Teraz jest Cz kwi 25, 2024 5:33 am Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

czy tylko biblia?

w codziennym życiu chrześcijanina

Postprzez asa » So sty 17, 2009 5:38 pm

Oczywiście mówię Amen lecz proszę udowodnić biblijnie twierdzenie Sola scriptura (łac. jedynie pismo).

Tematem mojego poprzedniego postu jest właśnie twierdzenie że samo Słowo nie rości sobie prawa do wyłączności a jedynie wskazuje na Boga jako ostateczne źródło Prawdy.

Skoro Bóg jest JEDYNYM NIEPODWAZALNYM I OSTATECZNYM i wyłącznym autorytetem, stanowiąc źródło prawdy, to jakze Jego słowo nie ma stanowic tego samego? Ono ma identyczne właściwości. Bo to mówi Bóg.
Pomysl, nie ma wyższej instancji nad Boga objawionego w swoim Słowie. Po prostu nie ma!
Słowo Boze nie potrzebuje potwierdzenia, ze jest prawdą- tak samo jak Bog nie udawadnia ze jest Bogiem.

J 17:17 Poświęć ich w prawdzie twojej; SŁOWO TWOJE JEST PRAWDĄ.
J 14:6 Odpowiedział mu Jezus: Ja jestem droga i PRAWDA, i żywot, nikt nie przychodzi do Ojca, tylko przeze mnie.


Sola scriptura dopuszcza inne objawienia boze, ale zaklada, ze tylko ono ma wyłączność na weryfikacje tych objawien. Jest najwyzsza instancją. Jeśli pani x widzi w objawieniu, ze ma nadejść koniec swaiata 13 czerwca 2009 roku, musi dopuścić swoja omylność, lecz nie Slowa .
Magu, i to nie dlatego, ze w Biblii brakuje podanej daty konca swiata, lecz dlatego ze ona mowi, ze tylko Ojciec zna ten czas i podaje cechy zbliżającego się konca.
Sola scriptua- utwierdza koscioł bozy-cialo Chrystusa, jest arbitrem koscioła, Bo kościół nie może sam z siebie być autorytetem.
Kościół musi się poruszac wyłącznie w ryzach narzuconych mu przez Słowo, tzn nie może ustanawiac jakiejs nauki, jeśli Slowo mowi cos przeciwnego. Slowo trzyma kościół w ryzach, w dyscyplinie. Kosciol nie może być nieomylnym ot tak, bo ktos kiedys tak postanowil, to nie jego powinność. Bo człowiek jest omylny.
Które np. sobory i nauczania papieskie są prawdziwe? To wlasnie się dzieje, gdy człowiek w pysze swej zaklada, ze jest nieomylny. Groch z kapustą sie dzieje.

Oczywiście wierzę że Jezus jest Bogiem, wierzę w Jego Słowo ale również wierzę że trzeba pracy Ducha Św. aby to Słowo stało się żywe.
Dlatego moje twierdzenie uważam za prawidłowe że samo Słowo nie jest wystarczające a dopiero poparte pracą Ducha Św. staje sie skuteczne i żywe doskonałe i prawdziwe bez Niego jest kolejna historyczną księgą

To oczywiste.
Slowo było spisywane pod natchnieniem Ducha sw i tylko On może oświecić ( ozywic- bo jest Duchem ozywiającym) nasze serca i dac nam objawienie ku poznaniu.

Pawel modlił się o Koryntian i prosił Boga, aby dał im Ducha mądrości i objawienia i aby Duch oswiecił oczy ich serc - ku poznaniu.

Ef 1:17 - 18 aby Bóg Pana naszego Jezusa Chrystusa, Ojciec chwały, dał wam Ducha mądrości i objawienia ku poznaniu jego, i oświecił oczy serca waszego, abyście wiedzieli, jaka jest nadzieja, do której was powołał, i jakie bogactwo chwały jest udziałem świętych w dziedzictwie jego.

czlowiek nowonarodzony ma pieczec Ducha sw. I ponaglany Duchem sw. gna do Slowa po nauke, pocieche, po wychowanie w sprawiedliwosci, aby byl doskonaly i do kazdego bozego dzilea przygotowany. Aby jego mysli serca i zamiary były osądzone.
asa
Aktywny
 
Posty: 637
Dołączył(a): Pt kwi 25, 2008 9:29 pm

Postprzez mag » So sty 17, 2009 10:23 pm

Pomysl, nie ma wyższej instancji nad Boga objawionego w swoim Słowie. Po prostu nie ma!
Słowo Boze nie potrzebuje potwierdzenia, ze jest prawdą- tak samo jak Bog nie udawadnia ze jest Bogiem.


Nie mówiłem nigdzie o wyższości objawień nad Słowo również nie mówiłem o wyższości Słowa nad Boże objawienia.
Mówiłem że oprócz Słowa Bóg objawia swoją prawdę poprzez Ducha Św.w inny nie spisany sposób. Mówiłem również iż twierdzenie że samo Słowo Boże wystarczy jest twierdzeniem błędnym ponieważ potrzeba pracy Ducha Św, aby człowiek mógł dojść do poznania prawdy.
Bez tego delikatnego dotknięcia Duchem Św człowiek nie jest w stanie dojść do poznania Boga nawet wówczas, gdyby znał na pamięć całą Biblię.
Jego wiara opierałaby się na religii i formalizmowi który nie prowadzi do Boga.
Czy z tym stwierdzeniem się zgodzisz ?
Jeśli tak potwierdzisz tym samym że samo Słowo nie jest wystarczające.
Oczywiście należy zaznaczyć że używając zwrotu "Słowo" mówię o spisanym Słowie czyli Biblii.



Sola scriptura dopuszcza inne objawienia Boże,


Tutaj sam stwierdziłeś że są inne źródła Bożej prawdy.
Nie neguję tego iż Biblia jest nieomylnym i ostatecznym autorytetem przez który weryfikujemy wszelkie objawienia niemniej jednak są "inne" objawienia Bożej prawdy.

Dlatego stwierdzenie "Sola scriptura (łac. jedynie pismo) "
mija się z prawdą ponieważ już nie jest "jedynie"

Nie polemizuje z innymi twierdzeniami na temat samego Słowa ale z twierdzeniem "JEDYNIE" :)
mag
Użytkownik
 
Posty: 32
Dołączył(a): Śr paź 22, 2008 7:45 pm

Postprzez asa » So sty 17, 2009 11:14 pm

Mówiłem że oprócz Słowa Bóg objawia swoją prawdę poprzez Ducha Św.w inny nie spisany sposób.

Bóg objawia prawde w SŁowie Bozym. To podstawa.
jedynie slowo i tylko slowo jest prawdą.

Kazda inna prawda MUSI BYĆ ZWERYFIKOWANA przez autorytet Boga, czyli SLowo Boze.
Zalozmy ze mam objawienie niewiasty nawolujacej mnie do oddania jej swojego serca oraz zanoszenie do niej modlitw za zbawienie swiata.
Co mam zrobic?
kto stoi za tym objawieniem?
Duch sw?
a moze jakis inny duch?
mam temu uwierzyc czy odrzucic?

Mówiłem również iż twierdzenie że samo Słowo Boże wystarczy jest twierdzeniem błędnym ponieważ potrzeba pracy Ducha Św, aby człowiek mógł dojść do poznania prawdy.

Nie jest to twierdzenie błędne. ( autor slowa jest nierozerwalnie z nim związany)
Przeciez tłumaczyłam, ze bez OSWIECENIA ( przez Ducha sw) oczu serca wierzącego, człowiek nie zrozumie NATCHNIENIA Slowa Bozego. Duch sw daje nam duchowe wejrzenie w duchowe wartości, mam wrazenie, ze nie czytasz moich postow.
Bez tego delikatnego dotknięcia Duchem Św człowiek nie jest w stanie dojść do poznania Boga nawet wówczas, gdyby znał na pamięć całą Biblię.
Jego wiara opierałaby się na religii i formalizmowi który nie prowadzi do Boga.
Czy z tym stwierdzeniem się zgodzisz ?

Tak, potwierdzam.
Jeśli tak potwierdzisz tym samym że samo Słowo nie jest wystarczające.
Oczywiście należy zaznaczyć że używając zwrotu "Słowo" mówię o spisanym Słowie czyli Biblii.

Nie, uwazam ze potrzebny jest osąd objawien pozabiblijnych przez Slowo Boga. I w tym sensie- jest wystarczające- bowiem stanowi niepodważalny autorytet w kwestii rozróżniania prawdy od fałszu.
Cytat:
Sola scriptura dopuszcza inne objawienia Boże,



Tutaj sam stwierdziłeś że są inne źródła Bożej prawdy.
Nie neguję tego iż Biblia jest nieomylnym i ostatecznym autorytetem przez który weryfikujemy wszelkie objawienia niemniej jednak są "inne" objawienia Bożej prawdy.

Dlatego stwierdzenie "Sola scriptura (łac. jedynie pismo) "
mija się z prawdą ponieważ już nie jest "jedynie"

ok., rozumiem cie chyba mag, idac wiec za tobą- dopisuje:
nie są jedyne
, lecz jeśli Biblia ich nie potwierdza są fałszywe, są zwiedzeniem.
wtedy: nie są wogole zadnym objawieniem bozej prawdy.
SĄ NIEPRAWDĄ.
wynika z tego, ze sola scriptura jest rzeczywiscie „JEDYNIE” i „TYLKO”

tylko Pismo jest autorytetem. A nam maluczkim nie wolno z niego ani dodac ani ujac.

(5Mojz) (2) Nic nie dodacie do tego, co ja wam nakazuję, i nic z tego nie odejmiecie, zachowując nakazy Pana, Boga waszego, które na was nakładam.
asa
Aktywny
 
Posty: 637
Dołączył(a): Pt kwi 25, 2008 9:29 pm

Postprzez mag » N sty 18, 2009 8:31 am

Czytał uważnie twoje posty i chcę zaznaczyć że się z nimi zgadzam jednak musisz przyznać że Bóg przemawia nie tylko przez swoje Słowo :)
Nie poruszam tutaj tematu zwiedzenia przez duchy (demony)
bo to oczywiste, zgadzam się że Słowo jest doskonałe do weryfikacji objawień i nie tylko.
Powtórzę Bóg przemawia jeszcze w inny niż spisane Slowo sposób:

I stanie się w ostateczne dni, mówi Pan, Że wyleję Ducha mego na wszelkie ciało I prorokować będą synowie wasi i córki wasze, I młodzieńcy wasi widzenia mieć będą, A starcy wasi śnić będą sny;

Dzieje Apost. 2:17

Czy zgadzasz się z takimi objawieniami prawdy Bożej ?

Nie neguję potrzeby weryfikacji takich pozabiblijnych objawień z samym Słowem niemniej jednak sam Bóg powiedział że przemawia o swoich wiernych poprzez pozabiblijne objawienia.

Dlatego stwierdzenie "Sola scriptura (łac. jedynie pismo) " nie jest stwierdzeniem prawidłowym jeśli chodzi o objawianie Bożych prawd.
mag
Użytkownik
 
Posty: 32
Dołączył(a): Śr paź 22, 2008 7:45 pm

Postprzez Robertamigo » N sty 18, 2009 10:40 am

mag napisał(a):Dlatego stwierdzenie "Sola scriptura (łac. jedynie pismo) " nie jest stwierdzeniem prawidłowym jeśli chodzi o objawianie Bożych prawd.

Z calym szacunkiem,ale przeplatasz tu dwa watki-tradycje ludzkom i dzialanie Ducha Sw.
Zgadza sie, bez udzialu Duch Sw. nie mozemy poznac Prawd zawartych w Pismie.
Jesli ale chodzi o weryfikacje "prawdy" objawionej nam przez Ducha Sw.
,ktora KrK zwie tradycja, miernikiem bedzie zawsze Pismo. Gdyby "objawienie prawdy" bylo niezgodne z nauczanie Pisma, nalezy taka "prawde" odrzucic,poniewaz pochodzi ona od duchow zwodniczych.
Zasada "Sola Scriptura" jest jak najbardziej uzasadniona , i nie nalezy stawiac jej na rowni z tradycja ludzkom.

Pozdrawiam
Robertamigo
Aktywny
 
Posty: 301
Dołączył(a): So gru 27, 2008 8:05 pm
Lokalizacja: BRD / Zory

Postprzez mag » N sty 18, 2009 11:06 am

Zgadza sie, bez udzialu Duch Sw. nie mozemy poznac Prawd zawartych w Pismie.


I o takie stwierdzenie właśnie mi chodziło :)

Jesli chodzi o weryfikacje "prawdy" objawionej nam przez Ducha Sw.
,ktora KrK zwie tradycja, miernikiem bedzie zawsze Pismo.


Zgadzam się choć nigdzie w moich postach nie pisałem o tradycji KRK.
Chciałem wykazać że samo Pismo jest nie wystarczające. Choć jest fundamentem bez którego ulegniemy zwiedzeniu, to jednak potrzebujemy osobistej pracy Ducha Św.

Dlatego uważam słowa "Jedynie Pismo" za niewystarczające.
mag
Użytkownik
 
Posty: 32
Dołączył(a): Śr paź 22, 2008 7:45 pm

Postprzez Robertamigo » N sty 18, 2009 12:16 pm

mag napisał(a):Dlatego uważam słowa "Jedynie Pismo" za niewystarczające.


Zgadza sie,jesli chodzi o poznanie prawdy zawartej w Pismie.
Zasada Sola Scriptura,wcale temu nie przeczy.Ale odnosi sie ona tylko do nauk Kosciola ,ktore musza byc zgodne z nauka Biblii.

Biblia,według tej doktryny jest jedynym i nieomylnym kryterium oceny dogmatów, zasad moralnych i praktyk religijnych. W teologii protestanckiej każde nauczanie musi opierać się na Biblii, czyli być biblijne. I ten sposob nalezy rozumiec zasade Sola Scriptura.

Pozdrawiam
Robertamigo
Aktywny
 
Posty: 301
Dołączył(a): So gru 27, 2008 8:05 pm
Lokalizacja: BRD / Zory

Re: czy tylko biblia?

Postprzez mag » Pt sty 23, 2009 10:36 am

baba napisał(a):Spotykam sie na tym forum ze zdaniem że tylko Biblia jest jedynym źródłem Prawdy ale przecież z samej Biblii wynika coś innego


To pytanie zostało postawione na samym początku, wątek kręci się wokół tematu : Czy jedynie Biblia jest źródłem prawdy, dlatego twierdzę że nie ponieważ Bóg objawia ją również w inny sposób.
Oczywiście biblia jest ostatecznym autorytetem poprzez który weryfikujemy wszelkie "prawdy"

Zasada Sola Scriptura,wcale temu nie przeczy.Ale odnosi sie ona tylko do nauk Kościola , które muszą być zgodne z nauka Biblii.


Czy zatem aby obalić jakąś herezję kościołowi wystarczy Słowo?
W myśl zasady "sola scriptura" na pewno powinno.
Niestety takie postrzeganie w/w zasady odpowiedzialne jest za kolejne zwiedzenia i powstawanie kolejnych herezji :)
mag
Użytkownik
 
Posty: 32
Dołączył(a): Śr paź 22, 2008 7:45 pm

Re: czy tylko biblia?

Postprzez Robertamigo » Pt sty 23, 2009 2:13 pm

mag napisał(a):To pytanie zostało postawione na samym początku, wątek kręci się wokół tematu : Czy jedynie Biblia jest źródłem prawdy, dlatego twierdzę że nie ponieważ Bóg objawia ją również w inny sposób.
Oczywiście biblia jest ostatecznym autorytetem poprzez który weryfikujemy wszelkie "prawdy"

Np. w jaki sposob? czytam twoje posty i w zadnym jeszcze nie skonkretyzowales co nazywasz ta "prawda objawiona",i objawiana do dzisiaj przez Ducha Sw.
Tzw.tradycja katolicka jest tak niejasna i zamglona,ze KrK nigdy nie posiadal kompletnej i wyczerpujacej listy z zapisem tradycji Katolickiej.
Malo tego, istnieje wiele sprzecznych tradycji w krK, np.Sobor Trydencki wybral "slabsza tradycje" w ogloszeniu ksiag apokryficznych ksiegami natchnionymi. Wczesniejsze i lepsze autorytety, z tlumaczem wulgaty na czele,Sw. Hieronimem-sprzeciwiali sie apokryfom. A inni ,np. Sw. Augustyn popierali apokryfy. Sw.Tomasz z Akwinu sprzeciwial sie niepokolanemu poczeciu Marii,podczas gdy inni je popierali (Scotus).
Epifaniusz potepial kult Maryjny,a JP2 zlozyl swoje zycie w Jej rece.
Popieranie tradycja dogmatu cielesnego wniebowstapienia Marii jest pozne i slabe. Pomimo braku jakichkolwiek dowodow z Pisma, oraz przekazow, by wczesniejsi Ojcowie Kosciola znali ten dogmat,Rzym oglosil to jako nieomylna prawde (1951r.)

