Teraz jest Pt kwi 26, 2024 11:19 am Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Które z przykazań jest najważniejsze?

w codziennym życiu chrześcijanina

Które z przykazań jest najważniejsze?

Postprzez <Madzia> » Wt lis 07, 2006 5:09 pm

Po co ten spór?

List do Tytusa 3;9
Ew. Jana 5;39
1 List Jana 3;23 - 24
<Madzia>
 

Re: Które z przykazań jest najważniejsze?

Postprzez fundamentalista » Cz mar 29, 2007 6:45 am

aviator napisał(a): A CO NA TO TAK POTRAKTOWANY AUTOR BIBLI JEHOWA BÓG ? SkresliĆ Imie BOGA i uznaĆ BIBLIĘ za TEKST PONIEKAD OFICJALNY PRZEBUDZCIE SIĘ ! Otwórzcie szeroko zamkniete oczy


Eeee tam, powinienes sie cieszyc, ze JAHWE zostalo zastapione przez BOG, PAN BOG, albo JESTEM. W przeciwnym razie odkrylbys, ze Jezus nazywa siebie tym imieniem i musialbys opuscic oślą lawkę :D

Mojżesz zaś rzekł Bogu: Oto pójdę do Izraelitów i powiem im: Bóg ojców naszych posłał mię do was. Lecz gdy oni mnie zapytają, jakie jest Jego imię, to cóż im mam powiedzieć?
Tak powiesz Izraelitom: JESTEM, Bóg ojców waszych, Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba posłał mnie do was. To jest imię moje na wieki i to jest moje zawołanie na najdalsze pokolenia.
Ks. Wyjścia 3:13, 15.


Abraham, ojciec wasz, rozradował się z tego, że ujrzał mój dzień - ujrzał /go/ i ucieszył się. Na to rzekli do Niego Żydzi: Pięćdziesięciu lat jeszcze nie masz, a Abrahama widziałeś? Rzekł do nich Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Zanim Abraham stał się, Ja JESTEM. Porwali więc kamienie, aby je rzucić na Niego. Jezus jednak ukrył się i wyszedł ze świątyni.
Ew. Jana 8:56-59


Sprawdz sobie w Septuagincie albo w Vulgacie tak, jak radzicie innym. W Twoim kolejnym nowym przekladzie nie znajdziesz.
fundamentalista
 

Re: Które z przykazań jest najważniejsze?

Postprzez ruta » Wt kwi 03, 2007 11:32 am

[quote="fundamentalista"]
Eeee tam, powinienes sie cieszyc, ze JAHWE zostalo zastapione przez BOG, PAN BOG, albo JESTEM. W przeciwnym razie odkrylbys, ze Jezus nazywa siebie tym imieniem i musialbys opuscic oślą lawkę :D

"Będę który Będę lub Jestem który Jestem" w hebrajskim." HaJaH" chyba "Jahwe" nie został zastąpiony.a może ty znasz jakaś jeszcze wersję?
ruta
 

Postprzez SmokEustachy » Pt cze 22, 2007 7:19 pm

ewapiano napisał(a):że tak się dołączę z nienacka,
Czy to znaczy że przykazanie 2 całe nie jest ważne bo Jezus nie powiedział go, że nie będziesz mial innych bogów przedemną, że nie będziesz czynił sobie podobizny rzeźbionej (...). bo słyszalam i takie opinie na ten temat, że 10 przykazań ze starego testamentu nie są teraz ważne bo Jezus dał inne. Dlatego też można sobie robi obrazy, figurki itd...


Zacznijmy od pytania, czy mozna robic wizerunki?

2. Jest cos w Ewangelii o przykazaniach? Jezus mowi o nich? Przytacza?
SmokEustachy
Aktywny
 
Posty: 180
Dołączył(a): Śr lut 27, 2002 1:00 am
Lokalizacja: Oxenfurt

Postprzez hungry » Pt cze 22, 2007 7:55 pm

Tak nawet je cytuje poszukaj ;)
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez axanna » N cze 24, 2007 1:57 pm

Moze pomoge? Oto pare wzmianek (nie mowiac o kazaniu na gorze) o zakonie przez Jezusa:

Mt 5:17 Bw "Nie mniemajcie, że przyszedłem rozwiązać zakon albo proroków; nie przyszedłem rozwiązać, lecz wypełnić."

Mt 26:56 Bw "Ale to wszystko się stało, aby się wypełniły Pisma prorockie."

Mt 5:18 Bw "Bo zaprawdę powiadam wam: Dopóki nie przeminie niebo i ziemia, ani jedna jota, ani jedna kreska nie przeminie z zakonu, aż wszystko to się stanie."

J 7:19 Bw "Czy to nie Mojżesz dał wam zakon? A nikt z was nie wypełnia zakonu. "

Rz 2:13 Bw "gdyż nie ci, którzy zakonu słuchają, są sprawiedliwi u Boga, lecz ci, którzy zakon wypełniają, usprawiedliwieni będą."

Rz 2:27 Bw "Przeto ten, który cieleśnie jest nieobrzezany, a wypełnia zakon, będzie sądził ciebie, który mimo litery zakonu i obrzezania jesteś przestępcą zakonu."

Rz 13:8 Bw "Nikomu nic winni nie bądźcie prócz miłości wzajemnej; kto bowiem miłuje bliźniego, zakon wypełnił."

Rz 13:10 Bw "Miłość bliźniemu złego nie wyrządza; wypełnieniem więc zakonu jest miłość."

Jk 2:8 Bw "Jeśli jednak wypełniacie zgodnie z Pismem królewskie przykazanie: Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego, dobrze czynicie."



Lk 24:44 Bw "Potem rzekł do nich: To są moje słowa, które mówiłem do was, będąc jeszcze z wami, że się musi spełnić wszystko, co jest napisane o mnie w zakonie Mojżesza i u proroków, i w Psalmach."
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez hungry » N cze 24, 2007 5:44 pm

a idź podpowiedziałaś :P chcialem żeby sam pomyślał.
Chciałem sprawdzic tylko jak dziś katolicy czytają biblię :lol:
13 lat temu jako katolik wowczas potrafiłem to zacytowac już te fragmenty jako 4 letni wierzący
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez meritus » N cze 24, 2007 7:22 pm

Skoro Jezus osobiście "złamał" przykazanie na temat czynienia obrazu, bo sam jest obrazem Boga niewidzialnego...
meritus
 

Postprzez hungry » N cze 24, 2007 7:30 pm

Hehe meritus juz nie masz czego wymyslec? :D
Jezus był i jest Bogiem.
a nasz także Bóg uczyni na swój obraz i podobienstwo. Bogu chcesz stawiać przykazania? :D
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez meritus » N cze 24, 2007 7:36 pm

Skoro Bóg zdecydował nam dać własny obraz, to dlaczego miałby dalej obowiązywać zakaz wykonywania podobizn? Oczywiście obowiązuje zakaz bałwochwalstwa, ale zakaz czynienia obrazów miał od początku wyjątki, a szczególnym wyjątkiem, a właściwie nową regułą jest sam Chrystus.
meritus
 

Postprzez SmokEustachy » N cze 24, 2007 10:44 pm

hungry napisał(a):a idź podpowiedziałaś :P chcialem żeby sam pomyślał.
Chciałem sprawdzic tylko jak dziś katolicy czytają biblię :lol:
13 lat temu jako katolik wowczas potrafiłem to zacytowac już te fragmenty jako 4 letni wierzący


Tradycyjnie pudlo.

Za moja wszstkomajaca strona:

"Znasz przykazania: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, nie oszukuj, czcij swego ojca i matkę."

OT: Najpierw zoladkowanie sie przeciw przypisom a tu wachlujemy podkreslenia, ze niby po co?
SmokEustachy
Aktywny
 
Posty: 180
Dołączył(a): Śr lut 27, 2002 1:00 am
Lokalizacja: Oxenfurt

Postprzez Joanna1 » N cze 24, 2007 11:21 pm

Meritus napisal:
Skoro Bóg zdecydował nam dać własny obraz, to dlaczego miałby dalej obowiązywać zakaz wykonywania podobizn? Oczywiście obowiązuje zakaz bałwochwalstwa, ale zakaz czynienia obrazów miał od początku wyjątki, a szczególnym wyjątkiem, a właściwie nową regułą jest sam Chrystus.


Król królów, Pan panów, (16) jedyny, który ma nieśmiertelność, który mieszka w światłości niedostępnej, którego nikt z ludzi nie widział i widzieć nie może; jemu niech będzie cześć i moc wieczna. Amen (1Tym6)

(20) I znowu rzekł /Bóg do Mojzesza/ : Nie będziesz mógł oglądać mojego oblicza, gdyż żaden człowiek nie może oglądać mojego oblicza i pozostać przy życiu.(2Mojz33)

Bóg przyjoł ciało czlowieka, a nie "dał nam Swój obraz", stanowi to tajemnicę poboznosci.

16. Bo bezsprzecznie wielka jest tajemnica pobożności: Ten, który objawił się w ciele, Został usprawiedliwiony w duchu, Ukazał się aniołom, Był zwiastowany między poganami, Uwierzono w niego na świecie, Wzięty został w górę do chwały.(1Tym3)

Bóg (7) wyparł się samego siebie, przyjął postać sługi i stał się podobny ludziom (Fil2,7)

pojawił sie W POSTACI naszego grzesznego ciała, sam będąc absolutnie bezgrzesznym.
zeby
Bóg tego, który nie znał grzechu, za nas grzechem uczynił (2Kor. 5,21)

A nie po to, żeby unieważnić przykazanie:
8 ) Nie czyń sobie podobizny rzeźbionej czegokolwiek, co jest na niebie w górze i co jest na ziemi w dole, i tego, co jest w wodzie pod ziemią. (9) Nie będziesz się im kłaniał i nie będziesz im służył, gdyż Ja, Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze winę ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mię nienawidzą,(2Mojz20)

(15) Strzeżcie usilnie dusz waszych, gdyż nie widzieliście żadnej postaci, gdy Pan mówił do was na Horebie spośród ognia, (16) abyście nie popełnili grzechu i nie sporządzili sobie podobizny rzeźbionej, czy to w kształcie mężczyzny, czy kobiety, (17) czy w kształcie jakiegokolwiek zwierzęcia, które jest na ziemi, czy w kształcie jakiegokolwiek skrzydlatego ptaka, który lata pod niebem, (18 ) czy w kształcie czegokolwiek, co pełza po ziemi, czy w kształcie jakiejkolwiek ryby, która jest w wodzie pod ziemią, (19) i abyś, gdy podniesiesz swoje oczy ku niebu i ujrzysz słońce, księżyc i gwiazdy, cały zastęp niebieski, nie dał się zwieść i nie oddawał im pokłonu, i nie służył im, skoro Pan, twój Bóg, przydzielił je wszystkim ludom pod całym niebem(5Mojz5)
Joanna1
 

Postprzez Klaudia » Pn cze 25, 2007 12:53 am

Oto:Posluszenstwo lepsze jest niz ofiara,a uwazne sluchanie lepsze niz tluszcz barani.
Gdyz nieposluszenstwo jest takim samym grzechem,jak czary,a krnabrnosc,jak balwochwalstwo i oddawanie czci obrazom.-1Sam.15,v.22,23.
Jezus powiedzial:Idzcie i nauczcie sie co to znaczy:Milosierdzia chce,a nie ofiary.-Ew.Mat.9,v.13.
Tylko Pana Zastepow miejcie za Swietego,niech On bedzie wasza bojaznia i On waszym lekiem!-ks.Izajasza 8,v.13.
Jezus powiedzial:WIERZCIE MI,ZE JA JESTEM W OJCU,A OJCIEC WE MNIE;...-Ew.Jana 14,v.11.
Klaudia
 

Poprzednia strona

Powrót do Pismo Święte

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron