Teraz jest Cz kwi 18, 2024 11:54 am Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Szczepan, łaski pełny

w codziennym życiu chrześcijanina

Postprzez meritus » Wt cze 19, 2007 7:16 pm

Czyżbyś głosił zbawienie z uczynków ?

Jak głosi Pismo, wiara bez uczynków martwa jest. A Jezus na sądzie nie będzie pytał o metryki i deklaracje, ale sądzić będzie z uczynków.

W jakich zasługach Maria go przewyższa?

Maryja jest Matką Wcielonego Boga i Matką Kościoła. Szczepan nie.

Szczepan został określony jako pełen łaski i m.in. z tej racji jest świętym i modlimy się do Boga za jego wstawiennictwem.

Nie otacza się szczególną czcią sprawiedliwych Starego Testamentu w Kościele. Tak jest...
meritus
 

Postprzez SmokEustachy » Wt cze 19, 2007 7:24 pm

meritus napisał(a):
Czyżbyś głosił zbawienie z uczynków ?

Jak głosi Pismo, wiara bez uczynków martwa jest. A Jezus na sądzie nie będzie pytał o metryki i deklaracje, ale sądzić będzie z uczynków.

W jakich zasługach Maria go przewyższa?

Maryja jest Matką Wcielonego Boga i Matką Kościoła. Szczepan nie.

Szczepan został określony jako pełen łaski i m.in. z tej racji jest świętym i modlimy się do Boga za jego wstawiennictwem.

Nie otacza się szczególną czcią sprawiedliwych Starego Testamentu w Kościele. Tak jest...


To zbawienie z uczynków to Jezus głosi w Ewangelii. Co chwilę naucza, żeby coś robić, albo nierobić. Karmić albo cośtam.
Natomiast my-smoki niecierpimy na owa specyficzna formę recepcji rzeczywistosci polagajaca na wstawianiu "tylko" gdzie trzeba i nie trzeba dlatego odróżniamy Ewangelie od "zbawienia tylko z uczynkow".
SmokEustachy
Aktywny
 
Posty: 180
Dołączył(a): Śr lut 27, 2002 1:00 am
Lokalizacja: Oxenfurt

Postprzez meritus » Śr cze 20, 2007 6:42 pm

Sugerowałeś, że stanowi to o jej nadzwyczajności i daje, co najmniej, pewną podstawę do jej kultu.

Tak stanowi jedną z podstaw dla uznania jej wstawiennictwa i szczególnej godności.

W oparciu o to, co powiedziałeś, to Szczepan powinien być czczony jako DRUGI PO JEZUSIE, powinien mieć kult choć w połowie tak wielki jak kult Jezusa, porównywalny do kultu Maryi.

Dlaczego? Skąd takie wnioski?

W przypadku Marii "łaski pełna" czyni ją Królową

Wspaniale, że tak piszesz. Ale godność Królewska Maryi wynika z faktu, że jest Matką Króla królów, a także z pewnych przesłanek w psalmach.
meritus
 

Postprzez meritus » Cz cze 21, 2007 3:06 pm

Powiedz mi, proszę, o czym świadczy to, że Szczepan JEST PEŁNY łaski (w sensie full i więcej się nie da)?

No nie będę tłumaczył co znaczy "pełen łaski" - zresztą napisałem już to w cytacie. Zawsze można po słownik sięgnąć.

A szczególnej godności Szczepana już nie?

Jest to jedna z podstaw dla uznania świętości Szczepana.

Poza tym, zajrzyj łaskawie do greki i zobacz, że o Marii nigdzie nie jest napisane ani razu, że była "pełna łaski" czy "wypełniona łaską"

Skoro tak sądzisz to z czego robisz problem? Mądrzejsi od nas dobrze przetłumaczyli, ludzie od wieków modlą się "łaski pełna" i tyle.

Ależ proszę. Powiedz mi teraz czy godność Królewska Dawida nie wynika z faktu, że jest Ojcem Króla królów, a także z pewnych przesłanek w psalmach? Idąc Twoim tokiem myślenia coraz bardziej zaczynam się przekonywać do tego, że Dawid jest Królem Nieba i Ziemi. No w końcu był przecież Ojcem Boga, nie?

Dawid został królem z racji wyboru przez Boga i przez namaszczenie. Jaki to ma związek z Maryją - bo ja nie widzę nawet analogii. O ile mi wiadomo Dawid ojcem Jezusa nie był.
meritus
 

Postprzez meritus » Pt cze 22, 2007 8:41 pm

Pełnia łaski oznacza świętość zarówno Maryi, jak i Szczepana. Na pytanie które chcesz kolejny raz zadać już odpowiedziałem, więc proponuję przeczytać wyżej.
meritus
 

Postprzez meritus » N cze 24, 2007 7:33 pm

A czytałeś meritusie o tym, że według Nowego Testamentu każdy wierzący w Jezusa jest świętym?

O tym słyszałem...

Bynajmniej nie w oparciu o uczynki

Protestanckie akcenty... Wiara bez uczynków martwa jest - nie ma wiary ani świętości jeżeli nie ma uczynków. I dlaczego ja muszę to mówić protestantom, którzy z taką lubością wytykają, że wielu katolików nie żyje tak jak wierzy. Ale oczywiście to nie jest reguła, bo jeżeli chodzi o poziom prowadzenia się np anglikanów i katolików albo szwedzkich luteran i katolików to różnica jest widoczna gołym okiem.

A jeżeli według Ciebie Dawid nie był Ojcem Jezusa, to czemu Jezus jest ciągle nazywany Synem Dawida?

Określenia "Syn Dawida" nie należy traktować dosłownie, literalnie. Jezus jest "synem" Dawida z racji pochodzenia z jego rodu. Św. Józef nie był biologicznym ojcem Jezusa, ale przyjął Jezusa za swego syna.

Jezus jest "synem" Dawida z także ze wzgledu na spełnienie się proroctwa na temat Jezusa: Za 13,1; Za 12,7-10; Oz 3,5; Iz 55,3; Iz 16,5 itd.

Ale w czym jest problem?
meritus
 

Postprzez SmokEustachy » N cze 24, 2007 11:00 pm

Wlasnie ze w oparciu o uczynki. Jak nie napoisz potrzebujacego --> sio do piekla a nie swiety.
SmokEustachy
Aktywny
 
Posty: 180
Dołączył(a): Śr lut 27, 2002 1:00 am
Lokalizacja: Oxenfurt

Postprzez Albertus » Wt wrz 18, 2007 3:40 pm

Zasadnicza różnica między Szepanem a Maryją była taka że Szczepan został nazwany pełnym łaski po śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystus, a także po zesłaniu Ducha Świętego a Maryja przed tymi wszystkimi wydarzeniami a nawet przed wcieleniem Syna Bożego.

Zdaje się że nazywa się to łaską uprzedzającą.

Pismo nie wskazuje od kiedy była pod działaniem tej łaski a Kościół głosi że była od chwili poczęcia i to właśnie oznacza prawda o niepokalanym poczęciu NMP.

Często niezrozumienie tego o co w tym chodzi jest powodem wielu niepotrzebnych oskarżeń

Pozdrawiam! :)
Albertus
Aktywny
 
Posty: 489
Dołączył(a): Wt lip 24, 2007 8:33 pm

Postprzez axanna » Wt wrz 18, 2007 4:15 pm

No to Ty nam i wyjaśnij, w czym jest różnica - przed czy po? żebyśmy zrozumieli. A to nalepił jałowych haseł i udaje, że coś z nich wynika.

"Kościół głosi że była od chwili poczęcia i to właśnie oznacza prawda o niepokalanym poczęciu NMP. "

taka sama "prawda" jak to, że Irkucku rosną banany. To, że twój kościół coś głosi to jeszcze nie oznacza automatycznie że to prawda.
nie wciskaj tutaj banialuki.
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez Albertus » Wt wrz 18, 2007 6:18 pm

Różnica ,jak mi się wydaje, polega na tym że Maryja była wyjątkowo pełna łaski przed dokonaniem się ofiary Chrystusa na Krzyżu.

Po śmierci Jezusa ludzie wierzący mogą doświadczać pełni łaski na mocy tej ofiary. Natomiast wcześniej była to pełnia łaski również z mocy tej ofiary ale na zasadzie specjalnej łaski uprzedzającej.
Wydaje mi się że ludzie i wcześniej tej łaski doświadczali, ale tylko o Marii jest napisane - pełna łaski, przed wcieleniem Syna Bożego.
Odniosłem wrażenie że autor tematu chciał postawić znak równości między "pełnią łaski " Szczepana i Maryi ,wyjaśniłem więc na czym moim zdaniem polega różnica.

To na czym moim zdaniem polega prawda katolicka o niepokalanym poczęciu NMP ( po dokładne wyjaśnienie trzeba by sięgnąć do katechizmu) podałem jedynie informacyjnie, będąc świadomym że tej prawdy nie uznajesz. Informacyjnie aby zapobiec ewentualnym nieporozumieniom - spotkałem się bowiem z twierdzeniami że prawda ta oznacza że Maryja była niepokalanie poczęta w ten sam sposób co Jezus -a to jest oczywiste nieporozumienie.

Serdecznie pozdrawiam!
:)
Albertus
Aktywny
 
Posty: 489
Dołączył(a): Wt lip 24, 2007 8:33 pm

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pismo Święte

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron