Teraz jest Cz kwi 18, 2024 5:30 pm Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

INKWIZYCJA. Powolana przez Boga czy przez diabla?

w codziennym życiu chrześcijanina

Postprzez Hauer » Wt paź 03, 2006 2:02 pm

Jeszcze nie czytałem ale mam pewne podejżenia o brzydka propagande na podstawe samych tytułów rozdziałów... jak to jest, że inkwizycja jest niegobra, a John Calvin, któremu tez zdarzyło sie zapalic stos pod innowiercą jest tym dobrym?
Czyżby to jakas sredniowieczna axanna pisała ?
Hauer
 

Postprzez axanna » Wt paź 03, 2006 4:40 pm

Hauer, twoje docinki sa zalosne tak samo jak ty, moze wymyslilbys cos bardziej subtelnego, czy mozgownica ci sie zagotuje? I skad tyle uwagi dla mojej skromnej osoby?
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez Hauer » Wt paź 03, 2006 6:59 pm

Hauer, twoje docinki sa zalosne tak samo jak ty, moze wymyslilbys cos bardziej subtelnego, czy mozgownica ci sie zagotuje?
Jakie docinki ? Po prostu pytam jakie jest kryterium uznawania że ktoś palacy na stosie jest powolany przez Boga czy przez diabła. Okazuje sie, ze jedynym kryterim pozostaje sprawdzenie czy dana osoba jest protestantem czy katolikiem. Czy moze macie jakies inne? Oświećcie mnie, na jakiej zasadzie uznajecie w czambuł całą inkwizycje za sprawe diabelska a Klawina za wzór moralności? Prosze o konkret.

I skad tyle uwagi dla mojej skromnej osoby?

twoja skromna osoba napisala znamienne wyznanie dla którego znajduje o zgrozo coraz wiecej potwierdzeń.

liafail
musisz wziasc pod uwage iz Kalwin (lub inni reformatorzy), nie oglaszali sie jako GLOWA kosciola

No zaraz, ale czyniacych naduzycia inkwizytorów kościół ukarał. Obroncy inkwizycji na tym forum jednomyslnie piszą że ich działania były złe, godne potepienia itp. co więcej zadna z tych postaci nie zostala uznana za świętego "w sensie rzymskim". tymczasem nie rpzeszkadza wam to rzucac oskarżeń oskarżeń na cała instytucje itd.
Jednocześnie Kalwin na tym forum został nazwany wzorem moralności (czy jakoś tak) i ŻADEN protestant nie zaprzeczył.
To jak to jest z ta moralnością?
Hauer
 

Postprzez Hauer » Wt paź 03, 2006 9:54 pm

wydaje mi sie że przesadzasz. Poza tym nie mam siły przegryzac sie przez taka dawke tekstu po angielsku na monitorze (zapomnij ze wydrukuje).

Hauer, czy ty naprawde wierzysz ze to boza rzecz, inkwizycja?
A napisałem tak? Nie ma znaczenia czy w to wierze czy nie. Pytanie zadalem Tobie (wam) inne:
jak to rozrózniacie, ze inkwizycja jest od diabła i była zła, a Kalwin to wzór moralności?
Dlaczego nie dostaje odpowiedzi? Czy wszystkich protestantów obowiązuje "doktryna axanny"?
Hauer
 

Postprzez Hauer » Śr paź 04, 2006 6:32 am

Przepraszam, ze zapytam, ale dlaczego schodzisz na temat papiestwa?

Poza tym:
jesli nawet wzor moralnosci, to jest to jeden czlowiek
co to za tłumaczenie? Dlaczego ktos kto potrafił innoirce spalic na stosie dla protestantów jest "wzorem morlanosci", a jak ktos inny spali heretyka to znaczy, ze cała jego organizacja jest stworzona przez diabła.
zastepca Jezusa na ziemi, nie moze tworzyc zbrodniczych instytucji!!!!

Hm... o ile wiem to dla protestantow papiez nie jest żadnym zastepca. Przyjmując takie kryterium nalezy oceniac papiestwo czy inkwizycje jak każda inna ludzka instytucje, prawda? Po drugie to gdzie ta "zbrodniczość"? Inkwizycia częstokroc ścigała ludzi, ktrorych dziś nazwalibysmy groźnymi przestepcami (dziś moglaby zwalczac sekte "najwyższa prawda") czy to juz czyni ja "zbrodnicza organizacją"? Czy policje i sądy tez nazwiesz zbrodniczymi organizacjami? A wiesz, że w chicago udowowdniono wielu policjantom wymuszanie zeznań torturami, a ich ofiary dostały niejednokrotnie najcieżeze wyroki, czy ten przykład świadczy, ze kazdy chicagowski policjant jest zbrodniarzem, albo, ze cała policja w tym miescie jest "zbrodniczą organizacją"?
Uważaj na słowa.
Hauer
 

Postprzez Hauer » Śr paź 04, 2006 9:30 am

Policja też jest organizacją zbrodniczą?

Gdzie w NT Jezus powola w Kosciele kogokolwiek do scigania.
dlaczego tak mieszasz? Przecież nie wierzysz, że to Jezus powolał inkwizycje? skoro inkwizycje powołali ludzie to dlaczego nie oceniasz jej jak ludzkiej organizacji?
dlaczego nie odpowiadasz na pytania tylko powtarzasz mantry? Przepraszam, że zapytam, ale kto ci mózg wyprał?
Hauer
 

Re: Inkwizycja. Powolana przez Boga czy przez diabla?

Postprzez axanna » Śr paź 04, 2006 1:35 pm

Hauer napisał(a):Przepraszam, że zapytam, ale kto ci mózg wyprał?

A Hauer wszedzie weszy pranie mozgu, poniewarz sam czuje sie wolny od tego typu niebezpieczenstwa, hm... z wiadomych powodow.
twoja skromna osoba napisala znamienne wyznanie dla którego znajduje o zgrozo coraz wiecej potwierdzeń.

Nie przezywaj tak, Hauer, jaka zgroza? Gdybys spojzal na siebie (wiem ze ci sie nie chce i rozumiem to - kazdemu by sie nie chcialo na twoim miejscu), to dopiero zgroza. Nic dziwnego ze wolisz innych brac pod lupe, aby cos tam "znalezc" - masz takie chobby, czy to po prostu jedno z twoich niezdrowych sklonnosci?
Czy wszystkich protestantów obowiązuje "doktryna axanny"?

Musze przeprosic wszystkich forumowiczow i oswiadczyc, ze ja z urojeniami Hauera nie mam nic wspolnego, wiec, jesli kogos interesuje, co to za nowa doktryna, to wszystkie pytania prosze kierowac do niego. Ja osobiscie nie potrafie wyjasnic "objawien" Hauera i prosze nie laczyc ich z moja osoba.

Bernard Gui napisał(a): Na pytanie tematu można i należy odpowiedzieć w ten sposób: ani przez Boga, ani przez diabła, tylko przez papieża Grzegorza IX.

Sprytnie, ale nie tedy droga. Niestety, nie tylko nie nalezy, ale wrecz nie mozna odpowiedziec w ten sposob. Prawda (nie mylic z "prawda" Hauera - definicja zawarta w temacie "czy Bog kaze zabijac") jest taka, ze kazdy czlowiek podlega pod jakas wladze: pod wladze Jezusa, albo pod wladze szatana. Nie ma "wolnych strzelcow", nawet jesli ktos sie ludzi ze pelni swoja wlasna wole, to tak naprawde sluzy komus - panu albo Panu, zalezy w jakim krolestwie zyje. Tak ze pytanie przez kogo zostala powolana inkwizycja pozostaje otwarte, aczkolwiek nie dla wszystkich, albowiem sa i tacy, ktorzy nie maja watpliwosci na ten temat. Zgadzam sie z liafail, ze inkwizycja zostala powolana przez djabla, bez wzgledu na to, jakie inne zbrodnie przez niego zostaly powolane.
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez Hauer » Śr paź 04, 2006 2:00 pm

axanno nie mydl nam oczu "prawdą". Swoje podejście do prawdy wyraziłaś na tym forum nadrer dobitnie:
A poza tym, jestem tez protestantka i predzej mi reka uschnie, nim napisze ze protestanci - to zlosliwy, pelny jadu i zolci "motloch", nawet gdyby to bylo prawda

- to roboczo nazywam "doktryna axanny".

I to tłumaczy dlaczego uparcie nazywasz inkwizycję zbrodnicza organizacją mimo, ze na to miano nie zasluguje. Wszelkie tłumaczenia zbywasz tym, że "gestapo też tak mozan wybielić" tymczasem nie jest to prawda. Różnuic jest zbyt wiele na niekorzyśc gestapo by ta organizacja mogła byc tak wybielona.

Twoje podejście zilustrowane cytatem na początku tego wpisu wyraxnie tłumaczy przynajmniej mi, dlaczego inkwizycja jest powołana przez diabła, a Kalwin juz nie.
Hauer
 

Następna strona

Powrót do Pismo Święte

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron