Teraz jest Śr kwi 24, 2024 12:03 am Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Po co katolicy czytają Biblię?

w codziennym życiu chrześcijanina

Postprzez meritus » Pn lip 09, 2007 6:05 pm

Ciebie Pismo nie przekona.

Czy ja nie powołuję się w każdym poście na otwarty tekst Biblii?

Twierdzisz, że Jezus mówiąc "Jedzcie, to jest ciało moje" i "Pijcie, to jest krew moja" nie mógł mówić symbolicznie?

Zależy jak się rozumie symbol, bo w pewnym sensie Eucharystia jest symbolem. Ale dla części protestantów symbol ten oznacza, że to nie jest Ciało Chrystusa. Dla części protestantów, dla wszystkich katolików i prawosławnych, symbol ten oznacza, że mimo zewnetrznej postaci chleba jest to Ciało Chrystusa, zgodnie z tym, co zostało przez Jezusa powiedziane.

Mnie przekonuje intepretacja słów "to jest Ciało Moje" sugerująca, że jednak jest to Ciało Chrystusowe, choć ukryte pod postacią chleba. Nie przekonuje mnie interpretacja słów "to jest Ciało Moje" sugerujące coś przeciwnego.

to też nie mówił symbolicznie? Uważasz, że Jezus wyznał "na łożu śmierci" Janowi ukrytą prawdę, że są oni rodzonymi braćmi

Praktykowano u żydów pewien rodzaj adopcji, który wykraczał poza biologiczne patrzenie. Odzwierciedleniem tego są rodowody Jezusa od strony św. Józefa, mimo, że Józef faktycznie ojcem Jezusa nie był.

Pewne fragmenty interpretuje się dosłownie, a inne nie. Pomaga w tym kontekst, rodzaj literacki, teksty paralelne, a także to jak Kościół wierzył od początku.
meritus
 

Postprzez meritus » Wt lip 10, 2007 7:12 pm

Orion
Katolicy natomiast uznają fizyczną przemianę chleba i wina w ciało i krew

Że niby chleb zmienia się w kotleta? Litości. Wierzymy nie w "fizyczną", ale w substancjalną (i nie chodzi o substancjalność chemiczną) przemianę chleba w Ciało i wina w Krew Chrystusa, przy zachowaniu przypadłości (fizyczności) chleba i wina.

i wierzą,ze spożywają dosłownie w sposób fizyczny Ciało Chrystusa
... pod postacią chleba
meritus
 

Postprzez axanna » Wt lip 10, 2007 7:26 pm

czy ty, meritus, naprawde chcesz tu powiedziec, ze przecietny katolik cos rozumie z tej 'abrykadabry', co ty tu naskrobales? :o
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez hungry » Wt lip 10, 2007 7:32 pm

własnie pamietam jak dzis jak byłem 12 lat temu jeszcze katolikiem nigdy nie rozumiałem tego :D Uratowała mnie wówczas prawda którą znalazłem w Biblii dlatego jestem dziś w tym miejscu w którym jestem. Wierze że i dziś katolicy mają możliwość poznania tej prawdy która jest jedynie w Jezusie pod warunkiem że zaczną respektować jedynie Słowo Boże zostawiając interpretacje magisterium KRK.
Ostatnio edytowano Wt lip 10, 2007 7:37 pm przez hungry, łącznie edytowano 1 raz
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez axanna » Wt lip 10, 2007 7:36 pm

hungry, on ci zaraz odpowie, ze ty nigdy nie byles prawdziwym katolikiem :lol:
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez hungry » Wt lip 10, 2007 7:38 pm

Już mi to pisał podobnie :D nie pamietam w ktorym poscie ale pisał on albo jeden z jego kolegów gdzies tu na forum :D
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez meritus » Wt lip 10, 2007 7:51 pm

Przeciętny katolik, który wierzy, że to jest po prostu Ciało Chrystusa nie musi liczyć diabłów na główce od szpilki, tak jak my to robimy.

Dla mnie nie do pojęcia są wygibasy mające na celu udowodnienie, że Jezus mówiąc "to JEST Ciało Moje" chciał powiedzieć i faktycznie powiedział, że "to NIE jest Ciało Moje".
meritus
 

Postprzez hungry » Wt lip 10, 2007 8:29 pm

Meritus, Jezus tez powiedział w J. 15 rozdz. ze jest "Krzewem Winnym" dlaczego dzis w KRK nie czci się krzewów winnych w monstrancjach, tabernakulum? A czci się kawałek opłatka tylko dlatego że Jezus powiedział "Ja jestem chlebem życia" , "To jest moje ciało".
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez meritus » Wt lip 10, 2007 8:47 pm

dlaczego dzis w KRK nie czci się krzewów winnych w monstrancjach, tabernakulum

A o jakim krzaku powiedział, że to Jego Ciało? :o O jakim krzaku powiedział "bierzcie i jedzcie". O jakim krzaku powiedział "to czyńcie na moją pamiątkę". Dając do spożycia jaki krzak ustanowił Ofiarę Nowego Przymierza?
meritus
 

Postprzez hungry » Wt lip 10, 2007 9:09 pm

Sorry ale odrwacasz kota ogonem meritus...

Czy ty umiesz czytać uważnie ? Zarowno w Biblii pisze, jak ja zacytowałem o krzewie winnym. Umiesz odpowiedziec czy nie? Poco wiec kombinujesz?
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez hungry » Pt lip 13, 2007 3:28 pm

po co wiec katolicy czytaja biblję i miedzy innymi list do hebrajczykow że Jezus jest teraz w niebie albo Pawla apostoła który pisał w 1 liscie do koryntian 6 rozdz. że: ...odtąd nikogo nie znamy według ciała; a jeśli znaliśmy Chrystusa według ciała, to teraz już nie znamy."
I można by mnożyc wersety fragmenty całe o tym że Bóg jest duchem itd. że On pragnie naszego ducha by w nim mieszkać etc. ale meritusowi to nie wystarczy.
Bóg zechciał raz się obiawic w ciele i to uczynił w osobie Jezusa ale na tym skonczyło sie gdy Jezus wstąpił do nieba.
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pismo Święte

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

Wymiana:

pozdrawiamy