Teraz jest Wt kwi 23, 2024 7:53 pm Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Kim jest Jezus?

w codziennym życiu chrześcijanina

Postprzez Hauer » Wt mar 20, 2007 8:28 pm

Bernardzie, po jakich forach Ty sie włóczysz :] ? I na dodatek w wilu istotnych tematach w ogóle sie nie wypowiadasz :] Gdzie inkwizycyjna czujność ?
Hauer
 

Postprzez fundamentalista » Wt mar 20, 2007 9:10 pm

axanna napisał(a):- Pasterzem;
- Miloscia;
- Sprawiedliwoscia;
- Sedzia;
- Majacy klucze smierci i piekla;
- Cudowny Doradca;
- Bóg Mocny;
- Ojciec Odwieczny;
- Książę Pokoju;


zacheciliscie mnie bowiem :)


Pieknie! :D

A ja dodam jeszcze: Jezus jest Panem!
fundamentalista
 

Postprzez Janina » Wt mar 20, 2007 10:22 pm

Bernard Gui napisał(a):Janino - nie wiem, czy przeczytałaś cały ten temat, ...


Nie czytałam całego tematu, bo nie chcę, by śniły mi się te koszmarne obrazki, wszystko tam jest jakieś demoniczne i nie pasuje do tego o czym tam piszecie. Czytałam Twoją wcześniejszą wypowiedź i prawdę napisawszy spodziewałam się trochę lepszej obrony z Twojej strony :wink:

Bernard Gui napisał(a):...ja wcześniej nic nie słyszałem o tym, żeby Maria i Józef byli Esseńczykami (o tym akurat w tamtym temacie nie napisałem). Ale taką teorię uważam za ciekawą.


A co do Esseńczyków, to byli oni trzecim z ugrupowań żydowskich, które tworzyło zrzeszenie religijne typu monastycznego. Ich początków upatruje się w czasach Machabeuszy (II wiek przed Chrystusem). Esseńczycy powstali jako reakcja na prześladowania ze strony Antiocha Epifanesa, który przez ponad trzy lata (167 – 164) bezcześcił świątynię i uniemożliwił składanie ofiar, ich los dopełnił się podczas wojny z Rzymianami (66 – 70) i zburzenia Jerozolimy. Po roku 70 słuch o nich ginie.
Warto jeszcze wspomnieć o ich zasadach, gdyż nie przypadkiem podejrzewa się to ugrupowanie o wyposażenie Jezusa w odpowiednie narzędzia służące Jego późniejszej działalności.
Józef Flawiusz (historyk Żydowski) tak opisuje Esseńczyków: „[...] Wierzą w nieśmiertelność duszy i uważają, że nade wszystko należy dążyć do sprawiedliwości. [...] Zresztą są to ludzie wielce cnotliwi ; całkowicie oddani uprawie roli. Na podziw zasługują u wszystkich, którzy pragną zyskać sławę cnoty, dla sprawiedliwości nie spotykanej ani u Greków, ani u barbarzyńców. [...] Mienie mają wspólne i bogaty nie korzysta bardziej ze swoich dóbr niż ten, który nic nie posiada. Takie życie prowadzi ponad cztery tysiące ludzi. Ani żon nie pojmują, ani nie kupują niewolników; jedno, jak sądzą, staje się zarzewiem kłótni, drugie prowadzi do niesprawiedliwości „ (J. Flawiusz „Dawne Dzieje Izraela” księga XVIII , 1/5)
Natomiast E. Dąbrowski podaje, że „...znaleziska w Chirbet Qumran , które niektórzy uczeni kojarzą z tym ugrupowaniem, zdają się dowodzić, że uznawali oni Pięcioksiąg, a także inne księgi (np. Izajasza, Daniela i Abakusa).” (E. Dąbrowski „Glosy i odkrycia biblijne” s.17).
Jak można zauważyć z przedstawionego opisu tego ugrupowania Żydowskiego, bardzo łatwo można wysnuć wniosek, że Jezus mógł być uczniem Esseńczyków. Jak zatem obronić się przed tego typu zarzutem lub podobnymi głoszącymi, ze Jezus był produktem tamtych czasów ? Wiem, że w Słowie Bożym i na to można znaleźć argumenty, tylko trzeba ich poszukać!
Pozdrawiam!
Janina
Aktywny
 
Posty: 267
Dołączył(a): Wt sty 09, 2007 4:52 pm

Postprzez Hauer » Śr mar 21, 2007 12:15 am

Hauer - nie włóczę się, tylko stale użytkuję. I zabieram głos we wszystkich istotnych tematach, w których mam coś do powiedzenia.
O wybacz... w paru istotnych tematach nie widziałem ani jednego Twojego wpisu :]
Tak przy okazji - nie lubisz FiRu?

Nie znałem, ze cos takie jest. Lubic, nie lubic... jak miałem 9-10 lat to takie dyskusje prowadziłem :]
Hauer
 

Postprzez Hauer » Śr mar 21, 2007 9:59 am

Ja, jak miałem 9-10 lat, to jeszcze internetu w domu nie miałem, o neostradzie nie wspominając (tę mam dopiero od niecałych 3 lat).

Smutne to czasy kiedy człowiek nawet nie potrafi sobie wyobrazić dyskusji bez internetu.
Hauer
 

Postprzez Janina » Śr mar 21, 2007 11:32 am

Panowie !
Chyba trochę zboczyliście z tematu, ja bym też o internecie pogawędziła,(Bernardzie, ja mam internet niecały rok!), ale temat jest o Jezusie!

Bernard Gui napisał(a):Janino - kiedy znalazłem ten temat na tym forum, odnowiłem dyskusję na FiRze. Od kiedy wypowiedziałem się tutaj, napisałem na FiRze trochę więcej - teraz ta obrona jest lepsza.
A co do obrazków - naprawdę uważasz, że one są "demoniczne"? Bo nic takiego w nich nie zauważyłem.
A co do esseńczyków - to nie wiadomo, czy oni teorię o nieśmiertelności duszy wzięli od Platona, czy wymyślil ją niezależnie?


Nie otwierają mi się dziś te linki i nie wiem jaką przyjąłeś linię obrony, ale ciekawa jestem jakich argumentów użyłeś, bo ja mam parę w rękawie.
Co do strony graficznej tamtego forum - to czarne tło sprawia wrażenie jakby się było w grobie, a te komiksowe obrazki - niepoważne jak dla mnie i kojarzy mi się z tymi strasznymi pokemonami.
Co do Esseńczyków - uważam, że to nie ma żadnego znaczenia skąd mieli teorię o nieśmiertelności, choć wydaje mi się to mało prawdopodobne, by wzięli ją od Platona.
Przez dłuższy czas panował pogląd, że Pismem Świętym Esseńczyków byl tylko Pięcioksiąg. Sprawa ta wciąż nie jest do końca rozstrzygnięta. Godna uwagi jest wzmiana Józefa Flawiusza, że Esseńczycy "lubią zagłębiać się w pismach starożytnych" (J. Flawiusz , "De Bello Judaico". II, 8/6) ale tytułu żadnej z tych ksiąg nie podaje.
Pozdrawiam.
Janina
Aktywny
 
Posty: 267
Dołączył(a): Wt sty 09, 2007 4:52 pm

Re: Kim jest Jezus?

Postprzez juras » Pt mar 30, 2007 1:15 pm

axanna napisał(a):
fundamentalista napisał(a)::?:

Bardzo fundamentalna wypowiedz :lol:
Podpowiedz, o czym chcesz konkretnie porozmawiac. Jezus bowiem jest:
Czlowiekiem;
Bogiem; Jest Synem BOGA
Zydem;

Swiatloscia;
Slowem;
Mistrzem;
Zywotem; cóż znaczy to slowo w kontekscie bibli /historie świetych?/
Droga;
Prawda;
Posrednikiem;
Synem;
Arcykaplanem;
Krolem krolow;
Nauczycielem;
Zbawicielem;
Barankiem Bozym;
Chlebem;
Fundamentem;
Kamieniem wegielnym;
Glowa;
Lwem z pokolenia Judy;
krzewem winnym; A Bóg jest Chodowcą
Pierwszym i ostatnim;
alfa i omega;


Jesli co przeoczylam, prosze wybaczyc. Np to:Obj. 1:1-3

1 Objawienie od Jezusa Chrystusa, które dał mu Bóg, aby pokazać swym niewolnikom, co ma się stać wkrótce. A on posłał swojego anioła i przez niego przedstawił je w znakach swemu niewolnikowi Janowi, 2 który złożył świadectwo o słowie danym przez Boga i o świadectwie danym przez Jezusa Chrystusa — o wszystkim, co ujrzał. 3 Szczęśliwy ten, kto czyta na głos, oraz ci, którzy słuchają słów tego proroctwa i zachowują, co w nim napisano; bo wyznaczony czas jest bliski.
Pozdrowka.
juras
 

Postprzez axanna » Pt mar 30, 2007 1:25 pm

Witaj jurasie :D
Bardzo cie prosze, zebys rozdzielal cytat od wypowiedzi, bowiem nie napisalam tego wszystkiego powyzej.
Nadto, wyjasnij co masz na mysli, bo mieszajac moja i swoja wypowiedz, napusciles tylko tumanu. O co ci chodzi?
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Re: Kim jest Jezus?

Postprzez fundamentalista » Pt mar 30, 2007 1:38 pm

juras:

1 Objawienie od Jezusa Chrystusa, które dał mu Bóg, aby pokazać swym niewolnikom, co ma się stać wkrótce. A on posłał swojego anioła i przez niego przedstawił je w znakach swemu niewolnikowi Janowi, 2 który złożył świadectwo o słowie danym przez Boga i o świadectwie danym przez Jezusa Chrystusa — o wszystkim, co ujrzał. 3 Szczęśliwy ten, kto czyta na głos, oraz ci, którzy słuchają słów tego proroctwa i zachowują, co w nim napisano; bo wyznaczony czas jest bliski.


Bardzo ladny fragment wybrales, juras, a dalej, w tym samym tlumaczeniu, jest tak:

4. Jan do siedmiu zborów, które są w okręgu Azji: Życzliwość niezasłużona i pokój wam od "Tego, który jest i który był, i który Przychodzi", i od siedmiu duchów, które są przed jego tronem

Bedac niewolnikiem slowa, z pewnoscia wiesz, kim jest Ten, ktory siedzi na tronie, ale dlaczego On Przychodzi ?
fundamentalista
 

Postprzez fundamentalista » Pt mar 30, 2007 1:45 pm

axanna napisał(a):Witaj jurasie :D
Bardzo cie prosze, zebys rozdzielal cytat od wypowiedzi, bowiem nie napisalam tego wszystkiego powyzej.
Nadto, wyjasnij co masz na mysli, bo mieszajac moja i swoja wypowiedz, napusciles tylko tumanu. O co ci chodzi?


Czesc axanna!
Prawdopodobnie chodzi mu o to, zeby pokazac, ze Jezus nie jest Bogiem.
Ale Bog, wedlug SJ, nie przychodzi, a przychodzi Jezus!
Kim wiec jest Ten, siedzacy na tronie, ktory przychodzi?
fundamentalista
 

Postprzez axanna » Pt mar 30, 2007 2:07 pm

Witaj fundamentalisto :)
domyslilam sie...
juz glowa boli doldonic im jedno i to samo 8)
zamiast najpierw poczytac, wklejaja swoje widzimisie.
Nie bedzie temu chyba konca...
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Poprzednia strona

Powrót do Pismo Święte

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron