Teraz jest Pt kwi 19, 2024 12:47 am Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

praca teologiczna

porozmawiajmy

praca teologiczna

Postprzez marine18 » Cz sty 26, 2006 7:30 pm

hej, mam pytanko: jak nazywają się osoby które badają wiarygodność cudów???? czy mogą to być tylko zakonnicy??? czy można połączyć medycynę z pracą teologiczna? : np. nad badaniami całuna turyńskiego???
marine18
 

Postprzez Gunther » Cz sty 26, 2006 8:52 pm

jak nazywają się osoby które badają wiarygodność cudów???

nie mam pojęcia... pewnie sceptycy...
czy mogą to być tylko zakonnicy???

Czy zakonnik może być sceptykiem? Chyba może, kiedyś jednego spotkałem.
czy można połączyć medycynę z pracą teologiczna? : np. nad badaniami całuna turyńskiego???

Czy badania nad całunem turyńskim to teologia? Raczej nie.
Teologia to "mówienie o Bogu" - dyscyplina zajmująca się Bogiem, Jego osobą i aktywnością (aktywność Boga - też ciekawe). teologia może zajmować się zbawieniem (wówczas nazywa się soteriologią), człowiekiem (w kontekście stworzenia przez Boga i sytuacji przed Bogiem) - wówczas nazywa się antropologią teologiczną. Teolodzy mogą zajmować się osobą Ducha Świętego (pneumatologia), Jezusa (chrystologia) czy nawet Marii (mariologia - to raczej specjalizacja w ramach kościola rzymskiego), Biblią (biblistyka, hermeneutyka biblijna, egzegeza), sztuką głoszenia kazań (homiletyka) i jeszcze paroma rzeczami...
Natomiast całunem to raczej powinni się zajmować archeolodzy, fizycy (badania c14) i różnej maści historycy, głównie historycy nauki :lol:
Ale w sumie to mamy wolny kraj więc teolog może się zajmować nauczaniem angielskiego (znam takiego) a archeolog może czuć niezrozumiały zupełnie pociąg do teologii (też znam :mrgreen: ).
A co do medycyny: kiedyś spotkałem lekarza, który dzięki swej medycznej wiedzy potrafił opisać co mógł czuć Jezus na krzyżu - jakie mięśnie bolały, które nerwy były uszkodzone etc.
I skoro ja zajmuję się (nieprofesjonalnie) teologią to lekarz też może. Bodajże Martin Loyd Jones jeden ze słynniejszych angielskich kaznodziejów XX wieku był lekarzem.
Gunther
 

Postprzez darq » Cz sty 26, 2006 9:06 pm

a archeolog może czuć niezrozumiały zupełnie pociąg do teologii (też znam ).


:lol:
darq
moderator
 
Posty: 1058
Dołączył(a): Wt gru 11, 2001 1:00 am
Lokalizacja: mielec.kz.pl

Postprzez marine18 » Pt sty 27, 2006 1:02 pm

jak nazywają się osoby które badają wiarygodność cudów????
marine18
 


Powrót do Ewangelizacja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron