Teraz jest Śr kwi 24, 2024 8:12 pm Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Pytanie o przyczynę istnienia "zła"

w codziennym życiu chrześcijanina

Postprzez Ojciec_Jazz » Pn cze 11, 2007 10:14 am

axanna napisał(a):Z tym, ze trzeba szukac tam, gdzie mozna znalezc, u Zrodla, nie zas u tych, ktorzy sami poszukiwali i nie wiadomo, czy znalezli, bo mozna sie zawiesc.
[...]


I tu się zgadzamy :)
Ale ryzyko jest zawsze i jeśli bardzo "chcemy" to i na Biblii możemy się "przekręcić" :)
Ludzie już różne "dziwactwa" potrafili w Biblii odkryć :)
Ojciec_Jazz
 

Postprzez axanna » Pn cze 11, 2007 10:34 am

Nie ma w biblii zadnych dziwactw, a jesli powstawalo cos takiego, to jedynie przez grzesznych i slabych ludzi, opanowanych przeroznymi porzadliwosciami. Dlatego miedzy innymi, zdecydowanie wole Biblie od filozofow, gdyz slowa w niej zapisane pochodza od prawdomownego i madrego Boga, a na czlowieku, jaki madry by nie byl, nie mozna sie oprzec.
A wiec znow sie nie zgadzamy tak do konca.
Niemniej serdecznie cie pozdrawiam i zycze bezpiecznej podrozy i bezpiecznego powrotu do domu :)

PS. O poszukiwaniu madrosci przypomnialam jeszcze pare pieknych wersetow:
Ps 111:10 Bw "Początkiem mądrości jest bojaźń Pana;Wszyscy, którzy ją okazują, są prawdziwie mądrzy.Chwała jego trwa na wieki."

Prz 1:7 Bw "Bojaźń Pana jest początkiem poznania; głupcy gardzą mądrością i karnością."

Prz 9:10 Bw "Początkiem mądrości jest bojaźń Pana, a poznanie Świętego - to rozum,"
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez Ojciec_Jazz » Pn cze 11, 2007 2:32 pm

Że nie ma w Biblii dziwactw to oboje wiemy...
Ale, że ludzie potrafią różnorakie "dziwactwa" w niej znaleźć też niestety wiemy...
W myśl zasady: "chcieć to móc" ;)

A wracając do owych filozofów i tego, że ich myśli mogę odnaleźć w Biblii...
Zwykłem patrzeć na Biblię z trzech stron: teologicznej, moralnej i historycznej...
Przecież trzeba pamietac o tym, ze Biblia powstała w określonych czasach i określonej rzeczywistości (no, ale to chyba logiczne).
Mam udawać, że nie wiem, że opis powstania świata z ksiągi Rodzaju jest o mało co plagiatem wcześniejszego sumeryjskiego eposu o Gilgameszu?
Albo mam nie widzieć tego, że ksiega Koheleta wręcz "ocieka" filozofią stoicką (podobnie jak - choć w mniejszym stopniu - większośc listów Pawła)
Po prostu widzę zbyt wiele podobieństw by uznać to za przypadek (a pisma stoików znam skąd inąd dość dobrze)...
Co nie zmienia faktu iż wiem i wierzę, że Biblia jest natchnionym słowem Bożym...
Podobieństwa Biblii z czymś co powstało wcześniej w żadnej mierze nie wykluczają jej unikalnego natchnionego charakteru...
Pewnie...
Gdybym przed sięgnięciem po Biblię nie czytał klasycznych filozofów to podobieństw bym nie widział.
Ale czytałem i widzę...
I w dostrzeganiu owych podobieństw nie ma moim zdaniem niczego "niestosownego"
Ojciec_Jazz
 

Postprzez axanna » Pn cze 11, 2007 4:04 pm

hm, moze i nie ma "niestosownego", ale co jest pomocnego? Naprzyklad ten cytat, ktory podales - przeciez te pytania wrecz dziecinne, w naszym zborze dla dzieci to 'bulka z maslem'. Co to za filozof, co zadaje takie pytania - przeciez on ani Boga nie zna, ani jego Slowa, ani nic o nim.
"Skad sie wzielo dobro, jesli Boga nie ma?" - przeciez to sa bzdury. On wogole wie, czym jest zlo, a czym dobro?
A nawet gdyby jacys filozofowie mowili prawdziwie o Bogu, to nie ma innej mozliwosci, zeby owe prawdy nie znalazly sie w Biblii, gdyz w niej Bog objawil wszystko, co powinnismy znac i zastrzegl, zeby nikt nie dodawal do niej ani jednego slowa.
Juz nie mowiac o tym, ze kazda wlasciwie prawde filozoficzna mamy sprawdziac na podstawie Biblii, gdyz brac na wiare nauki, pochodzace od czlowieka, to to samo, co pokladac nadzieje w czlowieku. W Biblii tacy ludzie nazwani sa glupcami.
To nie znaczy, ze mowie o tobie, Ojciec Jazz, bo ty akurat chyba sprawdziasz ich nauke z Biblia.
Ale ja nadal uwazam, ze studziowanie filozofow jest marnowaniem czasu, bowiem oni nic nie wiedza nowego, co by sami nie wyczytali ze Slowa Bozego, a w gorszym wypadku marnowali papier na "urojenia,czcia filozofie i nauki ludzkie".
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Poprzednia strona

Powrót do Pismo Święte

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron