Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:16 pm Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Święta figurka Jahwe Boga Synajskiego

w codziennym życiu chrześcijanina

Postprzez meritus » Wt lip 03, 2007 2:03 pm

Masz w Prawie żydowskim zakaz przedstawiania Boga? Masz - bo nikt Go nigdy nie widział. W Jezusie go ujrzeliśmy i wiemy jak wygląda.
meritus
 

Postprzez Dzidek » Wt lip 03, 2007 2:13 pm

meritus napisał(a):Masz w Prawie żydowskim zakaz przedstawiania Boga? Masz - bo nikt Go nigdy nie widział. W Jezusie go ujrzeliśmy i wiemy jak wygląda.


Wiemy jak wyglądał Jezus? Skąd? Z objawień Faustyny? :lol: Coś brak mu semickich rysów... Ale co tam, skoro Maryja była Polską :lol:

Dawno się tak nie ubawiłem.
Dzidek
Aktywny
 
Posty: 175
Dołączył(a): Cz cze 14, 2007 12:58 pm

Postprzez meritus » Wt lip 03, 2007 2:18 pm

No jak wyglądał... jak człowiek. Zresztą mamy całun Turyński i chustę z Monapello - ale nie trzeba w to wierzyć.
meritus
 

Postprzez Dzidek » Wt lip 03, 2007 2:30 pm

meritus napisał(a):No jak wyglądał... jak człowiek. Zresztą mamy całun Turyński i chustę z Monapello - ale nie trzeba w to wierzyć.

Racja, nie trzeba. Więc nie wierzę.
Dzidek
Aktywny
 
Posty: 175
Dołączył(a): Cz cze 14, 2007 12:58 pm

Postprzez meritus » Wt lip 03, 2007 6:19 pm

Czy ja jestem rzecznikiem prasowym Abrahama? Widział to, co jest napisane w Piśmie Świętym. Ale dopiero wcielenie umożliwiło poznanie jaki jest Bóg.
meritus
 

Postprzez Indy5 » Pn lip 16, 2007 6:17 pm

Jak dobrze pamiętam jest napisane że Jakub chyba się siłował z Bogiem to chyba trudne do zrobienia by było gdyby go nie widział
Indy5
Użytkownik
 
Posty: 54
Dołączył(a): Pt cze 02, 2006 6:12 am
Lokalizacja: Śląsk

Postprzez snowstorm » Wt wrz 11, 2007 2:16 pm

Jak dobrze pamiętam jest napisane że Jakub chyba się siłował z Bogiem to chyba trudne do zrobienia by było gdyby go nie widział


Jakub nie siłował sie z B-giem - najpradopodobnie siłował się z aniołem być może z aniołem B-ga - tj. z aniołem będacym obdarzonym majestatem bozym, posiadającym specjalną moc i pełnomocnictwo, kiedy ten anioł działa to działa jako pełnomocnik B-ga a wiec tak jakby to B-g działał.

Ciekawe jest że w cytacie tym nie uzyto Imienia B-ga (mam na mysli tetragram) ale słowa bog - elohim -które używano nie tylko wobec B-ga.

ja
snowstorm
 

Postprzez Indy5 » Śr wrz 12, 2007 6:54 pm

Tutaj jest wyraźnie napisane aniołowie Boga
Rdz 32:1-3
1. Nazajutrz rano Laban ucałował swych wnuków i swe córki, pobłogosławił im i udał się w powrotną drogę do siebie.
2. Jakub ruszył w dalszą drogę. A gdy go napotkali aniołowie Boga,
3. ujrzawszy ich, rzekł: Jest to obóz Boży. Nazwał więc to miejsce Machanaim.
(BT)

A tu o Bogu
Rdz 32:25-32
25. Gdy zaś wrócił i został sam jeden, ktoś zmagał się z nim aż do wschodu jutrzenki,
26. a widząc, że nie może go pokonać, dotknął jego stawu biodrowego i wywichnął Jakubowi ten staw podczas zmagania się z nim.
27. A wreszcie rzekł: Puść mnie, bo już wschodzi zorza! Jakub odpowiedział: Nie puszczę cię, dopóki mi nie pobłogosławisz!
28. Wtedy [tamten] go zapytał: Jakiie masz imię? On zaś rzekł: Jakub.
29. Powiedział: Odtąd nie będziesz się zwał Jakub, lecz Izrael, bo walczyłeś z Bogiem i z ludźmi, i zwyciężyłeś.
30. Potem Jakub rzekł: Powiedz mi, proszę, jakie jest Twe imię? Ale on odpowiedział: Czemu pytasz mnie o imię? - i pobłogosławił go na owym miejscu.
31. Jakub dał temu miejscu nazwę Penuel, mówiąc: Mimo że widziałem Boga twarzą w twarz, jednak ocaliłem me życie.
32. Słońce już wschodziło, gdy Jakub przechodził przez Penuel, utykając na nogę.
(BT)

I tu równiez jest opisane jak Bóg z Jakubem rozmawia twarzą w twarz
Rdz 35:9-13
9. Bóg ukazał się jeszcze Jakubowi po jego powrocie z Paddan-Aram i błogosławiąc mu
10. powiedział do niego: Imię twe jest Jakub, ale odtąd nie będą cię zwać Jakubem, lecz będziesz miał imię Izrael. I tak otrzymał imię Izrael.
11. Po czym Bóg rzekł do niego: Ja jestem Bóg wszechmocny. Bądź płodny i rozmnażaj się. Niechaj powstanie z ciebie naród i wiele narodów, i niechaj królowie zrodzą się z ciebie.
12. Kraj, który dałem Abrahamowi i Izaakowi, daję tobie; i twemu przyszłemu potomstwu dam ten kraj.
13. Potem Bóg oddalił się od niego z tego miejsca, na którym do niego przemawiał.
(BT)
Indy5
Użytkownik
 
Posty: 54
Dołączył(a): Pt cze 02, 2006 6:12 am
Lokalizacja: Śląsk

Postprzez snowstorm » Śr wrz 12, 2007 7:23 pm

przeceiz napisałem że ja wyjasniam to tak że był to Anioł B-ga -taki anioł do specjalnych poruczeń - który gdy działał to działał tak jakby to czynił sam B-g. Stąd obawa żeby nie zginąć.

Zresztą zauważ co powiedział Jezus: "B-ga nikt nigdy nie widział" Czy wiec Jezus kłamał? A moze sie mylił? hmm?

ja
snowstorm
 

Postprzez Indy5 » Śr wrz 12, 2007 7:40 pm

No to wychodzi małe nieporozumienie w tekstach
"B-ga nikt nigdy nie widział" gdzie znajduje się ten fragment w Nowym Testamencie
Indy5
Użytkownik
 
Posty: 54
Dołączył(a): Pt cze 02, 2006 6:12 am
Lokalizacja: Śląsk

Postprzez snowstorm » Cz wrz 13, 2007 7:37 am

Wychodzi malutka sprzecznosc. Zresztą jest to w jakis sposób zgodne z tym co opisuje historia w której Mojzesz prosi B-ga żeby mu sie pokazał. I B-g pozawala mu sie zobaczyć ale tylko "od tyłu"- kiedy już przeszedł. Mojżesz nie mógł wieć zobaczyć B-ga twarzą w twarz. Choc w innym fragmencie tak włąsnie kontakt Mojzesza z B-giem opisywano. hmm...


Patrz Ew Jana 1: 18
snowstorm
 

Postprzez Indy5 » Cz wrz 13, 2007 7:19 pm

"Boga nikt nigdy nie widział ,lecz jednorodzony Bóg, który jest na łonie Ojca, objawił go." To są słowa Jana Ewangelisty nie są wypowiedzią, słowami Jezusa.
A co powiesz na ten fragment tu nawet Boga oglądało kilkunastu ludzi i można by wywnioskować że jedli i pili z nim.
Wj 24:9-11
9. Wstąpił Mojżesz wraz z Aaronem, Nadabem, Abihu i siedemdziesięciu starszymi Izraela.
10. Ujrzeli Boga Izraela, a pod Jego stopami jakby jakieś dzieło z szafirowych kamieni, świecących jak samo niebo.
11. Na wybranych Izraelitów nie podniósł On swej ręki, mogli przeto patrzeć na Boga. Potem jedli i pili.
(BT)
No a kilka kartek dalej taka sprzeczność
Wj 33:20-23
20. I znowu rzekł: Nie będziesz mógł oglądać mojego oblicza, gdyż żaden człowiek nie może oglądać mojego oblicza i pozostać przy życiu.
21. I rzekł jeszcze Pan: Oto miejsce obok Mnie, stań przy skale.
22. Gdy przechodzić będzie moja chwała, postawię cię w rozpadlinie skały i położę rękę moją na tobie, aż przejdę.
23. A gdy cofnę rękę, ujrzysz Mię z tyłu, lecz oblicza mojego tobie nie ukażę.
(BT)
Indy5
Użytkownik
 
Posty: 54
Dołączył(a): Pt cze 02, 2006 6:12 am
Lokalizacja: Śląsk

Następna strona

Powrót do Pismo Święte

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron