Teraz jest Wt kwi 16, 2024 5:15 am Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Codzienne studiowanie Biblii

w codziennym życiu chrześcijanina

Codzienne studiowanie Biblii

Postprzez Miss » Cz kwi 26, 2007 6:50 pm

Witam :D Czy macie jakiś względnie stały plan czytania Biblii np. codziennie 1 Psalm i fragm. Ewangelii? Wiem, że niektórzy "skaczą" po poszczególnych księgach, inni mają "rozpiskę" na cały rok. Podzielcie się w jaki sposób studiujecie Pismo.
Miss
 

Postprzez axanna » Pt kwi 27, 2007 2:08 pm

Witaj, Miss.
Jesli o mnie chodzi, to pragne, ale nie zawsze sie udaje, wiec docelowo - wykroic jakis czas dniem na czytanie NT, a wieczorem - ST. Gdzies w ciagu dnia jest wskazane przeczytac jakis psalm. Dla porzadku, najlepiej robic to po-kolei, gdyz cale Slowo jest dobre i zeby nie wyszlo tak, ze czytamy jakis kawalek kilka razy, a inny przepuscilismy.
Ale od sposobu czytania Biblii rzecza wazniejsza wedlug mnie jest czestotliwosc czytania razem z wnikliwoscia i prowadzeniem Ducha Swietego - gdy czytam bowiem, mam spolecznosc z Panem i wiem, ze On ma w tym upodobanie.

Kol 3:16 Bw "Słowo Chrystusowe niech mieszka w was obficie; we wszelkiej mądrości nauczajcie i napominajcie jedni drugich przez psalmy, hymny, pieśni duchowne, wdzięcznie śpiewając Bogu w sercach waszych;"

Ef 5:18 Bw "I nie upijajcie się winem, które powoduje rozwiązłość, ale bądźcie pełni Ducha,"

Ode mnie tyle na razie :)
Pozdrawiam.
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez Miss » Pt kwi 27, 2007 8:53 pm

Dziękuję za ciekawą odpowiedź :D Jest w tym jakiś (wybaczcie określenie) "system". B. ciekawe, że zwróciłaś uwagę na częstotliwość - czytanie w ciągu dnia (NT + Ps) i wieczorem. Zachęcam do kolejnych wypowiedzi :D
Miss
 

Postprzez Ojciec_Jazz » N maja 06, 2007 9:06 am

axanna napisał(a):[...]
najlepiej robic to po-kolei, gdyz cale Slowo jest dobre i zeby nie wyszlo tak, ze czytamy jakis kawalek kilka razy, a inny przepuscilismy.
[...]


Z ciekawości zapytam...
"Po kolei" czyli w takiej kolejności jek poszczególne księgi są w Biblii umieszczone, czy moze w kolejności "historycznej"...

Ale fakt, faktem...
Duzo istotniejsze od powyższego "problemu" jest to, by Biblię czytać i to możliwie najczęsciej...

Ja praktykuję metodę zblizoną do benedyńskiego (o ile mnei pamięć nie myli) "lectio divina"...
Codziennie rano (wyjątki są, a jakże...) czytam kilka razy jeden fragment Biblii rozważając go w kilku kontekstach (zarówno w mysł zasady: "co Bóg chciał mi przez to powiedzieć", jak i bardziej po ludzku: historycznie, psychologicznie, socjologicznie...), później się modlę...

W ciągu dnia bywa różnie...
Jak jest chwila czasu to sięgam po baaaaardzo kieszonkowe wydanie NT, które prawie zawsze noszę ze sobą (ciekawe zjawisko zaobserwowałem; kjeśli zdarza mi się to "maleństwo" zostawić np. w innym ubraniu, to później mam uczucie jakbym zapomniał jakiejś części garderoby, zwyczajnie "czegoś" mi brakuje... )

A wieczorem...
Próbuję czytać, ale przyznam szczerze, że wieczorem jestem tak "padnięty", że najczęsciej po przeczytaniu 2-3 wersów padam nieprzytomny i zasypiam...
Ojciec_Jazz
 

Postprzez meritus » N maja 06, 2007 11:03 am

Ja stosuję jednocześnie dwa plany:

1) Na rozmyślanie biorę fragment przewidziany w liturgii Mszy Świętej na dany dzień. Dzisiaj np. J 13,31-35.
2) Równolegle czytam po kolei 2 lub 3 rozdziały idąc jednym ciągiem od Rdz.
meritus
 

Postprzez axanna » Pn maja 07, 2007 10:51 am

Czytam w kolejnosci poszczegolnych ksiag Biblii :)
Chodzi mi raczej o rownomierne przyjmowanie calego Slowa i dlatego kolejnosc, zeby nie wyszlo balaganu, ze niektore czesci Biblii przeczytalam po 5 razy, naprzyklad, a niektore wogole zaniedbalam i zapomnialam o czym tam mowa. Kazde Boze Slowo uwazam bowiem za wazne i istotne.
Nie wyklucza taki sposob czytania codziennego przeszukiwania Biblii na rozne potrzeby duchowe - ato jakas mysl do glowy przyszla i trzeba uzasadnic, ato na forum jakas ostra dyskusja itp. :)
Pozdrawiam.
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez hungry » Pn maja 07, 2007 11:01 am

meritus napisał(a):Ja stosuję jednocześnie dwa plany:

1) Na rozmyślanie biorę fragment przewidziany w liturgii Mszy Świętej na dany dzień. Dzisiaj np. J 13,31-35.
2) Równolegle czytam po kolei 2 lub 3 rozdziały idąc jednym ciągiem od Rdz.

Meritus a Czy wg. Twgo planu, tej jak mówisz "liturgii Mszy Świętej" czy w ciągu calego roku liturgicznego w kosciele katolickim czy jest odczytana cała biblia?
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez axanna » Pn maja 07, 2007 11:04 am

Dobre pytanie, hungry! Bardzo dobre 8)
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez Ojciec_Jazz » Pn maja 07, 2007 12:23 pm

hungry napisał(a):Meritus a Czy wg. Twgo planu, tej jak mówisz "liturgii Mszy Świętej" czy w ciągu calego roku liturgicznego w kosciele katolickim czy jest odczytana cała biblia?


W ciągu roku nie...
W ciągu siedmiu lat tak (niektóre fragmenty kilka razy)
Ojciec_Jazz
 

Postprzez axanna » Pn maja 07, 2007 12:28 pm

Ale hungremu chodzilo o cala Biblije, bez wyjmowania z niej niewygodnych kawalkow... czy aby napewno ksiadz czyta: "nie pozwalajcie sie nazywac nauczycielami ani nie przewodnikami" - i podobne kawalki? bo cos watpie...
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez hungry » Pn maja 07, 2007 12:29 pm

Axanna dokładnie o to :) a Ojciec_Jazz
w ciagu 7 lat to w jaki sposob? I gdzie można dostac taki wykaz fragmentiw liturgicznych z okresu 7 lat żeby sparwdzic? Coś sorki śmiem w to wątpić.
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez meritus » Pn maja 07, 2007 12:46 pm

Meritus a Czy wg. Twgo planu, tej jak mówisz "liturgii Mszy Świętej" czy w ciągu calego roku liturgicznego w kosciele katolickim czy jest odczytana cała biblia?


Czytania biblijne są ułożone według dwóch równoległych cykli. W cyklu niedzielnym - czytania powtarzają się co 3 lata. W cyklu dni powszednich czytania powtarza się co dwa lata. Niezależnie od tego w święta i uroczystości są czytania specjalnie wyznaczone. Także we wspomnienia obowiązkowe lub dowolne można wziąć inne czytanie.

W cyklu dni powszednich odczytywane są fragmenty ze wszystkich ksiąg biblijnych. Dokładnie całość nie jest proklamowana - opuszcza się takie fragmenty jak wyliczenia z Księgi Liczb itp. które niewiele wnoszą.

Sądzę, że akurat Ewangelie choć czytane fragmentami są odczytywane w ostatecznym efekcie w całości. Przykładowo okres wialkanocny jest czasem, gdy czyta się Ewangelię św. Jana i Dzieje Apostolskie.

axanno
"nie pozwalajcie sie nazywac nauczycielami ani nie przewodnikami"

Ten fragment też jest odczytywany, także ten, w którym Chrystus daje Apostołom nakaz nauczania.

Hungry
Są takie wykazy - na papierze mam to w małym podręcznym mszaliku z czytaniami. W internecie też można znaleźć wykazy czytań liturgicznych na cały rok.
meritus
 

Postprzez Ojciec_Jazz » Pn maja 07, 2007 1:05 pm

hungry napisał(a):Axanna dokładnie o to :) a Ojciec_Jazz
w ciagu 7 lat to w jaki sposob? I gdzie można dostac taki wykaz fragmentiw liturgicznych z okresu 7 lat żeby sparwdzic? Coś sorki śmiem w to wątpić.


Są choćby lekcjonarze i spisy czytań liturgicznych...
Niektóre czytania powtarzają sie co 2-3 lata, niektóre raz na 7 lat.
Cała Biblia jest więc czytana w ciągu 7 lat (choć jak wspomniałem wcześniej; niektóre fragmenty cześciej)
Ojciec_Jazz
 

Postprzez hungry » Pn maja 07, 2007 1:06 pm

meritus napisał(a):Czytania biblijne są ułożone według dwóch równoległych cykli. W cyklu niedzielnym - czytania powtarzają się co 3 lata. W cyklu dni powszednich czytania powtarza się co dwa lata. Niezależnie od tego w święta i uroczystości są czytania specjalnie wyznaczone. Także we wspomnienia obowiązkowe lub dowolne można wziąć inne czytanie.

Hmm ciekawe. O.K.
meritus napisał(a):W cyklu dni powszednich odczytywane są fragmenty ze wszystkich ksiąg biblijnych. Dokładnie całość nie jest proklamowana - opuszcza się takie fragmenty jak wyliczenia z Księgi Liczb itp. które niewiele wnoszą.


O własnie i tu jest problem a jako chrzescijanie traktujacy cala Biblie powaznie nie powinnismy z niej nic podobno odejmować ani opuszcać. Ja skolei czytam wszytko jak leci nawet liczsby które bardzo dużo wnoszą. To że namnożyło sie sporo różnych interpretacji na przestrzeni wieków odnosnie proroctw, liczb biblijnych to już inna sprawa ale nie znaczy że Duch Św niechce nam odkrywac tych rzeczy. Wszystko w swoim czasie. Apostołowie po zmartwychwstaniu wiele rzeczy dalej nie rozumieli pytajac sie Jezusa dalej kiedy odbuduje On Królestwo Izraelowi i Jezus im zaraz odpowiedział:
"Lecz on rzekł do nich: Nie wasza rzecz jest, znać czasy i chwile, które Ojciec w swojej mocy położył. Ale przyjmiecie moc Ducha Świętego, który przyjdzie na was; i będziecie mi świadkami i w Jeruzalemie, i we wszystkiej Judzkiej ziemi, i w Samaryi, aż do ostatniego kraju ziemi." Dz.Ap. 1:7-8 (Biblia Gdańska)

Bo na ten czas nie było im to potrzebne wiedzieć. Zaś prorok Daniel mówi że w dniach ostatnich wzrośnie poznanie (Daniela 12:4). Więc z upływem czasów poznanie Słowa Bożęgo nawet tych najtrudniejszych fragmentów dla nas będzie coraz bardziej odkryte.
meritus napisał(a):Sądzę, że akurat Ewangelie choć czytane fragmentami są odczytywane w ostatecznym efekcie w całości. Przykładowo okres wialkanocny jest czasem, gdy czyta się Ewangelię św. Jana i Dzieje Apostolskie.

Szczerze powiem że wdzięczny Bogu chociaż za tę odrobinę Słowa Bożego w kosciele katolickim bo jako katolika wowczas kilkanascie lat temu sklonilo mnie to do siegniecia po biblie abym czytał więcej. Ale i tak zebym się nawrócił potrzebowałem świadectwa braci protestantów. Poniewaz wowczas moj katolicyzm wygladal w ten sposob że byłem nominalnym "wierzacym".

meritus napisał(a):Hungry
Są takie wykazy - na papierze mam to w małym podręcznym mszaliku z czytaniami. W internecie też można znaleźć wykazy czytań liturgicznych na cały rok.

Meritus śmiało mozesz rzucic jskims linkiem dla przykładu. W tym biblijnym wątku może się przydać. Jak myslisz Axanna? :)
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez meritus » Pn maja 07, 2007 1:07 pm

Skąd to 7 lat się urwało bo ja jak żyję o czymś takim nie słyszałem. Cykle są takie jak wspomniałem i jakiegoś 7-letniego nie ma. Jest cykl dni powszednich 2-letni i cykl niedzielny 3-letni.

Hungry
O własnie i tu jest problem a jako chrzescijanie traktujacy cala Biblie powaznie nie powinnismy z niej nic podobno odejmować ani opuszcać.

Nie ma konieczności, aby każdą literkę czytać akurat w trakcie liturgii.


Meritus śmiało mozesz rzucic jskims linkiem dla przykładu. W tym biblijnym wątku może się przydać.

Więc podaję:
http://liturgia.wiara.pl/?grupa=6&cr=0&kolej=0&art=1133455291&dzi=1115668255
Ostatnio edytowano Pn maja 07, 2007 1:12 pm przez meritus, łącznie edytowano 1 raz
meritus
 

Następna strona

Powrót do Pismo Święte

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron