Teraz jest Wt kwi 16, 2024 9:10 am Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

czy tylko biblia?

w codziennym życiu chrześcijanina

Postprzez Ahawa » Wt sty 29, 2008 11:18 am

witaj :) malo co tu pisauje ale sie skusiłam :)
Moim skromnym zdaniem to :
Apostolowie wyjscia nie mieli gdyz na czym mieli sie opierac jak nie na Torze ,Prorokach i tradycji :D ostatnio slyszalam wersje od pewnego czlowieka ze apostolowie opierali sie na NT no coz troszke histori i chronologi wszystko wyjasnia .


Apostoł pisząc te słowa
Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowania w sprawiedliwości, aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany.
Raczej nie mial na mysli Nowego Testamentu gdyz nie było go jeszcze :)

pozdrawiam
Ahawa
 

Witaj

Postprzez igorbasaj » Wt sty 29, 2008 3:20 pm

Mieszasz trochę odległe od siebie sprawy.
Apostołowie pisząc to co zacytowałeś opierali się przede wszystkim na historii Izraela.Wiedzę o historii czerpali zarówno z Biblii ,która jest pismem natchnionym , jak i z innych dzieł czysto historycznych.
igorbasaj
 

Re: Witaj

Postprzez Ahawa » Wt sty 29, 2008 3:24 pm

igorbasaj napisał(a):Mieszasz trochę odległe od siebie sprawy.
Apostołowie pisząc to co zacytowałeś opierali się przede wszystkim na historii Izraela.Wiedzę o historii czerpali zarówno z Biblii ,która jest pismem natchnionym , jak i z innych dzieł czysto historycznych.



JAkie odległe od siebie sprawy mieszam ? bo nie rozumie,mozesz jasniej .
Ahawa
 

Postprzez kleptoAnka » Śr sty 30, 2008 12:39 am

oczywiście Biblia jest niezaprzeczalnym źródłem prawdy - w końcu sam Bóg czuwał nad jej powstaniem :D I chodzi tu o prawdę o Bogu, Jego miłości, wierności,..., jak też prawdę o człowieku - nie zaś prawdy naukowe czy czysto historyczne, ale co do tego chyba nie mamy wątpliwości...
Ale oprócz Biblii mamy też Tradycję i Urząd Nauczycielski Kościoła, który czuwa nad właściwą interpretacją tejże Prawdy - zgodnie z wolą Chrystusa, który Piotrowi przekazał klucze do Królestwa.
baba napisał(a):A teraz z drugiego listu do Tymoteusza: “Jak Jannes i Jambres wystąpili przeciw Mojżeszowi….itd”
te zdarzenia nie mają oparcia w biblii tylko w apokryfach czyli apostolowie również opierali Bożą naukę na Tradycji Judaizmu. Była to tradycja midraszy, apokryfów, pism rabinicznych, która później została spisana w Talmudzie! (Miszna i Gemara). Co wy na to?


jeśli chodzi o 2Tm3,8 to rzeczywiście św.Paweł posłużył się imionami pochodzącymi z apokryfów. Więc zapewne znał je zarówno On jak też adresat listu. Nie znaczy to jednak, że apokryf ten powinien się znaleźć w Kanonie. To trochę tak, jakby papież (lub biskup) w kazaniu posłużył się tekstem z jakiejś ksiązki znanej słuchaczom, która jednakże nie posiada Imprimatur :wink:
Apostołowie, a wcześniej prorocy korzystali z różnych tekstów, które znali - choć księgarnie jeszcze nie istniały :mrgreen:
No i przecież byli Żydami i w tradycji judaistycznej się wychowali!
No i przecież samo cytowanie czy przytaczanie czegoś jeszcze o niczym nie świadczy, prawda?
kleptoAnka
 

Re: czy tylko biblia?

Postprzez leaf only » Śr sty 30, 2008 5:55 am

baba napisał(a):Spotykam sie na tym forum ze zdaniem że tylko Biblia jest jedynym źródłem Prawdy ale przecież z samej Biblii wynika coś innego np.Juda apostoł napisał:”Gdy zaś archanioł Michał tocząc rozprawe z diabłem spierał się o ciało Mojżesza…itd” Judy 9, i dalej w wersecie 14 “Również o nich prorokował siódmy po Adamie Henoch, mówiąc-Oto przyszedł Pan z miriadami swoich świętych….itd” A teraz z drugiego listu do Tymoteusza: “Jak Jannes i Jambres wystąpili przeciw Mojżeszowi….itd”
te zdarzenia nie mają oparcia w biblii tylko w apokryfach czyli apostolowie również opierali Bożą naukę na Tradycji Judaizmu. Była to tradycja midraszy, apokryfów, pism rabinicznych, która później została spisana w Talmudzie! (Miszna i Gemara). Co wy na to?


Ja na to tyle, że wystarczy porównać Talmud z Biblią, aby zrozumieć, w jak różnym duchu te księgi zostały spisane.

Fakt, że apostołowie mieli w zbiorowej świadomości teksty apokryficzne, nie świadczy przecież o tym, że i my powinniśmy po nie sięgać. Z łaski Boga wiemy dziś więcej niż apostołowie o kanonie Biblii i to zobowiązuje.

Jeśli jednak, babo, to Cię pocieszy, to w większości współczesnych kazań [również protestanckich!] usłyszysz duuużo odwołań do literatury, filozofii, złote myśli nie-złotych myślicieli, anegdoty z jakże bliskiej nam kulturowo Ameryki i inne śmieci. Żyjemy wszak jeszcze w epoce postmodernizmu, który nie mógł nie dotknać i kościołów.

I to jest baaaaardzo smutne:(
leaf only
Aktywny
 
Posty: 747
Dołączył(a): Pt sie 04, 2006 8:20 pm

Re: Witaj

Postprzez igorbasaj » Śr sty 30, 2008 10:21 am

JAkie odległe od siebie sprawy mieszam ? bo nie rozumie,mozesz jasniej

Sprawę Bibli jako jedynego źródła prawdy i stan wiedzy historycznej apostołów.
1.Biblia nie jest jedynym źródłem prawdy.Jest jedynym źródłem prawdy o Bogu.Konsekwencją tego jest na przykład konieczność weryfikowania wszelkich objawień Słowem Bożym.
2.To , że apostołowie powoływali się na pozabiblijne teksty nie jest dowodem na prawdziwość lub nie Biblii.Wiele pozabiblijnych tekstów jest prawdą, np. apokryfy, ale nie są one Słowem Bożym, tym co Bóg mówi do ludzi.
pozdrawiam igor.
igorbasaj
 

Postprzez Katarynka » Śr lut 20, 2008 11:03 am

Paweł wposmniał o Jannesie i Jambresie, jak równiez o sporze z diabŁem, to fakt. ALE- nie uczynił z tego jakiegoś dogmatu, nie powiedział np. a teraz módlcie się do tego mirirarda świętych. Podobnie apostołowie czerpali z filozofii czy wiedzy historycznej. Można w kazaniu np. powiedzieć: a ten brat jest wielkim świadectwem( przy czym w Biblii oczywiśćie nie ma nic na temat tego brata), ale nikt z powodu owego brata nie wymysla nowych dogmatów czy nowych nauk/praktyk religijnych.
Natomiast KRK dodał takich dogmatów i nauk czysto ludzkich całe mnóstwo, przy czym nie ma juz w ogóle żadnego punktu odniesienia- przecież wysztsko można usprawiedliwić "tradycją". Jak sprawdzić, czy dany dogmat jest od Boga...? Nie da się. Bo jakiś "ojciec kościoła" czy papież tak stwierdził, a może ktoś miał objawienie. Czyli jedynym punktem odniesienia jest człowiek, jego wymysły, jego wiarygodność. A przeklęty każdy, kto na człowieku polega.
Katarynka
 

Postprzez johanna » So mar 08, 2008 6:34 pm

czy tylko biblia?-tak.
johanna
Aktywny
 
Posty: 142
Dołączył(a): N lut 17, 2008 5:52 pm

Postprzez axanna » Wt mar 11, 2008 10:08 pm

Chyba jednak - TAK. Bóg, który jest źródłem prawdy, objawił ją w Swoim Słowie, w którym zastrzegł:
Pwt 13:1 Bw "Wszystko, co ja wam powiedziałem, starannie wypełniajcie. Nic do tego nie będziesz dodawał ani niczego od tego nie ujmiesz."
Ap 22:18-19 Bw „Co do mnie, to świadczę każdemu, który słucha słów proroctwa tej księgi: Jeżeli ktoś dołoży coś do nich, dołoży mu Bóg plag opisanych w tej księdze;(19) a jeżeli ktoś ujmie coś ze słów tej księgi proroctwa, ujmie Bóg z działu jego z drzewa żywota i ze świętego miasta, opisanych w tej księdze.”

Więc, droga baba, każde proroctwo, które nie da się potwierdzić tekstem Biblijnym, jest fałszywe.
Pozdrawiam.
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez johanna » Wt mar 18, 2008 9:51 am

kochana babo,każdą nowinkę czy wytyczne życiowe narzucane przez innych np.politykę czy rozrywkę,można weryfikować wg.biblii.książki,filmy itd.pewnie,że nie chodzi to o nadgorliwość,ale czasem coś przeczytasz,obejrzysz i wiesz że Bóg ma w swoim słowie co innego do powiedzenia. :) pa.
johanna
Aktywny
 
Posty: 142
Dołączył(a): N lut 17, 2008 5:52 pm

Postprzez mooooh » So mar 29, 2008 12:24 am

baba napisał(a):chyba jednak - NIE , przecież prorokuje sięz woli Boga, a to ON nawet bardziej niż sama biblia jest żródłem prawdy.


popieram wniosek :-)

axanna napisał(a): "Wszystko, co ja wam powiedziałem, starannie wypełniajcie. Nic do tego nie będziesz dodawał ani niczego od tego nie ujmiesz."


tu nie ma nic o słowie pisanym tylko o "co ja wam powiedziałem"

I tu warto się zastanowić czy Słowo Boże to tylko Pismo Święte czy coś lub ktoś więcej? np. pierwszy rozdział Ewangelii wg św. Jana
mooooh
 

Następna strona

Powrót do Pismo Święte

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron