Teraz jest Pt kwi 19, 2024 2:28 pm Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Kłamstwo 2 Machabejskiej 15:14

w codziennym życiu chrześcijanina

Postprzez głos » Śr cze 27, 2007 6:25 pm

Na pewno jest jedno miejsce w Piśmie, gdy ktoś przebywający w szeolu wstawiał się o żyjących na ziemi.Wprawdzie wstawiał się nie do Boga, ale wstawiał się. To zaś jest zastanawiające, biorąc pod uwagę, to, że nic się tam nie robi, tylko śpi:

Łuk.16:
27 Tamten rzekł: "Proszę cię więc, ojcze, poślij go do domu mojego ojca! 28 Mam bowiem pięciu braci: niech ich przestrzeże, żeby i oni nie przyszli na to miejsce męki". 29 Lecz Abraham odparł: "Mają Mojżesza i Proroków, niechże ich słuchają!" 30 "Nie, ojcze Abrahamie - odrzekł tamten - lecz gdyby kto z umarłych poszedł do nich, to się nawrócą". 31 Odpowiedział mu: "Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą"»
głos
Użytkownik
 
Posty: 72
Dołączył(a): Pn lip 24, 2006 7:11 pm

Postprzez głos » Śr cze 27, 2007 8:51 pm

Witaj BraveHeart.

Nie pisałem poprzedniego postu dlatego by bronić księgi machabejskiej (jej prawdziwości, czy kanoniczności). Co do ksiąg deuterokanonicznych, to nie wiem jak to jest z nimi. Nie zbadałem tego tematu, tak aby mieć tu wyrobione ostateczne zdanie.

Co się zaś tyczy samej kwestii szeolu, to sprawa jest interesująca. Czy faktycznie należy sądzić, że dusze tam w ogóle nie myślą i nic nie robią, a tylko śpią, (mówimy o okresie przed odkupieniem)?

W myśl Twojego rozumowania, również poniższa wypowiedź Pisma dotyczyć by miała czasów po dokonaniu odkupienia przez Pana, co jednak chyba nie bardzo pasuje do kontekstu:
Ez.32:

(17) W roku dwunastym miesiącu pierwszym, piętnastego dnia miesiąca, Pan skierował do mnie te słowa: (18) Synu człowieczy, biadaj nad ludnością Egiptu i każ jej zstąpić do świata podziemnego, jej i córkom potężnych ludów, do tych, którzy zstąpili do dołu. (19) Kogóż przewyższyłaś zaletami? Zstąp i połóż się wśród nieobrzezanych. (20) Polegną wśród pobitych mieczem; miecz został wydany: bierzcie go i całą jego ludność. (21) Wtedy powiedzą do niego mocarni bohaterowie ze środka Szeolu: razem ze swymi pomocnikami zstępują do dołu i będą leżeć wśród nieobrzezanych, razem z tymi, których miecz pobije.


W tym fragmencie widzimy, że dusze zmarłych nawiązują z sobą kontakt. Mówią.

Jednakże, sądzę, że to nie oznacza, że istnieje sprzeczność z fragmentami Pisma mówiącymi o tym,że w szeolu nie ma myślenia, rozumowania, ani działania. Można je zcharmonizować w ten sposób, że oznacza to, że człowiek w szeolu nie może o sobie decydować, coś przedsięwziąć.
Pozdrawiam gorąco.
głos
Użytkownik
 
Posty: 72
Dołączył(a): Pn lip 24, 2006 7:11 pm

Postprzez meritus » Śr cze 27, 2007 9:17 pm

Czy faktycznie należy sądzić, że dusze tam w ogóle nie myślą i nic nie robią, a tylko śpią, (mówimy o okresie przed odkupieniem)?


A jak się mają do tego Eliasz i Mojżesz na górze objawienia?
meritus
 

Postprzez meritus » Cz cze 28, 2007 1:17 pm

Widocznie na górze objawienia zaszła taka potrzeba, by na moment przywołać duchy Eliasza i Mojżesza. To były wyjątki od zasady. Inaczej doktryna ST na temat Szeolu lega w gruzach i Biblia przeczy sama sobie.

Możesz rozwinąć dokładniej, uzasadnić... Ja nie przeczę, ale rozwiń... Bo jak się pozakłada kilkadziesiąt tematów i żadnego nawet nie rozwinie to nie ma to najmniejszego sensu.
meritus
 

Następna strona

Powrót do Pismo Święte

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron