Teraz jest Pn maja 13, 2024 8:59 am Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

moja dalsza droga... proszę o pomoc i wsparcie...

porozmawiajmy

Postprzez rainbowka » Pt kwi 13, 2007 12:01 pm

i jeszcze jedno pytanko, bo szukałam na forum na wszystkie sposoby, ale jakoś nie mogę znaleźć :( czy tak ogólnie jest jakaś kolejność czytania Pisma Świetego? ja teraz w sumie skupiam się na NT na wybranych fragmentach, ale chciałabym ogarnąć całość jakoś (może źle się wypowiedziałam, ale mam nadzieję, że zrozumiecie, o co mi chodzi). Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam!:)
rainbowka
 
Posty: 24
Dołączył(a): Pn mar 12, 2007 12:50 pm

Postprzez axanna » Pt kwi 13, 2007 1:10 pm

Kochanie :)
mimo iz niektorych rzeczy jeszcze nie rozumiesz, w twoich wypowiedziach widac wyrzanie swiatlo i madrosc, ktora pochodzi od Boga. A ze wszystkiego nie wiemy od razu - to rzecz naturalna i ze pytasz - dobrze swiadczy :)
Bardzo za ciebie sie ciesze.
W miare mozliwosci odpowiem, a w razie pomylki, ktos mnie poprawi, mam nadzieje.
Biblia protestanska zawiera 39 ksiag Starego Testamentu. Nie weszli w nia ksiegi apokryficzne:
- ksiega Tobiasza;
- 1 ksiega Machabejska;
- 2 ksiega Machabejska;
- ksiega madrosci;
- ksiega Barucha;
- madrosc Syracha

Jesli co przeoczylam, albo pomylilam, prosze o poprawke.
Teraz dalczego nie weszli?
Przede wszystkim, Żydi nie uznaja te ksiegi za natchnone, a, jak samo Slowo stwierdza, do nich nalezy ostateczna decyzja:

Rz 3:1-2 Bw "Czymże więc góruje Żyd? Albo co za pożytek jest z obrzezania?
Wielki pod każdym względem. Przede wszystkim ten, że im zostały powierzone wyrocznie Boże."


Wiec mysle, ze zgodnie z wola Boza, do Zydow nalezy spis ksiag Starego Przymierza.
Po drugie, czytalam gdzies, ze na fakt uznania tych ksiag za apokryficzne wplyneli licznie odchylenia od Slowa i przeciwienstwa, zawarte w tych ksiegach.

NT chyba zgadza sie z katolickim, a co sie tyczy roznic w tlumaczeniach, to nie bardzo cos wiem, poza jednym.

Moja tesciowa dala mi kiedys w prezencie Biblie katolicka i jedyna roznica, jaka zauwazylam, to w ew.Lukasza 11, 27-28 jest opowiadanie, jak pewna niewiasta powiedziala Jezusowi, ze blagoslowione lono, ktore go nosilo, a Jezus odpowiedzial:

Lk 11:28 Bw "On zaś rzekł: Błogosławieni są raczej ci, którzy słuchają Słowa Bożego i strzegą go."

Natomiast w biblii Tysiaclecia czytamy:

Lk 11:28 BT "Lecz On rzekł: [u]Owszem, ale przecież błogosławieni ci, którzy słuchają słowa Bożego i zachowują je."


I to wszystko co zauwazylam. Natomiast zdanie:

Ap 22:18 Bw "Co do mnie, to świadczę każdemu, który słucha słów proroctwa tej księgi: Jeżeli ktoś dołoży coś do nich, dołoży mu Bóg plag opisanych w tej księdze;"

zgadzaja sie w obu ksiegach :P
Ode mnie tyle.

Pozdrawiam serdecznie.
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez rainbowka » Pt kwi 13, 2007 1:18 pm

Dziękuję serdecznie za odpowiedź!:) a co z tą kolejnością czytania Pisma Św.? jest jakaś określona?

Pozdrawiam!:)
rainbowka
 
Posty: 24
Dołączył(a): Pn mar 12, 2007 12:50 pm

Postprzez axanna » Pt kwi 13, 2007 1:45 pm

z kolejnoscia? bo ja wiem? czytac trzeba jak najwiecej, mozna bez kolenosci :) Byl juz gdzies taki temat.
Moge powiedziec, jak ja to rozumiem.
Cale Pismo jest natchnione i dobre, z wyjatkiem apokryfow.
Jesli chodzi o kolejnosc, to nie bardzo wiem co masz na mysli. Czytac mozna jak cie Duch prowadzi :) Ale NT, jako Nowe lepsze przymierze, goruje nad Starym.
Dla mnie to oznacza, naprzyklad, ze jesli w ST jest napisane: "bedziesz milowal brata swego, a wroga bedziesz nienawidzil", a w NT: "milujcie nieprzyjaciol swoich" - to mnie obowiazuje to drugie.
Pozdrawiam :P

PS.Chcialam dodac jeszcze, ze slusznie robisz, zaczynajac od NT, nie tak jak ja kiedys zaczelam od ST i nie bardzo co rozumiejac nawet, chlonelam jak zglodniale zwierze drapiezne...trzeba bylo "troche" czasu, zeby to wszystko poukladalo sie w glowie,he-he.
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez rainbowka » Pt kwi 13, 2007 5:25 pm

dziękuję:) no właśnie też pamiętam, że był taki temat, ale już go nie mogłam znaleźć:/ co do tych różnic w ST i NT to wiem, że są i również te z NT są dla mnie ważniejsze (tzn. całe Pismo jest ważne, ale wiadomo o co chodzi :P)

mam jeszcze jedno pytanie, tylko takie osobiste i wolałabym na maila napisać, gdybyś się zgodziła. jeśli nie masz nic przeciwko, to mogłabyś podać jakieś namiary? z góry dziekuję!

Pozdrawiam gorąco!
rainbowka
 
Posty: 24
Dołączył(a): Pn mar 12, 2007 12:50 pm

Postprzez axanna » Pt kwi 13, 2007 5:53 pm

zerknij do swojej poczty :wink:
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez rainbowka » Pt kwi 13, 2007 5:55 pm

Dziękuję i Ty też zerknij ;)
rainbowka
 
Posty: 24
Dołączył(a): Pn mar 12, 2007 12:50 pm

Postprzez axanna » Pn maja 07, 2007 5:26 pm

A ja nie jestem w KK, lecz nigdy na skakalam i nie tanczylam na chwale Pana, i co z tego? I nie rozumiem tych, co skacza... ale taki temat juz jest na forum o skakaniu i flagowaniu.

Poza tym, serdecznie witam, Dile :P
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez hungry » Pn maja 07, 2007 5:45 pm

Witaj Dile i slusznie axanna zauwazyła że nie o skakaniu tutaj mowa :) ani nie namawiamy tutaj innych do zmiany koscioła. Jestemy chrzescijanami z różnych kosciołów i denominacji choc przeważają protestanci. Sam też jestem zielonoświątkowcem :) ale ewangelizujac nigdy nie namawiam do przejscia na moje wyznanie i akurat do mojego zboru. Oczywiście zapraszam na nabożeństwo i nie widze w tym nic złego ale nie namawiam nikogo do wybrania tego akurat kościoła.
hungry
Aktywny
 
Posty: 3272
Dołączył(a): Pt cze 11, 2004 3:42 pm

Postprzez axanna » Śr maja 09, 2007 10:51 am

Kochanie! a skacz sobie, skoro odczuwasz taka potrzebe. Nic mnie nie urazilas i nie masz za co przepraszac. Mysle, ze nikogo nie urazilas.
Pozdrawiam serdecznie :)
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez Joanna1 » Śr maja 09, 2007 6:04 pm

Może warto sie zastanowić czy katolicyzm ci odpowiada pomyśl czy w kościele katolickim kiedykolwiek Jezus się ciebie dotknął. Czy potrafiłeś być gotów skakać i tańczyć na jego chwałę?

alez tak!! Dile
dotknoł i to bardzo mocno :D
I poskakałam sobie, aco!

wybacz, ale nie zamykalabym Boga wylacznie w KZ ( choc to zbor, do ktorego chodzę).
idzie o cos wazniejszego niz oddawanie chwały Bogu "poprzez cialo", ale o tym pisali juz inni:)

pozdrawiam :)
Joanna1
 

Postprzez rainbowka » Pn maja 21, 2007 11:34 pm

Witam Was!!!

dawno do Was nie pisałam... wybaczcie :( ostatnio ciągle gdzieś lęcę - zaliczenia, egzaminy, praca, dom... Z tym ostatnim kiepsko. Coraz częściej nie chce mi się tu wracać... dużo by gadać... a raczej pisać :)

Dziękuję z całego serca za Wasze posty!

Pozdrawiam Was gorąco!!!
rainbowka
 
Posty: 24
Dołączył(a): Pn mar 12, 2007 12:50 pm

Postprzez axanna » Cz maja 24, 2007 12:03 pm

Witaj rainbowka!
Ciesze sie ze jestes. A ze w domu masz problemy, to nic nowego - welu bowiem ma podobne. Zycze jest takie, ze czasami dla Jezusa trzeba pocierpiec, lecz nigdy w tym nie jestesmy sami, gdyz On nas podtrzymuje, a poza tym pamietajmy o nagrodzie i blogoslawienstwie, jakie nas czeka po krotkotrwalych naszych cierpieniach. Zaprawde nasza nagroda nas nie ominie i w porownaniu z nia, to nasze cierpienie jest niczym - pestka :)
Modle sie za ciebie, rainbowka i serdecznie pozdrawiam.
Daj znac czasem jak leci.
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ewangelizacja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron