Teraz jest Śr kwi 24, 2024 12:30 pm Wyszukiwanie zaawansowane


Polecamy uwadzę: Chrześcijański Serwis Informacyjny | Radio Chrześcijanin
Katalog dobrych książek | Ogłoszenia drobne (kupię, sprzedam, itp.)

Trudny wybór.

porozmawiajmy

Postprzez Izrael » Pt sty 20, 2006 8:46 pm

myślę, że wszystkie ;)

Faktycznie wybór trudny. Bliższe Ci będą pewnie Kościołe ewangelickie (reformowane, luterański), ale...
Izrael
Użytkownik
 
Posty: 56
Dołączył(a): N sie 28, 2005 7:53 pm
Lokalizacja: Słupsk !

Postprzez Gunther » So sty 21, 2006 7:48 pm

Myślę, że żadna rozsądna wspólnota ewangelikalna nie będzie przekreślała dorobku Ojców Kościoła i innych wczesnochrześcijańskich autorów. Problem leży w przyznawanym im autorytecie - nie wyobrażam sobie sytuacji w której przyznawano by im autorytet podobny do Pisma. Natomiast ponieważ mogę mówić za siebie, to osobiście interesują mnie autorzy wczesnochrześcijańscy, wykorzystuję ich myśli np. w kazaniach czy artykułach do zborowej gazetki. Ale np. na spotkaniach grupy domowej nie studiujemy Orygenesa :lol:
A tak szczerze mówiąc to nadal nie rozumiem co masz na myśli pytając o tych Ojców...
Jeśli zaś chodzi o tzw. kapłaństwo kobiet. W większości denominacji ewangelikalnych takiego zjawisko nie występuje (w ogóle nie ma kapłaństwa hierarchicznego, pastorzy są jedynie przywódcami, a za kapłanów uważa się wszystkich wierzących). O ile mi wiadomo to "kapłaństwo" kobiet w Polsce funkcjonuje jedynie u metodystów i w niektórych tzw. wolnych kościołach.
Na marginesie tylko zaznaczę, że sama kwestia służby nauczania i przywództwa kobiet jest interesująca i wcale nie taka jednoznaczna jakby się wydawało...
Gunther
 

Postprzez Gunther » Pn sty 23, 2006 10:51 am

Myślę, że o ile nie będzie to duchowość w jakiś rażący sposób niezgodna z Pismem, to na pewno ewangelikalne społeczności będą w stanie to zaakceptować. Do okresu rozłamu zdążyła się narodzić np. mariologia. Więc jeśli jesteś jakiś szczególnie maryjny to mogłoby to nie być zaakceptowane :lol:
Generalnie, przynajmniej w mojej społeczności chętnie widzimy ludzi, którzy mają swoje poglądy. Wszystko nam jedno czy będą rzymskimi katolikami, Świadkami Jehowy czy ewangelikami. Cieszymy się widząc ich na nabożeństwach. Oczywiście członkiem Kościoła może zostać jedynie osoba, która podziela nasze poglądy na chrześcijaństwo (dość ogólnie zarysowane), ale na każdym nabożeństwie jakieś 20-30% zgromadzonych stanowią tzw. sympatycy - czyli osoby nie będące członkami Kościoła. Cieszymy się, że są z nami. Tak więc jeśli szukasz jakieś społeczności ewangelicznej to proponuję po prostu pojawić się tam, porozmawiać z pastorem (lub inną osobą odpowiedzialną). Być może nie wszędzie ludzie są otwarci, więc nie musisz się zrażać. Po prostu odwiedź kilka Kościołów w Twojej okolicy. Zresztą przecież nie musisz od razu "zmieniać" denominacji, a w ewangelicznych kościołach może znajdziesz po prostu przyjaciół i braci.
Natomiast nie spodziewałbym się na Twoim miejscu, że od razu byłbyś przyjęty do służby podobnej do tej, jaką teraz pełnisz. Na pewno chcieliby Cię jakoś poznać.
Napisz skąd jesteś, a może forumowicze znają tam jakieś Kościoły, które mogliby Ci zaproponować.
Pozdrawiam
Gunther
 

Postprzez Gunther » Pt sty 27, 2006 8:59 pm

Ale nie chcę od razu zastępować pastora:), chcę się zwyczajnie uczyć służyć Bogu

Nie od razu, tylko później? :lol:
Żart.
Generalnie w kościołach ewangelikalnych są duże możliwości służby. Przykładowo w moim zborze obok pastora jest jeszcze 3 kaznodziejów, są grupy domowe, jest możliwość prowadzenia nabożeństw modlitewnych i studiów biblijnych w środy, "do wzięcia" są rozważania przed Wieczerzą Pańską, artykuły do gazetki zborowej,strony internetowej etc
Tak więc w normalnej społeczności możliwości służby jest wiele.
Gunther
 

Postprzez admin » Pt sty 27, 2006 10:47 pm

http://chib.pl/ tam znajdziesz inf. o kursie. Nie sa drodzy wrecz tani a dobrzy.
admin
Aktywny
 
Posty: 1545
Dołączył(a): Cz wrz 20, 2001 1:00 am

Postprzez Gunther » So sty 28, 2006 11:03 am

Dobrzy całkiem.
Mają kilka poziomów kursów:
KSB to poziom bardzo podstawowy i w gruncie rzeczy wymagający głównie wiedzy odtwórczej, więc nie wiem czy Ci się spodoba.
Ale jesli masz już jakieś wykształcenie teologiczne możesz pomyśleć o MSB - czyli poziomie magisterskim... A tam może się spotkamy :lol:
Gunther
 

Postprzez darq » So sty 28, 2006 2:27 pm

Jak KSB zbyt mało wymagające, a MSB zamknięte (podobnie jak dla mnie :) ), to może jednak USB?
Sam się ciągle przymierzam i coraz bardziej jestem zachęcony.
A co do kursów w Zborach (dobrze zrozumiałem, ze o takie chodzi?) to każdy Zbór przygotowuje kursy na swoje potrzeby i z ich jakością jest bardzo różnie.
darq
darq
moderator
 
Posty: 1058
Dołączył(a): Wt gru 11, 2001 1:00 am
Lokalizacja: mielec.kz.pl

Następna strona

Powrót do Ewangelizacja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

Wymiana:

pozdrawiamy

cron