Wprowadzenie tradycji do nauk KrK i nadanie jej rangi "natchnionej" ,malo tego, stawianie jej ponad Pismo, w przypadku gdy nauki tradycji przeczom naukom Biblijnym uwazam za zwiedzenie i za dowod ze jedyna prawda objawiona nam przez Boga jest natchnione Pismo Sw. Jako jedyny autorytet w gloszeniu prawdy o zbawieniu.



mag napisał(a):Czy zatem aby obalić jakąś herezję kościołowi wystarczy Słowo?
W myśl zasady "sola scriptura" na pewno powinno.

Jesli jestes innego zdania ,prosze poprzec je jakims argumentem.
mag napisał(a):Niestety takie postrzeganie w/w zasady odpowiedzialne jest za kolejne zwiedzenia i powstawanie kolejnych herezji :)

mag,chyba przyznasz ze to nie jest argument.Mozemy obydwoje w kolko powtarzac to samo. jaki mialo by to sens. Dlatego prosze cie ,bys staral sie uzasadniac swoje wypowiedzi.
Moim zdaniem, to tradycja jest odpowiedzialna za herezje,a nie Pismo,ktore jest slowem Boga, i jest niezmienne od prawie 2000 lat. W przeciwienstwie do tradycji,ktora bazuje na przekazie ustnym, ktory w zaleznosci od interpretatora zawsze ulega znieksztalceniu.

Pozdrawiam
Robertamigo
Aktywny
 
Posty: 301
Dołączył(a): So gru 27, 2008 8:05 pm
Lokalizacja: BRD / Zory

Postprzez mag » Pn sty 26, 2009 2:15 pm

1. Używając w swoich postach słowa "kościół" nie mam na myśli jakiejkolwiek denominacji (wyznania), co dla niektórych jest nie do przyjęcia :(

2. Aby skonkretyzować rozmowę zadam pytanie :

Od kiedy zasada "sola scriptura" jest obowiązującą, lub objawioną kościołowi?

Osobiście nie uważam ją ( zasadę) za prawidłową więc ciężar jej obrony zrzucam na gorliwych wyznawców :)
mag
Użytkownik
 
Posty: 32
Dołączył(a): Śr paź 22, 2008 7:45 pm

Postprzez Robertamigo » Pn sty 26, 2009 3:07 pm

Sola Scriptura jest pojeciem teologicznym, tak samo jak slowo trojca.
Ewangelie i Listy Apostolskie zawsze mialy wiekszy autorytet niz wymysly ludzkie, Apostolowie przekazali swoje nauki przez Pismo ,natchnione przez Boga, ostrzegajac przy tym slowami:

Gal. 1:8
Ale chocbysmy nawet my albo aniol z nieba zwiastowal wam ewangelie odmienna od tej, która myœmy wam zwiastowali, niech bedzie przeklety!

Jestem zdania ze to raczej katolicy powinni sobie odpowiedziec na pytanie-dlaczego i w jaki sposob wkradla sie tradycja ludzka do nauk Pisma Sw. dotyczacych zbawienia.

Pozdrawiam
Robertamigo
Aktywny
 
Posty: 301
Dołączył(a): So gru 27, 2008 8:05 pm
Lokalizacja: BRD / Zory

Postprzez johanna » Wt sty 27, 2009 12:05 pm

owszem, istnieją pisma z okresu spisywania biblii, historyczne, powieściopisarskie, które odsłaniają istotę tamtych czasów, ale podstawowe pytanie dotyczy tego czy tylko biblia ma prowadzić ludzi, czy tylko z niej czerpiemy iedzę o Bogu i nas samych i odpowiedź brzmi - tak!
słowo boże mówi samo o sobie w Hebr.4;12,13. "Bo słowo Boże jest ŻYWE i SKUTECZNE, ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do ROZDZIELENIA duszy i ducha, stawów i szpiku, zdolne OSĄDZIĆ zamiary i myśli serca....[..]wszystko jest obnażone i odsłonięte."
żadna tradycja ani żywoty świętych nie ma nic wspólnego z suwerennym osądem każdego serca przez słowo żywe pochodzenia bożego.
pozatym, ew. Jana prolog mówi że sam Pan jest słowem, to Jezus oczyszcza nas a często prowadzi do tego słowo pełne ducha, dlatego nic nie jest w stanie go zastąpić!
johanna
Aktywny
 
Posty: 142
Dołączył(a): N lut 17, 2008 5:52 pm

Poprzednia strona

Powrót do Pismo Święte

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron