Teraz jest Cz kwi 18, 2024 4:15 am Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Pytanie o przyczynę istnienia "zła"

w codziennym życiu chrześcijanina

Postprzez pendraczek » Cz cze 07, 2007 2:50 am

axanna napisał(a): 2Sm 12:11 Bw "Tak mówi Pan: Oto Ja wzbudzę zło w twoim własnym domu przeciwko tobie, na twoich oczach zabiorę ci twoje żony i dam je innemu, i będzie z nimi obcował w blasku tego słońca."

Ten werset opisuje skutek i konsekwencje grzechu jakiego dopuścił się Dawid. Oprócz tego co jest w tym wersecie, konsekwencją była też śmierć dziecka, które urodziła Batszeba Dawidowi

2 Sm 12,13-15: "Wtedy rzekł Dawid do Natana: Zgrzeszyłem wobec Pana. Natan zaś rzekł do Dawida: Pan również odpuścił twój grzech, nie umrzesz. Ponieważ jednak czynem tym zbezcześciłeś Pana, przeto syn, który ci się urodził, musi umrzeć. Potem Natan poszedł do swojego domu. Pan zaś ugodził dziecię, które żona Uriasza urodziła Dawidowi, i ono zachorowało.

Można byłoby zapytać czy to Bóg sprawił to całe zło które się wydarzyło? TAK, TO BÓG, dlatego że Bóg jest sprawiedliwy, i osądza.

1 Sm 3,13: "Donieś mu, że Ja osądzę jego dom na wieki za grzech, o którym wiedział, że jego synowie znieważali Boga, a on ich nie strofował."

Hi 19,29: "To drżyjcie przed mieczem, bo to jest wina, za którą karę wymierza miecz, abyście wiedzieli, że jest sąd!"

Czy to Bóg jest przyczyną tego zła które się wydarzyło? Nie, bo to Dawid zgrzeszył z Batszebą:

Jk 1,13-15 "Niechaj nikt, gdy wystawiony jest na pokusę, nie mówi: Przez Boga jestem kuszony; Bóg bowiem nie jest podatny na pokusy ani sam nikogo nie kusi. Lecz każdy bywa kuszony przez własne pożądliwości, które go pociągają i nęcą; potem, gdy pożądliwość pocznie, rodzi grzech, a gdy grzech dojrzeje, rodzi śmierć."
pendraczek
 
Posty: 15
Dołączył(a): Śr maja 30, 2007 11:02 am
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez axanna » Pt cze 08, 2007 1:12 pm

Hm, ogolnie to sie zgadzam. Tylko chcialam zwrocic uwage, ze nie chodzilo tylko o smierc dzieska Batszeby. Owe zlo mialo o wiele szerszy zasieg.

2Sm 12:10 Bw "Teraz już nie odstąpi miecz od twojego domu po wszystkie czasy, dlatego że mną wzgardziłeś i wziąłeś żonę Uriasza Chetejczyka, aby była twoją żoną."

A ze domem Dawida mozna nazwac caly Izrael, to problem sporo sie powieksza. Co prawda daleka jestem od tego, zeby stwierdzic, ze wszystkie problemy Izrael zawdziecza Dawidowi, jednak w jego domu powstalo wieksze zlo, niz smierc jednego dziecka. Jak wiemy, jeden z jego synow zgwalcil swoja siostre, a inny nastawal na zycie ojca i tez zginal.
Mysle takze, ze najwiekszym zlem w grzechu Dawida byl wlasnie fakt, ze on "wzgardzil Bogiem", nie zas sam fakt cudzolostwa i morderstwa.
Jest bowiem roznica pomiedzy upadkiem pod wplywem slabosci wlasnego ciala, innymi slowy, pod wplywem impulsu, a rozmyslnym planowaniem niegodziwosci wbrew nakazom Bozym.
Taka sama jest roznica miedzy upadkiem Piotra, a grzechem Judasza.
Dlatego to powinno byc dla nas ostrzezeniem. Musimy odrozniac owe dwie rzeczy. Bo czesto sie slyszy wsrod chrzescijan, ze trzeba wybaczac, milowac itp. tak jak Jezus wybaczyl Piotrowi, ale zapominaja o Judaszu, o Annaniaszu itp.
Jest roznica miedzy wybaczaniem, a tolerancja grzechu i zla..
Oj, rozpisalam sie
8)
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez pendraczek » So cze 09, 2007 4:30 pm

Tak, masz rację. Zapomniałem tam przed tym dzieckiem napisać "np." :mrgreen:
pendraczek
 
Posty: 15
Dołączył(a): Śr maja 30, 2007 11:02 am
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Ojciec_Jazz » N cze 10, 2007 11:46 am

Przypomniały mi się czytane onegdaj słowa pewnego klasycznego filozofa (skoro pytanie jest natury filozoficznej - "odpowiedź" też winna być taka)
"Jeśli Bóg jest, to skąd zło? I dobro skąd, jeśli Boga nie ma?"
Ojciec_Jazz
 

Postprzez hungry » N cze 10, 2007 12:42 pm

Ojciec_Jazz napisał(a):Przypomniały mi się czytane onegdaj słowa pewnego klasycznego filozofa (skoro pytanie jest natury filozoficznej - "odpowiedź" też winna być taka)
"Jeśli Bóg jest, to skąd zło? I dobro skąd, jeśli Boga nie ma?"

Czy filozof ten czytał biblię? Czy wogóle słyszał ewangelię i ja przyjął?
I jak sie on nazywał jak cytujesz prosze podawaj zawsze źródło.
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez Ojciec_Jazz » N cze 10, 2007 1:06 pm

hungry napisał(a):I jak sie on nazywał jak cytujesz prosze podawaj zawsze źródło.


Oj już tak sie nie bój ;)
To Laktancjusz (ur. ok. 260 roku), pierwszy filozof który dokonał w miarę udanego połączenia chrześcijaństwa z filozofią grecką (głównie ze stoicyzmem i platonizmem). Zwano go "chrześcijańskim Cycero" (mam nadzieję, że niem usze tłumaczyć kto to był Cycero?)

Czy taki "raport" wystarczy, czy ma być dokładniej? ;)
Ojciec_Jazz
 

Postprzez hungry » N cze 10, 2007 1:19 pm

Sory ale dla mnie jest raczej watpliwa sprawą łaczenie chrzescijanstwa z jakakolwiek filozofią. Polecam studium biblijne listu do Kolosan. Pozatym w całej Biblii wystarczajaco jest pokazane czym jest zło i skąd pochodzi.
Ogólnie rzecz mówiąc z nieposłuszeństwa Bogu - upadek człowieka (1 Moj 3.rozdział.) a stało sie to przez wczesniejszy upadek Lucyfera (Izajasz 14 rozdział; Ezechiela 28 rozdział król babiloński jak i król Tyru są tutaj symbolem Lucyfera)
Ostatnio edytowano N cze 10, 2007 1:28 pm przez hungry, łącznie edytowano 1 raz
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez Ojciec_Jazz » N cze 10, 2007 1:27 pm

hungry napisał(a):Sory ale dla mnie jest raczej watpliwa sprawą łaczenie chrzescijanstwa z jakakolwiek filozofią. Polecam studium biblijne listu do Kolosan. Pozatym w całej Biblii wystarczajaco jest pokazane czym jest zło i skąd pochodzi.


No popatrz :)
A tzw. "ojcowie kościoła" (Justyn, Klemens Aleksandryjski) twierdzili, ze chrześcijaństwo i filozofię da sie pogodzić, no ale dobra...
w końcu "de gustibus non disputandum est" ;)
Same listy Pawła w paru miejscach z resztą "trącą" filozofią stoicką :) (BTW. Paweł miał przyjeność osobistej rozmowy z bratem Seneki jak mówią Dzieje Apostolskie)

Wracając do początków...
Uważam, że bycie chrześcijaninem nie wyklucza stawiania pytań i poszukiwania odpowiedzi :)
Ojciec_Jazz
 

Postprzez hungry » N cze 10, 2007 1:31 pm

Ojciec_Jazz napisał(a):Same listy Pawła w paru miejscach z resztą "trącą" filozofią stoicką :)

Chyba raczej zależy to od przekładów biblii z jakich korzystarsz.
Ojciec_Jazz napisał(a):Uważam, że bycie chrześcijaninem nie wyklucza stawiania pytań i poszukiwania odpowiedzi :)

To jeszcze nie jest filozofią. Sami żydzi lubieli zawsze zadawać pytania. Uważam że zadawanie pytan i i poszukiwanie odpowiedzi u Boga (nie zaś w rozumie ludzkim) prowadzi do poznania prawdy któa to jest jedynie w Jezusie.
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez Ojciec_Jazz » N cze 10, 2007 1:35 pm

A czym jest filozofia jak nie poszukiwaniem mądrości?
A jak znaleźć mądrość bez zadawania pytań?

A co do Pawła i jego "trącenia" stoicyzmem (cytaty będa niedokładne)...
"Umiem cierpieć biedę, umiem i obfitować"
"Bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem"

Mniej wiecej dwadzieścia lat przed nim pisał o tym samym (i niemal tak samo) Seneka
Ojciec_Jazz
 

Postprzez hungry » N cze 10, 2007 1:43 pm

Ojciec_Jazz napisał(a):A czym jest filozofia jak nie poszukiwaniem mądrości?
A jak znaleźć mądrość bez zadawania pytań?

A co do Pawła i jego "trącenia" stoicyzmem (cytaty będa niedokładne)...
"Umiem cierpieć biedę, umiem i obfitować"
"Bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem"

Mniej wiecej dwadzieścia lat przed nim pisał o tym samym (i niemal tak samo) Seneka

To raczej jedynie filozofowie probowali zaklasyfikowac Pawla wiele razy jako filozofa... A on sam filozofem nigdy nie był , apostołem Jezusa Chrystusa. W jego listach tez żadnej filozofii nie znajdziesz . Pawel wiedzial o czym pisze i wiedzial jakie wskazowki przekazywac zborom i innym przywódczom.
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez Ojciec_Jazz » N cze 10, 2007 1:48 pm

hungry napisał(a):To raczej jedynie filozofowie probowali zaklasyfikowac Pawla wiele razy jako filozofa... A on sam filozofem nigdy nie był , apostołem Jezusa Chrystusa. W jego listach tez żadnej filozofii nie znajdziesz . Pawel wiedzial o czym pisze i wiedzial jakie wskazowki przekazywac zborom i innym przywódczom.


No daruj...
Jego listy aż ociekają filozofią - z resztą Paweł był filozofem w końcu przed nawróceniem "faryzeizował" czyż nie? I co? po nawróceniu mu "przeszło"? Ja tej ucieczki od filozofii w jego listach nie zauważyłem...
W końcu bycie apostołem Jezusa wcale nie zakazuje zajmoania sie filozofią...
Tak myślę...
Ojciec_Jazz
 

Postprzez axanna » N cze 10, 2007 1:58 pm

Ojciec_Jazz napisał(a):A czym jest filozofia jak nie poszukiwaniem mądrości?
A jak znaleźć mądrość bez zadawania pytań?

Z tym, ze trzeba szukac tam, gdzie mozna znalezc, u Zrodla, nie zas u tych, ktorzy sami poszukiwali i nie wiadomo, czy znalezli, bo mozna sie zawiesc.

1Kor 1:19-21 Bw "Napisano bowiem: Wniwecz obrócę mądrość mądrych, a roztropność roztropnych odrzucę.
Gdzie jest mądry? Gdzie uczony? Gdzie badacz wieku tego? Czyż Bóg nie obrócił w głupstwo mądrości świata?

Skoro bowiem świat przez mądrość swoją nie poznał Boga w jego Bożej mądrości, przeto upodobało się Bogu zbawić wierzących przez głupie zwiastowanie."

1Kor 1:30 Bw "Ale wy dzięki niemu jesteście w Chrystusie Jezusie, który stał się dla nas mądrością od Boga i sprawiedliwością, i poświęceniem, i odkupieniem,"

1Kor 2:4-7 "...a mowa moja i zwiastowanie moje nie były głoszone w przekonywających słowach mądrości, lecz objawiały się w nich Duch i moc,
aby wiara wasza nie opierała się na mądrości ludzkiej, lecz na mocy Bożej.
My tedy głosimy mądrość wśród doskonałych, lecz nie mądrość tego świata ani władców tego świata, którzy giną;
ale głosimy mądrość Bożą tajemną, zakrytą, którą Bóg przed wiekami przeznaczył ku chwale naszej,"


1Kor 3:19 Bw "Albowiem mądrość tego świata jest u Boga głupstwem. Napisano bowiem: On chwyta mądrych w ich własnej chytrości;"

Kol 2:3 Bw "w którym są ukryte wszystkie skarby mądrości i poznania."

Jk 1:5 Bw "A jeśli komu z was brak mądrości, niech prosi Boga, który wszystkich obdarza chętnie i bez wypominania, a będzie mu dana."
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez pendraczek » Pn cze 11, 2007 6:48 am

axanna, to było piękne :D
pendraczek
 
Posty: 15
Dołączył(a): Śr maja 30, 2007 11:02 am
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez axanna » Pn cze 11, 2007 9:43 am

Zgadza sie, cala Biblia jest piekna :)
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pismo Święte

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron