Teraz jest Wt kwi 16, 2024 7:50 pm Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

DEKALOG - czy skierowany wyłącznie do mężczyzn?

w codziennym życiu chrześcijanina

Postprzez machre » Wt lis 28, 2006 9:11 pm

czytając kolejny post na forum stwierdzam dziś po raz drugi, że niektórych ludzi trzeba utylizować.
machre
 

Postprzez darq » Wt lis 28, 2006 9:33 pm

a może lepiej po prostu nie które pomysły pominąć milczeniem, czy też w żargonie komputerowym: NIE KARMIĆ TROLLA!
:evil:
darq
moderator
 
Posty: 1058
Dołączył(a): Wt gru 11, 2001 1:00 am
Lokalizacja: mielec.kz.pl

Postprzez machre » Pn gru 04, 2006 7:33 pm

przepraszam jeśli Cię uraziłem, ale dawno takich durnot nie widziałem....
machre
 

Postprzez darq » Pn gru 04, 2006 8:27 pm

Powtarzam:
nie karmić trolla

Obrazek

darq
darq
moderator
 
Posty: 1058
Dołączył(a): Wt gru 11, 2001 1:00 am
Lokalizacja: mielec.kz.pl

Postprzez axanna » Wt gru 05, 2006 3:47 pm

A ja nie bardzo wiem, co to znaczy "nie karmic trolla" i kto to taki, to jakis zarazek?
Przykro mi jednak, ze Bernard czuje sie lekcewazony, bo tak, moim zdaniem nie jest. Wydaje mi sie ze nikt nie bierze tego tematu powaznie, bo sprawa wydaje sie byc zbyt oczywista, bez wzgledu na to, jak tam jest w orygynale hebrajskim, o czym zreszta sama nie wiem.
Nikt jednak, mimo docinkow, nie napisal ze uwaza cie za idiote czy cos podobnego. Przydalo by ci sie z wieksza powaga i szacunkiem odnosic sie do Slowa Bozego, ktorym jest cala Biblia, a napewno dobrze na tym wyjdzesz.
Ponadto, nam wszystkim zalecane jest prosic u Boga madrosci, bo wszystkim brakuje.
Jk 1:5 "A jeśli komu z was brak mądrości, niech prosi Boga, który wszystkich obdarza chętnie i bez wypominania, a będzie mu dana."
Kol 2:2-3 "polaczeni w milosci zdazali do wszelkiego bogactwa pelnego zrozumienia, do poznania tajemnicy Bozej, to jest Chrystusa, w którym są ukryte wszystkie skarby mądrości i poznania."
Pozdrawiam.
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez axanna » Śr gru 06, 2006 12:52 pm

Ta nikt przeciez nie bojkotuje ani ciebie, ani tematu, aczkolwiek super-madrym go nie nazwiesz, a to dlatego, ze naprawde sprawa jest zbyt oczywista, a to dlatego ze wszystko cokolwiek Bog mowi, kieruje do ludzkosci, nie zas tylko do mezczyzn.
A dlaczego nie chcesz byc dociekliwym i spytac, naprzyklad, z jakiej racji papierza nazywaja papierzem, podczas gdy sam Jezus zabronil nie tylko kogos tak nazywac, ale i "nie pozwalajcie sie tak nazywac"? Mozna tez byc dociekliwym i zadawac mnostwo innych pytan, ktore beda o wiele bardziej pozyteczne od tego, ktore zadales.
Nie potrzebnie sie sam oburzasz na to, ze twoje pytanie nie wywoluje zainteresowania.
Pozdrawiam.
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez snowstorm » Pt gru 08, 2006 7:42 pm

Drogi Bernardzie!
Odpowiadając na Twoje pytanie najpierw chciałbym abyś zwrócił uwagę, jaką role w Biblii spełnia mężczyzna, a jaką kobieta. Oczywiscie można argumentować ze źle że dano mężczyźnie wiekszosc "funkcji szeroko-liturgiczno-religijnych" Bo to że tak było raczej nie można zaprzeczyć. I sensowi takiego podziału, szczególnie w tamtych czasach ( w naszych też zresztą -ale tu trzeba lepiej argumentować :) ) nie można odmówić. Oczywiscie można tak argumentowac jak niektórzy że czasy się zmieniły wiec kobiety do "duszpasterstwa" (tak przy okazji czy ktos zauważył jakie to jest ciekawe słowo, a Dawid mówi "Pan jest pasterzem moim" -temu to dobrze ;P ). Nie zgadzam sie z tym podejsciem bowiem bardzo łatwo potem wyrzucic inne "nie-wspólczesne" i "nie-nowoczesne" stwierdzenia Biblii.
Ogólnie łatwo powiedzieć że rzeczywiscie cała Tora została napisana do "człowieka". Oczywiscie mężczyźni mieli specjalne obowiązki, ale też i przywileje. Natomiast rzeczywiscie Dekalog może, na pierwszy rzut oka, wydać sie problemem. Problem jak sie wydaje dotyczy głównie przykazania: "nie cudzołóż" jak równiez "nie pożądaj", jako tych najbardziej "meskich" :P
Powołam sie tutaj na pierwszy, jedyny przedwojenny, przekład żydowski, Tory na jezyk polski, autorstwa dr. Izaaka Cylkowa. uważam ten przekład za chyba najdokładniejszy a dodatkowo najdosłowniejszy z przekładów Tory na język polski.
Otóż przykazanie 6, w tym przekłądzie brzmi: Nie łam małżeńskiej wiary. I to chyba wystarczy.
Natomiast, co do przykazania 10 to po prostu odzwierciedla ono stosunki społeczne w tamtych czasach, kiedy żona była dobrem (nie koniecznie własnoscią :( :P )- vide: Abraham a król Sodomy :).
Jednoczesnie nie mozna powiedzieć zeby obecnie był to pogląd fałszywy: Ostatecznie mądra żona to skarb, pracowita to drugi a trzecim skarbem jest jej majątek. (parafraza starego dowcipu).
Nie można do tego rozumiec tego zbyt rygorystycznie, dlatego że nawet jak "mąż nie jest żoną" to też może być "skarbem":)
Mam nadzieję, że moja odpowiedz chociaż w małym stopniu Cię (Trollu? :P) satysfakcjonuje, zaś moje lekkie podejscie do problemu, nie jest niewłaściwe.

To JA :P
snowstorm
 


Powrót do Pismo Święte

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron