Teraz jest Cz kwi 18, 2024 8:25 pm Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Błędy w Biblii

w codziennym życiu chrześcijanina

Błędy w Biblii

Postprzez Indy5 » Śr lis 21, 2007 3:06 pm

Natchniona przez Ducha Świętego księga ale czy są w niej błędy niedopatrzenia. Są i to nie mało na przykład:
1. Bóg stworzył Adama i Ewę jako pierwszych ludzi potem wygnał mieli dwoje synów Kaina i Abla. Potem Kain zabija Abla. Kain wypędzony i naznaczony żeby go nikt nie zabił (ale kto by miał go zabić jeśli byli pierwszymi ludźmi). W kraju Nod znajduje sobie żonę z którą ma syna Henocha i buduje miasto o nazwie Henoch. Żeby zbudować miasto musi być większa liczba ludzi.
2. Na ten temat już dyskutowaliśmy czy ktoś widział Boga. Bo jest napisane że nikt nie oglądał oblicza Pana Ew Jana 1: 18 i Wj 33:20-23 a w innych miejscach jest opisane jak jedli i pili z Panem Wj 24:9-11 lub jak się z nim siłowali Rdz 32:25-32
3. Absalom miał dzieci czy nie? W Drugiej Księdze Samuela 14,27 czytamy: „Absalomowi urodziło się trzech synów i jedna córka. Nazywała się Tamar. Była to kobieta o pięknym wyglądzie”. Nieco dalej jednak pojawia się informacja:18,18 „Absalom jeszcze za swego życia zbudował sobie stelę w Dolinie Królewskiej. Tłumaczył sobie <Nie mam syna, który by upamiętnił moje imię>. Pomnik nazwał swoim imieniem. Jeszcze do dziś nazywa się go <Ręka Absaloma>”.
5. Księga Ezdrasza: Ezdr. 1:7-11 7.A król Cyrus kazał wynieść przybory pochodzące ze świątyni Pana, które Nebukadnesar zabrał z Jeruzalemu i złożył w świątyni swego boga; 8. Cyrus, król perski, wydał je do rąk skarbnika Mitredata, który rozliczył się z nich z Szeszbassarem, księciem judzkim, 9. A liczba ich była następująca: złotych czasz trzydzieści, srebrnych czasz tysiąc dwadzieścia dziewięć, noży dwadzieścia dziewięć, 10. Złotych pucharów trzydzieści, srebrnych pucharów czterysta dziesięć, innych naczyń tysiąc.11. Wszystkich przyborów złotych i srebrnych pięć tysięcy czterysta. Wszystko to wywiózł Szeszbassar, gdy wyprowadzał wygnańców z Babilonii do Jeruzalemu.(BW). 30+1029+30+410+1000 i wynik 5400 chyba nie jakoś mi wychodzi tylko 2499 jakby nie liczyć nie zgadza się to. No ale już w Biblii Tysiąclecia takie problemu niema bo pojawiło się słowo „może”.
6. Księga Samuela i kto zabił Goliata? Pierwsza Księga Samuela 21,12-14 mówi że Dawid ale Druga Księga Samuela że zabił Goliata niejaki Elchanan z Betlejem syn Jaira. Zna go ktoś bo ja nie.
7. W Księdze Daniela czytamy o legendarnym królu Baltazarze: „Tej samej nocy król chaldejski, Baltazar, został zabity. A Dariusz Med., liczący sześćdziesiąt dwa lata, otrzymał królestwo”(5,30 i 6,1) Pomyłka Baltazar nie był ani królem Babilonu ani też Chaldejczyków. Ówczesny król Babilonu nazywał się Nabonidus, a Baltazar był jego synem. Pomyłka druga Dariusz Med. Nigdy nie przejął państwa. Osoba taka prawdopodobnie nigdy nie istniała. Pomyłka trzecia Państwo Babilońskie zdobył Cyrus król Persów.
8. A teraz Nowy Testament ewangelia wg św. Mateusza 16,21 ewangelia wg św. Marka 8,31 ewangelia św. Łukasza 9,22 mowa jest o arcykapłanach z tego co wiem zawsze był tylko jeden arcykapłan
To oczywiście nie są wszystkie
Indy5
Użytkownik
 
Posty: 54
Dołączył(a): Pt cze 02, 2006 6:12 am
Lokalizacja: Śląsk

Postprzez admin » Śr lis 21, 2007 4:23 pm

Przyjdzie ci sie jeszcze troche poduczyc ;)
admin
Aktywny
 
Posty: 1545
Dołączył(a): Cz wrz 20, 2001 1:00 am

Postprzez Indy5 » Śr lis 21, 2007 5:01 pm

To znaczy?
Indy5
Użytkownik
 
Posty: 54
Dołączył(a): Pt cze 02, 2006 6:12 am
Lokalizacja: Śląsk

Postprzez Leszek Włodarczyk » Śr lis 21, 2007 6:22 pm

.........
Ostatnio edytowano So mar 29, 2008 7:25 pm przez Leszek Włodarczyk, łącznie edytowano 1 raz
Leszek Włodarczyk
 

Postprzez Indy5 » Śr lis 21, 2007 7:45 pm

Leszku napisałem tego posta też żeby dostać wytłumaczenie tego jak to możliwe w tak idealnej Księdze która daje nam odpowiedzi na "każde pytanie" tyle błędów
Dwa stworzenia świata zostawiłem sobie na później a Ty mnie uprzedziłeś
Podam jeszcze taki przykład: Z ewangelii według św Mateusza dowiadujemy się, że Jezus nadał Szymonowi przydomek: "Ty jesteś Piotr (czyli Opoka) i na tej opoce zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą"
Wyjaśnienie to sprawia wrażenie przekonywującego, ale w rzeczywistości jest nielogiczne. Jezus bowiem mówił po aramejsku, a nie po grecku. Swojemu uczniowi napewno niedałby przydomku greckiego ale naturalnie aramejski. Dlaczego więc Jezus nazwał Szymona Petrus?
Indy5
Użytkownik
 
Posty: 54
Dołączył(a): Pt cze 02, 2006 6:12 am
Lokalizacja: Śląsk

Postprzez Leszek Włodarczyk » Śr lis 21, 2007 10:04 pm

.....
Ostatnio edytowano So mar 29, 2008 7:25 pm przez Leszek Włodarczyk, łącznie edytowano 1 raz
Leszek Włodarczyk
 

Postprzez leaf only » Cz lis 22, 2007 6:05 am

Oj, Leszku, aż strach teraz coś...."jak człowiek", no naprawdę....:)

Drogi Indy5.
Chodzi chyba o to, że nie bardzo wiadomo, jak wyobrażasz sobie kształt tego tematu. Jeśli chcesz rozpatrywać każdą z owych "sprzeczności", to zgrabniej byłoby zakładać osobne tematy, bo się zaraz wszystko popląta i o konkretnych odpowiedziach zapomnij.
Jeśli natomiast tematem Twoim jest "O, Biblia, swięta księga, a niewolna od "błędów"", to odpowiedź należy raczej do Autora czy też Inspiratora tej księgi. Dodam tylko krótko, że owe "sprzeczności" dla mnie samej są dowodem na oryginalność Biblii.
Jest napisane "wielokrotnie i wieloma sposobami przemawiał Pan do ojców przez proroków dawnymi czasy". A dziś przemawia przez "pełną sprzeczności Biblię". I co teraz?
:)
leaf only
Aktywny
 
Posty: 747
Dołączył(a): Pt sie 04, 2006 8:20 pm

Postprzez Leszek Włodarczyk » Cz lis 22, 2007 8:02 am

....
Ostatnio edytowano So mar 29, 2008 7:24 pm przez Leszek Włodarczyk, łącznie edytowano 1 raz
Leszek Włodarczyk
 

Postprzez axanna » Cz lis 22, 2007 9:31 am

A ja, korzystając z okazji, hm, skoro temat już założony, chciałabym zapytać mądrych ludzi, czy nie znajdzie się ktoś, kto mógłby wyjaśnić sprawę rodowodu Jezusa według Mateusza i Łukasza.
Ja słyszałam, że jeden rodowód podaje przodków Józefa, a drugi Marii, jednakże sprawa w tym, że oba rodowody wychodzą na Józefa, a przecież nie byli oni z Marią rodzeństwem. Jak to wytłumaczyć? Za odpowiedz z góry dzięki :)

P.S. Nie uważam to za jakiś błędy, bo dopiero teraz zwróciłam uwagę na tytuł tematu, he-he. Myślę, że na wszystko jest wyjaśnienie, tylko trzeba go odkryć.
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez Indy5 » Cz lis 22, 2007 2:31 pm

Bardzo bym chciał żeby mi ktoś to wytłumaczył że to nie są błędy tylko pomyłki lingwinistyczne lub złe sformułowania lub ktoś dodał potem co nie co zmieniając. Ale niech to ktoś powie jasno.
Jeśli Bóg stworzył ziemię, ludzi i zwierzęta to co to jest za kraj Nod z którego sobie wziął Kain żonę. Przecież Bóg ich nie stworzył według tego co jest napisane. Stworzył Adama i Ewę potem byli Kain Abel i Set. Skąd się wzięły ich żony?
Indy5
Użytkownik
 
Posty: 54
Dołączył(a): Pt cze 02, 2006 6:12 am
Lokalizacja: Śląsk

Postprzez Albertus » Cz lis 22, 2007 3:59 pm

Ich żony były ich siostrami.

Nie jest chyba napisane że Kain wziął sobie żonę z kraju Nod ale że tam zamieszkał

Nie jest napisane kiedy Kain zbudował miasto. Ludzie żyli wtedy prawie tysiąc lat i zapewne szybko się rozmnażali.Budowa miasta mogła mieć miejsce wiele setek lat po śmierci Abla.
Albertus
Aktywny
 
Posty: 489
Dołączył(a): Wt lip 24, 2007 8:33 pm

Postprzez Indy5 » Cz lis 22, 2007 4:17 pm

A gdzie o tych siostrach pisze bo jakoś w Biblii znaleźć nie umię ?
Indy5
Użytkownik
 
Posty: 54
Dołączył(a): Pt cze 02, 2006 6:12 am
Lokalizacja: Śląsk

Postprzez Albertus » Cz lis 22, 2007 4:27 pm

Rdz 5.4 i Rdz 6.13.

Absalom miał dzieci czy nie? W Drugiej Księdze Samuela 14,27 czytamy: „Absalomowi urodziło się trzech synów i jedna córka. Nazywała się Tamar. Była to kobieta o pięknym wyglądzie”. Nieco dalej jednak pojawia się informacja:18,18 „Absalom jeszcze za swego życia zbudował sobie stelę w Dolinie Królewskiej. Tłumaczył sobie <Nie mam syna, który by upamiętnił moje imię>. Pomnik nazwał swoim imieniem. Jeszcze do dziś nazywa się go <Ręka Absaloma>”.


Z tych tekstów wynika jedynie że Absolom nie miał syna w momencie budowania steli. Synowie mogli się urodzić a potem umrzeć jako dzieci.
Budowa steli mogła też nastąpić przed narodzeniem się synów. Nie pisze przecież kiedy zbudował stelę.

. Księga Samuela i kto zabił Goliata? Pierwsza Księga Samuela 21,12-14 mówi że Dawid ale Druga Księga Samuela że zabił Goliata niejaki Elchanan z Betlejem syn Jaira. Zna go ktoś bo ja nie.


Imię Goliat było zapewne tak popularne jak dziś Jan albo Piotr. Chodziło o zabicie innego Goliata.

kto mógłby wyjaśnić sprawę rodowodu Jezusa według Mateusza i Łukasza.
Ja słyszałam, że jeden rodowód podaje przodków Józefa, a drugi Marii, jednakże sprawa w tym, że oba rodowody wychodzą na Józefa, a przecież nie byli oni z Marią rodzeństwem. Jak to wytłumaczyć? Za odpowiedz z góry dzięki


" Jeśli Maryja nie miała braci, a była dziedziczką, to mąż Jej Józef wchodził w prawa i przywileje synowskie w stosunku do Helego, który był Jej ojcem (por. Lb 36,6-12; 1 Krn 2,34nn; Ezd 2,61)."
Albertus
Aktywny
 
Posty: 489
Dołączył(a): Wt lip 24, 2007 8:33 pm

Postprzez leaf only » Cz lis 22, 2007 6:23 pm

Leszek Włodarczyk napisał(a):Nie mogę nie wykorzystać okazji żeby się z leaf nie nie zgodzić :mrgreen:
Biblia nie zawiera sprzeczności!!!


Ależ zawiera, zawiera:) Tyle, że są to "sprzeczności".

Dlaczego martwi Cię, że ewentualne niezdogności czy trudne miejsca w Biblii źle swiadczą o Bogu? Przecież to nie sam Bóg usiadł przy biurku, tylko niedoskonali ludzie. Owszem, natchnienie było doskonałe, ale narzędzia- nie. A przede wszystkim obciążone własną kulturą i cywilizacją, tudzież ograniczoną wiedzą.
Może i Biblia wydaje się nie byc spójna historycznie itp, ale jestem pewna, że kiedyś pojmę, dlaczego tak to zostało zapisane.

Będzie spór, Leszku?
:)))
leaf only
Aktywny
 
Posty: 747
Dołączył(a): Pt sie 04, 2006 8:20 pm

Postprzez Albertus » Cz lis 22, 2007 6:45 pm

8. A teraz Nowy Testament ewangelia wg św. Mateusza 16,21 ewangelia wg św. Marka 8,31 ewangelia św. Łukasza 9,22 mowa jest o arcykapłanach z tego co wiem zawsze był tylko jeden arcykapłan


We fragmentach które podajesz,moim zdaniem jest to zapowiedz odrzucenia Jezusa przez wszystkich , kolejnych arcykapłanów aż do zburzenia świątyni jerozolmskiej
Albertus
Aktywny
 
Posty: 489
Dołączył(a): Wt lip 24, 2007 8:33 pm

Następna strona

Powrót do Pismo Święte

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron