Teraz jest Cz kwi 18, 2024 9:52 pm Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Katolicyzm, Prawosławie, Protestantyzm... i coś o mnie

porozmawiajmy

Postprzez axanna » Pt wrz 15, 2006 3:37 pm

Sivis Amariama napisał(a):
Jezus byl w Rzymie, ze tam zalozyl Kosciol?

Nie, Jezus załozył Kościół w kraju, w którym żył. Ale, jak zapewne wiesz, Kościół bardzo szybko rozrósł się :]

"Przewodnik biblijny"H.Halley:
Chrystus nakazal podboj swiata przy zastosowaniu srodkow czysto duchowych, moralnych. Do czasow Konstantyna /312r/ nawrocenie bylo aktem dobrowolnym, stanowilo istotna zmiane serca i zycia. Obecnie, przez przymusowe nawrocenia, Kosciol napelnil sie ludzmi nieodrodzonymi. Wojskowy duch imperium rzymskiego wcisnal sie do Kosciola. Kosciol zmienil swa istote, stal sie organizacja polityczna. Tak zostal przygotowany grunt dla millenium papieskich naduzyc".
"Teodozy(378-95), po przeksztalceniu Kosciola w instytucje panstwowa, podjal akcje administracyjna wymierzona przeciw innym religiom. ... W wyniku jego dekretow(375-400) swiatynie poganskie zaczela burzyc "gawiedz chrzescijanska". Nie odbylo sie bez przelewu krwi. Kosciol wkroczyl w okres wielkiego odstepstwa. Podbil Imperium Rzymskie, to prawda, lecz faktycznie Imperium Rzymskie zawojowalo Kosciol, nie przez unicestwienie go, lecz przez uksztaltowanie na wlasna modle."
"Naborzenstwo, poczatkowo proste, rozwinelo sie pozniej i przeksztalcilo w imponujace ceremoniami uroczystosci, pelne takiego zewnetrznego splendoru, jaki uprzednio otaczal nabozenstwa w poganskich swiatyniach".

Ale tak powaznie, to Kosciol Jezusa jest starszy niz Kosciol Rzymsko Katolicki

Kościół rzymskokatolicki to Kościół założony pzez Jezusa. Ten sam, który istniał w Jerozolimie. Nazwę dodano potem, żeby nie myliło się z innymi odłamami czy sektami.

Mgr.Ludwik Szenderowski "Ewangeliczni chrzescijanie", Rys historyczny:
"...zaczatki i rozwoj chrzescijanstwa oparte byly o dwa nurty:
1)nurt palestynski skladajacy sie z nawroconych Zydow i
2)nurt, ktorego tworca byl ap.Pawel, z nawroconych pogan w srodowisku rzymsko-hellenistycznym.
Powstale gminy chrzescijanskie przyjely nazwe zborow, ktora jest wielokrotnie cytowana w Nowym Testamencie, zarowno przez Chrystusa Pana (Mat.18,17), jak i przez apostolow. Jest to wiec nazwa oparta w calej pelni na Nowym Testamencie"
"Ze smutkiem jednak nalezy podkreslic fakt, ze wraz ze wzrostem liczby chrzescijan, zaczela z czasem ulegac zmianie organizacja zborow chrzescijanskich, doktryna chrzescijanska, a takze stosunek do wladz swieckich, coraz bardziej oddalajac sie od zasad ewangelicznych, pierwszochrzescijanskich.
Zbory, kierowane z poczatku przez starszych zborow zostaly podporzadkowane mianowanym biskupom, jako lokalnym administratorom. Doktryne religijna poczatkowo prosta rozszerzono i skaplikowano, ujmujac ja w wielki system. Wprowadzono podzial na duchowienstwo - kler i lud, tworzac w ten sposob hierarchie koscielna, przeksztalcajac pierwszochrzescijanstwo w kosciol urzedowy."
"Na soborze w Nicei w r.325 zdogmatyzowano nowe zasady wiary, przyznajac jednoczesnie biskupom w Aleksandrii i Antiochii tytuly patriarchow, natomiast na zachodzie wprowadzono nowy urzad papieza (greck.pappas,łac.papa - ojciec), jako glowy kosciola i t.zw. namiestnika Chrystusa i sw.Piotra, wbrew zasadom pierwszochrzescijanstwa i sprzecznym z Pismem sw."
"W latach 484-519 zarysowaly sie miedzy wschodem i zachodem silne roznice./.../ Walka przybiera na sile i w r.1054 dochodzi do szczytu, kiedy to papiez Leon IX i wschodni patriarcha Cerulariusz nakladaja na siebie wzajemnie klatwy i w rezultacie nastepuje calkowity rozlam i ostateczne rozerwanie pomiedzy wschodnia i zachodnia czescia kosciola. Kosciol zachodni przyjmuje nazwe "Kosciola Rzymsko-Katolickiego"(Sancta Romana Ecclesia), uzaleznionego od Rzymu, a kosciol wschodni przyjmuje nazwe "Kosciola Grecko-Wschodniego" lub "Prawoslawnego"


dobrze, że przynajmniej tu nikt nie próbuje wmawiać, że Kościół Jezusa to Metodyści (1738), adwentyści (1861), baptyści (1609), świadkowie Jehowy (1931), zielonoświątkowcy (1901), "wolni chrześcijanie" czy inni, powstali kilkanaście wieków po Chrystusie... - w nawiasach data powstania.

Serdeczna prosba do Sivis Amariama, aby przestal wyskakiwac z haslami, ze "jedyny prawdziwy Kosciol to katolicki, bo jest najstarszy". To jest forum dla doroslych.
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez axanna » Pt wrz 15, 2006 7:09 pm

Chodzi o wydarzenia historyczne, ktorych nie zmienisz ani ty, ani twoi panowie z tytulami czy bez. Cytowalam ze starszych wydan (1966r,1982r), moze dlatego nie ma ich w googlach. Tak czy owak, z jednym sie zgodze - szatan rzeczywiscie nie spi, ale dlaczego mowisz o nim w czasie przeszlym? Jak popatrze na ta wydluzona liste, wyraznie widze, ze odnosi on sukcesy do dnia dzisiejszego.
Do twojej wiadomosci podaje, ze Kosciol wedlug Biblii - to nie budynki czy organizacja, ktora "najdluzej czyta Biblije i najlepiej ja interpretuje", lecz odrodzeni z Ducha Swietego dzieci Boze, ktozy zyja wedlug Slowa Bozego, a nie wedlug interpretacji, czy twierdzien panow z tytulem. Dla ciebie, widac wyraznie, Biblia jest skutecznie zaslonenta katechizmami, ale podam ci cytat z Zasad na tym forum z prosba o dostosowanie sie:
"Pamiętaj - krytykować wolno poglądy ale nie ludzi. Jeśli jednak krytykujesz poglądy, musisz swoją opinię zawsze uzasadnić w oparciu o Pismo."
Wiec powtazam swoja prosbe, aby teksty o tym, ze katolicki kosciol - to jedyny prawdziwy, popieral naprzod Pismem Sw., albo zachowal dla podanego przez ciebie forum, z zaproszenia na ktory, dzienki bardzo, ale nie skozystam.
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez filippo12 » So wrz 16, 2006 2:25 pm

Witam!

Cieszę się, że dyskusja się toczy.
Często czytam Wikipedię, często się spotykam z nieneutralnością artykułów, w szczególności tych chrześcijańskich, prawdopodobnie racjonaliści.pl zaczęli robić swoje. Większość artykułów jest tłumaczona z angielskiej Wikipedii.
To link do artykułu "Jezus a judaizm":
http://pl.wikipedia.org/wiki/Jezus_w_judaizmie .
Wydaje mi się, że ten jest przychylny judaizmowi. Sprawdźcie to.

Pozdrowienia
filippo12
 

Postprzez filippo12 » Śr wrz 20, 2006 2:02 pm

Hej odpowiedźcie mi proszę!

Mam pytanie: co to znaczy spoczynek w Duchu Świętym?
filippo12
 

Postprzez axanna » Pt wrz 22, 2006 5:09 pm

Flippo, rozbuduj swoje pytanie, bo nie doczekasz sie chyba odpowiedzi. Pozdrawiam
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Postprzez meritus » Pt wrz 22, 2006 6:49 pm

Jesto to jedno z doświadczeń mistycznych spotykanych we wspólnotach charyzmatycznych (np. Odnowa w Duchu Świętym, wspólnota Marana Tha). Wiąże się to z doświadczeniem obecności Bożej - Ducha Świętego, gdy człowiek odczuwając to fizycznie traci chwilowo kontakt z rzeczywistością - i przez to np upada na ziemię.
meritus
 

Postprzez Joanna1 » Pt wrz 22, 2006 8:13 pm

Rzeczywiscue, to terminologia spotykana raczej w katolickich Odnowach w Duchu sw.
Moze poszukaj w internecie na stronach Odnowy w Duchu sw.

Ja sklonna bym byla odpoczynek rozumiec jako odpocznienie, ukojenie, spocznienie w Jezusie:

Pojdzcie do Mnie wszyscy, ktorzy jestescie spracowani i obciazeni, a Ja dam wam ukojenie.
Wezcie na siebie Moje jarzmo i uczcie sie ode Mnie, ze jestem cichy i pokornego serca, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych.
Albowiem jarzmo Moje jest mile, a brzemie Moje lekkie" (Mt 11, 28-30)


Dotyczyc to moze zaeowno czlowieka kontemplujacego, jak i czynnego. Takie ciche, spokojne pozostawanie w obecności bozej to odpoczniecie w Nim, w Jego Duchu.

Duch sw. leczy rany zadane psychice ludzkiej. Może to dziac się podczas modlitwy o danego człowieka, może to być np. chwilowe odczucie oderwania od rzeczywistości i pozostawanie w błogiej obecności Ducha, niekoniecznie łaczyc się ma taki stan z upadkiem, czy innym „dziwnym” niekontrolowanym wydarzeniem. Wazne SA owoce, po nich poznajemy jaki duch jest sprawcą danego stanu.

Co do mistyki –wolalabym być ostrozna, mistyka może latwo zamienic się w mistyfikacje.
Joanna1
 

Postprzez ruta » Cz paź 05, 2006 7:59 pm

Sivis Amariama napisał(a):
admin napisał(a):Jezus powiedzia; "I ja zaloze kosciol Rzymsko- Katolicki (z siedziba w Rzymie) a bramy piekiel go nie przemoga". ?

Jezus załozył jeden Kościół. O tym, że był to Krk wiemy, bo ten jest najstarszy. Dowodem jest też nieprzerwana sukcesja apostolska.

/ale może o tym w innym miejscu... ;)


Nieprawda, Pierwszym Zborem byl Zbór w Jerozolimie, potem powoli zakładane były w rożnych miastach również w Rzymie. Nie mieli nazwy Rzymsko-Katolickie, nazwy były miejscowości a Zbory były chrześcijańskie.
Wcześniej jeszcze od rzymskiego, był Kosciół Grecki.
Jeżeli chodzi o sukcesje jest to wymysł rzymskiego Kościoła.
ruta
 

Postprzez ruta » Cz paź 05, 2006 8:12 pm

Sivis Amariama napisał(a):nie zgrywaj się ;P



/dobrze, że przynajmniej tu nikt nie próbuje wmawiać, że Kościół Jezusa to Metodyści (1738), adwentyści (1861), baptyści (1609), świadkowie Jehowy (1931), zielonoświątkowcy (1901), "wolni chrześcijanie" czy inni, powstali kilkanaście wieków po Chrystusie... - w nawiasach data powstania.


Moja droga kiedy Kościół Rzymski zawładnął wszystkimi wspólnotami chrześcijańskim, to byli tacy którym zło ktore się szerzyło w tym kosciele sie nie podobało. ponieważ KrK zaczął wprowadzać doktryny sprzeczne z Pismem Św. i dlatego powstała reformacja. Stąd różne ruchy religijne, wcale to nie znaczy,że są złe,że maja krótki staż, KrK ma rzeczywiście 1500 lat ,bo tak dokładnie datuje sie od 539 [upadek Ostrogotów].Ale zło i rozpuste jaką wprowadził KrK nie wprowadziła zadna inna denominacja, więc nie ma co się chwalić tutaj stażem.Jak myslisz czy Bóg błogosławił kościolowi Rzymskiemu za to co on czynił w tych 1500 latach?Ja myslę,że nie, zreszta i teraz też się dzieje oj dzieje hehe.
ruta
 

Postprzez axanna » So paź 07, 2006 11:45 am

A ja podejrzewam, ze niema tu ni admina ni moderatorow. Oni nas opuscili! Tutaj gorsze rzeczy sie dzieja i nic. ANARCHIAAA!!!
axanna
Aktywny
 
Posty: 2692
Dołączył(a): Pt lip 07, 2006 2:48 pm
Lokalizacja: glasgow

Poprzednia strona

Powrót do Ewangelizacja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron