Teraz jest Pt mar 29, 2024 11:26 am Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Arka Przymierza

w codziennym życiu chrześcijanina

Postprzez Indy5 » Śr lip 12, 2006 4:37 pm

Ja nieznalazłem jej. He he
Indy5
Użytkownik
 
Posty: 54
Dołączył(a): Pt cze 02, 2006 6:12 am
Lokalizacja: Śląsk

Postprzez Oliwka » Śr lip 12, 2006 8:02 pm

A jednak

wazne jest by Skrzynia Przymierza została odsłonieta ,gdzie jest,bo wskaże Miejsce Najswietrze ,Światyni ,która ma byc wkrótce odbudowana.

Czas dobiegłoKonca dla pogan ,teraz Łaska dla Izraela.

My mielismy swój CZAS ,kto go wykorzystał ten Madry
kto nie , nie wejdzie .
Oliwka
 

Postprzez Indy5 » Pn lip 16, 2007 6:14 pm

Takie pytanie która z wymienionych Arek jest prawdziwa Arka zbudowana przez Mojżesza czy Besallela? Może były dwie Arki albo do Biblii zakradł się drobny błąd
Wj 37:1-9
1. Potem Besaleel zbudował arkę z drzewa akacjowego, której długość wynosiła dwa i pół łokcia, jej zaś szerokość i wysokość półtora łokcia.
2. I pokrył ją szczerym złotem wewnątrz i zewnątrz, i uczynił na niej dokoła złoty wieniec.
3. Odlał dla niej cztery pierścienie ze złota i przymocował je do czterech jej rogów: dwa pierścienie do jednego jej boku i dwa pierścienie do drugiego jej boku.
4. Również zrobił drążki z drzewa akacjowego i pokrył je złotem.
5. I do pierścieni na obu bokach arki włożył te drążki służące do jej przenoszenia.
6. Uczynił też przebłagalnię ze szczerego złota, a długość jej wynosiła dwa i pół łokcia, jej zaś szerokość półtora łokcia.
7. Dwa też cheruby wykuł ze złota, uczynił zaś je na obu końcach przebłagalni:
8. jednego cheruba na jednym końcu, a drugiego cheruba na drugim końcu przebłagalni. Wykonał cheruby razem z przebłagalnią na obu jej bokach.
9. Cheruby miały skrzydła rozpostarte ku górze i zakrywały nimi przebłagalnię. Twarze miały zwrócone jeden ku drugiemu, i ku przebłagalni były zwrócone twarze cherubów.
(BT)

Pwt 10:1-5
1. W tym czasie powiedział mi Pan: Wyciosaj sobie dwie kamienne tablice podobne do pierwszych, a wstąp do mnie na górę. Uczyń też arkę z drzewa.
2. Napiszę na tablicach przykazania, które były na pierwszych tablicach - stłuczonych przez ciebie - i włożysz je do arki.
3. Uczyniłem arkę z drzewa akacjowego, wyciosałem dwie kamienne tablice, podobne do pierwszych, i wstąpiłem na górę, mając w rękach obie tablice.
4. A On napisał na tablicach pismem, jak poprzednio, Dziesięć Przykazań, które Pan do was wyrzekł na górze spośród ognia w dniu zgromadzenia, i dał mi je Pan.
5. Odwróciłem się i zszedłem z góry, by złożyć tablice w arce, którą uczyniłem, i tam pozostały, jak mi Pan rozkazał.
(BT)
Indy5
Użytkownik
 
Posty: 54
Dołączył(a): Pt cze 02, 2006 6:12 am
Lokalizacja: Śląsk

Postprzez Dzidek » Wt lip 17, 2007 7:37 am

Indy5 napisał(a):Takie pytanie która z wymienionych Arek jest prawdziwa Arka zbudowana przez Mojżesza czy Besallela? Może były dwie Arki albo do Biblii zakradł się drobny błąd
Wj 37:1-9
1. Potem Besaleel zbudował arkę z drzewa akacjowego, której długość wynosiła dwa i pół łokcia, jej zaś szerokość i wysokość półtora łokcia.
2. I pokrył ją szczerym złotem wewnątrz i zewnątrz, i uczynił na niej dokoła złoty wieniec.
3. Odlał dla niej cztery pierścienie ze złota i przymocował je do czterech jej rogów: dwa pierścienie do jednego jej boku i dwa pierścienie do drugiego jej boku.
4. Również zrobił drążki z drzewa akacjowego i pokrył je złotem.
5. I do pierścieni na obu bokach arki włożył te drążki służące do jej przenoszenia.
6. Uczynił też przebłagalnię ze szczerego złota, a długość jej wynosiła dwa i pół łokcia, jej zaś szerokość półtora łokcia.
7. Dwa też cheruby wykuł ze złota, uczynił zaś je na obu końcach przebłagalni:
8. jednego cheruba na jednym końcu, a drugiego cheruba na drugim końcu przebłagalni. Wykonał cheruby razem z przebłagalnią na obu jej bokach.
9. Cheruby miały skrzydła rozpostarte ku górze i zakrywały nimi przebłagalnię. Twarze miały zwrócone jeden ku drugiemu, i ku przebłagalni były zwrócone twarze cherubów.
(BT)

Pwt 10:1-5
1. W tym czasie powiedział mi Pan: Wyciosaj sobie dwie kamienne tablice podobne do pierwszych, a wstąp do mnie na górę. Uczyń też arkę z drzewa.
2. Napiszę na tablicach przykazania, które były na pierwszych tablicach - stłuczonych przez ciebie - i włożysz je do arki.
3. Uczyniłem arkę z drzewa akacjowego, wyciosałem dwie kamienne tablice, podobne do pierwszych, i wstąpiłem na górę, mając w rękach obie tablice.
4. A On napisał na tablicach pismem, jak poprzednio, Dziesięć Przykazań, które Pan do was wyrzekł na górze spośród ognia w dniu zgromadzenia, i dał mi je Pan.
5. Odwróciłem się i zszedłem z góry, by złożyć tablice w arce, którą uczyniłem, i tam pozostały, jak mi Pan rozkazał.
(BT)


Wyjaśnij, na czym ma polegać owa nieścisłość. Ja takowej nie znajduję. Więcej - oba opisy mówią dokładnie o tym samym....
Dzidek
Aktywny
 
Posty: 175
Dołączył(a): Cz cze 14, 2007 12:58 pm

Postprzez Indy5 » Wt lip 17, 2007 3:27 pm

1. Jedną zbudował Mojżesz a drugą Besallel który specjalnie przez pana został natchniony żeby to zrobić
2. Dla jednej Bóg dał dokładne zalecenia jak ma byc zrobiona co do długości szerokości, ozdób i pierścieni do mocowania a druga powiedziane było zrób arkę z drzewa
3. Obydwie zostały zrobione z drewna akcjowego lecz jedna miała być dokładnie według słów Boga pokryta złotem.
4. Jedna miała Kaporet wykonany z czystego złota druga była prosta
5. Jedna miała cherubiny druga nie
Indy5
Użytkownik
 
Posty: 54
Dołączył(a): Pt cze 02, 2006 6:12 am
Lokalizacja: Śląsk

Postprzez Dzidek » Śr lip 18, 2007 11:26 am

Indy5 napisał(a):1. Jedną zbudował Mojżesz a drugą Besallel który specjalnie przez pana został natchniony żeby to zrobić

O jednej czytamy w Exodus, o drugiej w Deuteronomium - wedlug mnie oba opisy mówią o wykonaniu tej samej Arki (a nie dwóch). To że różnią się w szczegółach, nie oznacza, że dotyczą czegoś innego (porównaj np. opisy ukrzyżowania w Ewangeliach). Dlaczego powiedziane jest, że skrzynie zrobił Mojżesz a nie Basael? Na tej samej zasadzie, co powiedziane jest, że Salomon zbudował światynie. Sam?
Indy5 napisał(a):2. Dla jednej Bóg dał dokładne zalecenia jak ma byc zrobiona co do długości szerokości, ozdób i pierścieni do mocowania a druga powiedziane było zrób arkę z drzewa

Ale czy druga ma podane inne wymiary niż pierwsza, czy też nie ma podanych w ogóle? Jeśli za pierwszym razem powiem: zrób kolorową skrzynię, a ty potem powiesz, że zrobiłes niebiesko-zielono-żółtą skrzynie, to mówimy o dwóch innych, czy o tej samej? Podobnie jest w tym przypadku - mamy dwa różne opisy tego samego dzieła.
Indy5 napisał(a):3. Obydwie zostały zrobione z drewna akcjowego lecz jedna miała być dokładnie według słów Boga pokryta złotem.

Ale czy to oznacza, że druga na pewno nie została złotem pokryta, czy też tylko o tym nie zostało napisane?
Indy5 napisał(a):4. Jedna miała Kaporet wykonany z czystego złota druga była prosta

To samo co powyżej.
Indy5 napisał(a):5. Jedna miała cherubiny druga nie

I znowu, patrz powyżej.

Dwa opisy mówią o tym samym. Jeden jest szczegółowy, drugi bardzo ogólny. Ale cały czas dotyczą tego samego
Dzidek
Aktywny
 
Posty: 175
Dołączył(a): Cz cze 14, 2007 12:58 pm

Postprzez Indy5 » Cz lip 19, 2007 12:39 pm

A takie pytanie a co się stało z rozbitymi pierwszymi tablicami które były napisane przez Boga
Wj 24:12
12. Pan rzekł do Mojżesza: Wstąp do Mnie na górę i pozostań tam, a dam ci tablice kamienne, Prawo i przykazania, które napisałem, aby ich pouczyć.
(BT)

Wj 25:16
16. I włożysz do arki świadectwo, które dam tobie.
(BT)

Wj 31:18
18. Gdy skończył rozmawiać z Mojżeszem na górze Synaj, dał mu dwie tablice świadectwa, tablice kamienne, napisane palcem Bożym.
(BT)

Wj 32:15-16
15. Mojżesz zaś zszedł z góry z dwiema tablicami świadectwa w swym ręku, a tablice były zapisane na obu stronach, zapisane na jednej i na drugiej stronie.
16. Tablice te były dziełem Bożym, a pismo na nich było pismem Boga, wyrytym na tablicach.
(BT)
A drugie tablice były napisane przez Mojżesza
Wj 34:1
1. Pan rzekł do Mojżesza: Wyciosaj sobie dwie tablice z kamienia podobne do pierwszych, a na tych tablicach wypisz znów słowa, jakie były na pierwszych tablicach, które potłukłeś.
(BT)

Wj 34:4
4. Mojżesz wyciosał dwie tablice kamienne jak pierwsze, a wstawszy rano wstąpił na górę, jak mu nakazał Pan, i wziął do rąk tablice kamienne.
(BT)

Wj 34:27-29
27. Pan rzekł do Mojżesza: Zapisz sobie te słowa, gdyż na podstawie tych słów zawarłem przymierze z tobą i z Izraelem.
28. I był tam Mojżesz u Pana czterdzieści dni i czterdzieści nocy, i nie jadł chleba, i nie pił wody. I napisał na tablicach słowa przymierza - Dziesięć Słów.
Indy5
Użytkownik
 
Posty: 54
Dołączył(a): Pt cze 02, 2006 6:12 am
Lokalizacja: Śląsk

Postprzez Dzidek » Cz lip 19, 2007 12:58 pm

Indy5 napisał(a):A takie pytanie a co się stało z rozbitymi pierwszymi tablicami które były napisane przez Boga

:D Indy5, sam sobie odpowiadasz w pytaniu. Co się stało? Zostały rozbite przez Mojżesza. Po co zadajesz pytanie, na które sam odpowiadasz? :D
Dzidek
Aktywny
 
Posty: 175
Dołączył(a): Cz cze 14, 2007 12:58 pm

Postprzez Indy5 » Cz lip 19, 2007 2:38 pm

Dzidek mając w domu drogocenną wazę z np epoki Ming gdy Ci się rozbije pozbierasz skorupy i spróbujesz posklejać nawet jeśli w sklepie będzie doskonała podróba. Pierwsze tablice zostały napisane palcem Bożym nie ma na ziemi drugiego takie przedmiotu który by był przez Boga zrobiony. No a według Ciebie to pierwsze tablice po rozbiciu zostały olane przez izraelitów. Ciekawe.
Indy5
Użytkownik
 
Posty: 54
Dołączył(a): Pt cze 02, 2006 6:12 am
Lokalizacja: Śląsk

Postprzez Dzidek » Cz lip 19, 2007 2:50 pm

Indy5 napisał(a):Dzidek mając w domu drogocenną wazę z np epoki Ming gdy Ci się rozbije pozbierasz skorupy i spróbujesz posklejać nawet jeśli w sklepie będzie doskonała podróba. Pierwsze tablice zostały napisane palcem Bożym nie ma na ziemi drugiego takie przedmiotu który by był przez Boga zrobiony. No a według Ciebie to pierwsze tablice po rozbiciu zostały olane przez izraelitów. Ciekawe.


Nie wiem, czy zostały olane. A co mieli z nimi zrobić? Włożyć do świętej skrzynki i bić przez nią pokłony? Obnosić w procesjach? Znając zamiłowanie Mojżesza do tępienia bałwochwalstwa i znając zamiłowanie Izraelitów do tegoż (patrz np. złoty cielec), jeśli nawet coś z tablic pozostało - zostało całkowicie zniszczone.
Dzidek
Aktywny
 
Posty: 175
Dołączył(a): Cz cze 14, 2007 12:58 pm

Postprzez Indy5 » Cz lip 19, 2007 4:50 pm

A co było napisane na tych tablicach napewno powiesz 10 przykazań na jednej tablicy 3 boskie na drugiej 7 ludzkich przykazań
Wj 34:28
28. I był tam Mojżesz u Pana czterdzieści dni i czterdzieści nocy, i nie jadł chleba, i nie pił wody. I napisał na tablicach słowa przymierza - Dziesięć Słów.
No ale tu jest mowa o dziesięciu słowach o Dekalogos z greki. Nasze 10 przykazań trudno nazwać dziesięcioma słowami nawet po hebrajsku raczej nieda się ich w dziesięć słów zamienić a więc co tam było napisane.
Indy5
Użytkownik
 
Posty: 54
Dołączył(a): Pt cze 02, 2006 6:12 am
Lokalizacja: Śląsk

Postprzez Dzidek » Pt lip 20, 2007 7:33 am

Indy5 napisał(a):A co było napisane na tych tablicach napewno powiesz 10 przykazań na jednej tablicy 3 boskie na drugiej 7 ludzkich przykazań

Taki podział umyślili sobie ludzie - nigdzie nie czytam, że na jednej były przykazania odnoszące się do Boga (i raczej cztery, a nie trzy), a na drugiej do człowieka - to tylko teoria. Bardziej skłaniam się ku tej, która mówi, że na jednej i drugiej tablicy zapisane były te same słowa. Dekalog określał warunki Przymierza Boga ze swoim ludem, zwyczajowo takie przymierza zawierano w dwóch "egzemplarzach" (czy i my nie czynimy tak samo z umowami?).
To tylko teorie - czysto ludzkie dywagacje. Z Biblii wynika tylko jedno - były dwie tablice kamienne.

28. I był tam Mojżesz u Pana czterdzieści dni i czterdzieści nocy, i nie jadł chleba, i nie pił wody. I napisał na tablicach słowa przymierza - Dziesięć Słów.
No ale tu jest mowa o dziesięciu słowach o Dekalogos z greki. Nasze 10 przykazań trudno nazwać dziesięcioma słowami nawet po hebrajsku raczej nieda się ich w dziesięć słów zamienić a więc co tam było napisane.

Przeczytaj uważnie podany werset - napisał na tablicach słowa przymierza - dziesięć słów. Prawdopodobnie znane nam Prawo z księgi Wyjścia jest rozwinięciem Przymierza zapisanego na tablicach. I nie do końca jest tak, że nie da się tego wyrazić w hebrajskim dziesięcioma słowami - takie wyrażenia jak np.: nie będziesz cudzołożył - pewnie się da.
Ponad to, skąd wiadomo, że napisano słowa w hebrajskim? I jeszcze, jaki to ma znaczenie dla naszego życia, wieczności itp - co było napisane (albo w jaki sposób). Nie wystarczy to, co zostało napisane? Otwórz księgę Wyjścia i czytaj Prawo, a potem się do niego stosuj.
Dzidek
Aktywny
 
Posty: 175
Dołączył(a): Cz cze 14, 2007 12:58 pm

Postprzez Indy5 » Pt lip 20, 2007 9:42 am

Dzidek napisał(a):Taki podział umyślili sobie ludzie - nigdzie nie czytam, że na jednej były przykazania odnoszące się do Boga (i raczej cztery, a nie trzy), a na drugiej do człowieka - to tylko teoria. Bardziej skłaniam się ku tej, która mówi, że na jednej i drugiej tablicy zapisane były te same słowa. Dekalog określał warunki Przymierza Boga ze swoim ludem, zwyczajowo takie przymierza zawierano w dwóch "egzemplarzach" (czy i my nie czynimy tak samo z umowami?).
To tylko teorie - czysto ludzkie dywagacje. Z Biblii wynika tylko jedno - były dwie tablice kamienne.

Jeśli tak jak mówisz na jednej i drugiej było napisane to samo trochę tak dziwnie że Mojżesz miał obie tablice jeśli się podpisuje umowę to obie strony otrzymują po dokumencie a tak to po co mu dwie tablice z tym samym tekstem na wszelki wypadek gdyby jedna się zgubiła
Dzidek napisał(a):Przeczytaj uważnie podany werset - napisał na tablicach słowa przymierza - dziesięć słów. Prawdopodobnie znane nam Prawo z księgi Wyjścia jest rozwinięciem Przymierza zapisanego na tablicach. I nie do końca jest tak, że nie da się tego wyrazić w hebrajskim dziesięcioma słowami - takie wyrażenia jak np.: nie będziesz cudzołożył - pewnie się da.
Ponad to, skąd wiadomo, że napisano słowa w hebrajskim? I jeszcze, jaki to ma znaczenie dla naszego życia, wieczności itp - co było napisane (albo w jaki sposób). Nie wystarczy to, co zostało napisane? Otwórz księgę Wyjścia i czytaj Prawo, a potem się do niego stosuj.

A co do stosowania się do prawa to z niektórymi możemy mieć problemy bo są trochę nieaktualne
Wj 22:17
17. Nie pozwolisz żyć czarownicy.
(BT)
Wj 22:28-29
28. Nie będziesz się ociągał z ofiarą z obfitości zbiorów i soku wyciskanego w tłoczni. I oddasz Mi twego pierworodnego syna.
29. To samo uczynisz z pierworodnym z bydła i trzody. Przez siedem dni będzie przy matce swojej, a dnia ósmego oddasz je Mnie.
(BT)
To tylko kilka przykładów które na szybko znalazłem
A co do dekalogu to do którego się trzeba stosować bo od starego testamenu się nieco zmienił niewiadomo czemu
2 Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią!
Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą.
Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań.
Indy5
Użytkownik
 
Posty: 54
Dołączył(a): Pt cze 02, 2006 6:12 am
Lokalizacja: Śląsk

Postprzez Dzidek » Pt lip 20, 2007 10:03 am

Indy5 napisał(a):
Dzidek napisał(a):Taki podział umyślili sobie ludzie - nigdzie nie czytam, że na jednej były przykazania odnoszące się do Boga (i raczej cztery, a nie trzy), a na drugiej do człowieka - to tylko teoria. Bardziej skłaniam się ku tej, która mówi, że na jednej i drugiej tablicy zapisane były te same słowa. Dekalog określał warunki Przymierza Boga ze swoim ludem, zwyczajowo takie przymierza zawierano w dwóch "egzemplarzach" (czy i my nie czynimy tak samo z umowami?).
To tylko teorie - czysto ludzkie dywagacje. Z Biblii wynika tylko jedno - były dwie tablice kamienne.

Jeśli tak jak mówisz na jednej i drugiej było napisane to samo trochę tak dziwnie że Mojżesz miał obie tablice jeśli się podpisuje umowę to obie strony otrzymują po dokumencie a tak to po co mu dwie tablice z tym samym tekstem na wszelki wypadek gdyby jedna się zgubiła

To tylko teoria - równie dobra, według mnie nawet lepsza, niż ta o podziale na boskie/ludzkie części dekalogu.

A co do stosowania się do prawa to z niektórymi możemy mieć problemy bo są trochę nieaktualne
Wj 22:17
17. Nie pozwolisz żyć czarownicy.

Powyższy cytat nie jest częścią Dekalogu (czyli 10 przykazań), tylko częścią Prawa Mojżeszowego (zawierało bardzo wiele nakazów/zakazów) skierowanego do narodu Izraela. Jak i inne podane przez Ciebie przykłady.

A co do dekalogu to do którego się trzeba stosować bo od starego testamenu się nieco zmienił niewiadomo czemu

1. Wiadomo czemu - by usprawiedliwić bałwochwalstwo panujące w KRK
2. Do którego się stosować? Na pewno do tego, które podaje Biblia, a nie np. KRK (brak drugiego przykazania)
Dzidek
Aktywny
 
Posty: 175
Dołączył(a): Cz cze 14, 2007 12:58 pm

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pismo Święte

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron