Teraz jest Cz kwi 18, 2024 10:05 am Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Szczepan, łaski pełny

w codziennym życiu chrześcijanina

Postprzez Marek MRB » Pn cze 18, 2007 4:44 pm

ad 1.
(czemu Chrystus nie jest czczony na równi z Szczepanem)
Nie bardzo rozumiem dlaczego skierowałeś to pytanie do katolików ?
Przecież to protestanci (podobno) opierają się wyłącznie na Piśmie.
Katolik może spokojnie powiedzieć że Szczepan nie jest czczony na równi z Chrystusem dlatego, ponieważ nasze wiadomości a propos Szczepana (i CHrystusa...) pochodzą nie tylko z Biblii.
A co powie protestant ? :)

ad.2
(czemu Maryi nie czcimy na równi ze Szczepanem)
primo -jak odpowiedź na p.1
secundo - Nawet patrząc tylko na Pismo (co jest w ujęciu katolickim błędem metodologicznym) mamy również inne świadectwo Biblii o Maryi - np.o tym że matką wszystkich wierzących
Marek MRB
 

Postprzez Marek MRB » Pn cze 18, 2007 5:49 pm

Nie ma jednego wersetu który czyni to czy owo.
Niektóre Prawdy oparte są na wielu wersetach (np. Eucharystia) niektóre na wielu aluzjach które jednak trudno byłoby nazwać "dowodami" (Trójca, Niepokalane Poczęcie) plus Przekaz Tradycji i Liturgii...
Marek MRB
 

Postprzez meritus » Pn cze 18, 2007 6:46 pm

Dlaczego więc wśród katolików nie ma żadnego nadzwyczajnego kultu Szczepana

Wspomnienie św. Szczepana, pierwszego męczennika obchodzimy w Kościele katolickim 26 grudnia. W tradycji polskiej jest to drugie święto Bożego Narodzenia, traktowane jako obowiązkowe.

Maryja pod względem zasług i godności przewyższa Szczepana.
meritus
 

Postprzez Marek MRB » Pn cze 18, 2007 8:24 pm

Dlaczego w zasługach ? Czyżbyś głosił zbawienie z uczynków ? :)

Myślę że nie trzeba tu nawet przywoływać matki, która patrzy na śmierć syna
Maryja w sposób pełny wypełniła powołanie Boże.
I tyle
Ale najważniejsze jest to że Bóg przeznaczył Jej pewną specjalną rolę, pewne utożsamienie z Kościołem (zresztą naturalne bo z Niej wziął swoje ciało, które to ciało jest tymże Kościołem.
Obawiam się jednak że są to rzeczy które trudno będzie "wczytać" z forum - to wymaga pewnej kontemplacji tych spraw.
Marek MRB
 

Postprzez Marek MRB » Pn cze 18, 2007 10:25 pm

Wybacz, ale stałeś się ofiarą pewnego sposobu interpretacji Biblii , tyleż rozpowszechnionego co prowadzącego do błędów.
Jest to interpretacja z naciskiem na wyraz.
Bardzo podobna argumentacja jest stosowana w sprawie Piotra-Skały - że nie może być nazwany skałą skoro w innym miejscu nazwano skałą Boga.

Tymczasem TO TAK NIE DZIAŁA.

Przykład: Biblia nazywa Jeremiasza "twierdzą warowną, kolumną żelazną i murem spiżowym przeciw całej ziemi" (Jr 1:18)a w innym miejscu czytamy że Bóg jest naszą Twierdzą (Ps 18:3, 62:3, 144:2)

Podobnie ze słowem "fundament".

Przede wszystkim zaś : katolicy (gwoli Prawdy - także koptyjczycy i prawosławni) nie robią tak że biorą Pismo i "badają" jak coś co spadło z Nieba i dopiero z niego wysnuwają w co mają wierzyć.
Całkiem zwyczajnie Biblia jest zapisem naszej wiary.

Objawienie Boże stworzyło najpierw Lud Boży w którym było przechowywane, a dopiero później ów Lud spisał Pisma (zresztą tak było również w ST).

W Biblii nie ma gotowych wszystkich Prawd Wiary (zresztą także Prawd Wiary wg protestantów). Są zwykle jakieś fragmenty, zaczątki. Umocowanie biblijne maryjności (tej prawdziwej) nie jest wcale słabsze niż umocowanie choćby Prawdy o Trójcy Świętej.
Marek MRB
 

Postprzez Marek MRB » Wt cze 19, 2007 11:26 am

1.
Oczywiście że maryjność jest osadzona w Słowie WIęcej tu interwencja moderatora: usunięto spam

2.
Mówisz że Tórjca jest wyłożona jasno w Piśmie, nawet w Starym Testamencie ?
To ciekawe, że Żydzi przez parę tysięcy lat się nie połapali :)

3.
To że wskazówki do wielu Prawd wiary nie są rozstrzygające i jasne najlepiej pokazuje powyższe , ale także nasz spór czy spory między protestantami

4.
Jeśli idzie o rzekomą kompletność, to - zamiast mnie "gromić" po prostu pokaż to w Piśmie.

5.
Nie życzę sobie tekstów typu "to są oszczerstwa". Masz argumenty - to mów, nie masz - to nie siej epitetami.
Marek MRB
 

Postprzez Marek MRB » Wt cze 19, 2007 12:06 pm

BraveHeart,
niestety, jestem zmuszony opuścić to forum.
Nie gwarantuje dyskusji atmosfera wyzwisk i zarzutów.
Ja w końcu też mam swoje zdanie na temat tego co robisz, ale nie nazywam Cię bluźniercą czy oszczercą czy choćby heretykiem.

No cóż, może kiedyś jak się zdecydujesz na merytoryczną dyskusję.
Marek MRB
 

Postprzez SmokEustachy » Wt cze 19, 2007 1:16 pm

Marek MRB napisał(a):BraveHeart,
niestety, jestem zmuszony opuścić to forum.
Nie gwarantuje dyskusji atmosfera wyzwisk i zarzutów.
Ja w końcu też mam swoje zdanie na temat tego co robisz, ale nie nazywam Cię bluźniercą czy oszczercą czy choćby heretykiem.

No cóż, może kiedyś jak się zdecydujesz na merytoryczną dyskusję.


Ee co taki delikatny jestes? W Pawla Apostola to nawet kamiorem rzucali i sobie chwalil. Czego sie w ogole spodziewales?
SmokEustachy
Aktywny
 
Posty: 180
Dołączył(a): Śr lut 27, 2002 1:00 am
Lokalizacja: Oxenfurt

Postprzez axanna » Wt cze 19, 2007 2:09 pm

Jaki skromny... tylko do Pawla Apostola sie porownuje... A czemuz nie przyrownasz sie od razu do Jezusa Chrystusa, Smoczku? Acha, wiem, idziesz za rada apostola: "do niskich sie sklaniajcie"... :mrgreen:
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Następna strona

Powrót do Pismo Święte

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron