Teraz jest Pt kwi 19, 2024 4:55 pm Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

bierzmowanie

w codziennym życiu chrześcijanina

Postprzez admin » Cz mar 30, 2006 9:49 pm

Mamy duzo pytan i szybko nie mozna odpowiedziec. Napisalas 'bierzmowanie' wiec chyba jakies ksiazki dzieci dostaja aby mogly sie z nich uczyc? A tak z innej strony to warto znac te odpowiedzi nawet po okresie bierzmowania i zglebiac temat :-)
Ostatnio edytowano Cz mar 30, 2006 10:24 pm przez admin, łącznie edytowano 2 razy
admin
Aktywny
 
Posty: 1545
Dołączył(a): Cz wrz 20, 2001 1:00 am

Postprzez Gunther » Cz mar 30, 2006 10:29 pm

Nie chcę być upierdliwy... ale może warto następnym razem wysłać posta: "proszę was o pomoc...". To znacznie lepiej brzmi niż: "proszę o szybką odp!" i "chcę odpowiedzi które będą szybkie i precyzyjne".

Obawiam się też, że nie znajdzie się zbyt wiele osób, które będą mogły Ci pomóc. Udzielone przez wielu z nas odpowiedzi mogły by nie być zadowalające dla egzaminującego Cię księdza. Mamy tu bowiem istne zgromadzenie heretyków - sporo ewangelicznych chrześcijan (zielonoświątkowców, chrystusowych, wolnych chrześcijan etc), adwentysta, jest nawet kilku katolików kontestujących zawzięcie własny kościół. Mamy kilku ortodoksyjnych katolików ale ostatnio nie pojawiają się zbyt regularnie :lol:
Mógłbym Ci pomóc, ale np. pytanie: dlaczego kosciol do ktorego nalezysz nazywamy rzymsko-katolickim? wprawia mnie w konfuzję. Bo mój kościół nazywa się Wspólnota Kościołów Chrystusowych.
Albo pytanie: gdzie i jakimi slowami ustanpwil do pan Jezus?
A o co konkretnie chodzi? Co ustanowił?
Albo: -ile jest sakramentow ?
Katolik odpowie pewnie, że siedem, ale ja odpowiem, że dwa, bo tylko te dwa ustanowił Pan Jezus.
Jeśli chodzi o niektóre pytania, to może warto abyś sama się zastanowiła:
co jest celemludziego zycia?
No właśnie - co jest celem twojego zycia?
Albo: Dlaczego grzech jest najwiekszym nieszczesciem człowieka?
A jest Twoim nieszczęściem? Bo może uważasz, że masz w zyciu większe nieszczęścia niż grzech?

Słuchaj, jeśli nie wiesz jaki problem człowiek ma z grzechem, ani co jest celem zycia, ani co to jest kościół to po co w ogóle jest Ci potrzebne bierzmowanie?
Zdobędziesz odpowiedzi na swoje pytania i odwalisz kolejny drętwy egzamin. Weźmiesz to bierzmowanie i co z tego?
Może warto się nad tym pozastanawiać?
Gunther
 

Postprzez admin » Cz mar 30, 2006 10:34 pm

Na tym forum pisuja ludzie z roznych kosciolow wiec odpowiedzi moga nie zadowolic ksiedza. Gdyz na kilka tych pytan nie ma takiej odpowiedzi jaka chcialby uslyszec pewnie ksiadz.

Pomimo tego jak tylko minie okres bierzmowania polecam ci lekture Biblii na spokojnie.

Np. pytanie:

-co to znaczy hierarchia kosciola??


Pan Jezus nie budowal hierarchi w kosciele a biskup czy diakon nie sa to stopnie w hierarchii wedlug nauki Pana Jezusa a jedynie obszary sluzby.

Wiem, ze ksiadz chce uslyszec gotowe opowiedzi z podrecznika ale tutaj jest forum dyskusyjne i raczej bedzie trudno tak odpowiedziec.

Idz jutro do kogos po jakis podrecznik to bedzie szybciej :-)
Za jakis czas przyjdz jesli chcialabys posluchac co inni mysla a nie zawsze mysla tak jak uczy kosciol katolicki. Staraja sie czytac Pismo Swiete i tam szukac odpowiedzi na te i inne pytania. Sa one czesto rozne od tych do ktorych przywyklismy.

P.S. Gunther troche delikatnie do mlodziezy.
admin
Aktywny
 
Posty: 1545
Dołączył(a): Cz wrz 20, 2001 1:00 am

Postprzez darq » Pt mar 31, 2006 10:32 am

Pozwól, że spróbuję jeszcze jaśniej ci wytłumaczyć, niż zrobili to moi porzednicy.
Jesteś na forum dyskusyjnym chrześcijan, ktorzy kochają Boga i żyją z Nim na co dzień (nie od niedzieli, święta, wydarzenia). Natomiast ty oczekujesz "gotowców" na egzamin. Wątpię czy je od nas otrzymasz, nie dlatego, że "nie znamy odpowiedzi". Ale właśnie dlatego, że wiele z tych pytań powinno mieć wpływ na twoje życie. I nikt nie chce być na tyle nieodpowiedzialny, żeby dać ci gotowe odpowiedzi. Bo tu nie chodzi o to, by zaliczyć egzamin do bierzmowania, ale o Twoje życie i przyszłość.
Moze to ostatnie zdanie i zabrzmiało trochę górnolotnie, ale co tam :)

pozdrawiam i jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś na prawdę i dla siebie, daj znać. Wtedy zobaczysz ilu będzie chętnych do dyskusji :)
darq
darq
moderator
 
Posty: 1058
Dołączył(a): Wt gru 11, 2001 1:00 am
Lokalizacja: mielec.kz.pl

Postprzez darq » Pt mar 31, 2006 12:57 pm

chyba już za stary jestm i nie potrafie dzisiejszej młodzieży tłumaczyć, ot gadał dziad do obrazu, a obraz...

Przeczytaj jeszcze raz wszystkie odpowiedzi jakie otrzymałaś i pomyśl o co nam chodzi. Naprawdę myślenie nie boli, tylko czasami, ale uważaj bo uzależnia...
z szacunkiem do gorącej młodej głowy
darq
darq
moderator
 
Posty: 1058
Dołączył(a): Wt gru 11, 2001 1:00 am
Lokalizacja: mielec.kz.pl

Postprzez Vergilius » Pt mar 31, 2006 3:52 pm

Hm, również przygotowuję się do bierzmowania i odnoszę wrażenie, że, Martuśko, nie za bardzo pojmujesz o co w tym wszystkim biega.
Na egzamin, to możesz się pouczyć tylko z jakiegoś podręcznika, bo ksiądz będzie wymagał krótkich i jasnych odpowiedzi. A to, czego byś się tutaj dowiedziała, na egzaminie by ci się nie przydało. Te informacje z podręcznika są wazne, ale wykuć, nie znaczy zrozumieć. Tu, na tym forum (o ile zdążyłem się zorientować), można uzyskać pomoc w sprawie zrozumienia.
Vergilius
 

Postprzez darq » Pt mar 31, 2006 4:05 pm

Vergilius, przywracasz mi wiarę w młodzież :) .
zdrówka
darq
moderator
 
Posty: 1058
Dołączył(a): Wt gru 11, 2001 1:00 am
Lokalizacja: mielec.kz.pl

Re: bierzmowanie

Postprzez darq » So kwi 01, 2006 4:08 pm

martuśka napisał(a):potrzebuje dobrze zprecyzowanych odpowiedzi na pytania;


To prosze bardzo, ale nie licz, że sie księdzu z KRK spodobają :)

-Dlaczego grzech jest najwiekszym nieszczesciem człowieka?

Bo oddziela człowieka od Boga.

-Jakie są zrodla grzechy?

Obecnie ludzkie pyszne serce :)

- co to są grzechy cudze?

pożyczone :D , nie dziękuje mam swoje z kórymi walcze

- co to jest saktament pokuty?

Moge powiedzieć coś o pokucie i upamiętaniu i wierze, nie znam pojęcia sakrament pokuty. Człowiek, który żałuje że żyje bez Boga, że żyje jako Pan samego siebie zwraca sie z żalem do Boga prosząc o przebaczenie i odwracajac sie od martwych uczynków, by polegając w wierze na zbawczym dziele Jezusa na krzyzu rozpocząć nowe życie. Życie podporzadkowane Bogu. - to w skrócie

- gdzie i jakimi slowami ustanpwil do pan Jezus?

Co ustanowił? Chodzi o pokutę? Przeczytaj chociażby rozmowę Jezusa z Nikodemem (ewang Jana 3,1-21)

- co to jest kosciol i kto go zalozył?

Kościół został założony przez P. Jezusa i powstał w dniu zesłania Ducha Świętego. Jezus Jest głową Kościoła. Sam kościół zaś to ludzie wywołani (ekklesia) z życia bez Boga, żyjący nowym życiem posłuszni Bogu i złączeni ze sobą dzięki Duchowi Świętemu. - to w b. wielkim skrócie i uproszczeniu (nie bijcie ale nie chce mi sie rozpisywać :) )

- dlaczego kosciol do ktorego nalezysz nazywamy rzymsko-katolickim?

buuuu, złe pytanie - tendencyjne. Kosciół którego jestem członkiem nazywa się: Kosciół Zielonoświatkowy w RP. W Rp bo jest w RP, a zielonoświątkowy, bo patrz zesłanie Ducha Świętego.

- co jest celem i zadaniem kosciola?

1. Chwalić Boga i mu służyć
2. Nieść ewangelię wszelkiemu stworzeniu

-co to jest sobor powrzechny?

u mnie jest synod zwyczajny :)

co to jest diecezja?

u mnie są okręgi i ewentualnie dekanaty

-co to znaczy hierarchia kosciola??

zbytnio rozbudowany element zależności pomiędzy ludźmi, którzy zamiast służyć chca ciagnać korzyści (ps. dotyczy każdej wspólnoty eklezjalnej :) )

-jakie mamy rodzaije łaski i co one oznaczają?

Najważniejsza to łaska Boża potzrebna do nawrócenia (upamiętania i uwierzenia) i do pobożnego życia

-ile jest sakramentow ?

Dwa: chrzest wodny i wieczerza (komunia)

-kto i kiedy je ustanowił?

Pan Jezus, patrz Mat 28,18-20 i Mat 26,26-29 i inne paralelne

--w czym czlowiek jest pdoobny do boga?

Człowiek został stworzony na podobieństwo Boże i jest istotą zdolna do myślenia, odczuwania, i do komunikacji. Na marginesie jest wiele pomysłów co to oznacza, ze człowiek jest stworzony na Bozy obraz, ale chyba we wszystkich przewija sie wolna wola. (niech ktoś mnie poprawi jeślicoś pomerdałem)

- czymjest ludzie zycie?

Darem od Boga

-co jest celemludziego zycia?

Kochać Boga i mu służyc

-co to jest samowychowanie?

wychowanie sie samo

- kiedy czlowiek jest odpowiedzialny?

gdy gotów jest ponosić konsekwencje swoich czynów i postepuje tak, by podobać się Bogu

- co to znaczy wierzyc?

Ufać Jezusowi (skupiłem sie na najważniejszym, proszę o wybaczenie pominięcia innych aspektów słowa wiara)

- dlaczego powinnismy wierzyc?

Bo Bóg nas kocha i chce byśmy mieli życie z Nim.

- co nam daje wiara?

Relacje z Bogiem, zbawienie, życie wieczne i wiele innych inności - dla mnie wszystko.

- kto pomaga nam wierzyc

Duch Święty

-kto jest wzorem wiary

Jezus, apostołowie, uczniowie

-kim jest Duch swiety?

Osoba Boża. Trójjedyny Bóg to Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty.

-co sprawia On swoja obecnoscia?

przekonuje o sądzie, grzechu i sprawiedliwości. Jest pocieszycielem, etc jak chcez szybko to się nie da.

-Kiedy Duch sw, zstapil na apostolow?

Dz. AP 2,1-13. w dniu zielonych Świąt.

licze na szybka odp!

Zastrzegam, że jak dasz te odpowiedzi księdzu KRK, to nie tylko nie zdasz egzaminu, ale jeszcze zostaniesz oskarżona o herezje i sympatyzowanie z protestantami, a moze nawet gorzej... z nowonarodzonymi.
darq
moderator
 
Posty: 1058
Dołączył(a): Wt gru 11, 2001 1:00 am
Lokalizacja: mielec.kz.pl

Postprzez Gunther » So kwi 01, 2006 9:43 pm

No to ja pozwolę sobie na kilka własnych ujęć tematu. nie wszystkich zagadnień, tylko części, nie jako polemika z darq'iem, ale właśnie uzupełnienie, czy może spojrzenie z innej perspektywy:
-Dlaczego grzech jest najwiekszym nieszczesciem człowieka?

Bo oddziela człowieka od Boga.

Nic dodać, nic ująć. Odziela od Boga - źródłą dobra, piękna, miłości i prawdy...
- co to są grzechy cudze?

Grzechy innych osób.
Każdy z nas bowiem jest odpowiedzialny jedynie za swoje własne...
- co to jest saktament pokuty?

pokuta - gr. metanoia, to odwrócenie się od grzechu, upamiętanie, zmiana sposobu myślenia i postępowania. To nie jest umartwianie się, jak sądzą niektórzy, a autentyczna zmiana, która dokonuje się w człowieku dotkniętym Bożą łaską.
Nigdzie w Biblii Jezus nie ustanowił sakramentu pokuty. Określanie go jako sakrament de facto czyni pokutę pustym kościelnym zwyczajem, a nie duchową rewolucją.
dlaczego kosciol do ktorego nalezysz nazywamy rzymsko-katolickim?

Katolicki z greckiego znaczy powszechny. Jeśli kościół jest powszechny i jednocześnie partykularny (bo rzymski to związany z Rzymem, a więc partykularny) to mamy tutaj jakiś przedziwny sofizmat...
- co jest celem i zadaniem kosciola?

"Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu. Kto uwierzy i zostanie ochrzczony, będzie zbawiony, a kto nie uwierzy, zostanie potępiony..." (Ewangelia Marka 16, 16)
Ten werset dobrze prezentuje cele Kościoła:
- ewangelizować - głosić dobrą nowinę o zbawieniu w Chrystusie
- chrzcić - i w ten sposób włączać ludzi do kościoła
W Ewangelii Mateusza jest inny cel (28, 19):
"Idźcie więc i czyńie uczniów wśród wszystkich narodów, chrzcząc ich..."
Ponownie mamy chrzest, ale jeszcze:
- czynić uczniami - co oznacza, że wszyscy chrześcijanie na ziemi powinni być uczniami Jezusa Chrystusa - powinni dojrzewać w Jego szkole.
-co to jest sobor powrzechny?

Sobór gromadzący przywódców (biskupów) wszystkich kościołów.
Katolicy uznają ich większą liczbą, podczas gdy większość pozostałych chrześcijan uznaje jedynie sobory starozytne, gdyż jedynie w nich brali udział przedstawiciele wszystkich kościołów lokalnych.
co to jest diecezja?

terytorium podporządkowane zwierzchnictwu biskupa...
W starozytnym kościele de facto diecezją był każdy kościół lokalny, gdyż każdy miał swojego biskupa. W średniowieczu zaczęły powstawać większe diecezje, którym podporządkowano wiele kościołów lokalnych.
Dlatego we Włoszech, gdzie przetrwały starozytne tradycje istniało w średniowieczu dziesiątki biskupstw, w każdym mieście i niemal każdej większej wiosce. A np. w Polsce w średniowieczu było od 4 do bodajże 7 biskupstw...
-w czym czlowiek jest pdoobny do boga?

odwieczna zagadka teologów. Można wymienić tu jeszcze:
- zdolność do tworzenia (choć ograniczoną w stosunku do Boga0
- duchowy charakter człowieka, co odróżnia go od zwierząt a upodabnia do Boga
co to jest samowychowanie?

Ludzkie próby stania się "dobrym człowiekiem"... z góry skazane na klęskę. Tylko w Bogu i z pomocą Ducha Świętego można być dobrym...
-co sprawia On swoja obecnoscia?

poza tym co darq powiedział: buduje kościół, On natchnął proroków i apostołów. On działa w wierzących, dla budowania kościoła Chrystusa.

darq napisał(a):Zastrzegam, że jak dasz te odpowiedzi księdzu KRK, to nie tylko nie zdasz egzaminu, ale jeszcze zostaniesz oskarżona o herezje i sympatyzowanie z protestantami, a moze nawet gorzej... z nowonarodzonymi.

Aż tak źle nie będzie. Niektóre odpowiedzi mogą nawet księdzu przypaść do gustu. Ale inne rzeczywiście nie...
Gunther
 


Powrót do Pismo Święte

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron