Teraz jest Pt kwi 19, 2024 10:27 pm Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

INKWIZYCJA. Powolana przez Boga czy przez diabla?

w codziennym życiu chrześcijanina

Postprzez Leszek Włodarczyk » Cz mar 15, 2007 8:37 pm

........
Ostatnio edytowano Cz mar 27, 2008 8:31 am przez Leszek Włodarczyk, łącznie edytowano 1 raz
Leszek Włodarczyk
 

Postprzez nephesh » Pt mar 16, 2007 12:37 am

Bernardzie - wierzę Ci.
Co do Ziemkiewicza również byłem nieprzyjemnie rozczarowany tym, co on wypisuje w tym temacie, ale jest to skąd inąd kolejny dowód dla mnie na to, że nawet porządni i szczerzy ludzie (nie wiem czy takim jest pan Rafał, ale za takiego go zawsze uważałem) są w stanie tak przeorganizować swój umysł by usprawiedliwić czyny „swojego” kościoła, podczas gdy identyczne, albo nawet mniejsze, TE SAME bądź podobne rzeczy u innych są przedmiotem ich ostrego ataku.
Miałem ostatnio książkę ”W Obronie Świętego Officjum” w ręku i przekartkowując ją, co uczciwie przyznaję, wcale nie byłbym skłonny do orzeczenia, że jest ona jakoś bardziej powściągliwa w wybielaniu, bądź bardziej obiektywna. Zresztą - sam tytuł już wiele mówi.
Równie śmieszne jest też to nadymanie się na recenzję tych serwilistycznych produktów w tonie podkreślającym rzekomą odwagę autorów w próbie zmierzenia się z rzekomymi kłamstwami protestanckimi dotyczącymi tej morderczej machiny. Nie mogę ścierpieć takiej obłudy - bo jakże tu można mówić o odwadze? W kraju o tak potężnym katolicyźmie i śladowej liczbie protestantów i to jeszcze w dodatku siedzących cichuteńko i przymilnie pod miotłą Rzymską. No toż doprawdy heroizm niezwykły napisać coś, co spodoba się katolickim hierarchom i propagandystom.

Henry Charles Lea - fragmenty znam. Historyk znany i ceniony. Cytowany nie tylko przez protestantów. Polecam dzieło „Papacy” niejakiego Wylie'go.

pozdrawiam
nephesh
Aktywny
 
Posty: 504
Dołączył(a): Wt mar 21, 2006 5:42 pm
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez ruta » So mar 17, 2007 1:22 pm

Dziękuje ci Bernardzie za ten artykuł o inkwizycji, dobrze sie stało,że go napisałeś, powinniśmy dokładnie znać historie kościoła z którego się wywodzimy. :D
ruta
 

Postprzez nephesh » N mar 18, 2007 12:17 am

Henry Charles Lea był historykiem i w związku z tym, ponieważ dbał o wizerunek obiektywności ciężko stwierdzić w jakiej denominacji odnalazł najwięcej prawdy. Pewne jest to, że był związany z First Unitarian Church in Philadelphia, a kaznodzieja z tego kościoła celebrował jego pogrzeb. Natomiast on sam pozostawał w przyjaźni i bliskich kontaktach raczej z protestantami, choć w 1844 roku keidy w Filadelfii wybuchły antykatolickie zamieszki wystąpił w ich obronie.
Ciekawe, że pochodził z katolickiej rodziny.
Więcej tu:
http://www.library.upenn.edu/collections/rbm/mss/lea/leabio.html

pozdrawiam serdecznie
nephesh
Aktywny
 
Posty: 504
Dołączył(a): Wt mar 21, 2006 5:42 pm
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia strona

Powrót do Pismo Święte

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron