciliście przez posłuszeństwo prawdzie ku nieobłudnej miłości bratniej, umiłujcie czystym sercem jedni drugich gorąco,
23 jako odrodzeni nie z nasienia skazitelnego, ale nieskazitelnego, przez Słowo Boże, które żyje i trwa.
(24) Gdyż wszelkie ciało jest jak trawa, a wszelka chwała jego jak kwiat trawy. Uschła trawa, i kwiat opadł,
(25) ale Słowo Pana trwa na wieki. A jest to Słowo, które wam zostało zwiastowane.


Duch sw jest zrodlem Prawdy, spisanej wlasnie w Biblii- i On oswieca nas, abysmy umieli te prawde prawidlowo, wedle Jego zamierzen- odczytac.
Autor Biblii nie moze zaprzeczac sam sobie- On nas wprowadza w prawde- wg obietnicy Jezusa.
Nowonarodzeni - mają Ducha sw., który ich naucza duchowo rozsądzac duchowe wartości- a slowo boze jest nią.
1Kor 2 (12) A myśmy otrzymali nie ducha świata, lecz Ducha, który jest z Boga, abyśmy wiedzieli, czym nas Bóg łaskawie obdarzył. (13) Głosimy to nie w uczonych słowach ludzkiej mądrości, lecz w słowach, których naucza Duch, przykładając do duchowych rzeczy duchową miarę. (14) Ale człowiek zmysłowy nie przyjmuje tych rzeczy, które są z Ducha Bożego, bo są dlań głupstwem, i nie może ich poznać, gdyż należy je duchowo rozsądzać. (15) Człowiek zaś duchowy rozsądza wszystko, sam zaś nie podlega niczyjemu osądowi. (16) Bo któż poznał myśl Pana? Któż może go pouczać? Ale my jesteśmy myśli Chrystusowej.
asa
Aktywny
 
Posty: 637
Dołączył(a): Pt kwi 25, 2008 9:29 pm

Postprzez mag » So sty 17, 2009 8:30 am

Oczywiście mówię Amen lecz proszę udowodnić biblijnie twierdzenie Sola scriptura (łac. jedynie pismo).
Tematem mojego poprzedniego postu jest właśnie twierdzenie że samo Słowo nie rości sobie prawa do wyłączności a jedynie wskazuje na Boga jako ostateczne źródło Prawdy.
Oczywiście wierzę że Jezus jest Bogiem, wierzę w Jego Słowo ale również wierzę że trzeba pracy Ducha Św. aby to Słowo stało się żywe.
Dlatego moje twierdzenie uważam za prawidłowe że samo Słowo nie jest wystarczające a dopiero poparte pracą Ducha Św. staje sie skuteczne i żywe doskonałe i prawdziwe bez Niego jest kolejna historyczną księgą.
mag
Użytkownik
 
Posty: 32
Dołączył(a): Śr paź 22, 2008 7:45 pm

Postprzez Robertamigo » So sty 17, 2009 9:56 am

mag napisał(a):wierzę że trzeba pracy Ducha Św. aby to Słowo stało się żywe.


To znaczy , uwazanie obrzadkow poganskich,przejetych przez KrK wraz z ochrzczonymi poganami i uznanie ich za tradycje i uwazanie takiej tradycji jako objaw religijnosci, jest praca Duch Sw.? :roll:

Pozdrawiam
Robertamigo
Aktywny
 
Posty: 301
Dołączył(a): So gru 27, 2008 8:05 pm
Lokalizacja: BRD / Zory

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pismo Święte

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron